Jump to content

ΛΙΜΝΗ 90000 Lit. ...


Recommended Posts

ρε παιδια... ενας γνωστος μου εχει ενα αλωνι το οποιο εδω και χρονια το εχει μετατρεψει σε λιμνη. εχει διαμετρο 9 μετρα και το ποιο ρυχο του σημειο ειναι 75 ποντους. περιπου 90 κυβικα νερο μου ειπε οτι χωραει. εχει βαλει χρυσοψαρα και κοι απ οτι καταλαβα μεσα. το νερο ειναι πρασινο ομος και μου ειπε οτι θελει να βαλει φιλτρο γιατι δεν εχει. του ειπα οτι δε θα κανει και πολλα πραγματα γιατι ειναι τεραστια η λιμνη αλλα ειναι και ολη μερα μεσα στον ηλιο.... μαλον θα φτιαξει κατι σαν αντλια στο κεντρο της λιμνης που θα λειτουργει με αιολικη ενεργεια για να αποφυγει και το κοστος του ρευματος. δλδ μια φτερωτη που θα περιστρεφει μια αντλια και το νερο θα πεφτει μεσα σε ενα βαρελι και μεσο 5-6 εξωδων θα ξαναπευτει μεσα στη λιμνη. περιμετρικα.

του ειπα οτι θα ρωτησω στο φορουμ να μου πουν μερικες ιδεες και θα του απαντησω. αν μπορειτε να βοηθησετε θα το εκτημουσα...

σας ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

ωραιος ο φιλος σ και τυχερος .. θα θελα και γω μια τοσο μεγαλη λμνη.. εγω σαν γνωμη αν ηταν δικια μ θα ενεργουσα σταδιακα... καταρχην αφου την βλεπει ολη την μερα ο ηλιος ειναι δυσκολακι το να πετειχει μια τελεια διαβγεια στο νερο... και ειδικα με τοση μεγαλη επηφανεια αν ηταν βαθια με μικρη επηφανεια σαφως θα ηταν ευκολοτερο..καταρχην καλο θα ηταν να ειχαμε 1-2 φοτο να δουμε κατασταση λυμνης (ποσο πρασινο ειναι το νερο τι βρσικεται περιμετρικα απο αυτην κτλπ)γτ το οτιδιποτε ειναι χρησιμο..

τωρα για την εολικη ενεργεια υπαρχουν πολλοι τροποι αν και λιγο ακρηβοι... αλλα συγουρα καποια στιγμη θα τα κανει αποσβεση... :buttrock: οπως και εσυ ειπες το φιλτρο δεν θα βοηθεισει και παρα πολυ εκτος αν ειναι αρκετα μεγαλο και εχει αρκετη ροη και κατα την γνωμη μ αλαζε και ενα μεγαλο ποσοστο νερου στην λυμνη (καλο θα ηταν απο τον πυθμενα )ωστα να ξεκινησει απο τα βασικα πρεπει ομως στο βαρελακι (καλο θα ηταν να ηταν ενα μεγαλο βαρελι πολυ μεγαλο )να βαλει και καποια βιολογικα υλικα μακαρονη υαλοβαμβακα ενυδρειου biostars εστω σφουγκαρι .. αλλα και παλι δεν θα εχει ευκολο εργο το σιγουρο ειναι αν πειραματιστει και δεν δει διαφορα στης 2-3 βδομαδες να περιμενει γτ ολες οι λυμνες κανουν τον κυκλο τους και απο τηνν στηγμη ποου θα κανει τετοιες αλλαγες πρεπει να ξαναβρει την φορα της η λυμνη ..

ουφ τα πα.. :buttrock: οτιδιποτε σκευτεις καλο ειναι να μας το αναφερεις να σ πουμε της γνωμες μας και μπορει και καποιος να εχει δοκιμασει κατι παρομειω και να σε βοηθεισει πολυ παραπανω απο μενα ...

με ολη την καλη θελληση και χωρις παρεξηγηση πετρος

οτι θες μπορει να μ στειλεις πμ θα χαρω να βοηθεισω

Link to comment
Share on other sites

ωραιος ο φιλος σ και τυχερος .. θα θελα και γω μια τοσο μεγαλη λμνη.. εγω σαν γνωμη αν ηταν δικια μ θα ενεργουσα σταδιακα... καταρχην αφου την βλεπει ολη την μερα ο ηλιος ειναι δυσκολακι το να πετειχει μια τελεια διαβγεια στο νερο... και ειδικα με τοση μεγαλη επηφανεια αν ηταν βαθια με μικρη επηφανεια σαφως θα ηταν ευκολοτερο..καταρχην καλο θα ηταν να ειχαμε 1-2 φοτο να δουμε κατασταση λυμνης (ποσο πρασινο ειναι το νερο τι βρσικεται περιμετρικα απο αυτην κτλπ)γτ το οτιδιποτε ειναι χρησιμο..

τωρα για την εολικη ενεργεια υπαρχουν πολλοι τροποι αν και λιγο ακρηβοι... αλλα συγουρα καποια στιγμη θα τα κανει αποσβεση... :buttrock: οπως και εσυ ειπες το φιλτρο δεν θα βοηθεισει και παρα πολυ εκτος αν ειναι αρκετα μεγαλο και εχει αρκετη ροη και κατα την γνωμη μ αλαζε και ενα μεγαλο ποσοστο νερου στην λυμνη (καλο θα ηταν απο τον πυθμενα )ωστα να ξεκινησει απο τα βασικα πρεπει ομως στο βαρελακι (καλο θα ηταν να ηταν ενα μεγαλο βαρελι πολυ μεγαλο )να βαλει και καποια βιολογικα υλικα μακαρονη υαλοβαμβακα ενυδρειου biostars εστω σφουγκαρι .. αλλα και παλι δεν θα εχει ευκολο εργο το σιγουρο ειναι αν πειραματιστει και δεν δει διαφορα στης 2-3 βδομαδες να περιμενει γτ ολες οι λυμνες κανουν τον κυκλο τους και απο τηνν στηγμη ποου θα κανει τετοιες αλλαγες πρεπει να ξαναβρει την φορα της η λυμνη ..

ουφ τα πα.. :buttrock: οτιδιποτε σκευτεις καλο ειναι να μας το αναφερεις να σ πουμε της γνωμες μας και μπορει και καποιος να εχει δοκιμασει κατι παρομειω και να σε βοηθεισει πολυ παραπανω απο μενα ...

με ολη την καλη θελληση και χωρις παρεξηγηση πετρος

οτι θες μπορει να μ στειλεις πμ θα χαρω να βοηθεισω

Δεν χρειάζεται να σταλεί κανένα πμ ότι θέλει μπορεί να διατυπώσει εδώ τις ερωτήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε αυτό και ίσως πάρεις κάποιες ιδέες και τις συζητάμε μετά

Φώτης Γεωργακόπουλος Λίμνη 70000 λίτρα

Από ότι θα καταλάβεις λίγα πράγματα μπορούν να γίνουν αλλά το πιο σημαντικό είναι να κοπεί η απευθείας έκθεση στον ήλιο ... πράγμα δύσκολο άρα και η άλγη δύσκολα θα φύγει. Δεν ξέρω (αν κάποιος εδώ ξέρει και μπορεί να βοηθήσει) αν υπάρχουν υδρόβια δέντρα που να μπορούν να φυτευτούν και να προσφέρουν τη βοήθειά τους για σκιά και ομορφιά ταυτόχρονα...

Έγινε επεξεργασία - Frangisk
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια... ενας γνωστος μου εχει ενα αλωνι το οποιο εδω και χρονια το εχει μετατρεψει σε λιμνη. εχει διαμετρο 9 μετρα και το ποιο ρυχο του σημειο ειναι 75 ποντους. περιπου 90 κυβικα νερο μου ειπε οτι χωραει. εχει βαλει χρυσοψαρα και κοι απ οτι καταλαβα μεσα. το νερο ειναι πρασινο ομος και μου ειπε οτι θελει να βαλει φιλτρο γιατι δεν εχει. του ειπα οτι δε θα κανει και πολλα πραγματα γιατι ειναι τεραστια η λιμνη αλλα ειναι και ολη μερα μεσα στον ηλιο.... μαλον θα φτιαξει κατι σαν αντλια στο κεντρο της λιμνης που θα λειτουργει με αιολικη ενεργεια για να αποφυγει και το κοστος του ρευματος. δλδ μια φτερωτη που θα περιστρεφει μια αντλια και το νερο θα πεφτει μεσα σε ενα βαρελι και μεσο 5-6 εξωδων θα ξαναπευτει μεσα στη λιμνη. περιμετρικα.

του ειπα οτι θα ρωτησω στο φορουμ να μου πουν μερικες ιδεες και θα του απαντησω. αν μπορειτε να βοηθησετε θα το εκτημουσα...

σας ευχαριστω!!

Καλώς ήρθες φίλε μου,

κανε μια αναζήτηση στην κατηγορία να πάρεις ιδέες. :buttrock:

Και όσο πιο σύντομα βάλε φώτο :buttrock:

Πάντως τα 90 κυβικά ακούγονται πολλά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να σταλεί κανένα πμ ότι θέλει μπορεί να διατυπώσει εδώ τις ερωτήσεις.

με την φραση μ αυτη δεν απαιτησα να μ στειλει ο φιλος πμ ουτε τουπα κατι κακο για τους υπολοιπους εδω απλα ηθελα να τον κανει να εστανθει οτι ειμαι στην διαθεση του να τον βοηθησω σε οτιδιποτε.. δεν μπορω να καταλαβω την επιθετηκοτητα σ Panos1990 και δυστηχως εισαι και συντονιστης πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω απο το δικο μ το θεμα με την λυμνη μ επιτηθεσαι αντι να μ συμβουλευεις.. και δεν νομιζω να σ εχω κανει κατι.. οπως επεισεις οταν οι συντονιστες συμφωνουν με κατι π λενε τα μελοι το αναφερουν συνηθως τουχαλιστον πολλοι απο τους υπολοιπους εσυ απλα τα αντεγραψες απο κατω. τεσπα δεν το συνεχιζω γτ ειναι το θεμα του συνχομπιστα μας οχι δικο μας.. φιλε μ οτι χρειστεις μπορει να το λες στο θεμα σ και συγνωμη αν με αυτα π εγραψα ποιο πριν περι πμ παρεξηγησα κατι ή ΚΑΠΟΙΟΝ..

Link to comment
Share on other sites

με την φραση μ αυτη δεν απαιτησα να μ στειλει ο φιλος πμ ουτε τουπα κατι κακο για τους υπολοιπους εδω απλα ηθελα να τον κανει να εστανθει οτι ειμαι στην διαθεση του να τον βοηθησω σε οτιδιποτε.. δεν μπορω να καταλαβω την επιθετηκοτητα σ Panos1990 και δυστηχως εισαι και συντονιστης πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω απο το δικο μ το θεμα με την λυμνη μ επιτηθεσαι αντι να μ συμβουλευεις.. και δεν νομιζω να σ εχω κανει κατι.. οπως επεισεις οταν οι συντονιστες συμφωνουν με κατι π λενε τα μελοι το αναφερουν συνηθως τουχαλιστον πολλοι απο τους υπολοιπους εσυ απλα τα αντεγραψες απο κατω. τεσπα δεν το συνεχιζω γτ ειναι το θεμα του συνχομπιστα μας οχι δικο μας.. φιλε μ οτι χρειστεις μπορει να το λες στο θεμα σ και συγνωμη αν με αυτα π εγραψα ποιο πριν περι πμ παρεξηγησα κατι ή ΚΑΠΟΙΟΝ..

Το μόνο που παρεξήγησες είναι ότι ήταν επιθετικό.

Αν οι συνομιλίες γίνονται με πμ τότε χάνονται οι πληροφορίες και επίσης δεν γίνεται ανταλλαγή απόψεων.

Αυτό είναι ο λόγος ύπαρξης του φόρουμ.

Περί επιθέσεων προσωπικά σε εσένα νομίζω ότι απλά παρεξηγείς, συμβουλεύουμε δεν επιβάλουμε..

Θα ήθελα να επίσης άμα μπορείς να βελτιώσεις την δομή από τα γραφόμενα σου, με δυσκολεύει πολύ να τα διαβάσω. :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλο το λινκ φιλε Frangisk. πηρα καποιες ιδεες. θα του πω να μου στειλει καμια φοτο να σας δειξω (να το δω κ εγω...) απλα δεν ξερω τι αντλιες θα μπορουσε να χρησιμοποιησει για τοσα κυβικα μετρα νερου. τι να του προτεινουμε?

Link to comment
Share on other sites

Ένα πρόβλημα με τις αντλίες θα είναι η ηλεκτροδότηση. Τόσο μεγάλες αντλίες που θα χρειαστεί θα θέλουν και το ανάλογο ρεύμα...

Link to comment
Share on other sites

Αφού ο χώρος είναι απεριόριστος υπάρχουν αρκετες επιλογές για δωρεάν ενέργεια. Φυσικά θα χρειαστούν αρκετά λεφτά.

Πλέον κυκλοφορούν αντλίες που δουλεύουν απευθείας από φωτοβολταικά πλαίσια. Τις χρησιμοποιούν στις πισίνες. pump_lorentz.pdf

Άρα θα μπορούσε να πάρει όσες αντλίες τέτοιες θέλει και με τα φωτοβολταϊκά πλαίσια να τις τροφοδοτεί, την μέρα. Από κει και κάτω θα μπορούσε είτε με άλλα φωτοβολταϊκα, είτε με ανεμογενήτρια να γεμίζει κάποιες μπαταρίες για την λειτουργεία των αντλιών την νύχτα. Τα φωτοβολταϊκα αν τα τοποθετήσει σαν στέγη θα προσφέρει σκιά στην λίμνη για μείωση της άλγης. Αν το τραβήξουμε περισσότερο, το νερό που θα πέφτει στο φίλτρο, αν πέφτει από κάποιο ύψος μπορεί να περνάει από υδρογενήτρια όπου με την κίνηση του νερού να παράγει κι από εκεί ρεύμα. Με αυτά θα φιλτράρει την λίμνη του μετά από κάποια χρόνια ανέξοδα. Επίσης περισσότερες αντλίες σε περισσότερα σημεία σηαμίνει καλύτερο φιλτράρισμα.

Όσο για φίλτρο θα αναγκαστεί να πάρει ντεπόζιτο μεγάλο, πχ του ενός τόνου αλλά πως το γεμίζεις αυτο με υλικό φιλτραρίσματος; Θα χρειαστεί αρκετό υλικό δηλαδή αρκετά λεφτά.

Αν τα λεφτά υπάρχουν μπορείτε να φτιάξετε μια τέτοια λίμνη. Προσωπικά θα μείωνα αρκετά τον όγκο του νερού, πχ στα 50000 λίτρα ώστε τουλάχιστον αν θα έχω λίμνη να είναι κάτι καλό και καθαρό. Μην ξεχνάμε ότι οι λίμνες στην φύση αυτοκαθαρίζονται μόνες τους από την κίνηση του νερού. Θυμηθείτε πόσες λίμνες είδατε και πόσες από αυτές είναι πράσινες. Πχ των Ιωαννίνων. Είναι τόσο μεγάλη λίμνη και δεν είναι καθολου καθαρή διότι δεν έχει επαρκή κίνηση και υπερχήληση νερού. Μακάρι να καταφέρετε να κάνετε καλή δουλειά και βάλτε φώτος να την δούμε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...