Jump to content

Νεροχελώνα


lina

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Πριν 4-5 μέρες αγόρασα μια νεροχελώνα, της πήρα όπως μου συστησε ο κύριος στο pet shop μια πλαστικη γύαλα με νήσιδα για να μπορεί να λιάζεται και να στεγνώνει, της πήρα και ασβέστιο (ενα ομοίωμα χελώνιτσας ασπρό ) της πήρα και γαριδουλές....νομίζω πως για αρχή όλα είναι καλά!

Το προβλημά μου είναι οτι όλο αυτο το διάστημα που την έχω το νεροχελωνάκι δεν εχει αγγιξει καθολου απ την τροφη που του ρίχνω.

Τι κάνω λάθος??....μπορειτε να με βοηθησετε!!!??

Ευχαριστώ προκαταβολικά!!! :D

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες.διαβασε προσεχτικα παρακατω για να γνωριζεις οσα πρεπει.

ΧΕΛΩΝΑΚΙΑ

Link to comment
Share on other sites

Πόσες μέρες δεν έχει φάει; Σου είπαν ότι τρώνε ΜΟΝΟ μέσα στο νερό;

Δυστυχώς αυτά όταν τα παίρνεις από τα πετ σοπ είναι πολύ μικρά συνήθως σε ηλικία και είναι πολύ ευαίσθητα μέχρι να περάσουν οι πρώτοι μήνες.

Θέλουν πολύ καθαριότητα στο νερό τους πρέπει να αλλάζεις το νερό τους κάθε μέρα. Επίσης πρέπει να ρίχνεις αντιχλώριο στο νερό πριν τα βάλεις μέσα και να προσπαθείς το νερό να έχει σταθερή θερμοκρασία (25-27 βαθμούς). Αυτή την εποχή δεν χρειάζεται θερμαντήρας απλά να ετοιμάζεις το νερό της αλλαγής 3-4 ώρες τουλάχιστον πριν σε ένα δοχείο ώστε να αποκτά τη ίδια θερμοκρασία με το παλιό νερό και να φεύγει και το χλώριο (με το αντιχλώριο που θα βάζεις). Χρειάζεται και μια λάμπα UV που θα χτυπάει πάνω στη στεριά τους αν δεν έχεις πρέπει να τα βλέπει ο ήλιος κάποιες ώρες της ημέρας οπωσδήποτε (κατά προτίμηση όχι μέσα στο μεσημέρι και ψηθούν... :D )

Επίσης οι χελωνιέρες είναι εντελώς ακατάλληλες για τα χελωνάκια, πολύ μικρο διάστημα μπορείς να το αφήσεις εκεί, μόλις μεγαλώσει λίγο (καλό θα ήταν να το κάνεις το συντομότερο δυνατό) θα χρειαστείς ένα μικρό ενυδρείο. Δεν χρειάζεται πολύ νερό σε ύψος (ειδικά τώρα που είναι μωρά) αλλά θέλει να έχει μεγάλο εμβαδόν και πιο πολύ μήκος. Το ενυδρείο γενικά (μόλις περάσουν οι πρώτοι 1-2 μήνες) θα πρέπει να έχει μήκος εφτά φορές το μήκος της χελώνας και πλάτος το μισό του μήκους της. Το νερό (τότε σε 2 μήνες όχι ακόμα, τώρα θέλουν απλά να μπορούν να σκεπαστούν ολόκληρες) θα πρέπει να έχει βάθος δυόμιση φορές το μήκος της χελώνας.

Όπως καταλαβαίνεις για να μην φτιάχνεις συνέχεια νέα ενυδρεία θα πρέπει να φτιάξεις ένα όσο μεγαλύτερο σε παίρνει για να σου κρατήσει για αρκετό καιρό. Οι χελωνίτσες αυτές μεγαλώνουν ΠΟΛΥ και παρά αυτά που ακούγονται από δω κι από κει ΕΧΟΥΝ απαιτήσεις για να μεγαλώσουν σωστά και να μπορέσεις να τα χαρείς πραγματικά. (σου μιλάει ένας παθών...)Φίλτρο μπορείς να πάρεις ένα μικρό εσωτερικό (είναι φτηνά 8 ευρώ περίπου) και να βάλεις μέσα ενυδρειακό σφουγγάρι και ενεργό άνθρακα, τον άνθρακα θα τον αλλάζεις κάθε μήνα. Το φίλτρο όμως θα το πάρεις όταν φτάσεις στο επίπεδο να έχει αρκετό νερό το ενυδρείο (δηλαδή τουλάχιστον 12-14 πόντους) γιατί τώρα με την ποσότητα του νερού που έχεις δεν μπορεί να δουλέψει.

Ουφ ελπίζω να μην σε κούρασα (η τρόμαξα), ο ειδικός στις χελώνες είναι ο Βασίλης (billias) που θα σου γράψει μόλις δει το θέμα :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Εννοείτε δε με ενημερωσε πλήρως!!!....άλλα με το που την αγόρασα έψαξα στο ιντερνετ πληροφορίες σχετικά με τις υδροχελώνες!

Την βγάζω στον ήλιο με το που ξυπνήσω..και κατα το μεσημέρι βάζω ένα κομμάτι χαρτόνι πανω απ τη μιση χελωνιέρα ετσι ώστε αν θελει να κανει την "ηλιοθεραπεία" της να μπορει να αράξει στην νησίδα...αν παλί δε θέλει να έχει ενα μέρος πιο δροσερο!

Το απογευματάκι τη βάζω μέσα!!

Τώρα φαγητο ναι της το ρίχνω μεσα στο νερό και το νερό το αλλάζω και το καθαρίζω καθε μερα...( η αληθεια ειναι οτι δε το ετοιμαζα 3-4 ώρες ωστε να παρει θερμοκρασια..και να φυγει το χλώριο...(δεν ήξερα) αλλά απο δω και πέρα έτσι θα το κάνω... :D )

Την πήρα την Τρίτη και απο τότε δεν έχω δει να έχει φάει τίποτα...!! οπώς τις ρίχνω τις γαρίδες...έτσι τις πετάω την επόμενη μέρα...

Μήπως την έχω στρεσάρει με τη μετακινηση...απο μεσα-έξω? ή μήπως την έχει στρεσάρει και το γεγονός οτι την πιάνω για να τη ρίξω στο μπολακι που τη βάζω όταν καθαρίζω τη χελωνίερα της?!...

Τι μπορώ να κάνω για ξεκινήσει να τρώει????

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο σου που μπήκες και έψαξες για το ζωάκι σου.

Τις γαρίδες που δεν τρώει πρέπει μετά από 10 λεπτά το πολύ να τις βγάζεις από το νερό γιατί αλλιώς επιβαρύνεται ακόμα περισσότερο με αμμωνία. Αν δεν φάει στο πρώτο δεκάλεπτο άλλωστε αποκλείεται να φάει μετά...

Link to comment
Share on other sites

ρήξε μια ματιά να πάρεις μια ιδέα

απο set up και φροντιδα

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=65482

Μιχάλη Μπράβο απο παθον - γίνεσε ειδικος επειδή εχεις όρεξη

Το χελωνάκι πιθανον απο την τόση ταλεπωρια και ελληψη φροντίδας σε αυτην την ευσαισθητη ηλικια νεογνο

να φέρει κάποια αρρωστια(πχ μαλακο καβούκι) μαζι και το στρες

ξεκίνα σιγά σιγα να της φτιάξεις ενα όμορφο σπιτάκι ,σε ότι χριαστεις εδω ήμαστε να σου λυσουμε αποριες περι εξωπλησμου ,συντηρησης,διατροφης,συμπεριφορας,ασθενιων και ότι άλλο χριαστεις

λογικά εχεις την κοκκινομαγουλη trachemys scripta...elegans(res)

ή με κιτρινα μαγουλα trachemys scripta scripta

ρήξε μια ματιά και εδω: http://iordanisnet.tripod.com/trachemys_scripta_elegans.htm

καλως ηλθες και περιμενουμε νεωτερα

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Αυτη με τα κίτρινα μάγουλα έχω.

Σήμερα το πρωί που την έβγαλα έξω να λιαστεί...μια χαρα βγήκε στη νησιδα της...και κινητικότατη φαίνεται...αλλά για φαγητό καμία απολυτως κίνηση!

Της έριξα πάλι τη γαριδουλα της...την αγνόησε παντελώς...και μετα απο δέκα λεπτά την έβγαλα!

Αυτο που έχω παρατηρήσει απο χθές είναι οτι κάθεται τον περισσότερο χρόνο με κλειστά τα μάτια...τα ανοίγει λίγο και μετα τα ξανακλείνει...και την έχω πετυχει που και που με το χεράκι να κάνει κίνηση σα να τρίβει το προσωπό της...λετε να έχουν πάθει κάτι τα μάτια της?

Νομίζω πως έτσι οπως πάει με την άρνηση που δείχνει προς το φαγητό...δε θα αντέξει για πολυ :D

Δειχνεί να με φοβάται πολυ..! οποτε πλησιαζω να τη δω...ειτε θα βουτηξει με σα στο νερό...ειτε θα μαζεψει το κεφάλι της προς τα μέσα..

Link to comment
Share on other sites

Εννοείτε δε με ενημερωσε πλήρως!!!....άλλα με το που την αγόρασα έψαξα στο ιντερνετ πληροφορίες σχετικά με τις υδροχελώνες!

Την βγάζω στον ήλιο με το που ξυπνήσω..και κατα το μεσημέρι βάζω ένα κομμάτι χαρτόνι πανω απ τη μιση χελωνιέρα ετσι ώστε αν θελει να κανει την "ηλιοθεραπεία" της να μπορει να αράξει στην νησίδα...αν παλί δε θέλει να έχει ενα μέρος πιο δροσερο!

Το απογευματάκι τη βάζω μέσα!!

Τώρα φαγητο ναι της το ρίχνω μεσα στο νερό και το νερό το αλλάζω και το καθαρίζω καθε μερα...( η αληθεια ειναι οτι δε το ετοιμαζα 3-4 ώρες ωστε να παρει θερμοκρασια..και να φυγει το χλώριο...(δεν ήξερα) αλλά απο δω και πέρα έτσι θα το κάνω... :D )

Την πήρα την Τρίτη και απο τότε δεν έχω δει να έχει φάει τίποτα...!! οπώς τις ρίχνω τις γαρίδες...έτσι τις πετάω την επόμενη μέρα...

Μήπως την έχω στρεσάρει με τη μετακινηση...απο μεσα-έξω? ή μήπως την έχει στρεσάρει και το γεγονός οτι την πιάνω για να τη ρίξω στο μπολακι που τη βάζω όταν καθαρίζω τη χελωνίερα της?!...

Τι μπορώ να κάνω για ξεκινήσει να τρώει????

Καλησπερα φιλη μου.

Εγω παρατηρησα 2-3 λαθακια που κανεις με αυτα που ειπες.

Πρεπειο να αφηνεις τα χελωνακια να κανουν οτι θελουνε αυτα αν θελουν θα πανε μονα τους να λιαστουν και αν θελουν θα ξαναβουτιξουν μονα τους το μονο που πρεπει να κανεις ειναι να του εχεις μια πολυ ευκολη προσβαση ωστε να ανεβαινουν και να κατεβαινουν στον βραχο.

Κατι αλλο που ειδα λες οτι καθε μερα βγαζεις το χελωνακι εξω για να καθαρισεις την χελωνιερα μεγα λαθος.

Κανε οτι κανεις σιγα σιγα με αργες κινησεις χωρις να ανχωσεις την χελωνα.

Δεν νομιζω για να βγαλεις ενα ποτηρακη νερο να πρεπει να την βγαλεις εκτος χελωνιερας.

Η χελωνα σου απο οτι εχω καταλαβει ειναι στρεσαρισμενη γιατι και αρνειτε να φαει και σε φοβατε.

Αστην να κανει οτι θελει στην χελωνιερα και σε λιγο καιρο θα ειναι μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλη μου.

Εγω παρατηρησα 2-3 λαθακια που κανεις με αυτα που ειπες.

Πρεπειο να αφηνεις τα χελωνακια να κανουν οτι θελουνε αυτα αν θελουν θα πανε μονα τους να λιαστουν και αν θελουν θα ξαναβουτιξουν μονα τους το μονο που πρεπει να κανεις ειναι να του εχεις μια πολυ ευκολη προσβαση ωστε να ανεβαινουν και να κατεβαινουν στον βραχο.

Κατι αλλο που ειδα λες οτι καθε μερα βγαζεις το χελωνακι εξω για να καθαρισεις την χελωνιερα μεγα λαθος.

Κανε οτι κανεις σιγα σιγα με αργες κινησεις χωρις να ανχωσεις την χελωνα.

Δεν νομιζω για να βγαλεις ενα ποτηρακη νερο να πρεπει να την βγαλεις εκτος χελωνιερας.

Η χελωνα σου απο οτι εχω καταλαβει ειναι στρεσαρισμενη γιατι και αρνειτε να φαει και σε φοβατε.

Αστην να κανει οτι θελει στην χελωνιερα και σε λιγο καιρο θα ειναι μια χαρα.

το μόνο που χριάζεται είναι να ξεκινήσει ενα aqua terrarium η χελωνιερες είναι απαγορευτηκες και αν έχει βάλει και χαλίκι αν δεν την γυρισει τούμπα δεν καθαρίζει με τιποτα (όλα τα χοντρα θα μενουν)

Σε παρακαλω ξεκίνα απο κάπου να σε καθοδηγισουμε

αν βλεπεις τα ματακια πρισμένα ή με τσιμπλες σιγουρα μιλάμε για μόλυνση των ματιών όπου οφείλετε σε απρεπες μολυσμένο περιβάλλον και υπάρχουν ειδικά κολήρια και άλλες κινήσεις που κάνεις και διωρθώνετε...

η χελωνίτσα σιγουρα απο εκεί που την πέιρες ήταν σε αθλία κατάσταση και θα έχει να φάει μερες

όταν μπορέσεις βάλε και μια φωτο

Η ΦΡΟΝΤΙΔΑ ΜΙΑΣ ΧΕΛΩΝΑΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΟ ΠΡΑΜΑ ΟΠΩς ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΝΕΟΓΝΟΥ

Έγινε επεξεργασία - Billias
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Γεια σου Λίνα και καλωσόρισες !!!Θα συμφωνησα με τα παιδιά παραπανω και εχω να πω πως συμφωνω και με τον Βασιλη.Θα σου προτεινα να τον ακούσεις ξέρει πολλά.Απο τα λίγα που ξέρω εγω όπως είπαν αλλωστε και όλοι άστην λίγο να ηρεμήσεις και ξόδεψε λίγες παραπάνω ώρες για να είσαι μαζί της χωρίς να την ενοχλέις όμως!Την 1η μέρα που την πήρα και την ειχα και γω σε χελωνιέρα συνήλθε το επόμενο πρωί αλλα ουσιαστικά μόνο την κοιτούσα,οπότε είχε τον χώρο της πιστεύω...Και την αλλαγή του νερού κάντην και σε 2 μέρες αν είναι να χαλαρώσει λίγο,εκτός και αν δεν πρέπει ασ με διορθώσει κάποιος.Ελπίζω να πήγαν όλα καλα...

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα μεταφέρθηκε στη σωστή κατηγορία!

Καλή συνέχεια με την χελωνίτσα σου...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

καλησπέρα σας!(ίσως έχω κάνει σε λάθος θέμα την ερώτηση!συγχωρέστε με είμαι καινούριος)έχω αγοράσει δυο χελώνες νερού εδώ και 5 μέρες και έχω μια χελωνιέρα 30Χ20Χ20 χωρίς να έχει μέσα ούτε φίλτρο ούτε κάποια λάμπα για τη θερμοκρασία!παρατήρησα ότι όσο είναι μέσα στο σπίτι είναι ακίνητες!μόλις της βγάλεις λίγο στον ήλιο και κουνιούνται και τρώνε!απ`ότι έχω διαβάσει χρειάζονται και θερμοκρασία και τα φίλτρα!προφανώς θα πρέπει να πάρω κάποια άλλη χελωνιέρα ποιο μεγάλη και με φίλτρο και με λάμπες?????ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας!(ίσως έχω κάνει σε λάθος θέμα την ερώτηση!συγχωρέστε με είμαι καινούριος)έχω αγοράσει δυο χελώνες νερού εδώ και 5 μέρες και έχω μια χελωνιέρα 30Χ20Χ20 χωρίς να έχει μέσα ούτε φίλτρο ούτε κάποια λάμπα για τη θερμοκρασία!παρατήρησα ότι όσο είναι μέσα στο σπίτι είναι ακίνητες!μόλις της βγάλεις λίγο στον ήλιο και κουνιούνται και τρώνε!απ`ότι έχω διαβάσει χρειάζονται και θερμοκρασία και τα φίλτρα!προφανώς θα πρέπει να πάρω κάποια άλλη χελωνιέρα ποιο μεγάλη και με φίλτρο και με λάμπες?????ευχαριστώ

Καλησπέρα και καλώς ήρθες. Το θέμα αφορα απορίες αλλου μέλους (και μάλιστα αρκετά χρόνια πριν) και καλο θα ηταν να ανοίξεις ενα δικό σου για να λυθούν εκεί όλες οι απορίες σου.
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...