Jump to content

Κλάδεψα την Anubia μου...


Recommended Posts

Καλησπέρα! Αυτό το θέμα είναι το sequel του θέματος "έκανα ένα λάθος" και δεν ήμουν σίγουρη αν θα έπρεπε να απαντήσω στο ίδιο θέμα ή να φτιάξω ένα καινούργιο, αλλά σκέφτηκα πως με ένα καινούργιο θα είναι πιο σαφές ότι έχω μια διαφορετική ερώτηση.

Λοιπόν στο θέμα τώρα,τελικά την κλάδεψα την ανούμπια που είχα ξεράνει. Θα ανεβάσω φωτογραφίες με το αποτέλεσμα. Ερώτηση: Έχω κάνει κάποιο λάθος? Επειδή μου αρέσει πολύ σαν φυτό δεν θέλω να το καταστρέψω... Καθώς την έκοψα σε κομμάτια, έκοψα και τα αδύναμα φύλλα και μερικές ρίζες. Να ρίξω και λίπασμα?

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!

post-20232-1315591158_thumb.jpg

post-20232-1315591192_thumb.jpg

post-20232-1315591219_thumb.jpg

post-20232-1315591242_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

:hysterical:δωστης χρονο....θα επανελθει ακομη πιο ζωντανη και πρασινη.
Link to comment
Share on other sites

:hysterical:δωστης χρονο....θα επανελθει ακομη πιο ζωντανη και πρασινη.

Κωστα μηπως θα ηταν καλο να ριξει λιγο γενικο λιπασματακι αν εχει για να την βοηθησει?

Link to comment
Share on other sites

Μην αγχώνεσε η ανούμπια δεν καταστρέφετε εύκολα.

Από κλάδεμα τα κατάφερες μια χαρά.

Εαν έχεις και κανένα λιπασμα βάλτο. :hysterical:

Επίσης η ανούμπια προτιμά σκιερά σημεία για να μην πιάνει άλγες.

Link to comment
Share on other sites

Κωστα μηπως θα ηταν καλο να ριξει λιγο γενικο λιπασματακι αν εχει για να την βοηθησει?

θα μπορουσε να βαλει λιγουλακι,και σιγουρα οχι υπερβολες λιπανσης για τις ανουμπιες.....αυτες ειναι ''σκληροπετσες''..... :hysterical:
Link to comment
Share on other sites

θα μπορουσε να βαλει λιγουλακι,και σιγουρα οχι υπερβολες λιπανσης για τις ανουμπιες.....αυτες ειναι ''σκληροπετσες''..... :hysterical:

Εννοειτε οχι υπερβολες στα λιπασματα,απλα για να την βοηθησει λιγο να δυναμωσει τωρα στην αρχη :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Εννοειτε οχι υπερβολες στα λιπασματα,απλα για να την βοηθησει λιγο να δυναμωσει τωρα στην αρχη :hysterical:

Εγω σκεφτόμουν να την σπάσω σε 2 μέρη για να την βάλω και σε άλλο σημείο. Γίνεται αυτο;

Για τα λιπάσματα, το γενικό που λέμε, για τόσο εύκολα φυτά, να τηρούμε τη δοσολογια που γράφει η μικρότερη; Και αν ναι, σε τι ποσοστό λιγότερο μιλάμε;

Link to comment
Share on other sites

το 1/5 απο αυτο που γραφουν τα λιπασματα,ιδιαιτερα αν δεν ειναι πυκονοφυτεμεο,και αν εχουμε λιπασματα της σιτζεμ.

μπορεις να χωρισεις την ανουμπια κοβωντας με ενα ξυραφι την σκληρη της ριζα εκει που θελεις.

λιπασματα χωρις σωστο σε φασμα και δυναμη φως μονο προβληματα μπορουν να φερουν.....

Link to comment
Share on other sites

Να προσθεσω κατι σ αυτα που λεει ο Κωστας,οι δοσολογιες που γραφουν τα μπουκαλακια πανω αναφερονται σε φουλ φυτεμενα ενυδρεια και καλο ειναι να ξεκιναμε με πολυ μικροτερο ποσοστο απο αυτο που γραφουν.Βεβαι για φυτα ευκολα σαν την ανουμπια ριχνουμε ακομα λιγοτερο

Link to comment
Share on other sites

Να προσθεσω κατι σ αυτα που λεει ο Κωστας,οι δοσολογιες που γραφουν τα μπουκαλακια πανω αναφερονται σε φουλ φυτεμενα ενυδρεια και καλο ειναι να ξεκιναμε με πολυ μικροτερο ποσοστο απο αυτο που γραφουν.Βεβαι για φυτα ευκολα σαν την ανουμπια ριχνουμε ακομα λιγοτερο

Ευχαριστώ πολυ παιδια. Πιο πολυ για την συντήρηση και για να τρώνε και αυτα το κάτι παραπάνω οπότε χρειάζεται. Σίγουρα θα πρέπει να παίξω με πολυ λιγότερη ποσότητα.

Link to comment
Share on other sites

Το κλαδεμα πρεπει να γινεται εκτος ενυδρειου-προσοχη-

πετρος :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

:hysterical: Ευχαριστώ πολύ παιδιά για την βοήθεια!Χαίρομαι που βοήθησε και άλλους αυτό το θέμα. :wootwoot: Τώρα από λίπασμα έχω το Flourish trace από την Seachem αλλά δεν ρίχνω γιατί κάνω άλγη.(και κατάλαβα το γιατί τώρα) Έριξα μόνο πριν ένα μήνα που έπαθα το πρώτο σοκ με την ανούμπια και δεν εμφανίστηκε άλγη ευτυχώς. Μήπως να ρίξω λίγο πάλι στην αλλαγή νερού που προγραμματίζω αυτές τις μέρες; Προς το παρόν μείωσα το κερατόφυλλο που αναπτύσσετε γρήγορα για να μην παίρνει όλο το φαγητό των φυτών αν και παρείχε την επιθυμητή σκιά... :wootwoot: Τέλος το κλάδεμα δεν το έκανα εντελώς εκτός του ενυδρείου γιατί φοβόμουν μην την ξεράνω πάλι... :wub: αλλά πρόσεξα μην αφήσω τίποτα μέρα και σαπίσει.
Link to comment
Share on other sites

ποτε δεν ριχνουμε λιπασματα τη μερα της αλλαγης νερου.και μην μασας με την ανουμπια.δεν υπαρχει πιο ευκολο φυτο και με τοσες λιγες απαιτησεις....

Link to comment
Share on other sites

Οι ανούμπιες όταν κόβονται αποβάλουν τοξίνες.Καλύτερα εκτός ενυδρείου.

Link to comment
Share on other sites

Εκτος ενυδρειου η κοπη του κορμου.Αν εχει ριζες το κομματι δεν εχεις να φοβασαι τιποτα.Απλα θελει υπομονη λογω φυτου.Παντως σε μενα με C02 εχουν πολυ γρηγορη αναπτυξη.Το μονο κακο ειναι οτι λογω πλατιων φυλλων πιανουν ευκολα αλγες αν τις εχεις αμεσα εκτεθειμενες σε φως.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Παιδια γεια χαρα καλές γιορτες σε ολους σας

Με εχει προβληματίσει σε ενα 60αρι με ζωότοκα που εχω μια Hygrophila siamensis η οποια εχει αρκετα καλή ανάπτυξη και εφτασε στην κορυφή του ενυδρείου οπου σήμερα πρόσεξα συνεχίζει και εξω απο το νερό που θέλει να πάει :) ?

Η ερωτησή μου ειναι μπορώ να την κλαδέψω λίγο κάτω απο την επιφάνεια 7-8 cm και να φυτέψω το κλάδεμα θα πιάσει θέλει καμια πατέντα?

Μετα θα πετάξει πάλι εκει που θα την κόψω η θα την καταστρέψω σταματώντας το υγιές φυτό...

Παρακαλώ χρειάζομαι τα φώτα σας μην κάνω καμια βλακεία..

Ευχαριστω

Σπύρος

Έγινε επεξεργασία - spirosmeg
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...