Jump to content

Μεβρανη για Ro


Recommended Posts

Θελω να αλλαξω την μεβρανη στην ΑΟ αλλα δεν ξερω ποια να επιλεξω?

Χωριζονται σε 36,50,75,100 GPD & 150GPD. Αλλαζει τιμες στο ph στην εξοδο ή καμια σχεση?

Νομιζω οτι πρεπει να εχω επανω την 50 ή 75gpd.

Link to comment
Share on other sites

Θελω να αλλαξω την μεβρανη στην ΑΟ αλλα δεν ξερω ποια να επιλεξω?

Χωριζονται σε 36,50,75,100 GPD & 150GPD. Αλλαζει τιμες στο ph στην εξοδο ή καμια σχεση?

Νομιζω οτι πρεπει να εχω επανω την 50 ή 75gpd.

τα νουμερα που λες 36,50,75,100 GPD & 150GPD

Αφορουν καθαρα την ημερησια παραγωγη καθαρου νερου που μπορει να σου βγαλει η καθε μεμβρανη .

Δεν αλλαζουν οι τιμες με στην εξοδο ητε παρεις την 75αρα ητε την 150αρα

Εαν θες για περισσοτερη παραγωγη καθαρου νερου τοτε βαλε μια 100αρα και αν δεν εχεις προβλημα με την πιεση του νερου που εχεις στο σπιτι και μπορει να σηκωσει 150αρα τοτε βαλε μια 150αρα ( ασε που δεν νομιζω να εχεις καποιο προβλημα ) :buttrock:

Εκει που μπορει να σου αλλαξει τις τιμες στην εξοδο ειναι με την προσθηκη μοναδας DI , οπου το νερο στην εξοδο βγανει με 0-1 ppm .

Πες μας εαν θες ποια οσμωση εχεις :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις να αλλάξεις την μεμβράνη με μια που έχει περισσότερα lt/day πρέπει να πάρει και το ανάλογο σύνδεσμο στην έξοδο του βρώμικου νερού (δεν θυμάμαι πως λέγεται).

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις να αλλάξεις την μεμβράνη με μια που έχει περισσότερα lt/day πρέπει να πάρει και το ανάλογο σύνδεσμο στην έξοδο του βρώμικου νερού (δεν θυμάμαι πως λέγεται).

Flow restrictor. :buttrock:
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παιδια,

εχω 3χρονια τωρα την ΑΟ της Ro-man, 4 σταδιων με DI στην εξοδο, και την εχω αλλαξει 1 φορα 50gpd.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παιδια,

εχω 3χρονια τωρα την ΑΟ της Ro-man, 4 σταδιων με DI στην εξοδο, και την εχω αλλαξει 1 φορα 50gpd.

ελπιζω να εχεις tds για να μετρας την καθαροτητα.
Link to comment
Share on other sites

Στο τελικό στάδιο με το DI, τη ρητίνη κάθε πότε την αλλάζεις?

Είναι κάτι που δεν μπορεί να καθοριστεί με χρονική διάρκεια ή την παραγωγή καθαρού νερού, παρά μόνο με τη σκληρότητα του νερού από το δίκτυο της περιοχής σου, και όπως λέει ο klaz σε τέτοιες περιπτώσεις χρειάζεται ένα όργανο μέτρησης του TDS

Link to comment
Share on other sites

Ένα πράγμα που ίσως πρέπει να προσέξεις, είναι ότι οι μεγαλύτερης παραγωγής μεμβράνες (π.χ. 100GPD της Dow) απορρίπτουν μικρότερο ποσοστό στερεών. Για παραδειγμα, η μεμβράνη 50 και 75 GPD απορρίπτει κάπου 98% ενώ η 100GPD μόνο 90%.

Εγώ έτσι την "πατησα" με αποτέλεσμα να ξοδεύω αρκετά περισσότερη ρητίνη DI (γιατί έχω σκληρό νερό, οπότε το 10% TDS που παραμένει μετά την όσμοση είναι αρκετό).

Οπότε λάβε υπόψη σου και το TDS το οποίο βγάζει η βρύση εκτός από το πόσα GPD θα βγάζει η μεμβράνη σου. Προσωπικά όταν ανανεώσω τη μεμβράνη θα πάω στην 75 GPD.

Link to comment
Share on other sites

Στην εξοδο με νεα ρυτινη εχω 000ppm, με το νερο της ευδαπ στα 190ppm & 3-4 lb/m (με ψηφιακο οργανο, 3 ψηφιων σε ppm).

Λιγο πριν την αλλαγη, περιπου καθε εξαμηνο (αλλαγη προφιλτρου, ανθρακα & ρυτινης) φτανει και στα 10ppm.

Στην πραγματικοτητα αναλογα την χρηση της ΑO και την μετρηση, εχω αλλαξει ρυτινη και στο 10μηνο.

Στην εξοδο εχει συστημα flush για την μεβρανη το οποιο το ενεργοποιω πριν απο καθε φιλτρανση για 10min, απο οτι θυμαμαι για καθαρισμο της μεβρανης ετσι ωστε μεγαλυτερο χρονο ζωης.

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

με την ευκαιρια μεχρι 80 TDS μπορει να χρησιμοποιηθει για ενα lps tank ?

Link to comment
Share on other sites

με την ευκαιρια μεχρι 80 TDS μπορει να χρησιμοποιηθει για ενα lps tank ?

Κώστα, το TDS που βγάζει η Α/Ο πρέπει να βρίσκεται (καλό είναι) στο 2-4% (~2% αν έχουμε DI) του νερού βρύσεις σου. Για παράδειγμα αν έχεις βρύση 400ppm η Α/Ο θεωρείται ότι είναι σε καλή κατάσταση όταν σου βγάζει νερό με 16-18ppm. Αν έχεις παραπάνω σημαίνει ότι η μεμβράνη δεν λειτουργεί σωστά.

Κάθε προσπάθεια να μετρίσεις το ΤDS σε αλατόνερο (νερό ενυδρείου) είναι ανακριβές μιας και το αλατόνερο περιέχει διαλυμένα στερεά στοιχεία. Για να καταλάβεις με ειδικά όργανα μέτρισεις TDS η θάλασσα δείχνει 30-40.000ppm.

Έχοντας τα παραπάνω υπόψειν το TDS το χρησιμοποιούμε καθαρά για να δούμε την "αγνότητα" του νερού μας πριν προσθέσουμε αλάτι. Οπότε αν εννοείς ότι είναι ΟΚ να χρησιμοποιήσεις νερό με 80ppm σε reef, ναι μπορείς αλλά δεν εκμεταλλεύεσαι σωστά το αλάτι...

Link to comment
Share on other sites

εννοειται μιλαω για το νερο της αο. το tds μου δινει 001, ενω της βρυσης ειναι 165 (Δαφνη Αττικης)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...