Jump to content

Τροφή Corydoras


ael1989

Recommended Posts

Τρώνε διάφορα απ' τον βυθό όμως για κανονικό τάισμα Τι να πάρω; Τις κλασσικές νυφάδες δεν τις προλαβαίνουν, τις τρώνε οι πιο πάνω, πριν πέσουν στο βυθό του ενυδρείου.!

Link to comment
Share on other sites

Ολο και κάτι θα τρώνε :thumbup:

Να πω την αλήθεια δεν έχω δει με τα μάτια μου να τρώνε κάποια τροφή που ρίχνω στο ενυδρείο. Νομίζω ότι προτιμούν τα μικροσκοπικά σωματίδια τροφής.

Link to comment
Share on other sites

στα sterbai που ειχα καποτε , εκτος απο τριμμενο φυλλαρακι ταιζα και omega one shrimp pellets .

Έγινε επεξεργασία - Geosid
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου μπορείς να πάρεις επίσης κάποια τροφή ειδική για ψάρια βυθού, ταμπλέτες δηλαδή.

Εγώ τα κορυ που είχα παλιοτερα τα τάιζα tetra tabimin, και κάποιες φορές αυτό που έκανα ήταν να ρίξω λίγο παραπάνω τροφή για να πέσει κάτω και να φάνε κι αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στα δικά μου cory, πέρα από τις άλλες τυποποιημένες τροφές, τάιζα και grindal σε τόση ποσότητα ώστε αρκετά σκουληκάκια να φτάνουν στην άμμο. Μόλις τα σκουληκάκια ακουμπήσουν στο βυθό, για να αποφύγουν το φως χώνονται στην άμμο όπου παραμένουν ζωντανά για μερικές ώρες. Εκεί μέσα μόνο τα cory μπορούσα να τα ανακαλύψουν και το απολάμβαναν. Βέβαια πολύ προσοχή στην ποσότητα!

Μετάφερα το θέμα στη σωστή κατηγορία :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - theodor72
Link to comment
Share on other sites

εκτός από τις ειδικές ταμπλέτεςε βυθού, όπως ειπώθηκε πιο πάνω, μπορείς να βάζεις τα flakes σε ένα ποτηράκι με λίγο νερό. Όταν βραχούν για δευτερόλεπτα, αυξάνεται :thumbup::thumbup: το βάρος τους και έτσι φτάνουν περισσότερα στο βυθό

Link to comment
Share on other sites

εκτός από τις ειδικές ταμπλέτεςε βυθού, όπως ειπώθηκε πιο πάνω, μπορείς να βάζεις τα flakes σε ένα ποτηράκι με λίγο νερό. Όταν βραχούν για δευτερόλεπτα, αυξάνεται :thumbup::thumbup: το βάρος τους και έτσι φτάνουν περισσότερα στο βυθό

δεν ξερω κατα ποσο ειναι αληθεια αλλα επιδη το εχω δει με τα ματια μου θα απαντησω βαση αυτου..εριχνα ταμπλετες και τα κορυς μου δεν τρελαινοντουσαν δηλαδη περνουσαν απο διπλα τους και δεν τις ετρωγαν για πολυ ωρα..περιοστερο τους αρεσει να ψαχνουν για την τροφη τους..εγω πλεον ριχνω φλεικς σε σκονη που ειναι για μωρα ζωοτόκων και με το που ριχνω τρελαινονται και οργονουν ολο το χαλικι..απο τοτε δεν εχω ξανανυσηχησει μηπως δεν τρωνε καλα!!

Link to comment
Share on other sites

...να συμπληρώσω κι εγώ στις παραπάνω ιδέες που ακούστηκαν, ότι μπορείς να ρίχνεις τροφή για τα κόρυ και το βράδυ, αφού σβήσουν τα φώτα...έτσι θα μπορέσει να φτάσει με "ασφάλεια" στο βυθό...τα κόρυ θα την μυριστούν και θα την τιμήσουν δεόντως :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

εμπειρικά να συμπληρώσω, ότι όπως πολύ σωστά αναφέρει και ο efthvag, οι ταμπλέτες ρίχνονται βράδυ για να μην φαγωθούν από τα υπόλοιπα, διαλύονται και κάνουν τη δουλειά που θέλεις ρίχνοντας σκόνη...

Link to comment
Share on other sites

Είναι δηλαδή νυκτόβια τα corries;;;; Επίσης, πολύ καλή τροφή είναι και τα sera vipachips, όταν έριχνα τρελαινόντουσαν....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου προτείνω την ασφαλές λύση να αγοράσεις ταμπλέτες για να ταΐζεις γιατί ίσως αυτό με την τροφή είναι λίγο επίφοβο μην μένει η τροφή και ανεβάζεις αμμωνίες.

Αν το κανείς προσεκτικά και μπορέσεις να βρείς την κατάλληλη ποσότητα ώστε να ταΐζονται όλα τα ψαράκια σου χωρίς να έχεις πρόβλημα με την αμμωνία οκ αλλά και πάλι θα έπαιρνα ταμπλέτες να έριχνα που και που.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Θα δοκιμάζω σταδιακά όλους τους τρόπους, μέχρι να διαπιστώσω τον πιο αποτελεσματικό.

Θα ξεκινήσω με την τροφή για να νεογέννητα που την έχω και διαθέσιμη προς το παρόν και βλέπουμε...

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω για εσας αλλα και το βραδυ που ταιζα ολα τα ψαρια ξυπνουσαν και παλι τα προλαβαιναν..γενικα τα κορυ δεν χρειαζονται και τρελη τροφη να ξερεις..με λιγα ''αποφαγια'' δεν θα πεινασουν ποτε..γι αυτο τα αγαπαω :wootwoot::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παίδες τους τελευταίους 3 μήνες που παρατηρώ τα cory δεν έχουν φάει ποτέ κανονική τροφή ή τουλάχιστον δεν τα έχω δει εγώ να τρώνε...

Έχω δοκιμάσει αυτά που μου είπατε αλλά πάλι δεν τα έχω δει να τρώνε κανονικά... Μόνο ό'τι βρουν κάτω.

Το άγχος μου ήταν επειδή είχα αυξήσει των αριθμό των ψαριών και φοβόμουνα ότι δεν θα υπήρχαν αρκετά απομεινάρια για να τα φάνε από κάτω.

Τελικά έχουν τον τρόπο τους και βρίσκουν τροφή αυτά, ακόμα και αν δεν τα δεις ποτέ να τρώνε!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...