Jump to content

Βοήθεια Για Μονομάχο!!!


melgp

Recommended Posts

Χθες μου χάρισαν έναν αρσενικό μονομάχο. Δεν πρόλαβα να πάρω ούτε τροφή ούτε τίποτα. Πόσες μέρες αντέχει χωρίς τρόφη? Μπορεί να συνυπάρξει με άλλα ψάρια? Κάθε πόσο πρέπει να αλλάζω το νερό στη γυάλα? Μπορώ να βάλω διακοσμητικά στη γυάλα του? Αυτά για αρχή. :P

Link to comment
Share on other sites

Διαβασε το προφιλ του,και οτι αλλες αποριες εχεις ρωτα :thumbup:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=914

Link to comment
Share on other sites

Διαβασε το προφιλ του,και οτι αλλες αποριες εχεις ρωτα :thumbup:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=914

Ευχαριστώ πολύ :thumbup:

Κάπου διάβασα ότι δεν τους αρέσει η στρογγυλή γυάλα. Ισχύει?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ :thumbup:

Κάπου διάβασα ότι δεν τους αρέσει η στρογγυλή γυάλα. Ισχύει?

Δεν το ξερω ,αλλα λογικα σε κανενα ψαρι δεν πρεπει να τους αρεσει,δεν ειναι φυσικο.Παντος τους αρεσει η μοναξια,και καλο ειναι στην πλατη να βαλεις ενα μαυρο χαρτονι,για να νιωθει ασφαλεια.Να του βαλεις και ενα φυτο που λεγετε κερατοφυλο,δεν θελει και πολυ φως :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ :thumbup:

Κάπου διάβασα ότι δεν τους αρέσει η στρογγυλή γυάλα. Ισχύει?

Σε ποιο ζωντανό του αρέσει να ζει σε ένα τετειο χωρο;;;

ο μονομαχος καταφερνει και επιβιωνει σε ενα τετοιο χωρο (για ενα μικρο διαστημα) μόνο και μόνο επειδή έχει το όργανο λαβύρινθος που του επιτρεπει να αναπνεει ατμοσφαιρικό αέρα.Το νερό της γυαλας έχει τοξικές ουσίες(ΝΙΤΡΙΚΑ ΝΙΤΡΩΔΗ ΑΜΜΩΝΙΑ) και οξυγόνο 0

Ο μονομάχος θέλει τουλάχιστον 15-20 λίτρα να φιλοξενηθεί από έναν αρχάριο.

Για το στήσιμο του ενυδρείο και τους εξοπλισμους αλλα και το στρωσιμο,αν αποφασίσεις να κανεις κατι για το ψαρι σου θα σε βοηθησω εγω και όλα τα αλλα μελη στο φορουμ

Με λίγα λόγια δεν τους αρέσει η γυάλα καθόλου

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Επίσης να πω ότι το μαύρο χαρτόνι κάνει καθρέπτη την πλάτη του ενυδρείου και ειδικά τον μονομάχο (επειδή βλέπει το είδωλό του) τον στρεσάρει. Οι μονομάχοι είναι ψάρια που σε μικρά ενυδρεία πρέπει να είναι μόνοι τους, το μόνο που μπορεί να συμβιώσει μαζί του είναι τα σαλιγκάρια.

Που βρίσκεται τώρα ο μονομάχος;

Το φαγητό είναι το λιγότερο, πρέπει να του εξασφαλίσεις καθαρό νερό χωρίς αμμωνία και νιτρώδη και με επαρκή οξυγόνωση.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης να πω ότι το μαύρο χαρτόνι κάνει καθρέπτη την πλάτη του ενυδρείου και ειδικά τον μονομάχο (επειδή βλέπει το είδωλό του) τον στρεσάρει. Οι μονομάχοι είναι ψάρια που σε μικρά ενυδρεία πρέπει να είναι μόνοι τους, το μόνο που μπορεί να συμβιώσει μαζί του είναι τα σαλιγκάρια.

Που βρίσκεται τώρα ο μονομάχος;

Το φαγητό είναι το λιγότερο, πρέπει να του εξασφαλίσεις καθαρό νερό χωρίς αμμωνία και νιτρώδη και με επαρκή οξυγόνωση.

Δηλαδή να μην βάλω χαρτόνι??

Βρίσκεται σε μια μικρή στρογγυλή γυάλα :thumbup:

Θα τον μεταφέρω όμως σε μια ορθογώνια. Πως μπορώ να εξασφαλίσω αυτά που είπες?

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιο ζωντανό του αρέσει να ζει σε ένα τετειο χωρο;;;

ο μονομαχος καταφερνει και επιβιωνει σε ενα τετοιο χωρο (για ενα μικρο διαστημα) μόνο και μόνο επειδή έχει το όργανο λαβύρινθος που του επιτρεπει να αναπνεει ατμοσφαιρικό αέρα.Το νερό της γυαλας έχει τοξικές ουσίες(ΝΙΤΡΙΚΑ ΝΙΤΡΩΔΗ ΑΜΜΩΝΙΑ) και οξυγόνο 0

Ο μονομάχος θέλει τουλάχιστον 15-20 λίτρα να φιλοξενηθεί από έναν αρχάριο.

Για το στήσιμο του ενυδρείο και τους εξοπλισμους αλλα και το στρωσιμο,αν αποφασίσεις να κανεις κατι για το ψαρι σου θα σε βοηθησω εγω και όλα τα αλλα μελη στο φορουμ

Με λίγα λόγια δεν τους αρέσει η γυάλα καθόλου

:thumbup:

Τελικά θέλει πιο πολλή φροντίδα από ότι νόμιζα! :thumbup:

Θέλει δηλαδή και όργανο για οξυγόνο?

Σκέφτομαι να πάρω ενυδρείο άμεσα. Τι πρέπει να βάλω μέσα? Και πόσο στοιχείζει περίπου αν ξέρεις?

Link to comment
Share on other sites

Δεν το ξερω ,αλλα λογικα σε κανενα ψαρι δεν πρεπει να τους αρεσει,δεν ειναι φυσικο.Παντος τους αρεσει η μοναξια,και καλο ειναι στην πλατη να βαλεις ενα μαυρο χαρτονι,για να νιωθει ασφαλεια.Να του βαλεις και ενα φυτο που λεγετε κερατοφυλο,δεν θελει και πολυ φως :thumbup:

Που το βρίσκω αυτο??

Link to comment
Share on other sites

Βασικά πρέπει να αγοράσεις ένα μικρό φιλτράκι (περίπου 8 ευρώ κάνουν) να βγάλεις από μέσα το μαύρο σφουγγάρι που έχει και να αγοράσεις mini siporax (τη μικρή συσκευασία που κάνει 3 ευρώ) και να βάλεις αυτό μέσα (μαζί με το δυχτάκι του)

Επίσης θα αγοράσεις bionitrivec βακτήρια και σε κάθε αλλαγή νερού θα ρίχνεις όσο λέει σύμφωνα με τα λίτρα σου μέχρι να στρώσει το φίλτρο σου και να σταματήσει να έχει αμμωνία και νιτρώδη το νερό.

Αμμωνία και νιτρώδη θα μετράς με τεστ που θα αγοράσεις (της API τα υγρά είναι τα καλύτερα, αλλά και άλλο να πάρεις δεν έχει τόση σημασία).

Επίσης πρέπει να πάρεις ένα θερμόμετρο και να κοιτάς η θερμοκρασία να μην είναι πάνω από 29 ούτε κάτω από 26. Γενικά θέλουν όσο πιο σταθερές συνθήκες γίνεται.

Το φίλτρο θα το βάλεις να τρέχει έτσι ώστε να δημιουργεί κάποια ανατάραξη (όχι πολύ μεγάλη) στο νερό, έτσι οξυγονώνεται το νερό.

Αλλαγές νερού τώρα που είναι άστρωτο το φίλτρο κάθε 1-2 μέρες το 50% του νερού.

Μέχρι να πάρεις όλα αυτά αλλαγή νερού ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ 60-70%.

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Όλη η ιστορία είναι μέχρι να στήσεις ένα καλό περιβάλλον, μετά όλα είναι πιο εύκολα...

Δες και την ενότητα των μονομάχων Λαβυρινθόψαρα

Διάβασε και τα άρθρα Αρθρα Γλυκού νερού

και θα καταλάβεις πολλά

Εδώ είμαστε να βοηθήσουμε κι εμείς όσο μπορούμε...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου και απο μενα.Οπως σου ειπαν και οι φιλοι πιο πανω κανενα ψαρι δεν ζει σε γυαλα.Για τον μονομαχο σου θα σου προτεινα να παρεις ενα ενυδρειο γυρω στα 30 λιτρα γιατι εισαι αρχαρια και τα ενυδρεια σε λιγοτερα λιτρα θελουν πολυ προσοχη γιατι αλλαζουν οι τιμες του νερου πολυ γρηγορα και θελει εμπειρια.Τωρα στο ενυδρειακι σου θα χρειαστεις ενα φιλτρο με χαμηλη ροη γιατι οι μονομαχοι δεν αγαπουν τα ρευματα,ενα θερμαντηρα για τον χειμωνα,χαλικακι σε γηινο χρωμα,λαμπα για να μπορεσεις να βαλεις καποια φυτα ευκολα,καποιο ξυλο η καποια πετρα.Προτειμησε τα φυσικα διακοσμητικα και οχι τα πλαστικα.Το μαυρο χαρτονι νομιζω οτι ειναι μυθος,στο δικο μου ενυδρειο του μονομαχου εχω βαψει την πλατη με μαυρο χρωμα και ο μονομαχος ειναι μια χαρα.Συγκατικους μπορεις να βαλεις σαλιγκαρια και γαριδες αλλα αυτο θα το δεις απο τον χαρακτηρα του μονομαχου σου αν δεχτει τις γαριδες,μπορει και να γινουν γευμα.Αλλαγες νερου στο ενυδρειο που θα παρεις θα κανεις καθε βδομαδα 20-30%.Θα πρεπει να το στρωσεις πρωτα το φιτρο σου και μετα να βαλεις το ψαρι.Διαβασε τα σχετικα ποστ και αρθρα για το στρωσιμο,για να καταλαβεις τον κυκλο του αζωτου.Αυτο παιρνει περιπου 1 μηνα για να στρωσει,οπωτε εχεις δουλεια μπροστα σου.Ξεκινα αμεσα και οτι θες εδω ειμαστε.

ΥΓ συγνωμη για το μεγαλο ποστ :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Οι γυαλες ειναι για φυτα και για ελιες οχι για να βαζουμε μεσα ψαρια.

Αν θες οντως να ζησει το πανεμορφο αυτο ψαρακι

1. παιρνεις ενυδρειο οσο πιο μεγαλο αντεχει η τσεπη σου (προσωπικα προτεινω πανω απο 40 λιτρα)

2. δεν αγοραζεις ΤΙΠΟΤΑ απολυτως απο οτι σου πουν στο pet shop και αν σου δωσουν οποιαδηποτε συμβουλη πρατεις ακριβως το αντιθετο

3.Παιρνεις ενα φιλτρο (αν δεν εχει μεσα το ενυδρειο) με οσο γινεται πιο χαμηλη ροη

3α) ιδανικα βαζεις 2 φιλτρα, ενα με μπλε σφουγκαρι κι ενα με mini siporax ή με siporax αν πας σε καποιο μεγαλο.

4.ΔΕΝ ταιζεις ΚΑΘΟΛΟΥ το ψαρακι μεχρι να στησεις το ενυδρειο (και δυο βδομαδες αταιστος να μεινει δε θα παθει απολυτως τιποτα, αντιθετα οι τροφες μεσα στη γυαλα θα τη γεμισουν τοξικη αμμωνια)

5.Αφου το ενυδρειο θα στρωσει με το ψαρακι μεσα ψαχνεις για "μπολι" (δηλαδη μπιχλα απο το φιλτρο ενος ηδη στρωμενου ενυδρειου). Μπορεις να βαλεις αγγελια στο φορουμ να ζητησεις λιγο μπολι απο καποιον που ειναι κοντα στην περιοχη σου.

6.Στο ενυδρειο βαλε οσο περισσοτερα ευκολα φυτα μπορεις. Ιδανικο ειναι το κερατοφυλο που ειναι ταχειας αναπτυξης και απλα το χεις να επιπλεει στην επιφανεια.

7.ξεκινας στρωσιμο με καθημερινες αλλαγες νερου (ειναι ο πιο αργος τροπος στρωσιματος αλλα αφου θα βαλεις μεσα το ψαρακι δεν υπαρχει αλλη επιλογη).

8. Μας λες καθημερινα τα αποτελεσματα των τεστ σου ωστε αν κατι ξεφυγει να σου πουμε τι να κανεις

Link to comment
Share on other sites

Τελικά θέλει πιο πολλή φροντίδα από ότι νόμιζα! :thumbup:

Θέλει δηλαδή και όργανο για οξυγόνο?

Σκέφτομαι να πάρω ενυδρείο άμεσα. Τι πρέπει να βάλω μέσα? Και πόσο στοιχείζει περίπου αν ξέρεις?

Θα χρειαστείς:

Ενυδρείο : Αν πιάνουν τα χέρια σου μπορείς να κάνεις ένα diy ενυδρείο δλδ να πάρεις τζαμια από τζαμα και να τα κολλήσεις με ΜΗ ΤΟΞΙΚΗ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΗ ΓΙΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟ σιλικόνη.Αλλα δε ξερω πολλά για τα diy θα σου πουν τα αλλα μελη.Κόστος : μηδενικό Οσα περισσότερα λίτρα τόσο το καλύτερο

Φίλτρο:αυτο ή κάτι σαν αυτό

Θερμοστάτη θα χρεαστείς μετά τις ζέστες του καλοκαιριου για να κρατάς την θερμοκρασία στο 26-27

Σιποραξ για το φίλτρο 3ε το μικρό πακέτο

αν θες λίγα φυτα χαμηλων απαιτησεων να πάρεις anubia,κερατόφυλλο, και egeria densa

θα στρωσεις το ενυδρείο με νιτριβεκ οπως σου είπαν

Link to comment
Share on other sites

Θα χρειαστείς:

Ενυδρείο : Αν πιάνουν τα χέρια σου μπορείς να κάνεις ένα diy ενυδρείο δλδ να πάρεις τζαμια από τζαμα και να τα κολλήσεις με ΜΗ ΤΟΞΙΚΗ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΗ ΓΙΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟ σιλικόνη.Αλλα δε ξερω πολλά για τα diy θα σου πουν τα αλλα μελη.Κόστος : μηδενικό Οσα περισσότερα λίτρα τόσο το καλύτερο

Φίλτρο:αυτο ή κάτι σαν αυτό

Θερμοστάτη θα χρεαστείς μετά τις ζέστες του καλοκαιριου για να κρατάς την θερμοκρασία στο 26-27

Σιποραξ για το φίλτρο 3ε το μικρό πακέτο

αν θες λίγα φυτα χαμηλων απαιτησεων να πάρεις anubia,κερατόφυλλο, και egeria densa

θα στρωσεις το ενυδρείο με νιτριβεκ οπως σου είπαν

ωραιος ο betta~!!ακολουθησε τις οδηγιες των συμφορουμιτων και ο μονομαχος σιγουρα θα ειναι ευτυχισμενος και θα τον βλεπεις υγιη να σουλατσαρει πολυ πολυ καιρο,,,,,

δες και τον δικο μου,,,

ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

Οι οδηγιες βεβαια διχαζονται ως προς το Μαυρο φοντο οποτε ποια απο τις δυο να ακολουθησει? :thumbup:

Εγω προσωπικα δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε μαυρο χρωμα γιατι ειχα ακουσει για τις αντανακλασεις και πηγα κατ ευθειαν στην πιο ασφαλη λυση.

Επισεις να διορθωσω τον φιλο bbetta σχετικα με τα "τζαμπα τζαμια"... Προσωπικα τα τζαμια τα θεωρω πολυ ακριβα και μια diy κατασκευη ισως στοιχισει τα ιδια η και περισσοτερο απο κατι ετοιμο.

Τωρα οποιος γνωριζει φθηνους τζαμαδες αυτο ειναι αλλο θεμα και καλο ειναι να μας το πει κι ολας γιατι εγω για διαφορες εφαρμογες που χρειαστηκα τζαμια ολο στους παν-ακριβωτεςρους πεφτω (σκεψου ενα τεραριο 60 χ 40 χ 45 με 3 τζαμια μονο στην προσωψη και στα πλαινα μου στοιχησαν καμια 90ρια ευρα! Αν δεν τα χε κοψει και ειχα ρωτησει απ την αρχη ποσο εχουν θα ειχα αγορασει ετοιμο αλλα κι εγω ειχα σκεφτει πως ειναι φθηνα και δε ρωτησα απ την αρχη ποσο θα πανε)

Έγινε επεξεργασία - NickS
Link to comment
Share on other sites

αυτό για τα τζάμια το εχω ακούσει ότι είναι φτηνα και οικονομικά,ακόμα πως δεν τους στοίχησαν καθόλου έχω ακούσει!!!ομως δεν ξέρω πολλά από τα diy και μπορεί να έχω λάθος.

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ισως, ομως προσωπικα δεν εχω βρει τζαμια σε καλη τιμη, και πιστευω πως αν πας σε ενα τυχαιο τζαμα θα σου παρει τα μαλιοκεφαλα σου, εκτος κι αν πας συστημενος και ξερεις που πας (και για τζαμια μαλλον μεσο θες στην Ελλαδα :thumbup: )

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ για τις συμβουλές σας!! Θα κάνω ότι καλύτερο μπορώ και ελπίζω ο μονομάχος να είναι ευτιχισμένος :thumbup:

Α και κάτι άλλο!! Όταν βγάζει μπουρμπουλήθρες σημαίνει κάτι???

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ για τις συμβουλές σας!! Θα κάνω ότι καλύτερο μπορώ και ελπίζω ο μονομάχος να είναι ευτιχισμένος :thumbup:

Α και κάτι άλλο!! Όταν βγάζει μπουρμπουλήθρες σημαίνει κάτι???

Περιμενει την νυφη :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Α και κάτι άλλο!! Όταν βγάζει μπουρμπουλήθρες σημαίνει κάτι???

Φτιάχνει φωλιά, στην οποία τοποθετούνται τα αυγά κατά την αναπαραγωγή. :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - psarouklas
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα κι από μένα και καλώς σας βρήκα.

Από τη Δευτέρα που μου έκαναν δώρο έναν Μονομάχο (άσχετος γαρ με ενυδρεία και ψαράκια), έχω διαβάσει τα άπειρα νήματα στο forum και πραγματικά συγχαρητήρια σε όλους σας για την εξαίρετη δουλειά και μεράκι.

Κάποιες ερωτησούλες κι από μένα, για να συμπληρώσω τις πρώτες γνώσεις για την άμεση αγορά ενός ενυδρεία με όλα τα comfort!

(Θα βασιστώ στη λίστα του NickS η οποία λίγο ως πολύ αντιπροσωπεύει τους περισσότερους)

1. παιρνεις ενυδρειο οσο πιο μεγαλο αντεχει η τσεπη σου (προσωπικα προτεινω πανω απο 40 λιτρα)

Σε αυτό το στάδιο θα αρκεστώ σε ένα 30L.

2. δεν αγοραζεις ΤΙΠΟΤΑ απολυτως απο οτι σου πουν στο pet shop και αν σου δωσουν οποιαδηποτε συμβουλη πρατεις ακριβως το αντιθετο

Πραγματικά απορώ με μερικά pet shops και δη τα "μεγάλα"! Γιατί δεν ρίχνουν μια ματιά στο Internet??

3.Παιρνεις ενα φιλτρο (αν δεν εχει μεσα το ενυδρειο) με οσο γινεται πιο χαμηλη ροη

3α) ιδανικα βαζεις 2 φιλτρα, ενα με μπλε σφουγκαρι κι ενα με mini siporax ή με siporax αν πας σε καποιο μεγαλο.

Αυτό που έχουν μέσα τα 30άρια ενυδρεία φαντάζομαι είναι οκ?

4.ΔΕΝ ταιζεις ΚΑΘΟΛΟΥ το ψαρακι μεχρι να στησεις το ενυδρειο (και δυο βδομαδες αταιστος να μεινει δε θα παθει απολυτως τιποτα, αντιθετα οι τροφες μεσα στη γυαλα θα τη γεμισουν τοξικη αμμωνια)

Δηλαδή αγοράζουμε το ενυδρείο με όλα του τα συμπράκαλα, το βάζουμε στη μπρίζα, το γεμίζουμε νερό και τις βιταμίνες που πρέπει, βάζουμε και το ψαράκι μας μέσα και μέχρι να "στρωθεί" δεν ταΐζουμε? Ή βάζουμε το ψαράκι μας αφού το στρώσουμε το ενυδρείο?

5.Αφου το ενυδρειο θα στρωσει με το ψαρακι μεσα ψαχνεις για "μπολι" (δηλαδη μπιχλα απο το φιλτρο ενος ηδη στρωμενου ενυδρειου). Μπορεις να βαλεις αγγελια στο φορουμ να ζητησεις λιγο μπολι απο καποιον που ειναι κοντα στην περιοχη σου.

Να και κάτι καινούριο!

6.Στο ενυδρειο βαλε οσο περισσοτερα ευκολα φυτα μπορεις. Ιδανικο ειναι το κερατοφυλο που ειναι ταχειας αναπτυξης και απλα το χεις να επιπλεει στην επιφανεια.

Αν βάλουμε πλατικά φυτά αντί για χαλίκι & αληθινό φυτό πειράζει?

Το λέω λόγω καθαρά έλλειψης πολύ χρόνου.

7.ξεκινας στρωσιμο με καθημερινες αλλαγες νερου (ειναι ο πιο αργος τροπος στρωσιματος αλλα αφου θα βαλεις μεσα το ψαρακι δεν υπαρχει αλλη επιλογη).

Εμένα μου είπαν ότι από την ημέρα 0 που αγοράζω το ενυδρείο και φυσικά βάζω τον ομορφονιό μέσα, το μόνο που χρειάζεται είναι αλλαγή νερού 1 φορά τη βδομάδα το 10%. Το ξεχνάω αυτό?

Για να μην αναφέρω ότι κανείς δε μου είπε για στρώσιμο.

Appreciate!!

Link to comment
Share on other sites

Θα παρεις το ενυδρειο,θα το γεμισεις νερο,θα ριξεις αντιχλωριο και μετα απο 3-4-5 ωρες θα ριξεις τα βακτηρια για να αρχισει ο κυκλος του αζωτου.Διαβασε τα υπομνηματα στην κατηγορια γενικα γλυκου νερο για να μαθεις για το στρωσιμο.Το φιλτρο αρκει νομιζω για εναν μονομαχο.Θα παρεις υγρα τεστ για να παρακολουθεις το στρωσιμο,χρειαζεσε τεστ για αμμωνια,νο2 και νο3 για αρχη.Φυτα ειναι καλο να βαλεις αληθινα γιατι θα δειχνει πιο φυσικο και επεισης μερικα πλαστικα βγαζουν χημικα στο νερο και μπορει να εχεις προβλημα.Μπορεις να ξεκινησεις με ευκολα φυτα που δεν εχουν απαιτησεις

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...