Jump to content

Φωτισμός για φυτεμένο


evripidis

Recommended Posts

Για να μην χαθεί μέσα στο άλλο thread καλύτερα είναι να είναι καπου μόνο, ώστε να βοηθήσει και άλλους.

Αυτη τη στιγμή το ενυδρειο φοράει μόνο 1 λάμπα 11w. Όπως περιγράφω και στον τίτλο θα περιέχονται μόνον εύκολα φυτά. Αυτη τη στιγμή υπαρχουν μέσα ότι βλέπετε δίπλα στο προφίλ.

Η ερώτηση είναι η απλή: Αρκεί αυτο το φως ή όχι;

Αυτη τη στιγμη κατάλαβα καλα έχω 11/80= 0,13 watt/l. Για τα εύκολα φυτά μου θα πρέπει να το φτάσω πάνω απο 0,3;

Για την ιστορία να σημειώσω πως υπάρχει CO2 DIY και θα μπαίνει και flourish κάθε οπότε πρέπει. Υπόστρωμα ειδικό για φυτά δεν υπάρχει (άμμος θαλάσσης και απο πάνω χαλικακι μαύρο) και απ όσο γνωρίζω δεν είναι απαραίτητο για την σύνθεση μου.

Παρακαλειστε όπως προτείνετε και λάμπα που πιστεύετε ότι θα με κάνει με link για να νιώσω. :hysterical:

Έγινε επεξεργασία - evripidis
Link to comment
Share on other sites

εαν μεινεις μονο στις ανουμπιες ειναι καλο το φως.σαφως και θα ελεγα πως χρειαζεσαι αλλη μια λαμπα(και για να σου προτεινω καποια,δεν γνωριζω τι ειδους λαμπα ειναι αυτη που ηδη εχεις).

επισης να γνωριζεις πως αν δεν δινεις τον σωστο σε ενταση και φασμα φωτισμο το διοξειδιο και τα λιπασματα θα σου φερουν αντιθετα αποτελεσματα απο αυτα που περιμενεις.πρωτα φτιαχνουμε το φως,μετα τα λιπασματα και το διοξειδιο.

Link to comment
Share on other sites

εαν μεινεις μονο στις ανουμπιες ειναι καλο το φως.σαφως και θα ελεγα πως χρειαζεσαι αλλη μια λαμπα(και για να σου προτεινω καποια,δεν γνωριζω τι ειδους λαμπα ειναι αυτη που ηδη εχεις).

επισης να γνωριζεις πως αν δεν δινεις τον σωστο σε ενταση και φασμα φωτισμο το διοξειδιο και τα λιπασματα θα σου φερουν αντιθετα αποτελεσματα απο αυτα που περιμενεις.πρωτα φτιαχνουμε το φως,μετα τα λιπασματα και το διοξειδιο.

Είναι αυτη που θα δεις στο επόμενο ακριβώς thread στην κατηγορία που βρισκόμαστε. ( της Aquael )

Ναι θα μείνω μόνον σε ανουμπιες, java, valissneria και γενικά σε εύκολα πολυ εύκολα φυτά. Είναι πολυ νωρίς για να προχωρήσω σε δύσκολα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχίζω να πιστεύω πως η λάμπα δεν είναι αρκετή και βλέπω την λύση να αλλάξω σε κάποια T5. Ένα up παιδιά με καμιά πρόταση;

Δανείζομαι τη φωτο από το άλλο post για να το δείτε πιο εύκολα

post-45025-1316005542_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - evripidis
Link to comment
Share on other sites

Απ όσα έχω διαβάσει και έχω καταλάβει χρειάζομαι 2 Χ 20 watt στα 6500Κ ( για. 80 λίτρα αναλογιζομενος 0,5 watt/l).

Χρειάζομαι δλδ να βάλω 2 απο αυτές http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=1927

Κατάλαβα κάτι λάθος; Προχωραω;

Link to comment
Share on other sites

Απ όσα έχω διαβάσει και έχω καταλάβει χρειάζομαι 2 Χ 20 watt στα 6500Κ ( για. 80 λίτρα αναλογιζομενος 0,5 watt/l).

Ρήξε και μια ματιά εδώ

Link to comment
Share on other sites

Ρήξε και μια ματιά εδώ

Ουσιαστικά απο αυτο το άρθρο έχω βγάλει αυτο το συμπέρασμα. Πως θα χρειαστώ τουλάχιστον 40 watt (άρα 2Χ20) και 6500Κ, τουλάχιστον η μια. Τώρα τι θα ήταν καλύτερο....

Link to comment
Share on other sites

Η λαμπα της aqua medic ειναι τυπου grolux δηλαδη εχει ενα ροζε χρωμα.

Την συγκεκριμενη λαμπα την εχω και μπορω να πω πως ειμαι ευχαριστημενος.

Κατα αρχας καλο ειναι να πας σε Τ5 μια που ειναι αποδοτικοτερες απο τις Τ8.

Οσο για το νουμερο των λαμπτηρων σαν ιδανικο φωτισμο θα σου προτεινα να βαλεις 3.

Αρχιζοντας απο το μποστινο τζαμι και προς τα πισω:

Μια 6500κ, μια 4000κ και μια Plant grow στο τελος.

Εαν πας σε δυο θα σου προτεινα:

Μια 6500κ, και μια 4000κ

Ο κυριος λογος στην επιλογη των λαμπων ειναι τα παραγωμενα λουμεν απο τις δυο πρωτες σε σχεση με την τελαιυτεα που υστερη αρκετα.

Για να καταλαβεις η 4000κ παραγει περισσοτερο φως απο την 6500κ, οποτε εαν το μοναδικο σου ενδιαφερων ηταν μονο τα φυτα θα σου προτεινα μονο 4000Κ στο συνολο των λαμπων αλλα επειδη μας ενδιαφερει και το οπτικο αποτελεσμα στην ουσια για αυτο σου προτεινω και την 6500κ για να σπαει η κιτριναδα που προκαλουν οι 4000κ.

Ριξε μια ματια και εδω:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=542852

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα προσέξει το άρθρο που παρέθεσες. Πολύ χρήσιμες απόψεις. :D:hysterical::hysterical:

Όπως το βλέπω είμαι για το πολύ 2 λάμπες διότι το καπάκι δεν είναι για πολλά πολλά...

Έγινε επεξεργασία - evripidis
Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα προσέξει το άρθρο που παρέθεσες. Πολύ χρήσιμες απόψεις. :hysterical::hysterical::hysterical:

Όπως το βλέπω είμαι για το πολύ 2 λάμπες διότι το καπάκι δεν είναι για πολλά πολλά...

Καταλαβαινω τον προβληματισμο σου! :hysterical:

Αλλωστε εαν βαλεις δυο λαμπες Τ5των 24 βατ θα εισαι σουπερ και δεν θαπρολαβαινεις να κουρευεις ειδικα τα φυτα γρηγορης αναπτυξης! :D

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαινω τον προβληματισμο σου! :hysterical:

Αλλωστε εαν βαλεις δυο λαμπες Τ5των 24 βατ θα εισαι σουπερ και δεν θαπρολαβαινεις να κουρευεις ειδικα τα φυτα γρηγορης αναπτυξης! :D

Λες ε; Πειράζει που είμαι λίγο μαζό και θέλω να το κάνω αυτό (όπως καταλαβαίνεις πρώτη φορά με αληθινά φυτά); :hysterical::hysterical:

Μακάρι να το ζήσω, γιατι με τη λάμπα που έχω δεν βλέπω φως...

Έγινε επεξεργασία - evripidis
Link to comment
Share on other sites

Λες ε; Πειράζει που είμαι λίγο μαζό και θέλω να το κάνω αυτό (όπως καταλαβαίνεις πρώτη φορά με αληθινά φυτά); :D:hysterical:

Μακάρι να το ζήσω, γιατι με τη λάμπα που έχω δεν βλέπω φως...

Μην τα φοβασε τα φυτα μονο καλο θα κανουν στο ενυδρειο σου, αρκει να τους παρεχεις φωτισμο, διοξειδιο και λιγο λιπασμα και σιγα σιγα θα αρχισεις να τα καταλαβαινεις προσφερωντας και στα ψαρια σου ενα ποιο υγειες περιβαλλον! :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...