Jump to content

Θα δω ουριτσες?


skamanakos

Recommended Posts

Σημερα που γυρισα απο τη δουλεια ειδα πολλα αυγα πανω σε φυλο βαλισνεριας.Επειδη δεν εχω αλλο ενυδρειο να τα μεταφερω τα εβαλα μεσα σε μικρο ταπερ και το εκλεισα με τουλι.Το εβαλα μεσα στο ενυδρειο ετσι δεν θα μπορουν να τα φανε οι γαριδες.Τα αυγα ειναι απο τα κορυ.Τι λετε θα δω αραγε ουριτσες?Φωτο θα βαλω αργοτερα.

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει μέσα στο τούλι/τάπερ να έχει αρκετή οξυγόνωση και σχετική κυκλοφορία νερού.

Το τούλι που έβαλες θα πρέπει να είναι πολύ λεπτό καθώς όταν εκκολαφθούν θα είναι πολύ μικρά και ενδέχεται να περάσουν μέσα από τις τρύπες. :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Τελικά φίλε τι έκανες με τα αυγά? Διότι και γώ είδα αυγα και επειδή δεν έχω άλλο ενυδρείο δεν ξέρω τι να κάνω.Σκφτηκα να τα βάλω σε γεννήστρα με τούλι αλλά δεν ξέρω αν είναι γονιμοποιημένα...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

καλησπερα σας!Πριν 5 μερες γεννησαν τα κορυ μου,μαζεψα περιπου 40 αυγα και μετα απο 3 μερες εσκασαν μυτη περιπου 30 μικρα.τα εχω βαλει μεσα σε γεννηστρα τυλιγμενη με τουλι.αυριο λεω να ξεκινησω το ταισμα με 1/4 ταμπλετα για ψαρια βυθου tetratabimin εναλαξ με tetraminbaby που ταιζα τα μωρα γκαπυ μου.τι λετε εσεις;επισης την γεννηστρα την εχω βαλει απεναντι απο το φιλτρο,διπλα στον θερμοστατη και την εχω ανεβασει αρκετα ψιλα για να κυκλοφορει καλυτερα το νερο.μεχρι στιγμης ειναι αρκετα ηρεμα δεν μου φαινονται αγχωμενα.που και που γυριζουν ολα μαζι μεσα στην γεννηστρα και μετα ολα μαζι μενουν ακινητα.τα αυγα που δεν εσκασαν να τα πεταξω;

περιμενω με αγωνια την γνωμη σας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...