Jump to content

Παρουσίαση 200lt Malawi


magman

Recommended Posts

Ευχαριστώ πολύ παιδιά :D

Έχω κολήσει με την πλάτη του ενυδρείου. Αν το ξεκίναγα τώρα θα έβαζα φελιζόλ με πέτρες απάνω. Τώρα τι μπορώ να βάλω εξωτερικά; Η κάτι εσωτερικά χωρίς να ταράξω το setup; Το μαύρο χαρτόνι το έχω απορρήψει, άσε που όταν πιτσιλάει νερό μένει στο τζάμι αναάμεσα και πρέπει να βγεί για να καθαρίσεις τα άλατα...

Link to comment
Share on other sites

καλως τα δεχτηκες!!!

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω ένα update οσων αφορά την συμπεριφορά τους.

Μεταξύ τους τα ψάρια, έπειτα απο την αύξηση του πληθυσμού σε 10 ψάρια και την προσθήκη μπόλικης πέτρας, βλέπω οτι τα βρήκανε :P Βέβαια το παιχνίδι της ιεραρχίας ηπάρχει. Το περίεργο είναι οτι τα 8 απο τα 10 ψάρια έχουν στριμωχθεί στην μια πλευρά του ενυδρείου αλλα ζούν ειρηνικά, ενώ απο την άλλη ζεί βασιλικά το μεγαλύτερο απο τα 10 και το πιο τσαμπουκαλίδικο. Ένα περίεργο φαινόμενο που βλέπω είναι με 3 μικρά που έχω προσθέσει. Αυτά αρχικά κυνηγιόντουσαν αλλά τώρα έχουν ηρεμήσει. Τα μεγαλύτερα όμως, όχι μόνο δεν τα πειράζουν αλλά έχω δεί ένα μικρό να την πέφτει σε τρέις φορές μεγαλύτερά του :rasp: Το μεγάλο που είπα πρίν, ο αρχηγός του ενυδρείου, όταν του έρθει κόβει μία βόλτα, τρομοκρατεί τους πάντες με την σειρά και τσούπ πίσω στην σπηλιά του! Όλως περιέργως απο εκείνη την μεριά κολυμπάει μόνο ένα μικρό και μάλιστα με άνεση :rasp:

Με εμένα τα πράματα είναι με τις ώρες τους. Βασικά αν τους δώσεις χρόνο αρχίζουν τα δικά τους. Τα τρομάζει η ανθρώπινη παρουσία και οι κινήσεις, αν όμως καθίσεις κάποια ώρα κοντα τους να τα παρατηρείς, κάνουν και και αυτά το ίδιο σε σένα ;) Αν μπορέσω να αφιερώσω τον απαραίτητο χρόνο θα τα κάνω να τρώνε απο το χέρι μου. Ήδη ξέρουν απο που πέφτει το φαγητό :thumbup:

Έχω στο μυαλό μου να προσθέσω άλλα 2 μικρά. Το σκέφτομαι όμως, όχι γιατί οταν έχω γέννες θα πρέπει να τα δώσω, αλλά αλλα για να μην χαλάσω τις ισορροπίες.

Link to comment
Share on other sites

aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaxxxxxxxx........καποτε και εγω κατι παρομοιο θελω να κανω :P

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολυ φίλε μου! Οτι και αν αποφασίσεις να στήσεις ΔΙΑΒΑΣΕ!

Link to comment
Share on other sites

Και τώρα η "αμαρτία" μου. Έβαλα ένα χαρέμι Labido :blush: Τα Demasoni προς εκείνες είναι απο παγερά αδιάφορα έως το πολύ να κολάνε δίπλα τους μπας και φύγουν απο την "φωλιά" τους. Ένας πραγματικά πολύ πετυχιμένος συνδιασμός τα Demasoni με τα Labidochromis λόγω του εντελώς διαφορετικού χρωματισμού τους. Τα Demasoni έγιναν λίγο πιο επιθετικά εχθές ώς προς το είδος τους, και αυτό γιατι εγιναν κάποιες μετακινήσεις λόγω της αύξησης του συνολικού πληθισμού. Σχεδών ένα μήνα με mbuna, αλλά επειδή έκανα αρκετές αλλαγές, ή καλύτερα προσθήκες, έχω να πώ ένα πράμα. Πέτρες- πέτρες- πέτρες. Ακόμη και στα λίτρα μου, 10 dem και απο εχθές 4 Lab ζούν αρμονικά. Εύχομαι να δώ και γέννες!

Link to comment
Share on other sites

Αφου το ήθελες κάλα έκανες και τα έβαλες!Δεν πειράζει.......

Απλά θα πρεπει να προσέχεις τωρα λίγο παραπάνω......Θα προτιμούσα να αυξανες τον αριθμό των demasoni αν ήθελες παραπάνω ψαρια, άλλα και ο συνδυασμός χρωμάτων demasoni-labido είναι πειρασμός!

Ήδη είπες πως τα demasoni είναι πιο επιθετικά στο είδος τους και αυτό συμβαίνει γιατι μειώθηκε ο χώρος τους!

Εύχομαι όλα να πάνε καλά και να δεις πολλά μικρά!

Υ.Γ. Δεν μπορω να καταλάβω γιατι δεν σου άρεσε το αποτελεσμα με τον αραγωνίτη, θα μου πέις γούστα είναι αυτά.....δωσε μια φωτογραφία....

Link to comment
Share on other sites

Αφου το ήθελες κάλα έκανες και τα έβαλες!Δεν πειράζει.......

Απλά θα πρεπει να προσέχεις τωρα λίγο παραπάνω......Θα προτιμούσα να αυξανες τον αριθμό των demasoni αν ήθελες παραπάνω ψαρια, άλλα και ο συνδυασμός χρωμάτων demasoni-labido είναι πειρασμός!

Ήδη είπες πως τα demasoni είναι πιο επιθετικά στο είδος τους και αυτό συμβαίνει γιατι μειώθηκε ο χώρος τους!

Εύχομαι όλα να πάνε καλά και να δεις πολλά μικρά!

Υ.Γ. Δεν μπορω να καταλάβω γιατι δεν σου άρεσε το αποτελεσμα με τον αραγωνίτη, θα μου πέις γούστα είναι αυτά.....δωσε μια φωτογραφία....

Thumbs up και στα δύο . Εγω βέβαια θα προτιμούσα 400lt ενυδρείο... αλλά τί να κάνουμε :)

Η επιθετικότητά τους είναι ασύγκρητα λιγότερη απο τότε που δεν είχα τόσο βράχο, και πάαααρα πολυ λιγότερη απο οταν ήταν μόνο 7 ψάρια. Η πέτρα του σκανδάλου είναι 2 ενήλικα που μανουριάζουν με τα υπόλοιπα, κάτι τα πιάνει και αρχίζουν να κυνηγούν τα άλλα. Και αυτό όμως μόνο κάποιες στιγμές και για δεπτερόλεπτα. Θέλω να πιστεύω πως όταν βρούν τις καινούριες τους θέσεις θα είναι ακόμα πιο ήρεμα τα πράματα!

Για τον αραγωνίτη... δεν έιναι ο αραγωνίτης, είναι που η κοκκομετρία της άμμου που είχα συγκριτικά με τον αραγωνιτη είναι διαφορετική και αυτό δεν μου κάθεται καλά. Θα δώ αν κάποια στιγμή βάλω σκούπα να τα ανακατέψω καλά, γιατί τώρα ο αραγωνίτης έχει κάνει ένα στρώμα πάνω απο την άμμο.

post-22014-0-35089300-1318765202_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Να το χαίρεσαι κι από μένα!

Τα ψαράκια σου, από τα πιο όμορφα Malawi...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ Μιχάλη.

Έκανα αναβάθμιση στην φίλτρανση του ενυδρείου. Έφυγε το Fluval 205 και μπήκε στην θέση του ενα Dolphin C-1300. Μου έχει κάνει το ενυδρείο πλυντήριο lol (680lt/h το Fluval, 1000+ Dolphin) καλό όμως γιατί έχω πολύ πρωτείνικό φίλμ στην επιφάνεια (Τα πάω για τηγάνι :bigemo_harabe_net-74: ). Χωρητικότητα σαφώς μεγαλύτερη απο το Fluval 205 αλλά πολύυυ θόρυβο! Μόλις αξιωθώ να μεταφέρω την αλλαγή του νερού απο το Elite 20 στο Dolphin θα μείνει μόνο του το Dolphin.

Οι ψάρακες τα πάνε καλά μεταξυ τους. Μεταξύ των ειδών σχεδών καμία επαφή. Τα Dem απο οτι διαβάζω εδώ και εκεί είναι νορμάλ. Και φυσικά έχω και μια θηλική μπουκωμένη :)))))))

Έγινε επεξεργασία - magman
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Αφου το ήθελες κάλα έκανες και τα έβαλες!Δεν πειράζει.......

Απλά θα πρεπει να προσέχεις τωρα λίγο παραπάνω......Θα προτιμούσα να αυξανες τον αριθμό των demasoni αν ήθελες παραπάνω ψαρια, άλλα και ο συνδυασμός χρωμάτων demasoni-labido είναι πειρασμός!

Ήδη είπες πως τα demasoni είναι πιο επιθετικά στο είδος τους και αυτό συμβαίνει γιατι μειώθηκε ο χώρος τους!

Εύχομαι όλα να πάνε καλά και να δεις πολλά μικρά!

Υ.Γ. Δεν μπορω να καταλάβω γιατι δεν σου άρεσε το αποτελεσμα με τον αραγωνίτη, θα μου πέις γούστα είναι αυτά.....δωσε μια φωτογραφία....

τα demasoni με τα labido δεν είναι καλός συνδυασμός? γιατί το σκέφτομαι για το δικό μου...

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ "όμορφος" συνδιασμός. Τώρα για το "καλός" εξαρτάται απο τα λίτρα σου!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παναγιώτη :) Το έχω ξεστήσει γιατί ήταν λίγο για αυτό που είχε μέσα. Σε λίγες μέρες θα παρουσιάσω το κοινωνικό μου ;)

Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν ήταν για μένα η Αφρική... ήταν πολύ νευρικά τα ψάρια αυτά και δεν μπορούσα να βάλω φυτά... καθαρά απο θέμα γούστου έγινε η αλλαγή, κατα τα άλλα τα Demasoni και οι Labidochromis είναι πανέμορφα ψάρια!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...