Jump to content

Μαυρη αλγη.Η γνώμη σας


koumparos

Recommended Posts

Εχω ένα ενυδρείο που κάποτε στα νιάτα του ήταν full plant.Τώρα και μετα απο 2 χρόνια σχεδόν αδιαφορίας (ντροπή μου) το ενυδρείο έχει τα κακά του τα χάλια.Η μαύρη αλγη έχει κάνει κατάλυψη παντού.Τα όποια φυτά εχουν καταφέρει να επιζήσουν είναι σκοροφαγωμένα και καταμαυρα από την άλγη.Επίσης και τα ξύλα.

Καθάρισα τον βυθό,διορθώθηκε το co2 σε 30mg/lt,το PH απο 8 πήγε στο 6,8 (τα κακόμοιρα τα ψαράκια),ΚΗ,GH,PO4,FE όλα ΟΚ.Τα φώτα ξαναάναψαν όλα 0,7W/lt,και τα κακόμοιρα τα φυτάκια παρόλο το χάλι τους άρχισαν πάλι να φωτοσυνθέτουν.

Πιστεύετε ότι με την σωστη ανάπτηξη των φυτών θα καταφέρω να μειώσω δραματικά την άλγη ή είναι πλέον αργά και πρέπει να πάρω ποιο δραστικα μέτρα??

Link to comment
Share on other sites

Μακροπρόθεσμα τα φυτά θα πάρουν το πάνω χέρι.

Φως, θερμοκρασία, διοξείδιο σε ισορροπία θα τους δώσουν την ευκαιρία.

Ταυτόχρονα υποθέτω ότι καθάρισες ο,τι μπόρεσες

Θα μπορούσες επίσης να ρίξεις excel για 1-2 εβδομάδες (ανάλογα τι φυτά έχεις μην τα σκοτώσουμε κιόλας)

Link to comment
Share on other sites

Εχω ένα ενυδρείο που κάποτε στα νιάτα του ήταν full plant.Τώρα και μετα απο 2 χρόνια σχεδόν αδιαφορίας (ντροπή μου) το ενυδρείο έχει τα κακά του τα χάλια.Η μαύρη αλγη έχει κάνει κατάλυψη παντού.Τα όποια φυτά εχουν καταφέρει να επιζήσουν είναι σκοροφαγωμένα και καταμαυρα από την άλγη.Επίσης και τα ξύλα.

Καθάρισα τον βυθό,διορθώθηκε το co2 σε 30mg/lt,το PH απο 8 πήγε στο 6,8 (τα κακόμοιρα τα ψαράκια),ΚΗ,GH,PO4,FE όλα ΟΚ.Τα φώτα ξαναάναψαν όλα 0,7W/lt,και τα κακόμοιρα τα φυτάκια παρόλο το χάλι τους άρχισαν πάλι να φωτοσυνθέτουν.

Πιστεύετε ότι με την σωστη ανάπτηξη των φυτών θα καταφέρω να μειώσω δραματικά την άλγη ή είναι πλέον αργά και πρέπει να πάρω ποιο δραστικα μέτρα??

Δεν ξερω αλλα κατι μου λεει πως εχεις μεγαλες και αρκετες κιχλιδες σε σχετικα λιγα λιτρα!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αλλα κατι μου λεει πως εχεις μεγαλες και αρκετες κιχλιδες σε σχετικα λιγα λιτρα!

Δεν έχω καμία.3 περουβιανα σκαλαρια και 2 ancistrous

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω καμία.3 περουβιανα σκαλαρια και 2 ancistrous

Καλημερα κουμπαρε! :D

Τα περουβιανα σκαλαρια ειναι και αυτα της οικογενειας των μεγαλων κυχλιδων, και αν εχεις ολα αυτα τα ψαρια στο 160 αρι θα ελεγα πως εισαι οριακα καλα. Μην με παρεξηγεις υπαρχουν ατομα που εχουν και περισσοτερα ψαρια μεσα σε τοσα λιτρα αλλα οσα ποιο πολλα εχουμε θα ξερεις πως μπερδευει πολυ το πραγμα.

Η μαυρη αλγη ή αλλιως και ΒΒΑ δυστηχως ειναι πολυ ατιμη και εχω και εγω μπολικη στο μεγαλο ενυδρειο με τα οσκαρ. Εαν ψαξεις λιγο στο νετ σαν black brush algea θα βρεις αρκετες πληροφοριες αλλα η αληθεια ειναι πως δυσκολα την απαλλασεσαι απο την στιγμη που κανει την εμφανηση της!

Για αυτο εαν ειναι λιγη βγαλε οση ποιο πολυ μπορεις με τα χερια και κανε 3, 4 γενναιες αλλαγες νερου ανα 3 ημερες,και καθαρισε και τα σφουγγαρια. Απο εκει και περα σου προτεινω να βαλεις αρκετα φυτα γρηγορης αναπτυξης για να μπορουν να ανταγωνιστουν την αλγη με καθημερινη προσθηκη CO2.

Εαν δεν τα καταφερεις τοτε η λυση ειναι μια και δηλαδη αδειασμα ξεστησιμο και νερο με χλωρινη τα παντα.

Αυτο βεβαια καταλαβαινω οτι ειναι δυσκολο εως αδυνατο αλλα δυστηχως πιστευω πως εαν δεν την προλαβουμε στην αρχη τοτε τα πραγματα ειναι πολυ δυσκολα!

Και εγω ακομα πειραματιζομε, μια που ειναι η μοναδικη αλγη απο αυτες που εχω συναντισει η οποια ακομα δεν εχω καταφερει να απαλλαγω και πιστευω πως εαν δεν λαβω δραστικα μετρα δεν!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Mετα από 3 μήνες η προσπάθεια για εξαφάνιση της μαύρης άλγης κατέληξε σε πληρης αποτυχία.

Ετσι όλα τα ξύλα,θερμοστάτες,σωλήνες μπήκαν στην χλωρίνη για 2 μέρες και αφού ξεπλήθηκαν καλα για 2 μέρες σε αντιχλώριο.

Πετάχτηκε το 99% των φυτών.Κατι λίγες ανουμπιες που ήταν σε καλύτερη κατάσταση ψεκάστηκαν με οξυζενε.

Αυτό που παρατηρώ τώρα είναι ότι κάθε εβδομάδα εμφανίζετε πάλι η μαύρη μόνο στο χαλίκι.Εχετε καμια καλή ιδέα???

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ άτιμη η μαύρη άλγη. Πρέπει να "ψάξεις" λίγο το συνδυασμό κυκλοφορία-CO2. Πρόσπαθησε να ανεβασεις και τα 2 όσο σε παίρνει. Όταν λες CO2 ότι έχεις 30ppm, π.χ. είσαι σίγουρος; (πως το μετράς;). Το άλλο "κόλπο" με το οποίο την αντιμετώπισα εγώ ήταν με οξυζενέ, σε μικρές δόσεις με σύριγγα, με την οποία την έριχνα κατευθείαν πάνω στην άλγη έχοντας κλείσει φίλτρο/κυκλοφορία. Αλλά θέλει προσοχή.

Link to comment
Share on other sites

Tώρα έχω PH=6.9 KH=6.Αυτο βγαίνει CO2=23.

Αυτό που κάνω εγώ για την ώρα είναι να ρουφάω τα χαλίκια με την άλγη και να τα πετάω σε χλωρίνη.

Αλλα μάλλον αυτό δεν είναι λύση.

Link to comment
Share on other sites

Η αντιστοίχηση που υπολογίζεις με βάση τους πίνακες Ph/KH/CO2 υποθέτει ότι δεν υπάρχουν άλλα buffers μέσα στο νερό σου, και αυτό συνήθως δεν ισχύει στην πράξη (π.χ. ρίχνεις λιπάσματα; έχουν φωσφωρικά; ). Οπότε μη βασίζεσαι πολύ σε αυτό. Το CO2 τεστ αν το στήσεις σωστά είναι πιό αξιόπιστο.

Και, ναι, το να καθαρίζεις τα χαλίκια λίγο λίγο θα σε κουράσει πολύ γρήγορα... Πάντως αρκετοί την έχουν καταπολεμήσει την ΒΒΑ σε σημείο που να είναι πολύ λίγη και να μη φαίνεται, με το συνδυασμό που είπα παραπάνω (πολύ CO2, κυκλοφορία, οξυζενέ τοπικά - όταν είναι λίγη ακόμα και πριν κατακλύσει το ενυδρείο).

Έγινε επεξεργασία - Delta
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους.θα ηθελα να πω την δικια μου εμπειρια οσο αφορα την μαυρη αλγη.

Στο 70αρι που εχω(μπορειτε να το δειτε στον συνδεσμο πιο κατω )(το πηραμα εγινε μετα το βιντεακι) υπηρχε αλγη

σε μερικες ανουμπιες (λιγα πραγματα και γυρω απο τα φυλλα).ο τροπος που ακολουθησα

και δεν συνηστω σε κανεναν να το κανει γιατι οι παραμετροι σε καθε ενυδρειο ειναι διαφορετικοι

ηταν να ριξω πανω στα φυλλα με συριγγα οξυζενε.2 φορες την εβδομαδα απο 2 συριγγες την φορα.

παρατηρησα οτι αρχισε σχεδον αμεσως να γεμιζουν με πολλες φουσκαλες τα φυλλα και την επομενη

ειχαν σχεδον χαθει.οσο αφορα τα ψαρια χαιρουν ακρας υγειας οπως και τα φυτα.εχω gappy,platty και μαλιστα υπηρχε και γεννα την περιοδο αυτη.ΠΡΟΣΟΧΗ. Η ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΔΕΝ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΜΕΤΡΟ ΣΥΓΚΡΙΣΗΣ ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑΝ ΣΑΣ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Να με πάλι.Και πάλι η προσπάθεια στεφτηκε με αποτυχία.η άλγη εξαπλώνετε με τρομακτικούς ρυθμούς.Τα ξύλα ξαναμαυρίζουν,οι σωλήνες και τα φυτα επίσης.Σκέφτομαι το εξείς.Να βγάλω όλα τα ψάρια απο μέσα και να τα βάλω σε άλλο ενυδρείο και να ρίξω μεσα στο ενυδρειο,με την άλγη,ένα μπουκάλι exel.Θα πιάσει ή τσαμπα ο κόπος???

Link to comment
Share on other sites

εμενα ειχε πιασει μαυρη αλγη και την εξαφανισα με τον εξης τροπο. εβαζα καθε μερα διπλη δοσολογια excel ,εκοψα τελοιος τα αλλα λιπασματα και εβαλα και 2σαε. μεσα σε ενα μηνα εξαφανιστηκε τελειος.

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι το 1 μπουκάλι excell θα σε βοηθήσει. Για τη μαύρη άλγη ή ξεστήνεις τα πάντα τα "καις" με χλωρίνη και πάλι απ'την αρχή (δεν το συνιστώ) ή βρίσκεις την αιτία και προσπαθείς να την εξαλείψεις. Πολλές φορές φταίει η έλλειψη CO2 - νομίζουμε ότι έχουμε αρκετό αλλά δεν έχουμε.

1) τι μετρήσεις έχεις σε νιτρικά/φωσφορικά;

2) από κυκλοφορία πως πας; (λ/ωρα φίλτρου; έξτρα κυκλοφορητές; έχεις "νεκρά σημεία" χωρίς ροή;)

3) από διοξείδιο το ανέβασες όσο πάει;

4) τι λιπάσματα ρίχνεις/κάθε πότε;

5) τα φυτά σου αναπτύχονται καλά/γρήγορα;

Link to comment
Share on other sites

Νιτρικά να σου πω δεν ξέρω.Δεν έχω τεστ.Φωσφορικά τα ανεβάζω στο 0,5 και σε 2 μέρες είναι 0,1

Κυκλοφορία έχω ένα 2217

Το PH το έχω 6,9 με ΚΗ 5

Λιπάσματα 5ml flourish ,5ml flourish iron την εβδομαδα

Τα λίγα φυτά που άφησα πάνε καλά

Link to comment
Share on other sites

Η ανάπτυξη των φυτών είναι σημαντική για την καταπολέμιση της άλγης. Δες και τα νιτρικά σου μήπως και δεν έχεις και "φρενάρει" η ανάπτυξη των φυτών.

Το ότι τα φωσφορικά πεφτουν σημαίνει ότι καταναλώνονται, αλλά αν λείπει κάτι απ'τα φυτά, την κατανάλωση την κάνει η άλγη.

Τι φυτά έχεις κρατήσει; Έχεις καμμια φωτο να δούμε πόση φυτομάζα έχεις σε σχέση με τον όγκο του νερού; Γενικά θα βοηθήσει αν έχεις γρήγορης ανάπτυξης για να απορροφάνε τα θρεπτικά και έτσι να μειωθούν οι άλγες.

Βλέπεις καθόλου φυσαλίδες στα φύλα των φυτών όταν φωτοσυνθέτουν; Με 0.7W/λίτρο θα πρέπει να έχεις bubbling αν δε λείπει κάποιο μικρο/μακρο στοιχείο. Γενικά θα σου έλεγα να ψάξεις για προβλήματα στην ανάπτυξη των φυτών (έχεις κανένα που ΔΕΝ πάει καλά; ), και να προσθέσεις φυτομάζα και κυκλοφορία. Το διοξείδιο στο φουλ αύξηση όσο μπορείς (προσέχοντας τη συμπεριφορά των ψαριών).

Τι διάχυση έχεις στο διοξείδιο; Αν έχεις σκαλα η κεραμικό, δοκίμασε να χρησιμοποιήσεις μια μικρή αντλία και να βάλεις το διοξείδιο στην είσοδο του νερού - θα σου το σπάσει σε "ομίχλη" και θα κάνει πολύ καλή δουλειά - και θα αυξήσει και την κυκλοφορία γενικώς.

Κάποιοι πιό έμπειροι, όπως το Tom Barr, "ορκίζονται" ότι η BBA οφείλεται σχεδόν πάντα σε πρόβλημα διοξειδίου.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήρα όλες τις μετρήσεις του ενυρείου.και έχουμε

PH=6.9 (Το κατέβασα στο 6,7)

ΚΗ=6

Νιτρικα περίπου 20 (υγρο τεστ της sera)

Φωσφορικά που τα είχα ανεβάσει την Παρασκευή στο 0,8 ήταν 0 (τα ξαναπήγα 0,5)

Σιδηρος (δεν είχα τεστ και έβαζα ένα καπάκι flourish iron την εβδομάδα)=0 Τον πήγα 0,5 (υγρο Test της sera)

Θα μπορούσε η υπαρξη υψηλών φοσφωρικών με μηδενικό σιδηρο να δημιουργίσει εξαρση της μαυρης?

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά ναι. Πάντως ο Barr λέει ότι έκανε πειράματα όπου ανέβαζε τα φωσφορικά πολύ ψηλά και δεν αναπτυσόταν η μαύρη άλγη γιατί όλα τα φυτά πήγαιναν turbo (γιατί τους παρείχε φουλ διοξείδιο + όλα τα άλλα). Αν όμως λείπει κάτι (όπως ο σίδηρος) η άλγη χρησιμοποιεί τα υπόλοιπα και αναπτύσεται. Γενικά το πρόβλημα είναι ότι οποιοδήποτε θρεπτικό ή ιχνοστοιχείο λείψει από τα φυτά, η ανάπτυξη σταματά και η άλγη παίρνει μπρος.

Τα νιτρικά και τα φωσφορικά σου φαίνονται καλά. Από Κάλιο ρίχνεις τίποτα; Πρέπει να είσαι λίγο ντετέκτιβ με τα φυτά - να δεις δηλαδή αν κάποιο/α παρουσιάζει προβλήματα. Μπορεί όλα τους να είναι καλά εκτός από 1, γιατί αυτό π.χ. είναι πιό ευαίσθητο στην έλλειψη κάποιου συγκεκριμένου στοιχείου. Εγώ π.χ. είχα μια rotalla η οποία έκανε τρύπες στα φύλα πρώτη όταν δεν είχα κάλιο ενώ όλα τα άλλα φυτά φαινόταν καλά.

Οπότε εντοπίζεις τυχόν ελλείψεις (και τις διοθρώνεις) και μετά κοιτάς διοξείδιο-κυκλοφορία, και ίσως και οξυζενέ (με πολή προσοχή, αλλά εμένα με έσωσε).

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Λοιπόν είχα φοβερό πρόβλημα με αυτή την άλγη και φαίνεται πως νίκησα : Ρ

Δες το θέμα που έχω (στην ίδια κατηγορία εδώ) και αν μιλάμε για την ίδια άλγη, πολύ πιθανό να την εξοντώσεις με σαλιγκάρια Planorbidae όπως κι έκανα ήδη.

Link to comment
Share on other sites

Ένα πολύ καλό προϊόν για την αντιμετώπιση της μαύρης άλγης!

http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=976

Link to comment
Share on other sites

Κατι που ειδα σε σαιτ του εξωτερικου ,το εφαρμοσα σε διαφορα ενυδρεια και βγηκα νικητης:

1η μερα βαζεις διπλασια απο την συνιστωμενη για τα λιτρα σου, δοσολογια excell.Εδω η bba τρωει το πρωτο σοκ.

Για τις επομενες 10 ημερες καθημερινα βαζεις τη συνιστωμενη για τα λιτρα σου, δοσολογια excell.Η αλγη σταδιακα απο μαυρη αρχιζει να αλλαζει χρωμα και τελικα αφου ασπρισει-κατι σαν σταχτι αποχρωση-φευγει ,διαλυετε σαν σκονη μονο που την ακουμπας.

:bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Έχω μια ερώτηση ...Οξυζενέ ψεκάζουμε στα φύλα μέσα στο ενυδρείο ή πρέπει να τα βγάλουμε τα φυτά έξω και μετά.....?

Link to comment
Share on other sites

Καλητερα να βρεις τι φτιαει στο ενυδρειο σου και να το διορθωσεις παρα να πεδευεσαι με ζουμια και αλλα γιατροσοφια!

Link to comment
Share on other sites

Καλητερα να βρεις τι φτιαει στο ενυδρειο σου και να το διορθωσεις παρα να πεδευεσαι με ζουμια και αλλα γιατροσοφια!

Αυτο ακριβως ηθελα να γράψω! :bigemo_harabe_net-64:

Αν δεν βρεις το προβλημα πιο το νοημα να τα καθαριζεις με χλωρινες και οξυζενε??

Το πιο πιθανο ειναι το σκαμπανεβασμα στο co2, μετα ψαξε για υπερβολικη λίπανση , βρωμικα βιλτρα κακη ροη, φωτισμος..

Ξεκινας και ψαχνεις.. και βλεπεις.

Και με υπερδοσολογια excel διαλυεται αλλα πάλι θα σου βγει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...