Jump to content

ΜΕΤΑΚΟΜΙΣΗ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ


LALINA

Recommended Posts

Θα ήθελα τη βοήθεια σας σχετικά με τη μετακόμιση του ενυδρείου μου. Πρόκειται για θαλασσινό ενυδρείο 210lt και η μεταφορά του είναι εντός Αθήνας και σε πολύ κοντινή απόσταση από εκεί που θα ξεστηθεί. Τι πρέπει να προσέξω? Υπάρχει πρόβλημα αν το μεταφέρω όπως είναι με το χαλίκι και το βράχο (χωρίς το νερό φυσικά).Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Φίλη μου ειδικά ο βράχος πρέπει να αφαιρεθεί οπωσδήποτε για δυο λόγους.

Πρώτων το πιθανότερο είναι να μην αντέξει το βάρος του το τζάμι του πυθμένα και να σου φύγει όλο....

Δεύτερον, κατά τη μεταφορά όλο και κάποιος βράχος θα πέσει και μπορεί να σου σπάσει κάποιο τζάμι.

Όσο για τον αραγωνίτη θα πρέπει να αφαιρέσεις όσο περισσότερο μπορείς μη σου δημιουργήσει το πρόβλημα της περίπτωσης Α

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Τα βήματα που θα ακολουθούσα εγώ σε μια τέτοια περίπτωση είναι τα εξής...

Θα ετοίμαζα νερό (στον καινούργιο χώρο), περίπου το 50% της χωρητικότητας του ενυδρείου.

Θα αφαιρούσα από το ενυδρείο τόσο νερό όσο είναι απαραίτητο για του ζωντανούς οργανισμούς, τον βράχο και τον αραγωνίτη και θα τα τοποθετούσα σε διαφορετικούς χώρους.

Όταν θα γινόταν η μεταφορά στον νέο χώρο θα τοποθετούσα αραγωνίτη και βράχο μαζί με το 50% του νερού που θα είχα κρατήσει....

Στη συνέχεια θα έβαζα τα ζωντανά και θα συμπλήρωνα το υπόλοιπο νερό με αυτό που είχα ετοιμάσει.

Σίγουρα μια τέτοια "ταλαιπωρία" τόσο για σένα άλλο τόσο και για τα ζωντανά δεν είναι ότι καλύτερο για τη βιολογία και εδώ είναι που θα χρειαστεί περισσότερο προσοχή.

Θα σου δώσουν περισσότερες πληροφορίες για την μετέπειτα συντήρηση όσοι πραγματοποίησαν μια τέτοια μετακόμιση.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα τη βοήθεια σας σχετικά με τη μετακόμιση του ενυδρείου μου. Πρόκειται για θαλασσινό ενυδρείο 210lt και η μεταφορά του είναι εντός Αθήνας και σε πολύ κοντινή απόσταση από εκεί που θα ξεστηθεί. Τι πρέπει να προσέξω? Υπάρχει πρόβλημα αν το μεταφέρω όπως είναι με το χαλίκι και το βράχο (χωρίς το νερό φυσικά).Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

LALINA αυτην διαδικασια την εχω υποστει δυο φορες.

Θα σου σου πω τι εκανα εγω.

Σε ενα βαρελι εβαλα ολο τον βραχο και το γεμισα με το νερο του(θα χρειαστεις γερα παιδια. :wootwoot: )

σε ενα μικρο εβαλα ολο τον αρραγωνιτη με πολυ λιγο νερο ισα ισα να μην στεγνωσει

προσπαθησα να παρω οσο περισσοτερο μπορουσα απο το νερο του ενυδρειου,

αλλα ειχα ετοιμασει και καμια 50αρια λιτρα.

Τα ψαρακια τα εβαλα σε ενα 10λιτρο δοχειο μαζι με δυο κομματακια βραχο

και ολα πηγαν μια χαρα.

Χρειαζεται υπομονη και πολυ οργανωση απο πριν για να μην εχεις απωλειες.....

Το ενυδρειο μεταφορα εντελως αδειο!!!

κουραγιο και καλη επιτυχια :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...