Jump to content

Το Ενυδρείο μου παρακαλώ τα σχολιά σας


antonios

Recommended Posts

Το Ενυδρείο μου παρακαλώ τα σχολιά σας http://www.youtube.com/watch?v=GEF9aPsi-Rs

Link to comment
Share on other sites

Το Ενυδρείο μου παρακαλώ τα σχολιά σας http://www.youtube.com/watch?v=GEF9aPsi-Rs

Ωραιο ειναι φιλε μου.

Αλλα εχει μερικα λαθακια.

Τα ψαρια που εχεις δεν ειναι συμβατα μεταξι τους.

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο ειναι φιλε μου.

Αλλα εχει μερικα λαθακια.

Τα ψαρια που εχεις δεν ειναι συμβατα μεταξι τους.

σωστα,οπως και η θερμοκρασια στους 24 πολυ ανετα λογω δροσιας που χρειαζονται τα clouds,neon....
Link to comment
Share on other sites

Φιλε να σου πω την αληθεια δεν μου αρεσε πολυ το στησιμο στο ενυδριο σου.Το συγκεκρημενο ενυδριο εχει μεγαλο υψος και θα μπορουσες να φυτευσεις τερμα πισω φυτα που ψηλωνουν πολυ σε συσταδες(egeria densa,Cabomba caroliniana,Bacopa caroliniana).Θα συνεχιζες με πιο κοντα φυτα και θα ηταν ομορφο να εβαζες και μια ριζα στο κεντρο με διακλαδωσεις.Τις πετρες θα τις εβγαζα ολες εκτος αν εδενα καμια anubia σε καμια.Για τα ψαρια στα ειπαν οι προηγουμενοι.Φιλικα παντα και γουστα ειναι αυτα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

σωστα,οπως και η θερμοκρασια στους 24 πολυ ανετα λογω δροσιας που χρειαζονται τα clouds,neon....

Πρέπει να βάλω ενα θερμοστάτη στο ανεμιστηρακι........αλλα φαντασου τις ζεστες μέρες φτάνει τους 26 με ανεμιστηρακι αναμένο....

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο ειναι φιλε μου.

Αλλα εχει μερικα λαθακια.

Τα ψαρια που εχεις δεν ειναι συμβατα μεταξι τους.

Τα νέον είναι ενα θέμα αλλα εγω τα βλέπω καλά στην συμβίωση...

Link to comment
Share on other sites

Φιλε να σου πω την αληθεια δεν μου αρεσε πολυ το στησιμο στο ενυδριο σου.Το συγκεκρημενο ενυδριο εχει μεγαλο υψος και θα μπορουσες να φυτευσεις τερμα πισω φυτα που ψηλωνουν πολυ σε συσταδες(egeria densa,Cabomba caroliniana,Bacopa caroliniana).Θα συνεχιζες με πιο κοντα φυτα και θα ηταν ομορφο να εβαζες και μια ριζα στο κεντρο με διακλαδωσεις.Τις πετρες θα τις εβγαζα ολες εκτος αν εδενα καμια anubia σε καμια.Για τα ψαρια στα ειπαν οι προηγουμενοι.Φιλικα παντα και γουστα ειναι αυτα :thumbup:

΄΄Εχεις δίκιο αλλά λόγω του προβλήματος της άλγης το έχω στήσει λίγο παράξενα για να βάζω μέσα χέρι.Σχετικά με τις πέτρες τις έχω βάλει για να κρύβονται τα νεογγένητα τις πρώτες μέρες.....Σε κάποια βίντεο έχω δεί κάτι σαν γρασιδάκι ξέρεις τι είναι;

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να βάλω ενα θερμοστάτη στο ανεμιστηρακι........αλλα φαντασου τις ζεστες μέρες φτάνει τους 26 με ανεμιστηρακι αναμένο....

οχι θερμοστατη,κοντρολερ θερμοκρασιας χρειαζεσαι.
Link to comment
Share on other sites

οχι θερμοστατη,κοντρολερ θερμοκρασιας χρειαζεσαι.

Έχεις κάτι στο μυαλό σου να με καθοδηγήσεις;

Link to comment
Share on other sites

Έχεις κάτι στο μυαλό σου να με καθοδηγήσεις;

κοντρολερ θερμοκρασιας-ψυξης
Link to comment
Share on other sites

΄΄Εχεις δίκιο αλλά λόγω του προβλήματος της άλγης το έχω στήσει λίγο παράξενα για να βάζω μέσα χέρι.Σχετικά με τις πέτρες τις έχω βάλει για να κρύβονται τα νεογγένητα τις πρώτες μέρες.....Σε κάποια βίντεο έχω δεί κάτι σαν γρασιδάκι ξέρεις τι είναι;

Η αλγη συνηθως βγαινει απο πολλες ωρες φωτισμου κατεβασε τες στις 8-9 και απο τα λυπασματα οσο μπορεις πιο λιγο τα φυτα που εχεις δεν εχουν μεγαλες απαιτησεις.Τα νεογενητα πιο πολυ κυνδηνευουν απο το να τα ρουφηξει το φιλτρο σου παρα απο τα αλλα τα ψαρια.Βαλε ενα κοματι σφουγκαρι στο μπαστουνι που ειναι μεσα στο ενυδριο.Για γρασιδακι υπαρχουν καποια φυτα θελουν πολυ φωτισμο ομως για να γινουν ετσι οπως τα βλεπεις στα βιντεο.Κοιτα για blyxa-japonica που ειναι πιο ευκολο σε σχεση με τα αλλα φυτα.

Link to comment
Share on other sites

Θα το μελετήσω σε λίγο Ευχαριστώ :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Η αλγη συνηθως βγαινει απο πολλες ωρες φωτισμου κατεβασε τες στις 8-9 και απο τα λυπασματα οσο μπορεις πιο λιγο τα φυτα που εχεις δεν εχουν μεγαλες απαιτησεις.Τα νεογενητα πιο πολυ κυνδηνευουν απο το να τα ρουφηξει το φιλτρο σου παρα απο τα αλλα τα ψαρια.Βαλε ενα κοματι σφουγκαρι στο μπαστουνι που ειναι μεσα στο ενυδριο.Για γρασιδακι υπαρχουν καποια φυτα θελουν πολυ φωτισμο ομως για να γινουν ετσι οπως τα βλεπεις στα βιντεο.Κοιτα για blyxa-japonica που ειναι πιο ευκολο σε σχεση με τα αλλα φυτα.

Ο Φωτισμός είναι 4 απόγευμα με 12 βράδυ,λιπάσματα είναι η ΄πρώτη φορά που έβαλα χθές μετα απο 4΄περίπου μήνες λειτουργίας,τα νεογγένητα δεν πλησιάζουν καθόλου στο φίλτρο απο οτι εχω δεί αλλά εχει σφουγγάρι μέσα το μπαστούνι .

Link to comment
Share on other sites

Για γρασιδακι υπαρχουν καποια φυτα θελουν πολυ φωτισμο ομως για να γινουν ετσι οπως τα βλεπεις στα βιντεο.Κοιτα για blyxa-japonica που ειναι πιο ευκολο σε σχεση με τα αλλα φυτα.

Γρασιδάκι εννοω κάτι σαν τάπητα και όχι σαν το blyxa-japonica

Link to comment
Share on other sites

Γρασιδάκι εννοω κάτι σαν τάπητα και όχι σαν το blyxa-japonica

σ'αυτη τη περπτωση θελεις χαλαρα πολυ φως.βατ/λιτρο τουλαχιστον...... :thumbup:
Link to comment
Share on other sites

Ωραιο.Εμενα μ αρεσει γενικως και σαν στησιμο εκτος τα νεον :thumbup:

ΑΝ ειδα καλα στο καπακι του ενυδρειου που ειναι ανοικτο εχεις τις τροφες?

πετρος :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο.Εμενα μ αρεσει γενικως και σαν στησιμο εκτος τα νεον :thumbup:

ΑΝ ειδα καλα στο καπακι του ενυδρειου που ειναι ανοικτο εχεις τις τροφες?

πετρος :thumbup:

Σήμερα τις έβαλα εκεί τις τροφές προσωρινά γιατί καθάριζα το ντουλαπάκι απο κάτω....

Link to comment
Share on other sites

Εκτός το ότι τα παιδία σωστά λένε για την μη συμβατικότητα των ψαριών να προσθέσω ότι δεν βλέπω και σωστό αριθμό κοπαδιών. Έχεις 3-4 Neon Tetra και 2 Cardinal Tetra.

Κατα τα άλλα μια χαρά ενυδρείο βλέπω :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Αντώνιε θα παρακαλούσα μια παρουσίαση μέσω της φόρμας που προτείνει η ομάδα για να έχουμε on line και μπροστά μας όλες τις τεχνικές λεπτομέρειες http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=50683

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...