Jump to content

Πρπβλημα Με R/o Ro Man Aντιστροφη Οσμωση


Sindarta

Recommended Posts

Εχω μια αντιστροφη οσμωση 5 σταδιων.Σημερα εκανα αλλαγη στα προφιλτρα.τα 3 γνωστα.....

Εβαλα το συστημα να τρεξει για να περασουν καποια λιτρα πρωτα οπως λεει ο κατασκευαστης παρατηρισα πολυ αργο ρυθμο ροης (σημειωση ειναι 150gpd) kai μηδενικο "βρωμικο".Μετα απο απο πειραματισμους καταλαβα πως το προβλημα ειναι στην μεμβρανη σαν να εηει βουλωσει....οταν εβγαλα το σωληνακι που την τροφοδοτει πεταχτηκε μαυρο νερο με πιεση.

Επισης οταν κλεισω την βανα της παροχης η πιεση στο μανομετρο παραμενει υψηλη για αρκετη ωρα....

Μηπως κατεστρεψα την μεμβρανη μου?Και αν ναι γιατι??

Link to comment
Share on other sites

ειναι θεμα κλειστου κυκλωματος της πιεσης η καθυστερηση.δεν νομιζω πως εκανες ζημια στη μεμβρανη.τα μαυρα ζουμια που ειδες ειναι προφανως τα καταλυπα απο τον ανθρακα που ξεπλυθηκε.αυτο που πρεπει να κανεις ειναι να την αφησεις για καποια ωρα να καθαρισουνε τα προφιλτρα της και να φλασαρεις καλα την μεμβρανη για να καθαρισει απο τα υπολειματα.εννοειται πως ολη αυτην την ωρα απο νερο πετας τα παντα....

Link to comment
Share on other sites

Την ειχα σχεδον μια ωρα ανοιχτη.Καμια διορθωση ροης.Και μου κανει εντυπωση πως οσο την φλασρω δεν εχω καθολου βρωμικο νερο στη αποχετευση...σταγονα!Λες με την ωρα να στρωσει?να την αφησω στο flash mode?

Link to comment
Share on other sites

Την ειχα σχεδον μια ωρα ανοιχτη.Καμια διορθωση ροης.Και μου κανει εντυπωση πως οσο την φλασρω δεν εχω καθολου βρωμικο νερο στη αποχετευση...σταγονα!Λες με την ωρα να στρωσει?να την αφησω στο flash mode?

Επισης η πιεση φτανει το 100!!

Link to comment
Share on other sites

αν εχεις κανει ολα οσα προβλεπονται δωσε χρονο.φλασαρε την κανα τεταρτο,και μετα βαλτην να δουλεψει.αν δεν ερθει η πιεση εκει που πρεπει μεσω της μεμβρανης δεν θα δεις ουτε βρωμικο ουτε καθαρο νερο.τωρα το συστημα σου εχει παρει μεσα αερα....

Link to comment
Share on other sites

Κατα το φλασαρισμα δεν θα επρεπε να ακουγετε κατι?η να εχω ποσοτητα νερου στην αποχετευση?

Link to comment
Share on other sites

Κατα το φλασαρισμα δεν θα επρεπε να ακουγετε κατι?η να εχω ποσοτητα νερου στην αποχετευση?

προφανως να βλεπεις ''βρωμικο''.......γιαυτο σε ρωτησα αν ολα μπηκανε σωστα..
Link to comment
Share on other sites

Ανοιξα τα προφιλτρα πεταξα τα παλια.....Εβαλα τα καινουρια.....εσφιξα και μετα εβαλα το συστημα σε λειτουργεια....αυτα....τιποτε αλλο.

Ουτε θορυβος.....ουτε βρωμικο νερο

Link to comment
Share on other sites

τι να σου πω...το πιο λογικο ειναι πως πηρε αερα το συστημα μεσα του και γιαυτο καθυστερει....

περιμενε ομως και αλλες αποψεις.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω anyway...θα του δωσω χρονο.....

να μ'ευχαριστουσες αν καναμε και δουλεια.... :D τεσπα,περιμενε και αλλες γνωμες σχετικα.
Link to comment
Share on other sites

Φιλε klaz.Δεν αντεξα ελυσα ολο το συστημα....ανοιξα το θαλαμο της μεμβρανης.....και αντιμετωπισα ενα μεγαλο στρωμα ανθρακα στην επιφανεια της μεμβρανης σε συνδυασμο με ενα στρωμα αλατων γυρω...το οποιο και ειχε βουλωσει την εξοδο της αποχετευσης!!!το εβγαλα.....τιναξα την μεμβρανη δυνατα και αφου πεταξε πολυ μαυριλα τη ξανατοποθτησα...και ολα ρολοι....ΤDS μηδενικο.....ροη κανονικη.....

Ευχαριστω παντως.

Συμβουλη προς ολους.....στην αλλαγη των προφιλτρων καλυτερα τα πρωτα 2-3 λιτρα να μην τα αφηνουμε να περνανε στην μεμβρανη....!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...