Jump to content

απορία για φωτισμό


Χρήστος 96

Recommended Posts

αγόρασα μια καινούρια λάμπα για το 30 λίτρο μου είναι λάμπα εξοικονόμησης ενεργείς 15 wat αλλά βγάζει ένα κιτρινωπό χρώμα και ειναι2700 kelvin κάνει για φυτά

Link to comment
Share on other sites

Είναι λίγα τα kelvin νομίζω... προχτές είδα στο Practiker λάμπα οικονομίας 6500Κ, εκείνη θα είναι πολύ καλύτερη. (έψαχνα κι εγώ το ίδιο γιαυτό την είδα :hysterical: )

Link to comment
Share on other sites

αγόρασα μια καινούρια λάμπα για το 30 λίτρο μου είναι λάμπα εξοικονόμησης ενεργείς 15 wat αλλά βγάζει ένα κιτρινωπό χρώμα και ειναι2700 kelvin κάνει για φυτά

Οπως σου ειπε ο φιλος ειναι λιγα τα kelvin.

Στην θεση σου θα επαιρνα αλλη μια λαμπα στα 4000-6500 kelvin.

Για να μπορεις να παιξεις και με πιο δυσκολα φυτακια.

Ανπαλι εχεις μονο ευκολα φυτα μπορεις να παρεις μονο μια λαμπα στα kelvin που σου ειπα παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

να κοιταξεις η λαμπα σου να ειναι φασματος απο 8 και πανω (κατηγοριας φωτισμου Α) και θα σου προτεινα να παρεις μια λαμπα στα 6500κ οπως λεει κι ο φιλος παραπανω ή μια στα 4000κ αν δε σου αρεσει το φωτος τοης daylight...

Link to comment
Share on other sites

Διαβασε και αυτο το αρθρο θα σε βοηθησει παρα πολυ.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=56782

Link to comment
Share on other sites

άλλαξα την λάμπα έβαλα μια των 6500 κελβιν αλλά πόσες ώρες φωτισμοί να έχω τον χρονοδιακόπτη των έχω ρυθμισμένο από τις 9 το πρωί έως τις 8 το βράδυ είναι καλά ?

Link to comment
Share on other sites

άλλαξα την λάμπα έβαλα μια των 6500 κελβιν αλλά πόσες ώρες φωτισμοί να έχω τον χρονοδιακόπτη των έχω ρυθμισμένο από τις 9 το πρωί έως τις 8 το βράδυ είναι καλά ?

Ειναι πολλες ωρες,καντες ενα 8ωρο :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

μου φαίνονται που λίγες γιατί έτσι τον είχα ρυθμισμένο στην αρχή τον χρονοδιακόπτη και τα φυτά δεν μεγάλωνα αρκετά πχ οι βαλισνεριες που είναι εύκολα φυτά έμεναν σταθερά δεν μεγάλωναν ενώ όταν άλλαξα την ώρα δεν σταματούσαν να μεγαλώνουν από 5 έγιναν πραγματικά 16 μέσα σε ένα μήνα και είχαν ύψος 50 εκ

Link to comment
Share on other sites

μου φαίνονται που λίγες γιατί έτσι τον είχα ρυθμισμένο στην αρχή τον χρονοδιακόπτη και τα φυτά δεν μεγάλωνα αρκετά πχ οι βαλισνεριες που είναι εύκολα φυτά έμεναν σταθερά δεν μεγάλωναν ενώ όταν άλλαξα την ώρα δεν σταματούσαν να μεγαλώνουν από 5 έγιναν πραγματικά 16 μέσα σε ένα μήνα και είχαν ύψος 50 εκ

Το 8ωρο ειναι μια χαρουλα,δεν χρειαζεται παραπανω,μετα μπορει να να εχεις προβλημα με αλγες

Link to comment
Share on other sites

σε καναδυό βδομάδες θα κάνω αναλυτική παρουσίαση των ενυδρείων μου που τρέχουν 1,5 μήνα και δεν έχουν κανένα ίχνος άλγης και όλα δουλεύουν με τον ίδιο χρονοδιακόπτη

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ δουλεύω αρκετά πάνω από 8ωρο (11-12 ώρες) και άλγες δεν έχω. Θα το δεις εσύ αυτό το θέμα σιγά σιγά ανάλογα με την ανάπτυξη που βλέπεις στα φυτά.

Link to comment
Share on other sites

ένα άλλο πρόβλημα τώρα πήρα μια καινούρια λάμπα για το 20λιτρο οικονομίας των 20 wat 6500 kelvin αλλά βγάζει πολύ ζέστη και άρχισε να λιώνει το πλαστικά από πάνω τι να κάνω δεν έχει αντανακλαστήρα μήπως η λάμπα είναι ελαττωματική

Link to comment
Share on other sites

κάποια γνώμη κάποια βοήθεια :D:hysterical::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

κάποια γνώμη κάποια βοήθεια :D:hysterical::hysterical:

Εγω εχω μια 25 βατ οικονομιας αλλα 4500κ και ειναι μια χαρα,δεν βγαζει καθολου ζεστη

Link to comment
Share on other sites

λέω μήπως ήταν ελαττωματική

Link to comment
Share on other sites

λέω μήπως ήταν ελαττωματική

Δεν ξερω να σου πω σιγουρα.Εμενα ειναι ενεργειακης κλασης Α.Μπορει εσενα να φταιει που ειναι και 6500κ.Δοκιμασε να βρεις μια με 4500κ

Link to comment
Share on other sites

και εμένα ενεργειακής κλάσης Α είναι και είναι λάμπα της eurolamp με πάσο Ε14 4500 τι φως έχει είναι λευκό η κιτρινωπό

Link to comment
Share on other sites

και εμένα ενεργειακής κλάσης Α είναι και είναι λάμπα της eurolamp με πάσο Ε14 4500 τι φως έχει είναι λευκό η κιτρινωπό

Φιλε σορρυ,λαθος!Η δικη μου ειναι 6400κ.. :D

Να και ενα θεμα που ειχα ανοιξει για την λαμπα

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...64259&st=40

Link to comment
Share on other sites

θα το ψάξω το θέμα κάποια λύση για να προστατέψω το πλαστικό

Link to comment
Share on other sites

Με της λαμπες οικονομιας επειρεαζτε ο χρονος φωτισμπου ;Συμφερουν σαν αγορα;

Έγινε επεξεργασία - thoba
Link to comment
Share on other sites

Με της λαμπες οικονομιας επειρεαζτε ο χρονος φωτισμπου ;Συμφερουν σαν αγορα;

όχι δεν επηρεάζεται ο χρόνος γιατί το λες αυτό ???

και φυσικά συμφέρουν σαν αγορά αφού εγώ που παίρνω για τα 2 ενυδρεια μου που έχουν ντουι και βάζω οικονομίας μου κοστίζουν 9 ευρώ οι 2 λάμπες και τις αλλάζω μετά από 3 χρόνια και ακόμα καίνε δεν έχουν και καεί

Link to comment
Share on other sites

Τα kelvin (K) είναι μονάδα μετρησης θερμοκρασιας.

Βεβαια όταν εμείς μιλάμε για μια λάμπα 9000 k δε σημαίνει ότι εχει και την αντίστοιχη θερμοκρασία,

αλλά μας προσδιορίζει σε πιο σημείο του φάσματος βρίσκεται και τι χρωμα εχει. Για αυτο οσο νανε οταν ανεβαινουμε σε Κελβιν εχουμε και μια μικρη ανοδο και στη θερμοκρασια της λαμπας.

Απο την αλλη το φωτιστικο που εχεις πιθανοτατα ειναι για μεχρι καποια βατ ισχυος λαμπας και μαλλον εχεις περισσοτερα βατ λαμπα στο φωτιστικο σου με αποτελεσμα την υπερθερμανση αυτου.

Η φωτοπεριοδος αρχιζει με ενα ελαχιστω τον 8 ωρων και ενα μεγιστο των 12 ωρων οποτε 10 ωρες ας πουμε ειναι μια χαρα, εξαρτατε αλλωστε και απο πολλους παραγοντες, οπως την φυτομαζα την ιδιαιτεροτητα καποιον δυσκολων φυτων τα βατ ανα λιτρο ενυδρειου ή καλυτερα ακομα τα λουμεν.

Οι λαμπες οικονομιας ειναι μια καλη λυση για μικρα ενυδρεια αλλα οχι και για 3 χρονια μια που μπορει να μην καιγεται αλλα το φασμα τους αλλιωνεται αισθητα.

Link to comment
Share on other sites

Τα kelvin (K) είναι μονάδα μετρησης θερμοκρασιας.

Βεβαια όταν εμείς μιλάμε για μια λάμπα 9000 k δε σημαίνει ότι εχει και την αντίστοιχη θερμοκρασία,

αλλά μας προσδιορίζει σε πιο σημείο του φάσματος βρίσκεται και τι χρωμα εχει. Για αυτο οσο νανε οταν ανεβαινουμε σε Κελβιν εχουμε και μια μικρη ανοδο και στη θερμοκρασια της λαμπας.

Απο την αλλη το φωτιστικο που εχεις πιθανοτατα ειναι για μεχρι καποια βατ ισχυος λαμπας και μαλλον εχεις περισσοτερα βατ λαμπα στο φωτιστικο σου με αποτελεσμα την υπερθερμανση αυτου.

Η φωτοπεριοδος αρχιζει με ενα ελαχιστω τον 8 ωρων και ενα μεγιστο των 12 ωρων οποτε 10 ωρες ας πουμε ειναι μια χαρα, εξαρτατε αλλωστε και απο πολλους παραγοντες, οπως την φυτομαζα την ιδιαιτεροτητα καποιον δυσκολων φυτων τα βατ ανα λιτρο ενυδρειου ή καλυτερα ακομα τα λουμεν.

Οι λαμπες οικονομιας ειναι μια καλη λυση για μικρα ενυδρεια αλλα οχι και για 3 χρονια μια που μπορει να μην καιγεται αλλα το φασμα τους αλλιωνεται αισθητα.

Ηλπιζα να απαντησεις φιλε Rik γιατι εισαι μαστερ στις λαμπες,το εχεις ψαξει καλα το θεμα.

Να πω οτι με την λαμπα οικονομιας που εχω τα φυτα πανε αρκετα καλα και χθες εβαλα να δοκιμασω και ενα γρασιδακι

Link to comment
Share on other sites

Ηλπιζα να απαντησεις φιλε Rik γιατι εισαι μαστερ στις λαμπες,το εχεις ψαξει καλα το θεμα.

Να πω οτι με την λαμπα οικονομιας που εχω τα φυτα πανε αρκετα καλα και χθες εβαλα να δοκιμασω και ενα γρασιδακι

Να σε καλα Κωστη! :D

Ότι απορία έχετε ευχαρίστως να βοηθήσω!

Link to comment
Share on other sites

έβαλα την παλιά την λάμπα είναι 8 watt και είναι 6400 κελιβιν αλλά έχω κάποια φυτά που είναι λίγο μέτρια αλλά σήμερα θα βάλω και diy co2 οπότε νομίζω θα εξισορροπηθεί η ανάγκη των φυτών

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...