Jump to content

2-3ης αποριες πριν την παραγγελια


marnieros

Recommended Posts

εχουμε και λεμε

ενυδρειο 178,4χ57χ75 τζαμι 15μμ ulta clear. κοντρες πανω κατω

ερωτηση: η πανω κοντρα ποσα εκατοστα πρεπει να κοληθει απο την κορυφη του ενυδρειου 4-5 εκατοστα ειναι καλα? 15μμ τζαμι ειναι καλα? η θελει πιο χοντρο η ακομα διπλες?

τρυπες? εχω καταλιξει σε φ 40 για να πηγαινει στο σαμπ η επιστοφη ομως? ποσα φ πρεπει να γινει θα χρησιμοποιηθει ο κυκλοφοριτης τις eheim 5000 Διάμετρο σωλήνα: 25/34 mm.

και τελος ειναι απαρετητος ο πυργος υπερχιλησεις η μπορω να εχω κ σκετη τη σωληνα που θα με βολεβε ποιο πολυ?

συνεχιζουμε με το σαμπ 8μμ τζαμι

125χ38χ50 βγαινει αναγκαστηκα στενο. αλλα ετσι οπως εχει ντυθει το επιπλο δεν εχω την δυνατοτητα να τοποθετησω κατι πιο πλατυ και δεν μπαινω στην διαδικασια να το λυσω.

διαμερισματα ποσα? τι αποσταση να εχουν τα διαμερισματα μεταξυ τους?

σκευτομαι για 3 διαμερισματα 1ο σφουγγαρια για τα χοντρα 2ο κ 3ο βιολογικο και 4ο θερμοστατης κυκλοφοριτης

δεχτες αποψεις/συμβουλες/ευχες

Γιαννης :D

Έγινε επεξεργασία - marnieros
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε.

Clear τζαμι στην Κρητη φιλε μου δυσκολα θα βρεις. Μακαρι. Βασικα ειναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΟ. ( Για αυτο φωναζω )

Μην νομιζεις οτι θα βλεπεις καθαροτερα απο το απλο, το standar δηλαδη.

It is up to you....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε.

Clear τζαμι στην Κρητη φιλε μου δυσκολα θα βρεις. Μακαρι. Βασικα ειναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΟ. ( Για αυτο φωναζω )

Μην νομιζεις οτι θα βλεπεις καθαροτερα απο το απλο, το standar δηλαδη.

It is up to you....

Έχεις εμπειρία με crystal clear τζάμι και το λές! Απ όσο ξέρω όσο αυξάνει το πάχος του τζαμιού τόσο πιο αισθητή είναι η διαφορά οπότε στο 15αρι νομίζω ότι θα είναι εμφανής η διαφορά!Από την άλλη δεν ξέρω αν θα πλήρωνα το έξτρα κόστος για ενυδρείο γλυκού νερού!

Link to comment
Share on other sites

την καλημερα μου.

γιατι να μην βρω στην κρητη ultra clear τζαμι? καμια βραχονησιδα ειμαστε? ξερω οτι αν δωσουν 1 κοματι απλο τζαμι και ultra clear σε εναν ασχετο δεν θα καταλαβει την διαφορα νομιζω ομως στην περιπτωση μου που θα παρω δηλ τα τζαμια σε τιμη κοστους κ θα ειναι και 15μμ αξιζει,

το αν αξιζει τωρα να το βαλω για ενυδρειο γλυκου...

μια φορα φτιαχνεις τετοια γυαλα. θα με εμποδισει καποιος να το γυρισω στα αλατια? (αν δεν γινει απο την αρχη στανταρ θα γινει)

Link to comment
Share on other sites

την καλημερα μου.

γιατι να μην βρω στην κρητη ultra clear τζαμι? καμια βραχονησιδα ειμαστε? ξερω οτι αν δωσουν 1 κοματι απλο τζαμι και ultra clear σε εναν ασχετο δεν θα καταλαβει την διαφορα νομιζω ομως στην περιπτωση μου που θα παρω δηλ τα τζαμια σε τιμη κοστους κ θα ειναι και 15μμ αξιζει,

το αν αξιζει τωρα να το βαλω για ενυδρειο γλυκου...

μια φορα φτιαχνεις τετοια γυαλα. θα με εμποδισει καποιος να το γυρισω στα αλατια? (αν δεν γινει απο την αρχη στανταρ θα γινει)

σου βαζω με κοκκινο ποιος μπορει να σε εμποδισει στα αλατια 178,4χ57χ75 για να φωτισεις το 75 Η πρεπει να εχεις στη ταρατσα σου τιποτα φωτοβολταικα , Η να περνεις ρευμα απο το γειτονα Η να εχεις τιποτα ανεμογεννητριες γιατι με την ΔΕΗ δεν αξιζει φιλε μου !!!! :D

Link to comment
Share on other sites

σου βαζω με κοκκινο ποιος μπορει να σε εμποδισει στα αλατια 178,4χ57χ75 για να φωτισεις το 75 Η πρεπει να εχεις στη ταρατσα σου τιποτα φωτοβολταικα , Η να περνεις ρευμα απο το γειτονα Η να εχεις τιποτα ανεμογεννητριες γιατι με την ΔΕΗ δεν αξιζει φιλε μου !!!! :D

Συμφωνώ και εγώ με τον Γιώργο και με αυτό το σκεπτικό το είπα!

Αν σου περισσεύουν τα λεφτά ή αν τα πάρεις τα τζάμια σε τιμή κόστους προχώρα και εμείς μαζί σου! Εξ άλλου στα χόμπι και ειδικά στο δικό μας πάντα κάνουμε έξοδα που κάνουν εμάς να νοιώθουμε καλύτερα. Στο προηγούμενο αυτοκίνητο που είχα ας πούμε είχα 4,5 χιλιάρικα ζάντες. Σε όποιον δεν κουβαλούσε την τρέλα μου το έλεγα με κοιτούσε λες και του έλεγα ότι έχω πατήσει στο φεγγάρι.

Από εκεί και πέρα αν θές να έχεις την δυνατότητα της επιλογής να το γυρίσεις σε θαλασσινό στο μέλλον θα πρέπει να σκεφτείς να αφαιρέσεις καμιά 15αρια πόντους από το ύψος και καλά θα ήταν να τους δώσεις στο πλάτος. :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

σου βαζω με κοκκινο ποιος μπορει να σε εμποδισει στα αλατια 178,4χ57χ75 για να φωτισεις το 75 Η πρεπει να εχεις στη ταρατσα σου τιποτα φωτοβολταικα , Η να περνεις ρευμα απο το γειτονα Η να εχεις τιποτα ανεμογεννητριες γιατι με την ΔΕΗ δεν αξιζει φιλε μου !!!! :D

νομιζω δεν μπορει να με εμποδισει το υψος αυτο γιατι με μια πολυ απλη πατεντα μπορω να χαμηλοσω τις λαμπες κ την υπερχιληση

Έγινε επεξεργασία - marnieros
Link to comment
Share on other sites

εχουμε και λεμε

ενυδρειο 178,4χ57χ75 τζαμι 15μμ ulta clear. κοντρες πανω κατω

ερωτηση: η πανω κοντρα ποσα εκατοστα πρεπει να κοληθει απο την κορυφη του ενυδρειου 4-5 εκατοστα ειναι καλα? 15μμ τζαμι ειναι καλα? η θελει πιο χοντρο η ακομα διπλες?

τρυπες? εχω καταλιξει σε φ 40 για να πηγαινει στο σαμπ η επιστοφη ομως? ποσα φ πρεπει να γινει θα χρησιμοποιηθει ο κυκλοφοριτης τις eheim 5000 Διάμετρο σωλήνα: 25/34 mm.

και τελος ειναι απαρετητος ο πυργος υπερχιλησεις η μπορω να εχω κ σκετη τη σωληνα που θα με βολεβε ποιο πολυ?

συνεχιζουμε με το σαμπ 8μμ τζαμι

125χ38χ50 βγαινει αναγκαστηκα στενο. αλλα ετσι οπως εχει ντυθει το επιπλο δεν εχω την δυνατοτητα να τοποθετησω κατι πιο πλατυ και δεν μπαινω στην διαδικασια να το λυσω.

διαμερισματα ποσα? τι αποσταση να εχουν τα διαμερισματα μεταξυ τους?

σκευτομαι για 3 διαμερισματα 1ο σφουγγαρια για τα χοντρα 2ο κ 3ο βιολογικο και 4ο θερμοστατης κυκλοφοριτης

δεχτες αποψεις/συμβουλες/ευχες

Γιαννης :D

Με το 15αρι θα εισαι σουπερ! :hysterical:

Δηλαδη 3 φορες το βαρος σαν συντελεστή ασφαλείας.

Δες και εναν συνδεσμο:The Aquatools

Οσο για το ulta clear ειμαι υπερ μια που και εγω εφτιαξα το 500αρι μου και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.

Εαν εχεις την δυνατοτητα μην το σκεφτεσαι, αλλωστε οταν φτιαχνουμε ενα μεγαλο ενυδρειο και θελουμε μερακληδικα πραγματα ειναι ενας τους παραγωντες που υπολογιζεις για να εχουμε ενα σουπερ αποτελεσμα! :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...