Jump to content

Δισκος - Αρρωστος!


Andrew13

Recommended Posts

γνωμη μου μεγαλυτερο ενυδρειο και 4-5 δισκους αρκετα cory και κρυψωνες απο ξυλα και χαμηλος φωτισμος.οσο για φιλτρανση 2 εξωτερικα με μεγαλο καδο για βιολογια.αλλαγες 30% καθε εβδομαδα.

Σωστός :D

Πρέπει όμως να βοηθήσουμε τον φίλο μας, έχοντας στο μυαλό μας πως έχει ένα ενυδρείο 120 λίτρων, "όχι ιδανική" σύνθεση και ένα άρρωστο ψάρι. Το μόνο όμως που μπορεί να κάνει από όσα (πολύ σωστά γραφεις) είναι να αυξήσει την συχνότητα και τον όγκο των αλλαγών νερού, κάτι που σίγουρα θα βοηθήσει και το άρρρωστο ψάρι και τα υπόλοιπα.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω ολους για τις απαντησεις και για τις συμβουλες σας..

ο δισκος φαινεται αρκετα καλυτερα απο χθες.. μειωθηκε κατα πολυ το ασπρο σπυρακι κοντα στο βραγχι ενω αυτο στο κεφαλι εφυγε...

συνεχιζει να ναι ορεξατος και λεμαργος και να τσιμπαει τα αλλα...δειχνωντας ποιος κανει κουμαντο στο χωρο του.

χθες οπως ειπα αρχισα 2η καπακια σειρα χεξαμιτα... και επειδη βλεπω οτι ανταποκρινεται... θα συνεχισω...

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω ολους για τις απαντησεις και για τις συμβουλες σας..

ο δισκος φαινεται αρκετα καλυτερα απο χθες.. μειωθηκε κατα πολυ το ασπρο σπυρακι κοντα στο βραγχι ενω αυτο στο κεφαλι εφυγε...

συνεχιζει να ναι ορεξατος και λεμαργος και να τσιμπαει τα αλλα...δειχνωντας ποιος κανει κουμαντο στο χωρο του.

χθες οπως ειπα αρχισα 2η καπακια σειρα χεξαμιτα... και επειδη βλεπω οτι ανταποκρινεται... θα συνεχισω...

αφου ανταποκρινεται καλα κανεις.ριχνε βιταμινες στην τροφη να δυναμωσει κι αλλο,ευχομαι γρηγορη αναρωση

Έγινε επεξεργασία - zapetros
Link to comment
Share on other sites

Ωραία νέα. :D

Συνέχισε την θεραπεία όπως γράφουν οι οδηγίες και έχε το νου σου παρ΄ όλα αυτά μην ξανακυλήσει.

Μην ξεχνάς αν μουλιάζεις σε βιταμίνες την τροφή του.

Κ

Link to comment
Share on other sites

Τα δισκάκια σου τι ηλικία περίπου έχουν?

Στο σημείο του κεφαλιού που είχε το σπυράκι ο δίσκος σου δεν φαίνετε για hexamita. Παρατήρησε αν οι άλλοι δύο τον δέρνουν. Στο σημείο εκείνο πληγώνονται οι δίσκοι όταν τρώνε ξύλο.

Όλα αυτά τα παρατήρησες αφού πήρες τους 2 καινούργιους δίσκους? Πόσο καιρό τους έχεις?

Έχεις προσέξει ότι και ο άλλος σου δίσκος ο μπλέ έχει μπάρες?

Μπορείς να βγάλεις ένα καινούργιο βιντεάκι που να φαίνεται μόνο όλο το ενυδρείο?

Link to comment
Share on other sites

Τα δισκάκια σου τι ηλικία περίπου έχουν?

Στο σημείο του κεφαλιού που είχε το σπυράκι ο δίσκος σου δεν φαίνετε για hexamita. Παρατήρησε αν οι άλλοι δύο τον δέρνουν. Στο σημείο εκείνο πληγώνονται οι δίσκοι όταν τρώνε ξύλο.

Όλα αυτά τα παρατήρησες αφού πήρες τους 2 καινούργιους δίσκους? Πόσο καιρό τους έχεις?

Έχεις προσέξει ότι και ο άλλος σου δίσκος ο μπλέ έχει μπάρες?

Μπορείς να βγάλεις ένα καινούργιο βιντεάκι που να φαίνεται μόνο όλο το ενυδρείο?

αποψε θα χεις ενα νεο Βιντεακι...

τους δισκους τους δυο τους εχω απο τη παρασκευη, πολυ λιγο...

μεχρι να συνηθισουν το χωρο τους ισως για αυτο αγχωθηκε και μαυρισε... βγαλε αποχη απο το πετ σοπ βαλε στο ενυδρειο...

δεν τον χτυπανε οι δισκοι... αυτος τους κυνηγαει μονο! αυτα που τον ενοχλουν καμια φορα ειναι τα μολυ... (τα οποια θα τα διωξω) και το γλυφτακι που ναι χρυσο.. αλλα επαψε και αυτο να τον ενοχλει οταν ειδε τους αλλους δυο.

οταν με το καλο τελειωσω τη θεραπεια χεξαμιτα και βακτηρια στο καραντινα... θα μετακινησω εκει ολα τα ψαρια τα κακως συνθεσης... γιατι δεν παει αλλο.. ειναι στρεσαρισμενοι οι δισκοι μου τρομαζουν ..

Link to comment
Share on other sites

αποψε θα χεις ενα νεο Βιντεακι...

τους δισκους τους δυο τους εχω απο τη παρασκευη, πολυ λιγο...

μεχρι να συνηθισουν το χωρο τους ισως για αυτο αγχωθηκε και μαυρισε... βγαλε αποχη απο το πετ σοπ βαλε στο ενυδρειο...

δεν τον χτυπανε οι δισκοι... αυτος τους κυνηγαει μονο λογικό μιας και μιλάμε για κιχλίδες και το παλαιότερο ψάρι θέλει αν εδραιώσει την κυριαρχία του στα καινούργια. Για αυτό πρέπει να υπάρχει ένα κοπαδάκι 5-6 minimum και να μπαίνουν στο ενυδρείο σε κοντινό χρονικό διάστημα αν όχι μαζί αυτα που τον ενοχλουν καμια φορα ειναι τα μολυ... (τα οποια θα τα διωξω) και το γλυφτακι που ναι χρυσο.. Πολλές φορές οι πλακόστομοι βεντουζάρουν πάνω στους δίσκους γιατι τους αρέσει η γλίτσα που έιναι καλυμενοι. Καλό θα ήταν να τον βγάλεις και να βάλεις μερικά corry. αλλα επαψε και αυτο να τον ενοχλει οταν ειδε τους αλλους δυο.

οταν με το καλο τελειωσω τη θεραπεια χεξαμιτα και βακτηρια στο καραντινα... θα μετακινησω εκει ολα τα ψαρια τα κακως συνθεσης... γιατι δεν παει αλλο.. ειναι στρεσαρισμενοι οι δισκοι μου τρομαζουν ..

Έγινε επεξεργασία - KokkinosK
Link to comment
Share on other sites

δεν εχω προλαβει να βγαλω βιντεο ακομα... πιστευω αποψε να το καταφερω... αν και θα ηθελα να σας βγαλω με αλλαγη νερου μη φαινεται η πρασινιλα του χεξαμιτα.. :D

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω προλαβει να βγαλω βιντεο ακομα... πιστευω αποψε να το καταφερω... αν και θα ηθελα να σας βγαλω με αλλαγη νερου μη φαινεται η πρασινιλα του χεξαμιτα.. :D

ερωτηση!

μετακινησα το δισκο στο καραντινα... ειναι περιπου 25-30λτ... εριξα μισο χαπακι bactopus....

το ενυδρειακι δεν εχει καπου να κρυφτει ο δισκος..

εχει καλη οξυγωνωση... και παρα πολυ ροη βασικα... την εχω περιορισει βαζοντας να χτυπαει πολυ τοιχο...

αλλα δεν νομιζω να μπορει να κοιμηθει κιολας ευκολα καπου...να ηρεμησει...

μπορω να κλεισω το φιλτρο για 6-7 ωρες το βραδυ? ωστε να κοιμηθει? κρυψωνα δεν εχω να του βαλω εκει μεσα... ουτε εχει κατι να σταματησει το φιλτρο να ναι τοσο δυνατο... ειναι απο αυτα τα μικρα που ριχνουν τρελα...

τον ταλαιπωρησα κιολας γιατι μου χε κολλησει στην αποχη και δεν μπορουσα να τον βγαλω.... -_-

αλλα ειναι ΟΚ... κολυμπαει κανονικα.. στο καραντινακι του... λιγο πιο φοβησμενα ακομα...

φως ποσο να του αναβω??

μηπως να του κανω μια πλυση οπως λεει μεσα στις οδηγιες με ισχυρη δοση σε 2 λτ και μετα απο 30 λεπτα ξανα στο μεγαλο μεσα??

στεναχωριεμαι να τον βλεπω σε τοσο μικρο ενυδρειο...

τα ασπρακια του χουν φυγει...

αλλα στο σωμα του ειδα 3 σα κυλιδες με ποιο ξεθωριασμενο χρωμα σημερα... σαν να τον βεντουζαρε το γλυφτακι σε 3 σημεια μουθ φανηκε...

θα ανεβασω και μια φωτο τωρα απο το καραντινα...

βιντεο αυριο απο το μεγαλο... να το καθαρισω πρωτα...

ουφ τα πα :D-_-

edit ! οριστε και οι φωτος απο το καραντινα... ειναι γαλαζιο το ενυδρειακι και καπως καμπυλο... για αυτο φαινεται περιεργο... το φως ειναι χαμηλο... και η θερμοκρασια στοθυς 32...

αυτα...

http://imageshack.us/g/204/img1453z.jpg/

του πεταξα και φαι και βιταμινες.. αλλα δεν εφαγε... μαλλον δε του αρεσε το καραντινακι του..

ακουω οδηγιες...απο δω και περα!

Έγινε επεξεργασία - Andrew13
Link to comment
Share on other sites

http://imageshack.us/g/838/img1385l.jpg/

οριστε και δυο φωτος 1 βδομαδα πρωτου μπουν οι δισκοι οι νεοι δηλαδη πριν 10μερες περιπου...

το γρασιδι στην μεση και το πισω δεξια το ψηλο το κοκκινο δεν επεζησαν... μεσα σε 1 βδομαδα μου χαλασαν... το γρασιδι το σκισανε περα δοθε οι πλακοστομοι κ τα αλλα... και το πισω... μαραθηκε και ξεριζωθηκε μονο του...

γενικα με τα φυτα εχω θεμα πρεπει να βρω ανθεκτικα στη ζεστη των δισκων και στα petcity δυσκολα βρισκεις τετοια...

τι υγρα λιπασματα τους εχω ριξει... δυσκολα επιζουν .. μονο οι ανουμπιες ειναι αθανατες χρονια τωρα...

ΒΡΗΚΑ και το Βιντεακι πριν 5 μερες που χα παρει τα δισκακια σας το ανεβαζω σε λιγα λεπτα!!!!

να δειτε πως ειναι τωρα το ενυδρειο ...

Έγινε επεξεργασία - Andrew13
Link to comment
Share on other sites

-Για κανένα λογο δεν πρέπει να κλείνεις το φίλτρο καταστρέφεις τη βιολογία του...

-προσπάθησε η καραντίνα να βρίσκετε σε μέρος ήσυχο χωρίς εξωτερικές ενοχλήσεις, πολύ φώς ,κίνηση....

-μούλιασε την αγαπημένη του τροφή με βιταμίνες (δεν έφαγε γιατί είναι στρεσσαρισμένος απο την αλλαγή )

-συνέχισε την θεραπεία (εγώ θα του εβαζα general cure & furan μαζί)

καλή επιτυχία. :D

Έγινε επεξεργασία - south
Link to comment
Share on other sites

-Για κανένα λογο δεν πρέπει να κλείνεις το φίλτρο καταστρέφεις τη βιολογία του...

-προσπάθησε η καραντίνα να βρίσκετε σε μέρος ήσυχο χωρίς εξωτερικές ενοχλήσεις, πολύ φώς ,κίνηση....

-μούλιασε την αγαπημένη του τροφή με βιταμίνες (δεν έφαγε γιατί είναι στρεσσαρισμένος απο την αλλαγή )

-συνέχισε την θεραπεία (εγώ θα του εβαζα general cure & furan μαζί)

καλή επιτυχία. -_-

Εεετσι!!!!! :D

Link to comment
Share on other sites

ο δισκος εχει ξαναμπει στο μεγαλο ενυδρειο εδω και καποιες μερες ειναι καλυτερα... φτιαχνει το χρωμα του σιγα σιγα...

τρωει οπως παντα σα λαιμαργος και πειραζει τα αλλα δισκακια...

τα βιντεακια τα ειδατΕ? η τζαΠΑ τα ανεβασα? :P

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι η θερμοκρασία στους 32 είναι ότι καλύτερο για την αναπαραγωγή τον παρασίτων στους δίσκους και εάν είναι να κάνουμε θεραπεία με θερμοκρασίες χρειάζεται λίγο παραπάνω από 32 . Θα πρέπει να ξαναπάρεις τεστάκια καθώς από ότι κατάλαβα μετράς μονο ph και με τα φάρμακα εντός του ενυδρείου η βιολογία πρέπει να έχει εξαφανιστεί . Επίσης από προσωπική εμπειρία το καλύτερο φάρμακο είναι το καθαρό νερό και καθαρό νερό για τον δίσκο σημαίνει να είναι και το ph κάτω από το 7 όπου επιβιώνουν παράσιτα που ο δίσκος έχει τα αντισώματα να τα αντιμετωπίσει πάνω από το 7 ph θα είναι πάντα επιρρεπείς σε ασθένειες ειδικά εάν τους αγχώνουμε με alien συγκατοίκους . Καλή συνεχεια και πριν το pet shop έχουν πολλά να σου πούνε εδώ οι φίλοι του forum εκτος εάν το pet shop έχει όντως εμπειρία στο συγκεκριμένο ψάρι

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Κανένα νεό? Πως είναι η κατάσταση με το δισκάκι και τις μετρήσεις σου?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...