Jump to content

Απορίες


orestispap2001

Recommended Posts

Συντομα (οταν βρω δουλεια να εχω λεφτα, ατιμο ΔΝΤ και ΓΑΠ....)θα αλλαξω το 80αρι σε 160αρι και σκευτομαι σοβαροτατα να φτιαξω diy μονομαχοενυδρειο 30λτ. Εχω σκευτει να κανω στη πλατη βιολογικο φιλτρο με υπερχειλιση. Ωστε να αποφυγω και το φαγωμα καθαρων λιτρων αλλα και του αντιαισθητικου κατε με, και να εχω και τον θερμοστατη "πισω" να μην φαινεται.
Διαβασα οτι δεν χρειαζεται (γιατι θα ειναι και φυτεμενο).
Δεν θα ειναι καλυτερα το βιολογικο για ποιο σταθεροτητα;
Και κατι ακομα γιατι δεν παει το blackwater με το φυτεμενο; Δεν θα ειναι με δυσκολα φυτα αν ειναι οτι δεν θα περναει πολυ φως...

Link to comment
Share on other sites

Συντομα (οταν βρω δουλεια να εχω λεφτα, ατιμο ΔΝΤ και ΓΑΠ....)θα αλλαξω το 80αρι σε 160αρι και σκευτομαι σοβαροτατα να φτιαξω diy μονομαχοενυδρειο 30λτ. Εχω σκευτει να κανω στη πλατη βιολογικο φιλτρο με υπερχειλιση. Ωστε να αποφυγω και το φαγωμα καθαρων λιτρων αλλα και του αντιαισθητικου κατε με, και να εχω και τον θερμοστατη "πισω" να μην φαινεται.

Διαβασα οτι δεν χρειαζεται (γιατι θα ειναι και φυτεμενο).

Δεν θα ειναι καλυτερα το βιολογικο για ποιο σταθεροτητα;

Και κατι ακομα γιατι δεν παει το blackwater με το φυτεμενο; Δεν θα ειναι με δυσκολα φυτα αν ειναι οτι δεν θα περναει πολυ φως...

αν εννοείς αν χρειάζεται βιολογικό φίλτρο πιστεύω πως ναι.

Πρέπει να έχεις πάρα πολύ πείρα για να το καταφέρεις χωρίς φίλτρο.Επίσης όπως και εσύ λες θα είναι καλύτερα με το φίλτρο για σταθερότητα(+ ότι είναι και μικρό το ενυδρείο)

Πιστεύω πως ο λόγος για το οτι δεν παει φυτεμένο με blackwater είναι επειδή δεν παιρνάει πολύ φως.Εξαρτάται και πόσο blackwater εννοείς.

Εγω στο παλιο μου 23λ μονομαχοενυδρειο ειχα κιτρινο νερακι με ευκολα φυτα αλλα δεν ήταν και black :D

Link to comment
Share on other sites

Ε ειπαμε οχι να'ναι και μαυρη μαυριλα πλακωσε... Να τον βλεπουμε κιολας!!!

Μια "κιτρινιλα" να εχει, οχι να'ναι μαυρο... :D

Αλλωστε και το ψαρι δεν θελει εντονο φωτισμο και για αυτο παιζεις με χαμηλων απαιτησεων σε φωτισμο φυτα.

Και εγω λεω οτι μαλλον (αν οχι σιγουρα) ειναι καλυτερο με βιολογικο φιλτρο (εννοειται παντα με χαμηλη εως μηδενικη ροη) παρα χωρις τιποτα απλα με τα φυτα και το βυθο που λενε καποιοι....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...