Jump to content

Νέα χελώνα αλλά δεν μας είπαν το είδος της.... :(


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους σας σήμερα πρωί πρωί ο 11χρόνος με ξύπνησε με μία χελωνίτσα στο χελωνάριο της έχοντάς το αγγαλιά . Για το καλύτερο που θα μπορούμε να του προσφέρουμε θα ήθελα μια αναγνώριση του είδους της και καποιές πληροφορίες για αυτές . Έγω έχς όλη την καλή διάθεση για μελέτη ...... Πάντως ένα είναι σίγουρο πώς δεν ανοίκει στην κατηγορία των χελώνων με τα κόκκινα μαγούλα..... :thumbup::thumbup:

post-44267-1315125354_thumb.jpg

post-44267-1315125374_thumb.jpg

post-44267-1315125407_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ανήκει στην ίδια κατηγορία (απλά είναι "ξαδερφάκι" της κοκκινομάγουλης) και ότι ισχύει για εκείνες ισχύει και για αυτή. Την ίδια έχω κι εγώ.

Αρχικά να σου πω ότι θέλει πολύ προσοχή στο χειρισμό από μικρά παιδιά, οι χελώνες αυτές μεταφέρουν σαλμονέλα και πρέπει να πλενόμαστε πολύ καλά όταν ερχόμαστε σε επαφή μαζί τους η με το περιβάλλον τους. Καλύτερα συνιστάτε η χρήση γαντιών μιας χρήσης όταν τις πιάνουμε στα χέρια μας.

Μετά θα σου έλεγα να διαβάσεις αυτό

Οδηγός φροντίδας για Trachemys Scripta

και ότι άλλη απορία έχεις το συζητάμε.

Και εδώ ένα μέλος του φόρουμ με την χελονωοικογένειά του (ο φίλος Βασίλης θα σε βοηθήσει σε ότι θέλεις είναι γνώστης του είδους)

Η χελονωοικογένεια του Βασίλη

Να σου ζήσει και να το χαρείς, είναι υπέροχα πλασματάκια...

Έγινε επεξεργασία - Frangisk
Link to comment
Share on other sites

Εχω 2 απορίες οσων αφορά το φώς και το ενυδρείο τωρα βρείσκετε σε ενα χελωνάριο το κλασικο πλαστικοποθ τισ ποθλανε στα πετ σηοπ χωρισ φιλτρο αλλες χρησιμες πληροφοριες μηπςσ θα μποροθσες να; μου προσφερεις???

Link to comment
Share on other sites

Όταν είναι πολύ μικρά νομίζω ότι μπορούν για ένα μικρό διάστημα να μείνουν στη χελωνιέρα... αργότερα θα θέλουν ενυδρείο. Για να είναι καλά όμως εκεί πρέπει να κρατάς το νερό πολύ καθαρό, με συχνές αλλαγές (πάντα με αντιχλώριο) και να τους βάλεις μια λάμπα UV (και σε απλό φωτιστικό γραφείου μπορείς να τη βάλεις) να χτυπάει πάνω στη στεριά του ώστε να μπορεί να πηγαίνει εκεί να κάθεται.

Τα χαλικάκια και τα συναφή δεν είναι καλά στα χελωνάκια γιατί είναι εστία μόλυνσης για τα μικρά, καλύτερα να έχεις καθαρό τον βυθό ώστε να μπορείς με μια σύριγγα να απομακρύνεις τις ακαθαρσίες τους.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως θα μπορούσε να μπει στο 27 λιτρο ενυδρειο μου το οποίο φιλοξενεί γκαπυ και πλεκο 2 εκατοστών????

Link to comment
Share on other sites

ΟΧΙ ΜΑΖΙ ΜΕ ΨΑΡΙΑ !!!! σε λίγο καιρό θα τα κάνει γεύμα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Μήπως θα μπορούσε να μπει στο 27 λιτρο ενυδρειο μου το οποίο φιλοξενεί γκαπυ και πλεκο 2 εκατοστών????

κατηγορηματικα οχι φιλε μου.οι χελωνες θα χτυπησουν και θα φανε οποιοδηποτε ψαρι.δεν μπαινουμ με κανενα αλλο ζωο η αληθινοφυτο.ειναι παμφαγες.

διαβασε επισης χρησιμες πληροφοριες που ηδηυπαρχουν εδω μεσα στο σπιτι μας.

ΧΕΛΩΝΑΚΙΑ

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολλύ για τισ χρησιμεσ πληροφορίες που

μου προσφέρατε

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Μιχάλη -

είδος trachemys scripτa υποειδος scripta (yellow belly)

ανοίκει στην οικένεια trachemys και χριάζεται ανάλογη φροντιδα με τις trachemys scripta elagans(r.e.s.)(κοκκινομάγουλες)

εδω στην κοινότητα θα βρείς πληροφορίες

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=65716

όπως και σε βιβλιοφραφίες

ότι χριαστείς στην πορία ρωτάς, θα χριαστείς σίγουρα εν καιρό

ενυδριάκη (κατσκευη diy κατα προτίμηση)

θερμοστάτη

λάμπα uv

λάμπα basking

στεριά(με ότι φαντάζεσαι)

φίλτρο

καπάκι

και γνώσεις για την διατροφή

όρεξη και υπομονή θα σε ανταμιφσει

ά και μια παρέα θα τις χαρείς πιο πολύ

διάβασε καλά διοτι όσο μεγαλώνουν ανεβαίνουν και οι ανάγκες αρκετά ειδικα σε επιπεδο ενυδρείου

καλως ήρθες στον υπέροχο χώρο του aqua terrarium και την οικογένεια της χελώνας

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Μιχάλη -

είδος trachemys scripτa υποειδος scripta (yellow belly)

ανοίκει στην οικένεια trachemys και χριάζεται ανάλογη φροντιδα με τις trachemys scripta elagans(r.e.s.)(κοκκινομάγουλες)

εδω στην κοινότητα θα βρείς πληροφορίες

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=65716

όπως και σε βιβλιοφραφίες

ότι χριαστείς στην πορία ρωτάς, θα χριαστείς σίγουρα εν καιρό

ενυδριάκη (κατσκευη diy κατα προτίμηση)

θερμοστάτη

λάμπα uv

λάμπα basking

στεριά(με ότι φαντάζεσαι)

φίλτρο

καπάκι

και γνώσεις για την διατροφή

όρεξη και υπομονή θα σε ανταμιφσει

ά και μια παρέα θα τις χαρείς πιο πολύ

διάβασε καλά διοτι όσο μεγαλώνουν ανεβαίνουν και οι ανάγκες αρκετά ειδικα σε επιπεδο ενυδρείου

καλως ήρθες στον υπέροχο χώρο του aqua terrarium και την οικογένεια της χελώνας

γεια σου μπιλι...ο βασιλης σε οτι αφορα το θεμα χελωνα το κατεχει και με το παραπανω :hysterical::wootwoot:

Έγινε επεξεργασία - xristos_1985
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...