Jump to content

Προβλημα με καινουριο Tunze Osmolator!!


Recommended Posts

Καλησπέρα!!

Σημερα παρελαβα το ολοκαινουριο Tunze Osmolator μου.

Εκανα ολες τις συνδεσεις σωστα.εβαλα τον οπτικο sensora στην θεση που περιγραφει ο κατασκευασης (η σταθμη του νερου στη μεση του κωνου) εδωσα ρευμα στο συστημα για 3-5 δευτερολεπτα δουλεψε η αντλια οπως λεει ο γερμανος και μετα εμεινε αναμενο μονο το LEVEL

Για να δω αν λειτουργει κατεβασα την σταθμη πειραζοντας το χτενι του rsm 250 και.........τιποτα!!!!Καμια αντιδραση!!!Τι γινετε???εκανα διαφορους πειραμματισμους....τζιφος....καμια ενδειξη κιαμια αλλαγη στα ledakia!!

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς ότι π.χ. ο αισθητήρας είναι τελείως έξω απ'το νερό και η αντλία δεν λειτουργεί;

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες να το βγάλεις/βάλεις στην πρίζα; Αν με το που το βάζεις στην πρίζα δουλεύει η αντλία για λίγα δευτερόλεπτα, έστω σημαίνει ότι δεν έχει πρόβλημα και ότι παίρνει ρεύμα. Οπότε το πρόβλημα είναι ή στον αισθητήρα (δε παίζει να είναι βρώμικος κλπ, αφού είναι καινούργιος) ή στην κεντρική μονάδα.

Η πιό απλή εκδοχή είναι ότι μπορεί να μην είναι καλή κάποια σύνδεση εσωτερικά, αλλά αφού το πήρες καινούργιο στη θέση σου δε θα το άνοιγα, αλλά θα επικοινωνούσα με το κατάστημα...

Link to comment
Share on other sites

Και ξαφνικα εστρωσε!!!

O αισθητήρας θα πρέπει να πάντοτε στεγνός, γιατί διαφορετικά δεν δίνει σήμα γιά να πέφτει νερό.Πολλές φορές και μιά σταγόνα τον φρακάρει.Αρα καλό είναι αυτός να βρίσκεται στην αντίθετη μεριά απο εκεί που πέφτει το νερό.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως σήμερα είχα το αντίθετο πρόβλημα: ο αισθητήρας ήταν μέσα στο νερό, και η αντλία δούλευε συνέχεια!

Νομίζω ότι ήταν από τις φυσαλίδες που είχαν μαζευτεί στην επιφάνεια...

Τελικά πάντως φαίνεται αρκετά "ευαίσθητος" ο αισθητήρας. Αναρωτιέμαι αν δε θα ήταν καλύτερα με 2 φλοτεράκια να τελειώνουμε...

Link to comment
Share on other sites

εγω και με 1 φλοτερακι κανω τη δουλεια μου τα τελευταια 4 χρονακια. :D

Link to comment
Share on other sites

Επειδή και εγώ έχω το RSM 250 και σκεφτομαι να βάλω osmolator... Μήπως μπορείς να μου πεις σε ποιο σημείο τον τοποθέτησες?

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησε να είναι σε σημείο με την λιγότερη ανατάραξη στη επιφάνεια και να μη τον χτυπάει άμεσα δυνατό φως.

Ίσως να μπορούσες να τον τοποθετήσεις μέσα στο εσωτερικό χώρισμα.... δεν το έχω δει από κοντά RSM 250, αλλά φαντάζομαι ότι με κάποια πατέντα θα μπορέσει να μπει.

Link to comment
Share on other sites

Απο την τεταρτη φορα που το εβαλα και το εβγαλα στην μπριζα και μετα αρχισε να δουλευει κανονικα.

Σε ενα απο τα πισω διαμερισματα το εβαλα εκτος απο αυτο του skimmer ολα τα αλλα κρατουν την ιδια σταθμη.

Link to comment
Share on other sites

Το σωληνάκι πρέπει ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ να τοποθετηθεί σχετικά ψηλά ,γιατί πάρα πολλές φορές, όταν σταματάει η αντλία να δουλεύει, επειδή έφτασε η στάθμη νερού στο επιθυμητό σημείο,αυτό συνεχίζει να βγάζει νερό απο τον κάδο!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...