Jump to content

Το πρωτο μου φυτεμενο 120λ


s.albino

Recommended Posts

Σας ευχαριστω ολους για τα καλα σας λογια και τις παρατηρησεις.

Το ΝΟ3 ειναι ενα θεμα. Προσπαθω να το ανεβασω με τη ψαροφορτωση και με το ταισμα αλλα τζιφος :thumbup: Μαλλον θα ξεριζωσω τη ντοματια γιατι διαβασα οτι ρουφαει πολλα νιτρικα :thumbup: .

Οσο για τις συχνες αλλαγες γινονται κυριως για να μη ξεφευγει η GH 14>.

Υπαρχει καποιος αλλος τροπος για να τη κατεβασω? (Α/Ο προς το παρον δε παιζει λογω κοστους)

:thumbup::welcome::):thumbup: φοβερο αυτο αργυρη με εκανες και γελασα

Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραιος εισαι φιλε μου και καλο στησιμο.τωρα για την σκληροτητα μπορεις να βαλεις τυρφη στο φιλτρο σου θα σου την κατεβασει,και θα σου απελευθερωσει τανινες και χουμικα τα οποια ειναι ιδανικα για τους καρδιναλιους.(διαβασε για το προφιλ τους στο φορουμ).

Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραιος εισαι φιλε μου και καλο στησιμο.τωρα για την σκληροτητα μπορεις να βαλεις τυρφη στο φιλτρο σου θα σου την κατεβασει,και θα σου απελευθερωσει τανινες και χουμικα τα οποια ειναι ιδανικα για τους καρδιναλιους.(διαβασε για το προφιλ τους στο φορουμ).

ευχαριστω ολους για τα καλα σας λογια :thumbup:

Πηρα σημερα τυρφη για να το δοκιμασω. Εχω ενα μικρο φιλτρο που σκεφτομαι να αφαιρεσω το σφουγγαρι και να προσθεσω εκει την τυρφη. Κατοπιν να προετοιμασω σε ενα 12λιτρο κουβα το νερο οπως μου προτεινε ο φιλος rastafarian.

Ειναι σωστος αυτος ο τροπος? Ποσο χρονο χρειαζεται το φιλτρο να κουραρει το νερο? 200λ/ωρα νομιζω. η τυρφη επηρεαζει και το pH. εκτος τη σκληροτητα?

Συγγνωμη για τις πολλες ερωτησεις :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω ολους για τα καλα σας λογια :thumbup:

Πηρα σημερα τυρφη για να το δοκιμασω. Εχω ενα μικρο φιλτρο που σκεφτομαι να αφαιρεσω το σφουγγαρι και να προσθεσω εκει την τυρφη. Κατοπιν να προετοιμασω σε ενα 12λιτρο κουβα το νερο οπως μου προτεινε ο φιλος rastafarian.

Ειναι σωστος αυτος ο τροπος? Ποσο χρονο χρειαζεται το φιλτρο να κουραρει το νερο? 200λ/ωρα νομιζω. η τυρφη επηρεαζει και το pH. εκτος τη σκληροτητα?

Συγγνωμη για τις πολλες ερωτησεις :thumbup:

Η τυρφη επιρεαζει και το ph.Τωρα το ποσο χρονο θα σου παρει παιζει απο πολλους παραγωντες οπως

-ποσο θες να το κατεβασεις

-ποσο νερο θα επεξεργαστεις

-τι ποσοτητα τυρφης θα βαλεις

-ποσο καινουρια ειναι η τυρφη

Οπωτε αρχιζεις και πειραματιζεσαι και θα το βρεις στη πορεια.Μετρησεις καθε μερα να δεις που βρησκεσε,αν πεσεις πιο χαμηλα απο αυτο που θες βαζεις λιγο νερο βρυσης και το ΄σπας' λιγο για να ανεβει το ph σου.Ολα αυτα στο βαρελι σου οχι στο ενυδρειο.Την τυρφη να την βαλεις σε ενα διχτακι με πολυ μικρες τρυπες η καλσον και να μη την στουμπωσεις πολυ μεσα στο φιλτρακι,να ειναι ανετα γιατι με το νερο διογκωνετε και δεν θα δουλεψει καλα αν ειναι στουμπομενη :welcome:

Link to comment
Share on other sites

Η τυρφη επιρεαζει και το ph.Τωρα το ποσο χρονο θα σου παρει παιζει απο πολλους παραγωντες οπως

-ποσο θες να το κατεβασεις

-ποσο νερο θα επεξεργαστεις

-τι ποσοτητα τυρφης θα βαλεις

-ποσο καινουρια ειναι η τυρφη

Οπωτε αρχιζεις και πειραματιζεσαι και θα το βρεις στη πορεια.Μετρησεις καθε μερα να δεις που βρησκεσε,αν πεσεις πιο χαμηλα απο αυτο που θες βαζεις λιγο νερο βρυσης και το ΄σπας' λιγο για να ανεβει το ph σου.Ολα αυτα στο βαρελι σου οχι στο ενυδρειο.Την τυρφη να την βαλεις σε ενα διχτακι με πολυ μικρες τρυπες η καλσον και να μη την στουμπωσεις πολυ μεσα στο φιλτρακι,να ειναι ανετα γιατι με το νερο διογκωνετε και δεν θα δουλεψει καλα αν ειναι στουμπομενη :welcome:

:thumbup: Ευχαριστω για τις λεπτομερεις πληροφοριες και τα τιπς :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

:thumbup: Ευχαριστω για τις λεπτομερεις πληροφοριες και τα τιπς :thumbup:

Τιποτα φιλε,οτι αλλη απορια εχεις ρωτα :welcome:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...