Jump to content

No3 Kαι Co2!!! περιεργα πραγματα!!!


Recommended Posts

Μην αγχώνεσαι.

Δευτέρα πρωί πας να πάρεις και ξεκινάς σιγά-σιγά.

Link to comment
Share on other sites

καλα εδω με εκαναν αμαν να κλεισσω την οξυγονωση που ειχα με την αντλια γιατι δηθεν δεν θα εκανα τιποτα με το παρεχομενο co2 κσαι μαλιστα μου ειπαν να μην τη βαζω ουτε το βραδυ!!!

Μια νορμαλ αναταραξη σε συνδιασμο με την καλη και σωστη κυκλοφορια του νερου ειναι αρκετα για να εχουμε καλη οξυγωνοση. Αλλωστε το οξυγωνο για τους ζωντανους οργανισμους ειναι σημαντικο οσο και το διοξειδιο για τα φυτα και η σωστη ισοροποια ειναι το κλειδι της επιτυχιας.

Link to comment
Share on other sites

παιδια σας ευχαριστω παρα πολυ ....ειστε πργματικοι αρχηγοι ολοι σας ...σας ευχομαι μια πολυ ομορφη νυχτα και συντομως θα επανελθω.....ναστε καλα λοιπον bye :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Ο πινακας CO2 δεν ισχυει υπο την παρουσια φωσφορικων και δει buffers.

Ουτε και τα τεστακια CO2

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Ο πινακας CO2 δεν ισχυει υπο την παρουσια φωσφορικων και δει buffers.

Ουτε και τα τεστακια CO2

πεστα ετσι γιατι με τα τεστακια παραλιγο να τρελαθω!!! ιδιως με αυτο του co2!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβες τα τεστάκια σου αυτή τη στιγμή δεν δείχνουν την πραγματική εικόνα.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον χθες αγορασα KNO3 ΚΑΙ εβαλα τη συνιστωμενη δοση που βρηκα απο εδω μεσα....βαζοντασ τη δοση για να παω απο το 0 στα 5 ppm toylaxiston για αρχη παρατηρησα οτι με την συνιστωμενη δοση δεν ανεβηκα δραμι....ριχνω χ 2 παλι τιποτα , ριχνω χ 4 παλι τιποτα και οταν τελειωσςε το 1 κιλο που ειχα παρει δεν ειχε ανεβει πανω απο τa 2ppm!!!!

Δηλαδη ρε παιδια θα πρεπει να ριξω 7 κιλα για να φτασω κοντα στα 15 ppm το μποστανακι μου???.

Κατι δεν μου αρεσει τελευταια στο ενυδρειο....κατι περιεργο μου μυριζει....κατι ερχεται....

Εκτος και αν ριχνοντας το κνο3 τα αποτελεσματα φραινονται την επομενη μερα στις μετρησεις που δεν νομιζω να παιζει κατι τετοιο...

Link to comment
Share on other sites

και οταν τελειωσςε το 1 κιλο που ειχα παρει δεν ειχε ανεβει πανω απο τa 2ppm!!!!

Δηλαδη ρε παιδια θα πρεπει να ριξω 7 κιλα για να φτασω κοντα στα 15 ppm το μποστανακι μου???.

Αν κατάλαβες τα τεστάκια σου αυτή τη στιγμή δεν δείχνουν την πραγματική εικόνα.

Μάλλον δεν έδωσες και πολυ σημασία απο όλα αυτά που γράφτηκαν.

2,5 γραμμάρια σκόνης αρκούν στα λίτρα σου για να σου ανεβάσουν κατά 5ppm το ΝΟ3

Το 1 κιλό έχει 1000 γραμμάρια.

Με 1 κιλό πετυχαίνεις 2300ppm

Τα συμπεράσματα δικά σου

:D

ΥΓ.

Τώρα θέλεις ένα καλό (100%) reset

Έγινε επεξεργασία - lasal
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν έδωσες και πολυ σημασία απο όλα αυτά που γράφτηκαν.

2,5 γραμμάρια σκόνης αρκούν στα λίτρα σου για να σου ανεβάσουν κατά 5ppm το ΝΟ3

Το 1 κιλό έχει 1000 γραμμάρια.

Με 1 κιλό πετυχαίνεις 2300ppm

Τα συμπεράσματα δικά σου

:D

ΥΓ.

Τώρα θέλεις ένα καλό (100%) reset

Το θεμα ειναι οτι πριν βαλω το co2 το τεστ co2 σιγουρα δουλευε αλλα τελος παντων...το θεμα ειναι οτι χθεσ αλλαξα οοολοοο το νερο 2 φορες για να το επαναφερω και εχω γεμισει αλγη και ασπρη και μαυρη...και ειχα και πολλουσ θανατουσ ψαριων , η μαλλον καλυτερα διαλυθηκαν ολα τ ακοπαδακια που ειχα...

θα κανω αλλη μια ολικη αλλαγη νερου σημερα....ηδη σταματησα co2 και φως, θα ριξω και algostop (ti lete??? ετσι κιαλλιως θα ξαναστυθει απο την αρχη...μονο τα φυτα οσα μεινουν γιατι απο ψαρια σχεδον μηδενησα) θα κρατησω το νερο της βρυσης ...θα βαλω και ευκολα μονο φυτα και απλα θα παιξω με γκαμπυ μολυ και ξιφοφορους....

Δυστυχως δεν........

τωρα με τα φυτα μεσα αν ζησουν και αυτα δηλαδη και 5-6 ψαρια που εχον μεινει πως να κινηθω καλυτερα για να κανω επανεκιννηση????

σκοτισμος του ενυδρειου για 2-3 ημερεσ λογω μαυρης αλγης??? θελει καθαρισμο του φιλτρου η τωρα λογω συνθηκων να το αφησω ως εχει μπασ και βοηθησει στην επανεκιννηση, να ριξω algostop??? να βαλω το excell της seachem που εχω ακουσει οτι σταματα τις αλγες, μηπως πρεπει να ξεπλυνω και την αμμο η και να τη βρασω η να αφησω αμμο και φιλτρο μπας και επανεκιννσει πιο γρηγορα μην χαθουν και ολα τα αλλα!!! ....και τελος παντων πως να ξεκινησω.....

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι οτι πριν βαλω το co2 το τεστ co2 σιγουρα δουλευε αλλα τελος παντων...το θεμα ειναι οτι χθεσ αλλαξα οοολοοο το νερο 2 φορες για να το επαναφερω και εχω γεμισει αλγη και ασπρη και μαυρη...και ειχα και πολλουσ θανατουσ ψαριων , η μαλλον καλυτερα διαλυθηκαν ολα τ ακοπαδακια που ειχα...

θα κανω αλλη μια ολικη αλλαγη νερου σημερα....ηδη σταματησα co2 και φως, θα ριξω και algostop (ti lete??? ετσι κιαλλιως θα ξαναστυθει απο την αρχη...μονο τα φυτα οσα μεινουν γιατι απο ψαρια σχεδον μηδενησα) θα κρατησω το νερο της βρυσης ...θα βαλω και ευκολα μονο φυτα και απλα θα παιξω με γκαμπυ μολυ και ξιφοφορους....

Δυστυχως δεν........

τωρα με τα φυτα μεσα αν ζησουν και αυτα δηλαδη και 5-6 ψαρια που εχον μεινει πως να κινηθω καλυτερα για να κανω επανεκιννηση????

σκοτισμος του ενυδρειου για 2-3 ημερεσ λογω μαυρης αλγης??? θελει καθαρισμο του φιλτρου η τωρα λογω συνθηκων να το αφησω ως εχει μπασ και βοηθησει στην επανεκιννηση, να ριξω algostop??? να βαλω το excell της seachem που εχω ακουσει οτι σταματα τις αλγες, μηπως πρεπει να ξεπλυνω και την αμμο η και να τη βρασω η να αφησω αμμο και φιλτρο μπας και επανεκιννσει πιο γρηγορα μην χαθουν και ολα τα αλλα!!! ....και τελος παντων πως να ξεκινησω.....

Φιλε μου, δεν ξερω τη να πω αλλα επιμενω πως τα τεστ ΝΟ3 δεν με πυθουν. Δεν μπορει να εριξες ενα μπουκαλι easy life και δεν ξερω και εγω ποσο νιτρικο καλιο και τα τεστ να λενε οτι νανε!

Παρε αλλης εταιριας τεστ και απο αλλο καταστημα μια που μπορει η παρτιδα να ειναι ελατωματικη ή ισως δεν μετρας σωστα, τη να πω! Μετρα τα ΝΟ3 και της βρυσης σου να δουμε τη λενε!

Οσο αφορα την αλλαγη νερου, ελπιζω να την κανεις σωστα και στην σωστη θερμοκρασια. Μην ξαναλλαξεις νερο για την ωρα και ποτε δεν αλλαζουμε μονοκοπανια 2 φορες το νερο ολου του ενυδρειου!

Τα ψαρια σου ποτε πεθαναν; οταν εριξες το νιτρικο καλιο; οταν εκανες την αλλαγη νερου;

Μετρα οποσδηποτε και αμμωνια!

Το algostop θα σου ελεγα να μην το χρησημοποιησεις γιατην ωρα μια που δεν παυη να ειναι τοξικο για τα ψαρια σου!

Αν ειναι να βρασεις να απολυμανεις και να ξεστησεις να ξερεις πως θα χασεις ολη την βιολογια σου και θα αρχισης το στρωσιμο σχεδον απο την αρχη!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου, δεν ξερω τη να πω αλλα επιμενω πως τα τεστ ΝΟ3 δεν με πυθουν. Δεν μπορει να εριξες ενα μπουκαλι easy life και δεν ξερω και εγω ποσο νιτρικο καλιο και τα τεστ να λενε οτι νανε!

Παρε αλλης εταιριας τεστ και απο αλλο καταστημα μια που μπορει η παρτιδα να ειναι ελατωματικη ή ισως δεν μετρας σωστα, τη να πω! Μετρα τα ΝΟ3 και της βρυσης σου να δουμε τη λενε!

Οσο αφορα την αλλαγη νερου, ελπιζω να την κανεις σωστα και στην σωστη θερμοκρασια. Μην ξαναλλαξεις νερο για την ωρα και ποτε δεν αλλαζουμε μονοκοπανια 2 φορες το νερο ολου του ενυδρειου!

Τα ψαρια σου ποτε πεθαναν; οταν εριξες το νιτρικο καλιο; οταν εκανες την αλλαγη νερου;

Μετρα οποσδηποτε και αμμωνια!

Το algostop θα σου ελεγα να μην το χρησημοποιησεις γιατην ωρα μια που δεν παυη να ειναι τοξικο για τα ψαρια σου!

Αν ειναι να βρασεις να απολυμανεις και να ξεστησεις να ξερεις πως θα χασεις ολη την βιολογια σου και θα αρχισης το στρωσιμο σχεδον απο την αρχη!

ψαρια εχανα μεχρι και εχθες...

χθες εκανα αλλη μια αλλαγη νερου ολοκληρου του ενυδρειου...ξερω οτι η βιολογια χαλασε το μονο που ακομα μου δινει κουραγιο ειναι το φιλτρο και τα φυτα που πιστευω να επιταχυνουν παλι τη βιολογια του ενυδρειου μου...

δεν γινοταν να το αφησω ετσι αφου τα ψαρια - τα ειδα - δεν ηταν καλα....

Ετσι με την αλλαγη καθαρισα και την μαυρη αλγη που ειχα δει να εμφανιζεται , το εχω πλεον στο σκοταδι και θα το εχω μεχρι την Κυριακη...αταιστα και απο Δευτερα θα ξεκινησω με μια λαμπα....

Βεβαια μετα την χθεσινη αλλαγη σημερα ειχα παλι οχι ομως παρα πολυ ασπρη αλγη κατα μηκος του τζαμιου που ειναι προς το ως...αν υποθεσουμε φως αφου το εχω σκεπασμενο....βεβαια πιστευω να υποχωρησει...

τι λες???

Τωρα για τα τεστ...τι να σου πω??? θα το τεσταρω το τεστ με το νερο του ενυδρειου και τη συνιστωμενη ποσοτητα κνο3 σε 1 λιτρο για να δω αν δουλευει....

Δεν τα παραταω βεβαια....ειμαι πολυ πεισματαρης για να τα παρατησω τωρα....

Τωρα θα ξαναστηθει και σε 3-4 μηνες θα ανεβασω και φψτογραφια για να το θαυμασετε....

Link to comment
Share on other sites

Υπομονη φιλε! :D

Να ξερεις παντως πως οι ριζικες και αποτομες επεμβασεις σε ενα ενυδρειο συνηθως επιφερουν και μεγαλες αλλαγες στις ισοροποιες του κλειστου μας οικοσυστηματος και πολλες φορες με μοιραιες επιπτωσεις και για τον ζωντανο μας πληθυσμο!

Εαν σκεφτεσαι να το ξαναστησεις το ολο ενυδρειο εξ αρχης αυτο ειναι ενα θεμα, αλλιως εαν σκεφτεσαι να συνεχισεις καλο ειναι να κανεις γενικες μετρησεις, εννοειτε και αμμωνια για να καταλαβεις τη παιζει με την βιολογια σου για να πραξεις αναλογα.

Link to comment
Share on other sites

ΣΧΕΤΙΚΑ ΚΑΛΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΗΜΕΡΑ...ΝΕΚΡΟ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΑ ΦΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΜΙΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ ΚΑΜΨΗ ΑΛΛΑ ΤΟ ΝΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΣΧΕΤΙΚΑ ΚΑΛΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΓΙΑ ΝΕΟ ΝΕΡΟ ΑΣΤΡΩΤΟ...ΑΜΩΝΙΑ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΣΚΛΗΡΟΤΗΤΑ ΚΑΛΑ....

ΕΧΩ ΑΝΑΨΕΙ ΤΙΣ 2 ΑΠΟ ΤΙΣ 5 ΛΑΜΠΕΣ ΓΙΑ 2 ΩΡΕΣ ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΑΝΕΒΑΖΩ ΚΑΤΑ 1,5 ΩΡΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΣΕ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΠΕΡΙΠΟΥ 25 ΗΜΕΡΩΝ ΘΑ ΕΧΩ ΜΙΑ ΠΛΗΡΗ ΦΩΤΟΠΕΡΙΟΔΟ ΜΕ ΟΛΕς ΤΙΣ ΛΑΜΠΕΣ ΑΝΟΙΧΤΕΣ...

ΑΝΘΡΑΚΑ ΛΕΩ ΝΑ ΤΟ ΑΦΗΣΩ ΛΙΓΟ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΑΝΟΙΞΩ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ ...ΜΑΛΛΟΝ ΓΙΑ ΤΡΙΤΗ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΛΕΩ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΚΥΡΙΑΚΗ ΛΕΩ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ ΛΙΓΟ ΛΙΠΑΣΜΑ ΑΛΛΑ ΠΟΛΥ ΛΙΓΟ....

ΠΛΕΟΝ ΛΕΩ ΝΑ ΑΦΗΣΩ ΤΟ PH ΣΤΟ 7,5 ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΤΑ ΚΑΤΑΛΛΗΛΑ ΦΥΤΑ ΓΙΑΥΤΟ ΤΟ PH OΠΩΣ ΚΑΙ ΨΑΡΙΑ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΚΥΝΗΓΩ ΜΕ BUFFER ΤΟ PH ΚΑΙ ΝΑ ΟΔΗΓΟΥΜΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΟΔΗΓΟΥΜΑΙ.....

ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΔΡΟΜΟ ΑΚΟΜΑ ....ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...