Jump to content

το νεο μου ενυδρειο


georgeguppy

Recommended Posts

φωτογραφιες.και μην ρωτισετε πωσ εχω 3 μονομαχουσ μαζι και δεν δακονονται ποτε. μονο αρσενικοσ κυνηγαει τισ θηλυκιεσ για ζευγαρωμα οποτε σε λιγο καιρο θα εχω και μωρα.

σασ αρεσει το νεο μου ενυδρειακι ??

post-44869-1314977570_thumb.jpg

post-44869-1314977598_thumb.jpg

post-44869-1314977807_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κάνεις μια πλήρη παρουσίαση χρησιμοποιώντας τη ΦΟΡΜΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ.Μια γενική φωτογραφία θα έδινε πλήρη εικόνα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κάνεις μια πλήρη παρουσίαση χρησιμοποιώντας τη ΦΟΡΜΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ.Μια γενική φωτογραφία θα έδινε πλήρη εικόνα.

ok

Link to comment
Share on other sites

Γενική κατηγορία ενυδρείου

(Κοινωνικό, Αφρική Λίμνες, Αφρική ποτάμια, Αμαζόνιος, Νότια Αμερική γενικά, Ασία - Ωκεανία, Δίσκοι, Κρύου νερού, Ασπόνδυλα, Φυτεμένο τοπίου, άλλη κατηγορία)

Γενικές Πληροφορίες

Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):

Συνολικά Λίτρα:35

Sump (λίτρα): 29

Οργανισμοί

Φυτά: κερατοφυλο,vallisneria

Ψάρια:betta

Άλλα είδη:

Διακοσμητικά υλικά

Φόντο:

Πέτρες:

Ξύλα:mopani

Άλλα διακοσμητικά :

Υπόστρωμα:

Βυθός:αμμοσ

Φωτισμός

Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): 50 watt

Διάρκεια φωτισμού: 10 ωρεσ

Υποστήριξη οργανισμών

Φίλτρανση: hl-bt200

Θέρμανση/ Ψύξη:

Λίπανση:

Παροχή CO2: oxi

Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:

Διατροφή:τροφη για betta

Παράμετροι

pH: 7.0

Γενική σκληρότητα (GH): 15

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 11

Αμμωνία (ΝΗ3):0

Νιτρώδη (ΝΟ2):0

Νιτρικά (ΝΟ3):13

Φωσφορικά (PΟ4):

Μέση Θερμοκρασία (°C):28

Συντήρηση

Αλλαγές νερού: 2 φορεσ το μηνα

Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: αντιχλωριο,βακριρια

Άλλες ρουτίνες συντήρησης:

Φωτογραφίες:

post-44869-1314980244_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Είναι μια πολύ καλή αρχή!Θα έβαζα όλα τα φυτά που έχεις πίσω,ένα ανοιχτόχρωμο φόντο στην πλάτη και μια ανούμπια μπροστά δεξιά δεμένη σε μικρή πέτρα.Την έξοδο του φίλτρου γύρισε τη προς το πλαϊνό τζάμι ώστε να μη δημιουργεί δυνατό ρεύμα.Οι μονομάχοι το απεχθάνονται.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι εχεις πολυ δυνατο φως,50 βατ ειναι πολλα για 35 λιτρα.Κατα τα αλλα θα συμφωνισω με τον Φωτη.Ομορφο το ενυδρειο σου :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι εχεις πολυ δυνατο φως,50 βατ ειναι πολλα για 35 λιτρα.Κατα τα αλλα θα συμφωνισω με τον Φωτη.Ομορφο το ενυδρειο σου :thumbup:

σασ ευχαριστω πολυ η λαμπα δεν ειναι 50 watt μπερδεφτικα ειναι 28

Link to comment
Share on other sites

ωραιος! πολυ φωτινο βεβαια για μονομαχους νομιζω. πανεμορφος ο αρσενικος!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

ωραιος! πολυ φωτινο βεβαια για μονομαχους νομιζω. πανεμορφος ο αρσενικος!! :thumbup:

ευχαριστω !!το ξερω οτι ειναι πολυ ωραιοσ αλλα πιο πολυ τον πηρα γιατι τον λυπυθηκα τον ειδα μισοψοφιο σε ενα ποτηρακι σε ενα πετ σοπ και μολισ τον πηρα και τον εβαλα στο ενυδρειο πηρε τα επανο του και τωρα ειναι πολυ υγειεσ

Link to comment
Share on other sites

Καλή προσπάθεια, μπράβο! Και όμορφος μονομάχος! :thumbup:

Έχω να σου κάνω όμως μερικές προτάσεις.

Κατ' αρχάς θα πρότεινα να βάλεις Pistia ή περισσότερο κερατόφυλλο στην επιφάνεια, προκειμένου να μειωθεί λιγάκι ο φωτισμός. Ακόμη νομίζω ότι το φίλτρο που έχεις διαθέτει και spraybar. Οπότε καλό θα ήταν να το βάλεις και να το γυρίσεις προς το τζάμι, προκειμένου να μειωθεί η δυνατή ροή. Τέλος συμφωνώ απόλυτα με το FotisGt για τα φυτά.

Έγινε επεξεργασία - psarouklas
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρον να βάλεις 3 μονομάχους σε ένα ενυδρείο , να κάτι που δεν βλέπεις συχνά στο φόρουμ.Κράτα μας ενήμερους για την συμπεριφορά τους. :thumbup:

Βάλε και μία πλάτη από πίσω για να δίνει βάθος,θα την βρεις σε pet shop

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρον να βάλεις 3 μονομάχους σε ένα ενυδρείο , να κάτι που δεν βλέπεις συχνά στο φόρουμ.Κράτα μας ενήμερους για την συμπεριφορά τους. :thumbup:

Βάλε και μία πλάτη από πίσω για να δίνει βάθος,θα την βρεις σε pet shop

θα παω να βαλω σημερα και οι μονομαχοι ειναι μια χαρα και ηδει ο αρσενικοσ αρχιζει και φτιαχνει φωλιεσ σε ολο το ενυδρειο πιστευω να ζευγαροσουν στην μπροστινη μερια για να βγαλω και φοτο να δειτε γιατι εχεισ και πισω φωλιεσ και μπροστα και δεξια

Link to comment
Share on other sites

Καλή προσπάθεια, μπράβο! Και όμορφος μονομάχος! :thumbup:

Έχω να σου κάνω όμως μερικές προτάσεις.

Κατ' αρχάς θα πρότεινα να βάλεις Pistia ή περισσότερο κερατόφυλλο στην επιφάνεια, προκειμένου να μειωθεί λιγάκι ο φωτισμός. Ακόμη νομίζω ότι το φίλτρο που έχεις διαθέτει και spraybar. Οπότε καλό θα ήταν να το βάλεις και να το γυρίσεις προς το τζάμι, προκειμένου να μειωθεί η δυνατή ροή. Τέλος συμφωνώ απόλυτα με το FotisGt για τα φυτά.

ψαχνω pistia αλλα δεν βρισκω θα παω και σημερα σε αλλο ενα πετ σοπ να δω αμα εχουν

Link to comment
Share on other sites

η ροη του φιλτρου δεν τοσο δυνατη οσο νομιζετε να φανταστιτε οι μονομαχοι πανε μπροστα απο το φιλτρο καποιεσ φορεσ νομιζω οτι τουσ αρεσει

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...