Jump to content

ερωτηση για τις λάμπες ενυδρείου


Κώστας φ

Recommended Posts

γειά σας φίλοι μου, η ερωτησή μού είναι η εξής:

καταρχήν εγω έχω φυτεμένο ενυδρείο rio 125, οι λάμπες που είχα ήταν πίσω η JUWEL Nature High-Lite T5 (4100 K) και μπρόστα η JUWEL Day High-Lite T5 (9000 K) , λοιπον κάποια στιγμή μου έπεσε το καπάκι κάτω και εσπασε η JUWEL Day High-Lite T5 (9000 K), και πάω και αγοράζω για καλύτερα την JUWEL Nature High-Lite T5 (4100 K) , απο τότε τα φυτα μου σταμάτησαν να μεγαλώνουν και εχουν μίνει στασιμα, δηλαδη ξερενονται καποια φύλλα( δηλαδη γίνονται καφετιά με τρύπες) , βγαίνουν αλλα και παραμένουν παντα στο ίδιο μεγεθος αυτό συμβαίνει εδώ και 6 μήνες,Το λάθος είναι ο φωτισμος? :D

Link to comment
Share on other sites

καλα ολα αυτα με το φως.δεν μας ειπες οπως πως και λιπαινεις και καθε ποτε,ποτε κανεις αλλαγες νερου,τι ψαρια εχεις μεσα,τις υπολοιπες μετρησεις .....ολα δηλαδη.

αν δεν τα ξερουμε ολα,πως να σε βοηθησουμε?

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου έχεις δίκιο , λίπασμα είχα βάλει όταν έστεινα το ενυδρειο πριν 1 1/2 χρόνο κάτω απο το χαλίκι (το υπόστρωμα που μπαίνει πρίν το χαλίκι, δε θυμάμαι πως λέγεται) και απο τότε δεν έχω βάλει κάποιο είδος λιπάσματος μπορει να φταιει και αυτό. αλλαγες νερου κάνω το 30% μία φορα την εβδομαδα. μετρησεις NO3 =10 mg3/l , NO2 =0 mg2/l , GH > 7 d , KH =6 d , PH = 7.2

Απο ψάρια έχω 2 σκαλάρια , 4 Mikrogeophagus altispinosa και 7 Corydoras aeneus

απο φυτα έχω 2 Anubias αυτά δεν εχουν πρωβλημα. επίσης έχω 2 Echinodorus bleheri, 2 Echinodorus martii και 2 Hygrophila corymbosa αυτό εχει πάθει μεγάλη ζημιά. είχα και Ceratophyllum αλλα το έβγαλα διοτι είχα διαβάσει οτι τραβάει πολλά νιτρικα αλλα και πάλι το πρωβλημα συνεχίστηκε :D ,

Link to comment
Share on other sites

χωρις σωστο φωτισμο,χωρις λιπασματα χωρις να το προσεξεις ιδιαιτερα,ε τι περιμενες..??οσο για το υποστρωμα που εβαλες κατω απο το χαλικι αυτο δεν δουλευει πια.εχει ισχυ μονο για 6 μηνες.

για να μην μιλησω για τις juwel λαμπες που ειναι επιηκως απαραδεκτες....

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την απαντηση, μαλλον ήξερα την απανηση αλλα έπρεπε να βρεθεί καποιος να με κράξει ...... :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...