Jump to content

Sera Phosvec ΝΑΙ ή ΟΧΙ ???


istellas

Recommended Posts

Ως γνωστόν πριν από μια βδομαδούλα έμαθα κι εγώ για τα φωσφορικά PO4.

Έχω βάλει λοιπόν στο φίλτρο μου Phos-zorb και σε αυτό το διάστημα έπεσε γύρω στο 4-5. Εδώ και 2-3 μέρες είναι όμως σταθερή η τιμή του.

Βρήκα και πήρα και το Sera phosvec. Η ερώτησή μου τώρα είναι η εξής: μπορώ να το προσθέσω παράλληλα για τα ρίξω το PO4 γρήγορα σε μια τιμή κάτω από 1 και μετά να αφήσω το zorb να κάνει τη δουλειά του σιγά σιγά? Θα έχω κάποιο πρόβλημα με τα φυτά με το phosvec? Φαντάζομαι ότι θα μου πείτε ότι είναι καλό να αφήσω το zorb να κάνει τη δουλειά του σιγά-σιγά, όμως με την τιμή που έχω η άλγη παίρνει μέρα με τη μέρα τα πάνω της. Έχω βαρεθεί να καθαρίζω κάθε μέρα το μπροστινό τζάμι και την hair algae από τα πάνω φύλλα.

Λοιπόν να το επιχειρήσω????

Thanx :)

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς Γιάννη μου αυτό που ρωτάς δεν νομίζω να το έχει επιχειρήσει κανείς και για αυτό δεν βλέπω να σου έχει απαντήσει κανείς μέχρι τώρα.

Αν και το PhosZorb που έχεις βάλει κάνει πολύ καλή δουλειά (ΙΜΟ) δεν θα είχες πρόβλημα να προσθέσεις και το Sera phosvec. Άλλωστε τα επίπεδα που είχες αρχικά ήταν πολύ ψηλά και λογικό είναι το PhosZorb να έχει κορεστεί και να έχει μειωθεί η απόδοση του λαμβάνοντας υπόψιν ότι αυτά τα προιόντα πρέπει να τα αλλάζουμε σχεδόν κάθε μήνα.

Άρα λοιπόν εγώ θα σου πρότεινα να το χρησιμοποιήσεις και να κάνεις και μετρήσεις σε ΝΟ3 συχνά για να βλέπεις που είσαι και έτσι να μπορέσεις να μειώσεις την άλγη που αναπτύσεται αφού δεν θα βρίσκει τροφή.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Την πηγή των φωσφορικών την έχεις εντοπίσει;

Link to comment
Share on other sites

Μήπως το σχετικά βρώμικο χαλίκι?

Το καθάρισα πριν από ένα μήνα αλλά δεν τολμώ να το ανακατέψω γιατί θα σηκωθεί μαυρίλα στο ενυδρείο. Δεν πολυταίζω...

Καμιά άλλη ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

Μήπως το σχετικά βρώμικο χαλίκι?

Το καθάρισα πριν από ένα μήνα αλλά δεν τολμώ να το ανακατέψω γιατί θα σηκωθεί μαυρίλα στο ενυδρείο. Δεν πολυταίζω...

Καμιά άλλη ιδέα?

2324[/snapback]

Τι ζουμιά ρίχνεις; buffer ή κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Για τα φυτούνια:

Tropical Aqua-florin, Ferra-florin

Prodibio Bio-vert

Aquarium pharmaceuticals root tabs

Για το νερό:

Tropical Esclarin, και λίγο Torfin

Prodibio Biodigest, biotrace

Για τα ψάρια:

τίποτα

Βγάζεις καμιά άκρη? Να θυμίσω ότι η αρχική τιμή των PO4 πριν από περίπου 10 μέρες ήταν στο 10 :)

Link to comment
Share on other sites

Για τα φυτούνια:

Tropical Aqua-florin, Ferra-florin

Prodibio Bio-vert

Aquarium pharmaceuticals root tabs

Για το νερό:

Tropical Esclarin, και λίγο Torfin

Prodibio Biodigest, biotrace

Για τα ψάρια:

τίποτα

Βγάζεις καμιά άκρη? Να θυμίσω ότι η αρχική τιμή των PO4 πριν από περίπου 10 μέρες ήταν στο 10  :)

2332[/snapback]

Aqua-florin - λίπασμα

Ferra-florin - λίπασμα;

Bio-vert - λίπασμα

root tabs - λίπασμα σε ταμπλέτες

Esclarin - αντιχλώριο

Torfin - εκχύλισμα τύρφης

Biodigest - βακτηρίδια

biotrace - ιχνοστοιχεία

Πολύ λίπασμα βλέπω γενικότερα. Ορισμένα από αυτά έχουν κυρίως σίδηρο. Τα φυτά σου δεν απαιτούν τόσο πολύ λίπασμα εκτός ίσως από την Alternanthera που μπορείς να της βάζεις ταμπλέτα. Δεν αναφέρεται στην περιγραφή των λιπασμάτων το αν περιέχουν φωσφορικά. Ίσως στα κουτιά τους;

Ιχνοστοιχεία γιατί βάζεις; Το νερό είναι από όσμωση;

Το σιφωνάρισμα του βυθού καλό είναι να γίνεται. Προσπάθησε με μία σκούπα βυθού ή με το λάστιχο που κάνεις αλλαγή.

Μήπως να ξαναδούμε από την αρχή το θέμα της άλγης; Με τόσο μεγάλη ποικιλία σε λιπάσματα και μη ισορροπημένο φωτισμό, μπορεί η άλγη που έχεις να οφείλεται σε άλλους παράγοντες όχι τα φωσφορικά.

Στο site σου είδα ότι έχεις σπαστό ωράριο στο φωτισμό. Γιατί; Θα πρέπει να έχεις συνεχή φωτισμό 10-12 ώρες και αφού έχεις 3 λάμπες μπορείς να παίξεις με τη διάρκεια της κάθε μιας. π.χ. 8 η 1η 10 η 2η και 12 η τρίτη...

Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη σε ευχαριστώ κατ αρχάς για τη βοήθεια.

Θα δοκιμάσω να αλλάξω το ωράριο των δύο μικρών λαμπών και να το αφήσω συνεχόμενο.

Το νερό δεν είναι από όσμωση. Ιχνοστοιχεία βάζω μόνο όταν καθαρίζω κάποιο από τα φίλτρα. π.χ. προχθές που άλλαξα και έβαλα substrat pro έριξα και μια μπούλα κατευθείαν στο φίλτρο.

Θα προσπαθήσω να σκουπίζω συχνότερα.

Όσο για τα φωσφορικά ίσως να οφείλονται ότι για κάποιο διάστημα έβαζα ph-buffer 6.5.

Ακολουθώ τις συμβουλές σου και θα παρακολουθήσω τη συνέχεια.

Σε ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...