Jump to content

Αντίστροφη όσμωση


Recommended Posts

Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω γτ όσο περισσότερα διαβάζω για την Α/Ο τόσο περισσότερο μπερδεύομαι...Τσπ εχω ενα ενυδρείο 100l και τρέχει 1,5 χρόνο.. Σήμερα το άδειασα ολο το νερό και το ξανά γέμισα με Α/Ο.. Γτ στο βαρέλι προετοιμασίας μου δίνει ph 6 και μέσα στο ενυδρείο 7.6??? :D Μετράω με υγρά test της api...

Link to comment
Share on other sites

Το pH δεν είναι παράμετρος σταθερός αλλά που μεταβάλλεται αναλόγος τα στοιχεία που υπάρχουν στο νερο.

Οπότε λάθος σου που το μετράς το βαρέλι γιατί απλά δεν σε ενδιαφέρει τι έχει στο βαρέλι.

Αν έχεις 100% νερό Α/Ο στο ενυδρείο σημαίνει ότι έχεις 0dkH (μέτρα το kH στο βαρέλι γιατί αυτό σε ενδιαφέρει). Οπότε το που θα πάει το pH θα εξαρτηθεί απο το ενυδρείο σου.

Τι διακόσμηση έχεις στο ενυδρείο?

Άμμο τι είδος είναι, πέτρες τι είναι?

Link to comment
Share on other sites

Επίσης να σου προσθέσω ότι όταν μετράς ΡΗ ουσιαστικά μετράς συγκεντρώσεις ιόντων Η. Λόγω της μη ύπαρξης ιόντων στο νερό αυτό μπορεί να σου δείξει οποιαδήποτε τιμή αφού μπορεί απλά να επηρεαστεί από σκόνη και άλλους παράγοντες. Αν θέλεις να κατεβάσεις το ΡΗ σου θα πρέπει να το κάνεις σταδιακά με αναλογία νερού ΑΟ και νερού βρύσης. Θα πάρει αρκετό διάστημα αλλά μετά θα δεις ότι θα κατέβει. Αυτοί που χρησιμοποιούν ΑΟ μετράνε το TDS του νερού. Εσύ όπως σου είπαν μπορείς να μετρήσεις σκληρότητες. Για παράδειγμα με ΚΗ 3 το ΡΗ νομίζω είναι κοντά στα 6-6,5 αν δεν κάνω λάθος. Οπότε φτιάξε σκληρότητες και το ΡΗ θα σου έρθει από μόνο του.

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα.. ευχαριστώ για την απάντηση Δεν έχω καθόλου εμπειρία από Α/Ο και απλά μου φάνηκε περίεργη αυτή η διαφορά στο PH. Ήταν σωστή η κίνηση που γέμισα με 100% νερό από την όσμωση το ενυδρείο?? Το ενυδρείο είναι φυτεμένο η άμμος είναι χαλαζιακή και υπάρχουν μέσα 2 ξύλα....

Link to comment
Share on other sites

Ήταν σωστή η κίνηση που γέμισα με 100% νερό από την όσμωση το ενυδρείο?? Το ενυδρείο είναι φυτεμένο η άμμος είναι χαλαζιακή και υπάρχουν μέσα 2 ξύλα....

Τι ψάρια έχεις σκοπό να βάλεις μέσα?

Για κάποιον ο οποίος δεν έχει πολύ εμπειρία σε ενυδρεία δεν ξέρω κατα πόσο θα ήταν "σωστή" η κίνηση του να βάλει μόνο νερό Α/Ο.

Link to comment
Share on other sites

Σκοπεύω να βάλω gurammi!!

για τετοια ψαρακια θα μπορουσες να βαζεις μισο μισο νερο βρυσης-οσμωσης.
Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να αναφέρω ότι το φίλτρο μου ήταν γεμάτο από νερό βρύσης που έτρεχε στο ενυδρείο.. Πώς είστε τόσο σίγουρος ότι με μισό μισό θα μπορώ να βάλω αυτά τα ψάρια?? σήμερα αγόρασα test.. οι τιμες που πήρα στο ενυδρείο μου είναι... KH 4, GH 6, PH 7,6...

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω κάτι πράγματα εντελώς επιφανειακά για τα Gurami και νομίζω το νερό σου ειναι οκ όπως είναι.

Link to comment
Share on other sites

εισαι σιγουρος οτι μετρας καλα..?θεσσαλονικη με τετοιες χαμηλες σκληροτητες..? :P

Link to comment
Share on other sites

οντως αυτες ειναι.με ελαχιστη τυρφη παντως μπορεις ελαχιστα να ριξεις την γενικη σκληροτητα.το ψαρι σου δεν εχει καποιο θεμα με τις μετρησεις που μας ειπες.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας.... Επειδή τελικά άλλαξα γνώμη για τα ψάρια σας είναι εύκολο να μου πείτε ένα τρόπο για να ρίξω το ph ώστε να βάλω ramirezi... η γενική σκληρότητα που έχω είναι καλή αλλά το ph είναι στο 7,6....

Link to comment
Share on other sites

φτιαξιμο νερου με τυρφη,η παροχη διοξειδιου με προσοχη ομως...

Link to comment
Share on other sites

κοιταξε,τα ραμιρεζι θελουν καλα στρωμενο,παλιο ενυδρειο και μαλιστα με ιδιαιτερα καλη ποιοτητα νερου.εαν μπορεις να εχεις οσο γινεται σταθερο το πεχα σου γυρω στο 7,τοτε δεν θα υπαρχει προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...