Jump to content

1η Γεννα Γκαπυ ΒΟΗΘΕΙΑ


Italoss

Recommended Posts

Καλησπερα. Σημερα καθως πηγαινα να ταισω τα γκαπυ μου παρατηρησα δυο μικρα νεογεννητα μωρακια να κολυμπανε.Εδω και μερες ειχα υποψιες οτι η μια γκαπινα μου ειναι εγκυος επειδη ειχε γινει ΤΟΥΜΠΑΝΟ :D

Ολες τις θηλικες τις πηρα απο μωρα οποτε οποια και να γεννησε ειναι σιγουρα 100% η πρωτη της γεννα.Αυτο που με προβληματιζει ειναι γιατι μονο 2 μωρα?(Δεν ξερω αν φαγωθηκε καποιο αλλο η το ρουφηξε το φιλτρο)Εινα φυσιολογικο για πρωτη γεννα?

Link to comment
Share on other sites

πιθανον να φαγωθηκαν αν δεν υπάρχουν αρκετα φυτα αφου τα ''κινυγαν'' με το που γεννηθουν

πιθανον να τα ρουφιξε το φιλτρο αρα βάλε κατι π.χ. τουλι στην εισοδο του φιλτρου

πιθανον να συνεχίσει να γενναει για το υπολοιπο της μερας μην βιαζεσαι

πιθανον αν έχεις πολλα φυτα να μην τα βλέπεις

τωρα τα μικρα αν δεν έχεις φυτα βάλτα εστω σε μια μεγάλη αποχη ''κοντα''στην έξοδο του φιλτρου για να αννανεωνει το νερο σαν πρόχειρη λύση

απο τροφη τρψε πολυ καλα φιλαρακια και θα την τιμησουνε

νομιζω σε κάλυψα

και να σου ζησουνε :D-_-

Έγινε επεξεργασία - Billias
Link to comment
Share on other sites

Kαι με καλυψες και σε ευχαριστω πολυ.Απο βλαστηση πιστευω πως ειμαι αρκετα καλα και θα βοηθηθουν απο αυτη.Και παλι ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα αν ειναι σιγουρα η πρωτη γεννα τις θυληκιας μην περιμενεις πολλα μωρα...

Link to comment
Share on other sites

Kαι με καλυψες και σε ευχαριστω πολυ.Απο βλαστηση πιστευω πως ειμαι αρκετα καλα και θα βοηθηθουν απο αυτη.Και παλι ευχαριστω

Καλη σου ημέρα,

Την προηγούμενη εβδομάδα είχα και εγω τις πρώτες μου γενες. Και οι 5 θηλυκες μου ήταν τουμπανα.

Όταν αντιλήφθηκα ένα νεκρό μικρο στον πάτο ( λίγο πριν το κατασπαραξει η γαριδα) πανικοβληθηκα φυσικα και έψαχνα πως να κράτησω τα μικρά στη ζωή. Κατάφερα και έβαλα 1 μικρο σε μια γεννηστρα και απογοητευτικά πως καταφερα έχω μόνο ένα.

Την επόμενη μερα όταν ξύπνησα και άναψαν τα φώτα, βρήκα αλλα 3! Καταφερα και έβαλα και αλλα 2 στη γεννηστρα.

Για να μην στα πολυλογω σε σύνολο 4-5 ημερών και ενώ είχα προστατευμενα 3 μέσα στη γεννηστρα είδα αλλα 15-16 έξω στο ενυδρειο! Τότε πολυ απλα τα άφησα όλα ελεύθερα. :D

Όπως καταλαβαίνεις κάθε νύχτα γεννουνται και αλλα. Τα φυτά κάνουν όλοι την δουλειά. εδώ έχω δει νεογέννητο να κάθεται στον πάτο στα χαλίκια και να μην το βλέπει κανένας.

Σήμερα 7 ημέρες και όλα έχουν γίνει πρώτοι μάγκες -_- Πηγαίνουν όπου θέλουν, κάνουν ότι θέλουν και τα μεγάλα δεν ασχολούνται μαζί τους. Και ειναι μικρά απο 1 εώς 7 ημερών.

Εφόσον έχεις φυτά και τριβεις καλα και την τροφή, τα μικρά θα έχουν να φάνε.

Οπότε σε συμβουλευω να μην ανησυχείς, και θα δεις να ξεπεταγονται απο παντού και αλλα μικρα :D

Υ.Γ. Και οι δικές μου μικρές ήταν, οπότε δεν είχαν γεννες στο ενεργητικο τους.

Οπότε οι φίλοι απο Θεσσαλονίκη, ετοιμάστε τα ενυδρεια σας, να σας στείλω ψαράκια -_-

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...