Jump to content

τρυπες στα φυλλα της Anubia


Recommended Posts

γυριζωντας απο της διακοπες ολα τα φυτα τα ειχαν φτυση δεν ειχε μεινη τιποτα ορθιο οι εχινοδοροι δεν υπηρχαν

ηταν 4 μεσα . οι vallisneria το ιδιο.η anubia ??????? εδω αρχιζει το παραξενω και θελω τα φωτα σας.

τα φυλλα της ειχαν ολα τρυπες σαν να ηταν φαγωμενη .εκανα τα απαραιτητα αλλαγη νερου .ειχε να γινει 20 μερες.καθαρισμα γενικο.[ταισμα ειχαν μια φορα την ημερα.]το νερο ειχε ανεβη στους 29 με 30 βαθμους οσο ελειπα.τους κατεβασα στους 27 σταθερα.πηγα και ξανα αγορασα 2 anubia nana και 2 vallisneria οι οποιες ειναι

πολλη μεγαλες.κλαδεψα την anubia και βγαζει τωρα καινουργια φυλλα.[η παλια] ριχνω καθε 2 μερα excel

και 1 φορα την εβδομαδα λιπασμα.και ξανα αρχισαμε τα ιδια .οι anubia αρχισαν τα ιδια. τρυπες στα φυλλα.μπορει να ειναι σαλιγκαρια λαθρεπιβατες?μπορει ο πλεκο μου να της τρωει?

συγνωμη για το κατεβατω ...........

Link to comment
Share on other sites

αγορασε το potassium seachem,που ειναι καλλιο.τα φυτα σου εχουν ελλειψη καλλιου,και στην πορεια ισως αυτο εξελιχθει και σε χλωρωση για την οποια φταει η ελλειψη σιδηρου.

ξεκινησε με καλλιο σε σταθερη καθημερινη δοσολογια(μην φοβασαι δεν θα σου φερει αλγες το καλλιο),προσπαθησε να εχεις πιο δροσερο ενυδρειο,και παρατηρησε και τον πλεκο μηπως και εχει ιδιαιτερες αδυναμιες στα φυτα σου.

αυτα... :D

Link to comment
Share on other sites

γυριζωντας απο της διακοπες ολα τα φυτα τα ειχαν φτυση δεν ειχε μεινη τιποτα ορθιο οι εχινοδοροι δεν υπηρχαν

ηταν 4 μεσα . οι vallisneria το ιδιο.η anubia ??????? εδω αρχιζει το παραξενω και θελω τα φωτα σας.

τα φυλλα της ειχαν ολα τρυπες σαν να ηταν φαγωμενη .εκανα τα απαραιτητα αλλαγη νερου .ειχε να γινει 20 μερες.καθαρισμα γενικο.[ταισμα ειχαν μια φορα την ημερα.]το νερο ειχε ανεβη στους 29 με 30 βαθμους οσο ελειπα.τους κατεβασα στους 27 σταθερα.πηγα και ξανα αγορασα 2 anubia nana και 2 vallisneria οι οποιες ειναι

πολλη μεγαλες.κλαδεψα την anubia και βγαζει τωρα καινουργια φυλλα.[η παλια] ριχνω καθε 2 μερα excel

και 1 φορα την εβδομαδα λιπασμα.και ξανα αρχισαμε τα ιδια .οι anubia αρχισαν τα ιδια. τρυπες στα φυλλα.μπορει να ειναι σαλιγκαρια λαθρεπιβατες?μπορει ο πλεκο μου να της τρωει?

συγνωμη για το κατεβατω ...........

Καλησπερα την απαντηση την εδωσες μονη σου.

Μαλλον οσο εσυ εισουν διακοπες ο Pleko σου πινασε και σου εφαγε τα φυτα.

Link to comment
Share on other sites

χρησιμοποιω το λιπασμα ferropol jbl το οποιο εχει μεσα καλιο.οσο για το πλεκο του στεινω καρτερι αλλα δεν πεφτει μεσα.

Link to comment
Share on other sites

χρησιμοποιω το λιπασμα ferropol jbl το οποιο εχει μεσα καλιο.οσο για το πλεκο του στεινω καρτερι αλλα δεν πεφτει μεσα.

οταν τελειωσει κατα τη ταπεινη μου αποψη μην το ξαναπαρεις.

δουλεψε τη σειρα της seachem για σωστη και δυνατη λιπανση και οχι νερακια του θεου.

επισης ποτε μην εμπιστευεσαι σκευασματα που τα εχουν ολα και ''συμφερουν''.

θα σου προτεινα

καλλιο

κεντρικο λιπασμα

σιδηρο

ολα σε ελαχιστες ποσοτητες και μικροτερες απο τις αναγραφομενες εκτος απο το καλλιο.

ΥΓ.ειδικα αν προσεξεις τις προτεινομενες ποσοτητες ανα λιτρο,θα δεις ποιος κοροιδευει ποιον,συγκριτικα με αλλα σκευασματα.......

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω θα προσπαθησω. τωρα μαζευω λεφτα για να παρω μεγαλητερο ενυδρειο το υπολογιζω γυρω στα 300 λιτρα και ειναι πολλα για να γινει οπως το θελω [εχουν κοπη τα παντα τσαντες παπουτσια κλ.κλ.]

η αγαπη θελει θυσιες.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω θα προσπαθησω. τωρα μαζευω λεφτα για να παρω μεγαλητερο ενυδρειο το υπολογιζω γυρω στα 300 λιτρα και ειναι πολλα για να γινει οπως το θελω [εχουν κοπη τα παντα τσαντες παπουτσια κλ.κλ.]

η αγαπη θελει θυσιες.

:D:hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου μυριζει πλεκοδουλεια για τις τρυπες...Αν μπορεις βαλε μια φωτο να δουμε την ανουμπια με τις τρυπες

Link to comment
Share on other sites

εδω τα πιασαμε τα λεφτα μας δεν μπορω να ανεβασω φωτογραφιες δεν ξερω πως???????????????????????/

εχω προσπαθειση χωρις επιτυχια. πρεπει να αγκαρεψω καποιον που ξερει .εχω βαλει στο προφιλ και δεν ξερω να την βγαλω μπροστα θα προσπαθησω να ερθω μια τεταρτη με τετραδιο και μολυβι και το κομπιουτερ.

και ελπιζω να ειναι καποιος υπομονετικος να μου δειξη.

Link to comment
Share on other sites

εδω τα πιασαμε τα λεφτα μας δεν μπορω να ανεβασω φωτογραφιες δεν ξερω πως???????????????????????/

εχω προσπαθειση χωρις επιτυχια. πρεπει να αγκαρεψω καποιον που ξερει .εχω βαλει στο προφιλ και δεν ξερω να την βγαλω μπροστα θα προσπαθησω να ερθω μια τεταρτη με τετραδιο και μολυβι και το κομπιουτερ.

και ελπιζω να ειναι καποιος υπομονετικος να μου δειξη.

Μπορεις να φτιαξεις εναν λογαρισμο στο photobucket και να βαλεις το λινκ απο την φωτογραφια εδω η μπορεις οταν απαντας εδω να πας πιο κατω εκει που λεει συνημμενα αρχεια,να βρεις την φωτο που θες να βαλεις και να πατησεις προσθεση συνημμενου.Η φωτο πρεπει να ειναι 800χ600

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...