Jump to content

Light Balling Method Vs Calsium Reactor


klaz

Recommended Posts

Ακολούθησα της οδηγίες της Fauna Marin (CA και Mg 1kg σε 2lt) και Αλχημεία Παρασκευής Χημικών και για το χύμα 130gr σε 2lt το οποίο ήταν γραμμένο στο σακουλάκι από το e shop που το αγόρασα

Link to comment
Share on other sites

Έγραψα εγώ τέτοια πράματα?

40ml ασβέστιο αν ρίξω στο δικό μου θα γίνουν όλα ψητά...πληροφοριακά μόνο οι καθημερινές μου δόσεις είναι ένα 5αράκι ml σόδα.... 4ml μαγνήσιο και 3,5 ασβέστιο...

Κάποιο λάθος έχεις κάνει...

Έγινε επεξεργασία - Alexpsycho
Link to comment
Share on other sites

@ kiamilgr μήπως δεν τα έχεις ανακατέψει καλά? Θέλουν πολύ καλό ανακάτεμα και το νερό στο τέλος θα είναι σχεδόν διαυγές χωρίς επικάθηση υλικού (αυτό εξαρτάται και από την καθαρότητα)...

Link to comment
Share on other sites

Ναι τα έχω ανακατέψει πολύ καλά αφού σκεφτόμουνα να ξεκινήσω γυμναστήριο αλλά μετά από αυτό άλλαξα γνώμη :bigemo_harabe_net-76:

μάλλον σαν αρχάριος κάποιο λάθος έχω κάνει γιαυτό ρώτησα μήπως τα ρίχνω με λάθος σειρά ή στις ώρες?

Έγινε επεξεργασία - kiamilgr
Link to comment
Share on other sites

Εύκολα.

Μετράμε μια σταθερή ώρα κάθε μέρα.

Ρυθμίζουμε με αυξομειώσεις τις δόσεις.Αυτο ειναι το θεμα!Ποσο.10,20ml;

Αν οι τιμές μένουνε σταθερές κάθε μέρα το αφήνουμε ώς έχει.

Πιο εύκολο είναι να ρυθμίζουμε πρώτα την αλκαλικότητα,μετά το ασβέστιο και τελευταίο το μαγνήσιο.Τον πρώτο καιρό έχει πολύ μέτρημα.

Link to comment
Share on other sites

Όχι τα χημικά και η παρασκευή χημικών είναι απλή διαδικασία αρκεί να την κάνεις μια φορά με κάποιον άλλο ώστε να δεις τα μυστικά όπως τα έχουμε περιγράψει στο θέμα της Αλχημείας...

Βασικά αυτό το θέμα που γράφουμε τώρα εδώ δεν έχει σχέση με την παρασκευή χημικών και στηρίζεται σε μια πολύ ωραία μελέτη και σύγκριση που έκανε ο Γιώργος(Nervas) που εμένα προσωπικά μου λείπει.

Αν θέλετε και εσείς θα συνεχίσουμε το όλο θέμα με τις απορίες στο ανάλογο θέμα των χημικών ή της παρουσίασης Balling ώστε να σταματήσουμε να κανιβαλίζουμε το θέμα..

Ευχαριστώ.

Έγινε επεξεργασία - Alexpsycho
Link to comment
Share on other sites

Κάπου είχα διάβαση ότι το διάλυμα με το Kh σε μικρές δόσεις όλο το 24ωρο, το CA όταν το pH έχει πτωτικές τάσεις και τέλος το Mg όταν είναι τα φώτα αναμμένα, σωστά? Οπότε σε όλα θα πρέπει να έχω σταθερές ώρες? Sorry αν σαν φαίνονται λίγο χαζές η ερωτήσεις άλλα πολλά δεδομένα το reef , και δεν είχα σκοπό να κανιβαλίσω το θέμα

Link to comment
Share on other sites

Οκ απλά θα σε παρακαλούσα να συνεχίσουμε την συζήτηση εδώ.Αλχημεία παρασκευής χηιμκών

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...