Jump to content

κατασκευη καπακι ενυδρειου.


Recommended Posts

καλησπερα παιδια.αν μπορει καποιος να με βοηθησει θα το εκτιμουσα πολλυ.εχω παραγγειλει σε γνωστο μαγαζι τον Αθηνων ενα ενυδρειο 160x60x65υψος.μαζι με sub και βάση.εχω φωτιστικο 150 μετρο το οποιο θα χρησιμοποιησω.θελω να κανω μια ξυλινη κατασκευη στο φωτιστικο η οποια και θα το καλυπτει περιμετρικα αλλα και απο επανω θα ειναι ανοιχτω για να αεριζετε το φωτιστικο.το μαγαζι μου ειπε οτι αυτο ειναι αδυνατον και οτι θα χρειαζομαι 2 ατομα για να το ξεκαπακωνω.εχει καμια ιδεα κανεις πως να το κανω??εχω βρεθει σε αδιεξοδο και δεν θελω με τιποτα να φαινεται το φωτιστικο.σας ευχαριστω.η πιο κατω φωτογραφια δειχνει ενα ενυδρειο σαν αυτο που κατασκευαζω.

post-25628-1315825483_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

αν και ειλικρινα δεν καταλαβαινω το λογο να κανεις κατι τετοιο,εντουτοις ισως αν εφτιαχνες ενα τελαρο πχ απο ξυλο ελαφρυ,η πλεξιγκλας σκουρο,και να ανοιγει ακριβως μπροστα στη μεση σαν ντουλαπι.....

παντως για τη συντηρηση του ενυδρειου και για να εχεις προσβαση πισω και στις γωνιες, δεν το βρισκω καθολου πρακτικο,εαν σκεφτεις παραλληλα και το υψος του ενυδρειου σου.

Link to comment
Share on other sites

πιστευω οτι ειναι καθαρα θεμα δικης μου αισθητικης και τιποτε αλλο.δεν ξερω αν θα ειναι οκ αλλα θελω να το παλεψω..

Link to comment
Share on other sites

πιστευω οτι ειναι καθαρα θεμα δικης μου αισθητικης και τιποτε αλλο.δεν ξερω αν θα ειναι οκ αλλα θελω να το παλεψω..

οκ,αλλα νομιζω πως θα σε παιδεψει στις ρουτινες συντηρησης.....
Link to comment
Share on other sites

το φοβαμαι αυτο για την συντηρηση.εχω σκεφτει ενα διπλο τελαρο στο οποιο επανω του θα προσαρμοζοναται πορτακια τα οποια θα αποσπονται ευκολα.πως το ακους αυτο??

Link to comment
Share on other sites

το φοβαμαι αυτο για την συντηρηση.εχω σκεφτει ενα διπλο τελαρο στο οποιο επανω του θα προσαρμοζοναται πορτακια τα οποια θα αποσπονται ευκολα.πως το ακους αυτο??

Αν θες να το κάνεις έτσι, το καλύτερο θα ήταν το τελάρο να δένει πάνω σε δύο άξονες οι οποίοι θα είναι βιδωμένη και στον τοίχο.Και όταν είναι να κάνεις δουλειές θα σηκώνετε ολόκληρο.Σκέψου(γιατί δεν ξέρω αν στο περιγράφω καλά)κάτι σαν το πορτμπαγκάζ του αυτοκινήτου σου.

Link to comment
Share on other sites

παιδες ευχαριστω για τις ιδεες μεχρι στιγμης ολων σας.νομιζω οτι το μονο που θα βγει απο την ολη δουλεια ειναι πατατα,πρωχειροτητα,ασχημια και πανω απ΄ολα με τιποτα δεν θα μπορω ευκολα να κανω δουλειες μεσα στο ενυδρειο,οποτε μαλλον το αφηνω.τωρα θελω δευτερη βοηθεια.αυτη τη στιγμη το φωτιστικο στο παλιο μου ενυδρειο πατα επανω σε inox βασεις με τα ποδια του φωτιστικου.μηπως υπαρχει καμια ιδεα για το που θα βρω κατι οπως στην παρα κατω εικονα για να το εχω κρεμαστο??ευχαριστω

post-25628-1315840300_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

παραγγελια σε σιδερα να σου φτιαξει αυτο που ζητας και να το κρεμασεις με ντιζες.

δες και το δικο μου,χωρις να περνει και καποιο βραβειο σε ομορφια,ειναι ομως πρακτικο...

http://www.dreamwaters.gr/images/imgp2395.jpg

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

παιδες ευχαριστω για τις ιδεες μεχρι στιγμης ολων σας.νομιζω οτι το μονο που θα βγει απο την ολη δουλεια ειναι πατατα,πρωχειροτητα,ασχημια και πανω απ΄ολα με τιποτα δεν θα μπορω ευκολα να κανω δουλειες μεσα στο ενυδρειο,οποτε μαλλον το αφηνω.τωρα θελω δευτερη βοηθεια.αυτη τη στιγμη το φωτιστικο στο παλιο μου ενυδρειο πατα επανω σε inox βασεις με τα ποδια του φωτιστικου.μηπως υπαρχει καμια ιδεα για το που θα βρω κατι οπως στην παρα κατω εικονα για να το εχω κρεμαστο??ευχαριστω

κοιταξε λιγο στην aquael,εχει τετοιες κατασκευες αν δεν βρηκες λυση ακομα...

Link to comment
Share on other sites

Παλιότερα είχα δει ακριβώς το σύστημα ανάρτησης που ψάχνεις στο WI. Κόστος αν θυμάμαι καλά, κανα 50αρι το ζεύγος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...