Jump to content

Dimmarisma με Ghl Profilux 2 Plus


Sindarta

Recommended Posts

Καλημερα σκεφτομαι να κανω μια αγορα.Το Profilux plus 2 της GHL.

Εχω μπερδεφτει ομως πολυ με το θεμα του dimming.Εχω το red sea max 250 στο οποιο ξερω οτι πρεπει να αντικαταστισω τα ballast με dimmarisomena.

Σε γνωστο site to προσθετο module που δειχνει οτι πρεπει να προμηθευτω ειναι το

http://www.aquaristic.net/GHL-EVG-AP-2F-EV...umcomputer.html (πιθανοτατα 2 γιατι εχω 3 ballast)

Αλλα στην περιγραφη αυτου λεει οτι για να dimmarw πρεπει να παρω και αυτο

http://www.aquaristic.net/GHL-LBF-AP-light...trol-board.html

Ξερει κανεις ακριβως τι γινεται??

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Έχω το Profilux II plus από τον Αύγουστο 2008 και το δουλεύω με το ΑΤΙ powermodule 6x54W T5 dimm (με δυο ballasts) και το Simu-L LED bar.

Κι εγώ, όταν παρήγγειλα τα παρελκόμενα για dimming, αγόρασα και το LBF-AP το οποίο όμως δε το χρειάστηκα και έτσι είναι στο ντουλάπι και κάθεται.

Αυτό που με προβληματίζει στη περίπτωσή σου είναι ότι λες να χρησιμοποιήσεις 3 ballasts... Γιατί χρειάζεσαι τρία ballasts για το RSM250??? Γνωρίζεις ότι κάθε ballast για να οδηγηθεί αυτόνομα χρειάζεται ένα κανάλι 1-10Volt στο profilux???

Σε κάθε περίπτωση, σου προτείνω να μη παραγγείλεις το LBF-AP. Αν τελικά το χρειαστείς, μπορώ να σου δώσω το δικό μου... :D

Link to comment
Share on other sites

Το λέω γιατι το RSM 250 εχει 3 ballast μεσα (6 Τ-5 39 W ενα ballast λογικα για καθε ζευγος) που θα τα αντικαταστησω με dimmarisomena.

Πως αλλιως να γινει?Τι θα προτεινες?

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω αυτό το draft που σου παραθέτω να σε βοηθήσει μιας και θεωρώ ότι είμαι από τους πρώτους που έκαναν την εγχείρηση στο καπάκι του RSM250 :D

Το ενυδρείο έχει τρία ballast, ένα για κάθε δυάδα λαμπών, το profilux βγάζει 2 υποδοχές που κοντρολάρουν 4 κανάλια, πιστεύω ότι με το σχεδιάγραμμα θα καταλάβεις πάνω κάτω :hysterical:

post-7793-1316512878_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες να οδηγήσεις τα 2 ballast με το ίδιο σήμα (1-10V) με παράλληλη συνδεσμολογία... Με αυτό το τρόπο γλυτώνεις ένα EVG-AP-2F και ένα κανάλι 1-10V στο Profilux, αλλά απ' την άλλη χάνεις την αυτονομία ενός dimm ballast. Δύσκολη απόφαση...

Αν θυμάμαι καλά, το Profilux έρχεται με 4 κανάλια 1-10Volt...Εσύ πόσα κανάλια σκοπεύεις να χρησιμοποιήσεις? Θα ελέγχεις άλλα περιφερειακά με 1-10V? Τίποτε αντλίες ή ανεμιστήρες μήπως???

BTW, θυμήθηκα ότι έχω κι ένα PLM-USB που κάθεται, αν σε ενδιαφέρει... :D

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην σας ευχαριστω για την αναταποκριση

Σκοπευω να θυσιασω δυο καναλια αφου ακομα δεν εχω σκοπο να ελεγξω κατι αλλο με αυτα.Αργοτερα βλεπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι πολύ ξεκάθαρο αυτό που λές...

Δυο κανάλια για τα τρία ballasts ή ένα κανάλι για κάθε ballast και άρα να "θυσιάσεις" τρία κανάλια από τα 4 του controller???

Αν δε θέλεις να ελέγξεις κάτι άλλο τότε go for it!!! :hysterical:

(κι εγώ αυτό θα έκανα... :D )

Έγινε επεξεργασία - aquarius
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω αυτό το draft που σου παραθέτω να σε βοηθήσει μιας και θεωρώ ότι είμαι από τους πρώτους που έκαναν την εγχείρηση στο καπάκι του RSM250 :D

Το ενυδρείο έχει τρία ballast, ένα για κάθε δυάδα λαμπών, το profilux βγάζει 2 υποδοχές που κοντρολάρουν 4 κανάλια, πιστεύω ότι με το σχεδιάγραμμα θα καταλάβεις πάνω κάτω :hysterical:

Στο σχεδιαγραμμα τι ειναι το pl-0096???

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι πολύ ξεκάθαρο αυτό που λές...

Δυο κανάλια για τα τρία ballasts ή ένα κανάλι για κάθε ballast και άρα να "θυσιάσεις" τρία κανάλια από τα 4 του controller???

Αν δε θέλεις να ελέγξεις κάτι άλλο τότε go for it!!! :hysterical:

(κι εγώ αυτό θα έκανα... :D )

Ενα καναλι για 2 ballast kai αλλο ενα για ενα μονο του ισως??

Link to comment
Share on other sites

Μα γιατί μόνο δυο κανάλια για τα τρία ballasts, απ' τη στιγμή που δε θα χρησιμοποιήσεις τα άλλα δυο που σου δίνει το profilux???

Για να γλυτώσεις 25 ευρώ (του EVG-AP-2F) θα χαραμίσεις την αυτονομία ενός ballast (άρα ενός ζευγαριού λαμπών)???

Link to comment
Share on other sites

Μπερδεμα πολυ!!Αχωθηκα!!Δεν με νοιαζουν τα 25 ευρω...

Αυτο που θα ηθελα πιο πολυ χονδρικα ειναι να μπορεσω να ελεγξω το dimm και των 6 λαμπων ταυτόχρονα!με ενα καναλι(αν το λεω σωστα.)

Link to comment
Share on other sites

Δε χρειάζεται να αγχώνεσαι μπρε.... :D

Θέλεις δηλαδή να ανάβουν και να σβήνουν όλες οι λάμπες μαζί??? Αν ναι, αυτό σημαίνει ένα κανάλι στο profilux και παράλληλη συνδεσμολογία στα ballast (δηλαδή να παίρνουν όλα το ίδιο σήμα 1-10V)...

Δε θέλεις να έχεις τις ακτινικές λάμπες π.χ., να δουλεύουν σε διαφορετικές ή περισσότερες ώρες από τις λευκές?

Το profilux θα σου έρθει με τη δυνατότητα να μπορεί να ελέγχει αυτόματα μέχρι και 4 κανάλια (ή αυτόνομα ballast) μαζί...Δηλαδή, έχοντας τρία αυτόνομα ballasts θα μπορείς να έχεις δυο λάμπες των 15000kelvin σε ένα ballast, δυο λάμπες των 10000kelvin σε άλλο ballast και στο τρίτο ballast να έχεις τις δυο ακτινικές σου και όλες αυτές οι λάμπες (ανά ζεύγος) να ανάβουν και να σβήνουν σταδιακά (dimm) σε διαφορετικές ώρες της μέρας. Κι όλα αυτά με ένα απλό προγραμματισμό! Αυτή είναι η μαγεία του profilux εξάλλου... :hysterical:

Για να έχεις λοιπόν τα τρία ballast αυτόνομα και ανεξάρτητα πάνω στο profilux, θα χρειαστείς δυο EVG-AP-2F και τρία από τα τέσσερα κανάλια του profilux...

Link to comment
Share on other sites

Δε χρειάζεται να αγχώνεσαι μπρε.... :D

Θέλεις δηλαδή να ανάβουν και να σβήνουν όλες οι λάμπες μαζί??? Αν ναι, αυτό σημαίνει ένα κανάλι στο profilux και παράλληλη συνδεσμολογία στα ballast (δηλαδή να παίρνουν όλα το ίδιο σήμα 1-10V)...

Δε θέλεις να έχεις τις ακτινικές λάμπες π.χ., να δουλεύουν σε διαφορετικές ή περισσότερες ώρες από τις λευκές?

Το profilux θα σου έρθει με τη δυνατότητα να μπορεί να ελέγχει αυτόματα μέχρι και 4 κανάλια (ή αυτόνομα ballast) μαζί...Δηλαδή, έχοντας τρία αυτόνομα ballasts θα μπορείς να έχεις δυο λάμπες των 15000kelvin σε ένα ballast, δυο λάμπες των 10000kelvin σε άλλο ballast και στο τρίτο ballast να έχεις τις δυο ακτινικές σου και όλες αυτές οι λάμπες (ανά ζεύγος) να ανάβουν και να σβήνουν σταδιακά (dimm) σε διαφορετικές ώρες της μέρας. Κι όλα αυτά με ένα απλό προγραμματισμό! Αυτή είναι η μαγεία του profilux εξάλλου... :hysterical:

Για να έχεις λοιπόν τα τρία ballast αυτόνομα και ανεξάρτητα πάνω στο profilux, θα χρειαστείς δυο EVG-AP-2F και τρία από τα τέσσερα κανάλια του profilux...

Τωρα το επιασα!!!Thanks so much!!!

Link to comment
Share on other sites

Στο σχεδιαγραμμα τι ειναι το pl-0096???

Είναι spliter της GHL αλλά μπορείς να το βρεις και αλλού, απαντάει εν ολίγοις στα παραπάνω ερωτήματα σου που σου εξηγεί ο φίλος aquarius :D

Link to comment
Share on other sites

Το pl-0096 είναι προφανώς το LBF-AP...Δλδ, ουσιαστικά είναι μια καλής ποιότητας ηλεκτρολογική κλέμα τεσσάρων θέσεων (βιδών) που καταλήγει σε ενα βύσμα σασί RJ-11 (όπως της τηλεφωνικής πρίζας) για τη σύνδεση με το profilux... Δίνει τη δυνατότητα για παράλληλη συνδεσμολογία πολλών ballasts σε μόνο δύο κανάλια 1-10V (L1/L2)...

Έγινε επεξεργασία - aquarius
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...