Jump to content

Ερώτηση περί φυτού


istellas

Recommended Posts

Παίδες καλημέρα,

μήπως γνωρίζετε να μου πείτε τι φυτούνι είναι τούτο εδώ το κοκκινούλι με την άλγη???

Thanx :)

post-190-1131152250_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μοιάζει με Ludwigia glandulosa (''perennis''). Αν είναι όντως αυτό είναι φυτό που αναπτύσσεται αργά και γι'αυτό και έχει πιάσει άλγη. Τι φωτισμό έχεις από πάνω του;

Link to comment
Share on other sites

Μια power compact 55W 7100 Kelvin και 2x20W Τ8.

Το πρόβλημά μου είναι τα φωσφωρικά (ήταν 10, είναι 4) τα οποία προσπαθώ να ρίξω. Τώρα το έχω κλαδέψει ώστε να φύγουν τα φύλλα με την πολύ άλγη και αναμένουμε υπομονετικά να δούμε τι θα γίνει. Αυτό που βλέπω είναι ότι βγάζει συνέχεια ρίζες από τα κλαριά του, αλλά κανένα φυλλαράκι ακόμα. Αν θες να δεις πιο πρόσφατη φωτό του, πήγαινε στο site μου > ημερολόγιό μου > ενυδρεία μου >160lt.

Σε ευχαριστώ πολύ και για τις 2 απαντήσεις :)

Link to comment
Share on other sites

Είναι Alternathea reineickii "roseafolia". Έχω και εγώ ένα ίδιο. Μεσαίο προς δυνατό φωτισμό. Εγώ το έχω σε ένα 60άρι με μια λάμπα 15W και πάει καλούτσικα. Στην αρχή δεν το κλάδεψα μέχρι να φτάσει στην επιφάνεια, με αποτέλεσμα να μου σαπίζει το κάτω μέρος του κλωναριού και να αφήνει μεγάλο μεσοδιάστημα στα γόνατα. Τώρα το κλαδεύω και δεν το αφήνω να πετάξει ψηλά κλωνάρια. Βέβαια δεν έχει έντονο κόκκινο χρώμα λόγω φωτισμού, αλλά κάτι κοκκινίζει.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον DhDam. H “perennis” κάνει πιο πλατιά φύλλα και φαίνονται καλύτερα τα νεύρα. Επίσης ο κορμός δεν είναι κόκκινος.

Η ''roseafolia'' χρειάζεται αρκετό και πλούσιο φωτισμό καθώς επίσης λίπανση όλων των μορφών (CO2, υγρό και υπόστρωμα)

Πιο εύκολο και εξ ίσου θαυμάσιο φυτό της ίδιας οικογένειας είναι η Alternanthera reineckii ‘Burgundy’.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...