Jump to content

Heterctis Mangifica


tsap

Recommended Posts

παιδια απο εχθες αρχισε να ανεβενει στον βραχο πιο ψηλα.

εφαγε και σημερα κανονικα αλλα σε ενα σημειο της βασης της ειναι πιο ασπρο απο το αλλο σωμα!!!!

τι να φταει?

μηπως θελει να ριξω κατι αλλο?

Link to comment
Share on other sites

παιδια απο εχθες αρχισε να ανεβενει στον βραχο πιο ψηλα.

εφαγε και σημερα κανονικα αλλα σε ενα σημειο της βασης της ειναι πιο ασπρο απο το αλλο σωμα!!!!

τι να φταει?

μηπως θελει να ριξω κατι αλλο?

Θα φτάσει στο ψηλότερο σημείο του ενυδρείου σου ,και εκεί που έχει το μεγαλύτερο ρεύμα....απόλυτα φυσιολογική κατάληξη.

Link to comment
Share on other sites

Θα φτάσει στο ψηλότερο σημείο του ενυδρείου σου ,και εκεί που έχει το μεγαλύτερο ρεύμα....απόλυτα φυσιολογική κατάληξη.

να συμπληρωσω και....το καλυτερο φως....
Link to comment
Share on other sites

παιδια σημερα μεχρι το μεσημερι ηταν μια χαρα

αλλα τωρα εχει ανοιξει τελειως το στομα της και εχει μαζεψει το σωμα της

και εχουν λεπτινει τα πλοκαμια της!!!!

τι να κανω?

ειναι ωρα να την αφαιρεσω?

Link to comment
Share on other sites

παιδια σημερα μεχρι το μεσημερι ηταν μια χαρα

αλλα τωρα εχει ανοιξει τελειως το στομα της και εχει μαζεψει το σωμα της

και εχουν λεπτινει τα πλοκαμια της!!!!

τι να κανω?

ειναι ωρα να την αφαιρεσω?

Φωτο;;; :D

Link to comment
Share on other sites

παιδια σημερα μεχρι το μεσημερι ηταν μια χαρα

αλλα τωρα εχει ανοιξει τελειως το στομα της και εχει μαζεψει το σωμα της

και εχουν λεπτινει τα πλοκαμια της!!!!

τι να κανω?

ειναι ωρα να την αφαιρεσω?

Γεια. Τις περισσοτερες φορες οταν ειναι ετοιμη για ( ΜΠΑΜ ) , βγαζει εκκρισεις απο το στομα της και ασπριζει.

Μη σε παρω κ στο λαιμο μου αλλα μπορεις να περιμενεις λιγο ακομα.Αν δεν βελτιωθει η κατασταση συντομα , τοτε :D

( μηπως το ζωο ειχε προβλημα εξαρχης και τζαμπα παιδευεσαι ? )

Link to comment
Share on other sites

προς το βραδυ εχθες ,αφου εκεινη την ωρα που εγραψα το μυνημα της εδωσα να φαει ,

ζωηρεψε και τωρα που γυρισα σπιτι ειναι απλωμενη αλλα εχει παλι το στομα της κανα 2 εκατοστα ανοιχτω!!!!

προβλημα εξαρχης τι μορει να ειχε δηλαδη?

Link to comment
Share on other sites

προς το βραδυ εχθες ,αφου εκεινη την ωρα που εγραψα το μυνημα της εδωσα να φαει ,

ζωηρεψε και τωρα που γυρισα σπιτι ειναι απλωμενη αλλα εχει παλι το στομα της κανα 2 εκατοστα ανοιχτω!!!!

προβλημα εξαρχης τι μορει να ειχε δηλαδη?

Γεια. Οταν πας να αγορασεις μια ανεμωνη , τι κοιτας?

Να εχει κλειστο στομα , να ειναι καπου καλα κολλημενη , να μην ειναι ξεθωριασμενη , να μην ειναι συρηκνωμενη και πολλα αλλα.

Αν κατι απο τα παραπανω συμβαινει τοτε το ζωο εχει καποιο προβλημα.

Τραυματισμος κατα τη συλλογη, ταλαιπωρια στις μεταφορες , λιγη η κ καθολου προσαρμογη κτλ.

Ολα τα ζωα δεν ειναι ιδια . Αλλα απλα στρεσσαρονται κ αν τους δοθουν οι καταληλες συνθηκες , επανερχονται.

Αλλα απλα ειναι σε πολυ ασχημη κατασταση κ ειναι 50/50 να τη βγαλουν. Αυτο εξαρταται απο την εμπειρια του χομπιστα , την ωριμοτητα του συστηματος , τις παραμετρους του νερου κτλ.

Αλλες απλα δεν επανερχονται οτι κ να κανεις.

Η δικια σου σε ποια κατηγορια ανηκει?

Link to comment
Share on other sites

την πηρα απο το waterinn φιλε μου!!!δεν την ειδα απο κοντα παρα οταν μου ηρθε.

το χρωμα ειναι καλο,μια απλωνεται και μια μαζευετε οταν της ερθει.

τωρα το στομα της το κλεινει και το ανοιγει οποτε θελει!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

κάναν νεότερο από την "ανεμωνουλα"?

:buttrock:

μια απλωνεται μια μαζευεται!!!!

σημερα εφαγε ενα κομματι γαριδα!!!!!

ελπιζω να παει καλα!!

Link to comment
Share on other sites

Εδω και ένα χρόνο, έχω και εγω μια magnifica στο ενυδρείο μου.

Αυτά που έχω παρατηρήσει, μετα απο αυτο τον καιρό, είναι οτι σιγουρα θα καταλήξει στο ψηλότερο σημείο του ενυδρείου σου και αυτο μπορεί να πάρει μέχρι και 1 μπορει και 2 μήνες, εξαρτάται το μέγεθος του ενυδρείου σου.

Θέλει σίγουρα καλή κυκλοφορία και πολύ φως να πέφτει επάνω της.

Οσο αφορα το φαγητό τωρα.

Δυο λόγοι μπορεί να παίζουν ρόλο στο ανοικτό στόμα της ανεμώνης.

1ον λόγοι κακής υγείας, οι οποίοι συνοδευονται και απο εκρίσεις απο το στόμα, και

2ον, λόγοι πείνας. Αν δηλαδή η ανεμώνη σου πεινάει, ο μόνος τροπος να τραφει ειναι να ανοιξει το στόμα της.

Και αν αρχισεις να την ταίζεις, θελει καμια εβδομάδα, για να επανέλθει στα νορμαλ της.

Βασικά, η γαρίδα ειναι οκ σαν τροφή, αλλά επίσης πολύ καλή τροφή ειναι και τα μικρά ψαρια, τα οποία τα κόβεις στην μέση και τα δίνεις. Κάθε 5 ημέρες ειναι πολύ για την ανεμώνη. 2 φορες την εβδομάδα ειναι πιο καλά.

Και πάντα να ξεπαγωνεις καλα την τροφή σε ενα ποτηράκι με νερό, πριν την δώσεις.

Και οσο αφορα το μεγεθος, αυτο το κρίνεις εσυ. Να μπορεί να χωρέσει στο στόμα της. Αλλο μέγεθος θελει μια ανεμώνη διαμέτρου 10εκ και αλλο μέγεθος μια σαν την δική μου, με διάμετρο άνω των 25εκ.

Και μην ανυσηχείς, ακόμα η ανεμώνη σου προσαρμόζεται.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Είμαι κι εγώ κάτοχος πλέον της παραπάνω ανεμώνης(magnifica ) σε σχετικά νέο ενυδρείο μόλις 3 μηνών, και κάνει και σε εμένα τα ίδια μια ανοίγει μια κλείνει, εύχομαι να πάνε όλα καλά και να επιβιώσει.

Link to comment
Share on other sites

παιδια εγω την εχω ακομα στο ενυδρειο μου και νομιζω οτι μετα απο δυο μηνες παει καλα!!!!!

εχει ανεβει ψηλα,εχουν μπει τα κλοουν και εχει το χρωμα της,ροζ χωρις φωτα μωβ με τα φωτα!!!!

αυτο που παρατηρησα ειναι οτι:στα τοσα που διαβασα για αυτο το ζωντανο ειναι και οτι θελει πολυ δυνατη κυκλοφορια!!!!

εγω της εβαλα εναν κυκολφωριτη να την χτυπαει κατευθυαν μονο αυτη και παρατηρησα οτι αντι να μενει εκει ,εφευγε .

τωρα η δικια μου θελει να κινουνται τα πλοκαμια της αλλα οχι τρελε η ετσι θελουν ολες!!!

Link to comment
Share on other sites

Με την συγκεκριμένη ανεμώνη, ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος ότι θα πάνε καλά τα πράγματα, ακόμη και εαν οι συνθήκες σε ένα κλειστό κύκλωμα είναι τέλειες.

Την μία ημέρα μπορεί να δείχνει υπέροχα και να τρώει κανονικότατα και την επομένη να έχει σχεδόν πεθάνει!!!

Link to comment
Share on other sites

ας ελπισουμε οτι δεν θα γινει κατι τετοιο!!!! :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

Κατα την διάρκεια της καλοκαιρινής μου άδειας και ενω έλειπα απο το σπίτι, κάτι αδιευκρινηστο συνέβη και όλα τελειώσαν.....

Ψοφήσαν τα πάντα.....

Ενα ενυδρείο 1000λτ, δυο ετών, χωρίς ποτε να έχω χάσει τίποτα(......), ενα ενυδρειο που μου εχει στοιχίσει πάνω απο 10000-15000 ευρώ, με απίστευτο εξοπλισμό, με αρκετά μεγάλο κόστος συντήρησης, έσβησε απο ζωή. Οταν λεμε ολα, εννοούμε ολα........

Απο ψαρια μεχρι sps....

Οπως καταλαβαινετε, οταν το ειδα ετσι, επαθα σοκ..

Οταν εχεις επενδύσει τόσο χρόνο και χρήμα και ξαφνικά βλέπεις το τέλος, τότε τρελαίνεσαι.

Το μονο που επέζησε απο αυτην την πανωλεθρία, ήταν ένας κλόουν και η ανεμώνη....

Αυτο το λέω γιατι η ανεμώνη ειναι παρεξηγημένη σαν ζωντανό.

Οπως τα πάντα, θέλει κάποιες συνθήκες και καταστάσεις. Αν τα προσφέρεις αυτα, τοτε εισαι οκ.

Για να ζήσει αλλα και να αναπτυχθεί μαι ανεμώνη, θέλει:

- Αρκετό φώς και δυνατη χαοτική κυκλοφορία.

- Καλές συνθήκες νερού

- Καλό τάισμα, σε σταθερες δόσεις

Αν με ρώταγαν προσωπικά την γνώμη μου, ποιο θεωρώ ποιο βασικό, θα έλεγα το 3ο...

Το ταισμα ειναι το α και το ω στην ανεμώνη. Δεν λέμε οτι δεν παιζουν ρολο και τα άλλα, αλλα τεραστιες διαφορες στην τεράστια σε διαστάσεις ανεμώνη μου, εχω δει με το τάισμα.

Η ανεμώνη θελει να την ταιζεις με πρόγραμμα, σε σταθερες ποσότητες και σε συγκεκριμένες ημέρες. Ταιζε τουλάχιστον καθε 3η ημέρα αλλα οχι και κάθε ημερα. Το ιδεατο για μενα ειναι καθε 3η ημέρα, ενα καλό κομμάτι τροφής.

Οσο αφορα την τροφή, πάντα πολύ καλό ξεπάγωμα. Απο οτι εχω δοκιμάσει σαν τροφή, το ψάρι ειναι το καλύτερο....

Στην φυση η ανεμώνη τι τρώει? Ψάρια.... Αυτα περιμένει και απο εσένα...

Πάρε γαβρο(κανονικό, οχι αυτον απο το Καραισκάκη....) και βάλε τον στην κατάψηξη εναν εναν, οχι ολους μαζι γιατι θα γινουν ενα σωμα και δεν θα ξεκολλάνε. Καθε φορα που θελεις να ταίζεις, θα κοβεις ενα κομμάτι αναλογα με το ποσο μεγαλο στομα εχει η ανεμώνη σου και θα ταίζεις, πάντα μετα απο καλό ξεπάγωμα. Ταίζεις μαζί με τα κόκκαλα, όπως είναι, ακόμα και το κεφάλι του ψαριού. Τα κοκκαλα θα τα αποβάλλει την επόμενη ημέρα.

Και κατι τελευταίο.

Η διαφορα στην κατάσταση της ανεμώνης δεν φαινεται απο την μια στιγμή στην άλλη.

Θελει τουλάχιστον 3-4 ημέρες για να συνέλθει, αν πεινάει, αν ειναι άρρωστη, το οτιδήποτε.

Τάιζε καλά και σταθερα και σε 10 ημέρες θα με θυμηθείς.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...