Jump to content

Φωτισμος


Γιαννης sea

Recommended Posts

Παιδια δεν ηξερα που να το αναρτησω το θεμα σορρυ αν κανω λαθος εδω! Ηθελα να ρωτησω επειδη σκοπευω να γυρισω το θαλασσινο μου σε τροπικο λογο οτι δν εχω χρονο να το φροντιζω...εχω ενα φωτιστικο της BOYU οπου εχει τς γνωστες λαμπες μισι ασπρη μισι μπλε ακτινικι,και ρωταω υπαρχει προβλημα αν αφησω αυτο το φωτιστικο με αυτες τις λαμπες στο τροπικο,φυτα δεν θα βαλω......Ευχαροστω!

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις φυτά θα γεμίσεις αλγεις, αν έχεις φυτά δεν θα αναπτυχθούν τα φυτά και πάλι θα γεμίσεις αλγεις.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας καταρχας συνχαρητηρια για το φορουμ σας . Θα ηθελα να σας ενημερώσω οτι ειμαι αρχαριος και αγόρασα το συγκεκριμένο ενυδρειο http://www.hailea.com/e-hailea/product1/F60.htm το εχω γεμισει μεχρι την μεση νερο και εχω νεροχελονες μεσα αντι για ψαρια και αυτο γιτι οι χελονιερες δεν μου αρεσαν. παρατήρησα οτι το εν λογο ενυδρειο εχει δυο λαμπες στο καπακι επανω.Θα ηθελα να ρωτησω αν ξερετε αν αυτες οι λαμπες ειναι τυπου UV η λαμπες απλες για να φωτίζουν το ενυδρειο. Αν ειναι απλες λαμπες θα ηθελα να μου πειτε αν μπορω να της αλλάξω με UV , δηλαδή αν ταιριάζει στο ντουι ιδιες λαμπες UV και αν ναι που μπορω να της βρω?

Link to comment
Share on other sites

αν και δεν εχω καταλαβει τι ακριβως λαμπες φορας,εαν και εφοσων το βρεις,ψαξε πχ εδω για λαμπες ερπετων...

http://www.nemoworld.gr/home/reptiles/lighting.html

Link to comment
Share on other sites

θα καταφερω τιποτα η θα πρεπει να αλαξω και ντουι??

pl τυπο λαμπας για ερπετα καπως δυσκολο το κοβω να βρεις,εκτος και αν ψαξεις στο ιντερνετ.....
Link to comment
Share on other sites

λοιπον φιλε klaz ευχαριστω για της πληροφορίες . Βρήκα μερικες λαμπες και απο οτι καταλαβα πρεπει να κανουν για την δουλεια που θελω .

Philips PL-S 11W-10 UV G23 Philips

Philips PL-S 9W-10 UV G23 Philips

osram DULUX L BLUE UVA 18W/78 2G11

osram DULUX S BLUE UVA 7W/78 G23 PL-S 10

osram DULUX S BLUE UVA 9W/78 G23 PL-S 10

θα ηθελα να μου πειτε τι watt πρεπει να βαλω??

Link to comment
Share on other sites

βασικα το εψαξα ποιο καλα και πρεπει να κανουν μονο αυτες

Philips TUV PL-L 18W/4P 1CT

Philips TUV PL-L 36W/4P 1CT

Philips TUV PL-L 55W/4P HF 1CT

osram DULUX L BLUE UVA 18W/78 2G11

απλα τωρα πειτε μου τι watt να βαλω και παω να την αγορασω

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ δύσκολο να βρεις λάμπες για γλυκού νερού ενυδρείο,που να ταιριάζουν στο συγκεκριμένο ballast.

Μη βλέπεις μόνο το σχήμα,πρέπει και τα Watt να είναι ίδια για να δουλέψει,Θα πρότεινα να κρατήσεις τη συγκεκριμένη λάμπα και να καλύψεις τη μπλε περιοχή με αλουμινόχαρτο,με τρόπο που να μην επιτρέπει δέσμη στο ενυδρείο,αλλά να αερίζεται.

Link to comment
Share on other sites

στο σχήμα βρήκα και στο ντουι και στο μεγεθος , απλα η διαφορα ειναι οτι ειναι 32 watt αντι για 24 watt. Μαζι με την λαμπα θα παρω και μετασχηματιστή για να μπορέσει να δουλέψει στα watt αυτα , απλα φοβάμαι μήπως επιδει ειναι uv και περισσότερα watt θερμαίνεται περισσότερο απτην αλλη την απλη και μου λιώσει ντουι , καπακια και τέτοια :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

UV ; Που να τη βάλεις τη UV; Δε κάνει για φωτισμό!Μην το σκεφτείς καν! :thumbup:

Διάβασε εδώ: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=5920

Link to comment
Share on other sites

Κάτι μπερδεύεις... Εννοείς έχεις λάμπα PL.

Δεν παίζει ρόλο μόνο το μέγεθος της λάμπας αλλά και τα watt.Το συγκεκριμένο φωτιστικό είναι δύσκολο στα ταιριάσματα.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι μπερδεύεις... Εννοείς έχεις λάμπα PL.

Δεν παίζει ρόλο μόνο το μέγεθος της λάμπας αλλά και τα watt.Το συγκεκριμένο φωτιστικό είναι δύσκολο στα ταιριάσματα.

Μαλον τα εχω κανει σαλατα και σας εχω μπερδεψει :thumbup: Λοιπον εχω ενα φωτιστικό στο ενυδρείο το οποιο ειναι βιδωμένο κατω απτο καπακι κανονικα με μετασχηματιστή ντουι ολα , αυτο με λιγα λογια που εχει το ενυδρείο απτην μανατου για φως. Το φωτιστικο αυτο φοράει λαμπα τυπου PL απλη ομως χωρίς ακτινες UV απλη βγαζει απλο φως. Εχω βρει ιδιου τυπου λαμπα δηλαδή PL με UV ακτινες που ειναι οτι πρεπει για την νεροχελώνα οπως και για τα ερπετα , κουμπώνει κουτι πανω στο ήδη υπάρχον φωτιστικό απλα ειναι 10 watt περιπου παραπάνω με αποτελεσμα να φοβαμαι μην μου λιώσει το φωτιστικό και μου κανει ζημιά

Link to comment
Share on other sites

Μαλον τα εχω κανει σαλατα και σας εχω μπερδεψει :thumbup: Λοιπον εχω ενα φωτιστικό στο ενυδρείο το οποιο ειναι βιδωμένο κατω απτο καπακι κανονικα με μετασχηματιστή ντουι ολα , αυτο με λιγα λογια που εχει το ενυδρείο απτην μανατου για φως. Το φωτιστικο αυτο φοράει λαμπα τυπου PL απλη ομως χωρίς ακτινες UV απλη βγαζει απλο φως. Εχω βρει ιδιου τυπου λαμπα δηλαδή PL με UV ακτινες που ειναι οτι πρεπει για την νεροχελώνα οπως και για τα ερπετα , κουμπώνει κουτι πανω στο ήδη υπάρχον φωτιστικό απλα ειναι 10 watt περιπου παραπάνω με αποτελεσμα να φοβαμαι μην μου λιώσει το φωτιστικό και μου κανει ζημιά

Είστε τρελοί εσείς οι χελωνάδες.Άλλη UV κατάλαβα. :thumbup:

Δε μπορείς να βάλεις περισσότερα watt απ'ότι είναι η λάμπα σου.Το ballast δεν τη σηκώνει.

Στο συγκεκριμένο φωτιστικό δε θα βρεις λύση.Σου προτείνω να το αφαιρέσεις και να βάλεις ότι λάμπα σε εξυπηρετεί και χωράει με το κατάλληλο ballast.Αυτό που μένει είναι να χωρέσει και να βρεις τρόπο να τη στηρίξεις.

Link to comment
Share on other sites

Είστε τρελοί εσείς οι χελωνάδες.Άλλη UV κατάλαβα. :thumbup:

Δε μπορείς να βάλεις περισσότερα watt απ'ότι είναι η λάμπα σου.Το ballast δεν τη σηκώνει.

Στο συγκεκριμένο φωτιστικό δε θα βρεις λύση.Σου προτείνω να το αφαιρέσεις και να βάλεις ότι λάμπα σε εξυπηρετεί και χωράει με το κατάλληλο ballast.Αυτό που μένει είναι να χωρέσει και να βρεις τρόπο να τη στηρίξεις.

οχι το εχω βολέψει και αυτο μαζι με την λαμπα θα παρω και μετασχηματιστή μαλον το ballast οπως λες και εσυ. Τα χω συζητήσει με ηλεκτρολογικό μαγαζι και μου εχουν πει τι χρειάζεται αλλαγή. Απλα το μονο ερώτημά μου πλεον ειναι επιδει η λαμπα θα ειναι ακτινων UV ΚΑΙ 10 WATT παραπανω φοβαμαι μήπως μου λιώσει το φωτιστικό αν και δεν νομίζω εσεις τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...