Jump to content

Έκανα ένα λάθος...


Recommended Posts

Γειά σας! Στην τελευταία αλλαγή νερού που έκανα, ήθελα να κλαδέψω και να ψιλοαλλάξω θέση στο φυτό μου http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...iew&iden=69 .

Και το λάθος που έκανα είναι ότι το έβγαλα έξω από το νερό, για να κάνω τα παραπάνω, και όπως το είδα μετά από λίγο κατάλαβα ότι με την βλακεία μου το ξέρανα... :hysterical: Αφού το ξαναέβαλα μέσα στο ενυδρείο συνήλθαν λίγα φύλλα και τα υπόλοιπα είχαν τρύπες, οπότε τα περισσότερα τα έκοψα. Έχει αρχίσει να πετάει κάποια καινούργια φύλλα μετά από καιρό μιας και την αλλαγή νερού την έκανα πρίν περίπου ένα μήνα. Θα βάλω κάποιες φωτό για να δείτε. Ερώτηση: Πρέπει να το κλαδέψω κι άλλο? Μήπως να κόψω και από τον βλαστό να ξαναμικρύνει και να δυναμώσει μήπως τα φύλλα του γίνουν ξανά πυκνά και πολλά? Τι προτείνετε?

Ευχαριστώ!

post-20232-1315394486_thumb.jpg

post-20232-1315394520_thumb.jpg

post-20232-1315394537_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για ποσξη ωρα την ξεχασες γιατι ατο δεν γινετε σε 1 ωρα.

Ενα γενικο λιπασματακι και απλα την αφηνεις!!

Θα ξαναπαρει τα πανω τις.

Link to comment
Share on other sites

Για ποσξη ωρα την ξεχασες γιατι ατο δεν γινετε σε 1 ωρα.

Ενα γενικο λιπασματακι και απλα την αφηνεις!!

Θα ξαναπαρει τα πανω τις.

Δεν ήταν πάνω από μία ώρα, έχω την αίσθηση ότι ήταν 20 λεπτά με μισή ώρα περίπου. Μέχρι να φροντίσω και τα υπόλοιπα φυτά δηλαδή και να την ξαναβάλω μέσα στο ενυδρείο... Έριξα λίπασμα μόνο γι' αυτήν την περίπτωση μιας και αν ρίχνω γενικά μου εμφανίζετε άλγη. Θα ξαναβγάλει φύλλα και στην μέση απ' όπου έκοψα τα περισσότερα? Μήπως πρέπει να αφαιρέσω από την βάση (δηλαδή όλο το κλωναράκι του φύλλου) αυτά που έχω ήδη κόψει γιατί έχουν κιτρινίσει? Ευχαριστώ για την απάντηση! :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Για ποσξη ωρα την ξεχασες γιατι ατο δεν γινετε σε 1 ωρα.

Ενα γενικο λιπασματακι και απλα την αφηνεις!!

Θα ξαναπαρει τα πανω τις.

:hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ήταν πάνω από μία ώρα, έχω την αίσθηση ότι ήταν 20 λεπτά με μισή ώρα περίπου. Μέχρι να φροντίσω και τα υπόλοιπα φυτά δηλαδή και να την ξαναβάλω μέσα στο ενυδρείο... Έριξα λίπασμα μόνο γι' αυτήν την περίπτωση μιας και αν ρίχνω γενικά μου εμφανίζετε άλγη. Θα ξαναβγάλει φύλλα και στην μέση απ' όπου έκοψα τα περισσότερα? Μήπως πρέπει να αφαιρέσω από την βάση (δηλαδή όλο το κλωναράκι του φύλλου) αυτά που έχω ήδη κόψει γιατί έχουν κιτρινίσει? Ευχαριστώ για την απάντηση! :hysterical:

Οχι δεν χρειαζεται να την πιραξεις κιαλλο αστην οπως ειναι και βλεπεις.

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν χρειαζεται να την πιραξεις κιαλλο αστην οπως ειναι και βλεπεις.

εγω στην θεση σου ισως την χωριζα στα δυο..θα προσεχα ομως και στα δυο κομματια να εχει ισοποσα φυλλα και ριζες..με το κλαδεμμα κιολας θα πεταξει καινουρια φυλλα..

Link to comment
Share on other sites

εγω στην θεση σου ισως την χωριζα στα δυο..θα προσεχα ομως και στα δυο κομματια να εχει ισοποσα φυλλα και ριζες..με το κλαδεμμα κιολας θα πεταξει καινουρια φυλλα..

Καλο ειναι τωρα να μην το πιραξει γιατι ισως δεν αφησει το φυτο να μεγαλωσει αλλο.

Η γνωμη μου ειναι να το αφησει να δει πως θα παει ετσι και μετα βλεπουμε!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!!! :hysterical: Ίσως να την χωρίσω στα δύο μιας και έχει ρίζες σε όλο το μήκος και η μισή είναι στο δικό της ξύλο που την πήρα από το pet shop και η άλλη μισή έχει πιαστεί στο δικό μου ξύλο. Τα κλωναράκια που έχουν μείνει από τα κομμένα φύλλα τελικά να μην τα πειράξω? Το ότι είναι κίτρινα είναι φυσιολογικό?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!!! :hysterical: Ίσως να την χωρίσω στα δύο μιας και έχει ρίζες σε όλο το μήκος και η μισή είναι στο δικό της ξύλο που την πήρα από το pet shop και η άλλη μισή έχει πιαστεί στο δικό μου ξύλο. Τα κλωναράκια που έχουν μείνει από τα κομμένα φύλλα τελικά να μην τα πειράξω? Το ότι είναι κίτρινα είναι φυσιολογικό?

Οχι δεν ειναι.

Απλα εγω λεω ακομα να μην το πειραξεις γιατι ηδη το φυτο ειναι σε ασχημη κατασταση.

Link to comment
Share on other sites

Αν και οι λύσεις στο πρόβλημα σου βρίσκονται μέσα σε αυτά που σου πρότειναν τα παιδιά παραπάνω, καλό θα ηταν να βρεθεί το πρόβλημα από το αποίο έγινε ετσι το φυτό. Αποψή μου είναι οτι δεν υπάρχει πιθανότητα να έγινε η ανούμπια έτσι επειδή έμεινε εξω από το νερό μία η δύο ώρες.

Υπαρχει πιθανότητα να έτριψες τα φύλλα για να βγάλεις την αλγη από πάνω? :hysterical:

Η μήπως υπάρχει στο ενυδρείο σου μεγαλούτσικος πλακόστομος?

Link to comment
Share on other sites

Αν και οι λύσεις στο πρόβλημα σου βρίσκονται μέσα σε αυτά που σου πρότειναν τα παιδιά παραπάνω, καλό θα ηταν να βρεθεί το πρόβλημα από το αποίο έγινε ετσι το φυτό. Αποψή μου είναι οτι δεν υπάρχει πιθανότητα να έγινε η ανούμπια έτσι επειδή έμεινε εξω από το νερό μία η δύο ώρες.

Υπαρχει πιθανότητα να έτριψες τα φύλλα για να βγάλεις την αλγη από πάνω? :hysterical:

Η μήπως υπάρχει στο ενυδρείο σου μεγαλούτσικος πλακόστομος?

Συμφωνω σε αυτο.

Μου φενετε και εμενα παραξενο μεσα σε 20 λεπτα να εγινε ετσι η anubias.

Link to comment
Share on other sites

Ok το φυτό δεν θα το πειράξω μπας και το σώσω τελικά... Δεν είχαν άλγη τα φύλλα πάνω για να τα τρίψω αλλά μερικά φύλλα μπορεί να τα έτριψα ελαφρά με τα δάχτυλα. Τρύπες έκαναν σχεδόν όλα όχι αυτά που έπιασα μόνο. Επίσης έχω έναν pleco γύρω στα 5 cm που συμπαθεί να φυτά μου γενικά. Και την anubia τσιμπάει και το κερατόφυλλο. Επίσης όλο αυτό το έπαθε κατά την διάρκεια της αλλαγής και μετά. Δεν είχα παρατηρήσει κάτι κακό πριν με την anubia μου ή και γενικά. Αλλά είμαι αρχάρια... :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Ok το φυτό δεν θα το πειράξω μπας και το σώσω τελικά... Δεν είχαν άλγη τα φύλλα πάνω για να τα τρίψω αλλά μερικά φύλλα μπορεί να τα έτριψα ελαφρά με τα δάχτυλα. Τρύπες έκαναν σχεδόν όλα όχι αυτά που έπιασα μόνο. Επίσης έχω έναν pleco γύρω στα 5 cm που συμπαθεί να φυτά μου γενικά. Και την anubia τσιμπάει και το κερατόφυλλο. Επίσης όλο αυτό το έπαθε κατά την διάρκεια της αλλαγής και μετά. Δεν είχα παρατηρήσει κάτι κακό πριν με την anubia μου ή και γενικά. Αλλά είμαι αρχάρια... :hysterical:

Μαλλον του pleko δεν του αρεσε πολυ το φυτο μαλλον οι τρυπες απο αυτον δημιουργηθηκαν.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω σε αυτο.

Μου φενετε και εμενα παραξενο μεσα σε 20 λεπτα να εγινε ετσι η anubias.

Τι να πω...και εγώ δεν είχα παρατηρήσει κάτι άλλο πριν την αλλαγή νερού. Μήπως την κατέστρεψε το γεγονός ότι την είχα δίπλα από το ανοιχτό παράθυρο? Δεν θυμάμαι αν είχε και ήλιο...Νομίζω πως όχι... Αχ! Μέγα λάθος... :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω...και εγώ δεν είχα παρατηρήσει κάτι άλλο πριν την αλλαγή νερού. Μήπως την κατέστρεψε το γεγονός ότι την είχα δίπλα από το ανοιχτό παράθυρο? Δεν θυμάμαι αν είχε και ήλιο...Νομίζω πως όχι... Αχ! Μέγα λάθος... :hysterical:

Μαλλον ο Pleko την εχει κανει την δουλεια.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον ο Pleko την εχει κανει την δουλεια.

Μάλιστα...Θα παρακολουθώ το φυτό μου τότε και αν χειροτερέψει θα ξανά απευθυνθώ σε εσάς. Τώρα που μιλάμε για τον πλέκο δυστυχώς τα ψάρια μου ήταν στην ευθύνη του αδερφού μου για 7 μέρες και δεν τα τάισε... Μάλλον ο πλέκο θα τα έφαγε από την πείνα τα φύλλα? Κ δεν έχασα κανένα από τα ψαράκια μου ευτυχώς. Απλά μόλις με είδαν με την τροφή κόντεψαν να πηδήξουν έξω από το ενυδρείο... Από εδώ και πέρα θα βάζω ταΐστρα. Ευχαριστώ για την βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα...Θα παρακολουθώ το φυτό μου τότε και αν χειροτερέψει θα ξανά απευθυνθώ σε εσάς. Τώρα που μιλάμε για τον πλέκο δυστυχώς τα ψάρια μου ήταν στην ευθύνη του αδερφού μου για 7 μέρες και δεν τα τάισε... Μάλλον ο πλέκο θα τα έφαγε από την πείνα τα φύλλα? Κ δεν έχασα κανένα από τα ψαράκια μου ευτυχώς. Απλά μόλις με είδαν με την τροφή κόντεψαν να πηδήξουν έξω από το ενυδρείο... Από εδώ και πέρα θα βάζω ταΐστρα. Ευχαριστώ για την βοήθεια!

Τοτε φιλε σιγουρευτικαμε ο πλεκο στην εκανε την δουλεια.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα με της ζέστες καμιά φορά μπορεί το φυτό να ξεραθεί σε σύντομο χρονικό διάστημα. Δεν παίζει ρόλο πόση ώρα ήταν έξω από το νερό αλλά αν ξεράθηκε ή όχι.

Το φυτό φαίνεται ότι μάλλον ξεράθηκε και όχι ότι φαγώθηκε από πλέκο.

Πρώτων ο πλέκο δεν τρώει κατά αυτόν τον τρόπο και δεύτερων θα προτιμούσε τα φρέσκα μαλακά φύλα. Φυσικά να το αποκλείσουμε δεν μπορούμε μιας και ήταν πιασμένος 7 μέρες. Όπως και να έχει η ζημιά έγινε. Τώρα τη κάνεις;

Το φυτό αυτό είναι σκυλί μην το φοβάσαι.

Αν περιμένεις να βγάλει νέα βλαστάρια από την μέση θα αργήσει πολύ και τώρα έτσι όπως είναι φαίνεται άσχημο.

Στο φυτό διακρίνω δυο κορυφές (επισημασμένο με κίτρινο κύκλο)

Το κόβεις όπως φαίνεται στο σχήμα και έχεις δυο νέα φυτά με κόρυφές. τα υπόλοιπα κομμάτια θα βγάλουν με τον καιρό νέα βλαστάρια και θα έχεις επιπλέων φυτά.

Σύνολο μετά θα έχεις πέντε φυτά.

post-2663-1315407215_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τώρα με της ζέστες καμιά φορά μπορεί το φυτό να ξεραθεί σε σύντομο χρονικό διάστημα. Δεν παίζει ρόλο πόση ώρα ήταν έξω από το νερό αλλά αν ξεράθηκε ή όχι.

Το φυτό φαίνεται ότι μάλλον ξεράθηκε και όχι ότι φαγώθηκε από πλέκο.

Πρώτων ο πλέκο δεν τρώει κατά αυτόν τον τρόπο και δεύτερων θα προτιμούσε τα φρέσκα μαλακά φύλα. Φυσικά να το αποκλείσουμε δεν μπορούμε μιας και ήταν πιασμένος 7 μέρες. Όπως και να έχει η ζημιά έγινε. Τώρα τη κάνεις;

Το φυτό αυτό είναι σκυλί μην το φοβάσαι.

Αν περιμένεις να βγάλει νέα βλαστάρια από την μέση θα αργήσει πολύ και τώρα έτσι όπως είναι φαίνεται άσχημο.

Στο φυτό διακρίνω δυο κορυφές (επισημασμένο με κίτρινο κύκλο)

Το κόβεις όπως φαίνεται στο σχήμα και έχεις δυο νέα φυτά με κόρυφές. τα υπόλοιπα κομμάτια θα βγάλουν με τον καιρό νέα βλαστάρια και θα έχεις επιπλέων φυτά.

Σύνολο μετά θα έχεις πέντε φυτά.

post-2663-1315407215_thumb.jpg

Ουαου!!Αυτό ήταν μεγάλη βοήθεια! Ευχαριστώ πάρα πολύ! Θα το κόψω όπως βλέπω στη φωτογραφία. Μόνο που σε κάθε τμήμα που θα κόβω θα πρέπει να κόβω τις αδύναμες ρίζες, τα τρυπημένα φύλλα και τα κίτρινα κλωναράκια από τα παλιά κομμένα φύλλα? Έπειτα τα τμήματα που δεν είναι κολλημένα σε ξύλο τα τοποθετώ κατά μήκος του ξύλου μου, που δεν έχω φυτά πάνω, ή μπορώ και να το ακουμπήσω στην επιφάνεια του βυθού μου μέχρι να πιαστεί από τα χαλίκια;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...