Jump to content

Νεροχελωνάκια!!!


Recommended Posts

Καλησπέρα...θέλω να κάνω μια ερώτηση!!

Χελωνίτσα 3 ημερών αγορασμένη απο petshop. Λοιπόν το ενυδρείο 50 λίτρα,έχει φίλτρο για 50 λίτρα,εχει θερμοστάτη,και του πήρα και λάμπα.Πήρα μια πέτρα κ πάνω της έβαλα ακομη μια σε μορφή σκάλας.

Το γέμισα σχεδόν 15 cm κ ίσα που προεξέχει οπότε το καβούκι μας είναι έξω.Λιάστηκε και βούτηξε,σχετικά δυνατά ρεύματα (φυσιολογικα) που την έπαιρναν λιγο μαζί τους αλλα κολυμπούσε κ όλα καλα μετα απο καμια ώρα προφανώς κουράστηκε.

Προσπάθειες για να ανέβει στην ξέρα σχετικα ελάχιστες αλλα πιανόταν γυρω για αερα...

Στο κεντρικό σκαλί αέρα πήραμε αλλα πάνω με τίποτα...

Μετά κάθησε στον πάτο για αρκετή ώρα και ανέβαινε μετα βίας για αερα.Αγχώθηκα και την έβαλα πίσω στηγξ πλαστική χελωνιέρα...

Δεν ξέρω γιατι μου ζορίστηκε μπορεί καποιοσ να μου πει τι συμβαίνει κ πότε να τον ξαναβάλω??????

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα μεταφέρθηκε.

Link to comment
Share on other sites

γεια σου φιλε μου.μην ανησυχεις για το οτι δεν ανεβαινει για να στεγνωσει στην πετρα γιατι ειναι ακομη σε περιοδο προσαρμογης.δωστης λιγες μερες καιρο κ δεν θα ξεκολαει απο πανω.το μονο που πρεπει να προσεχεις ειναι η θερμοκρασια που πρεπει να ειναι 30-31 βαθμοι εκει που λιαζεται και 24-25 στο νερο.δεν ξερω τι λαμπα εβαλες αλλα θελει λαμπα ακτινοβολιας uvb 5% κ λαμπα πυρακτωσεως για ζεστη.κ μην την εχεις αλλο στη χελωνιερα.ειναι ακαταλληλη.η μονη χρηση που μπορεις να της κανεις της χελωνιερας ειναι για κανενα 10λεπτο την μερα να ταιζεις εκει τη χελωνα σε χλιαρο νερο για να μην βρωμιζει το νερο στο μεγαλο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ μπορείς να βρεις κάποιες αρχικές πληροφορίες: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=65716

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου σε ευχαριστώ πάρα πολύ και ειναι uvb 5% όσο για πυρακτώσεως δεν έχει!!!απλά επειδή φοβήθηκα κατέβασα την στάθμη του νερού στα 10cm..Άρα δεν φοβάμαι αλλο και να την αφήσω να ηρεμήσει???Πάντως εμένα με ηρέμησες και σ ευχαριστώ πάρα πολύ...Εξάλλου και 1η μου φορά!!! ΄-)

Link to comment
Share on other sites

αμα δεν εχεις πυρακτωσεως βαλε μια λαμπα τυπου σποτ η οποιαδηποτε αλλη εχεις προκειμενου η βερμοκρασια στο σημειο λιασματος να ειναι 30-31 βαθμοι.ειναι σημαντικο να ειναι τοση η θερμοκρασια προκειμενου η χελωνα να ανεβασει την εσωτερικη της θερμοκρασια ωστε να παρει μπρος ο μεταβολισμος κ το ανοσοποιητικο της συστημα.ισως μπορει να μην ανεβαινει κ στην πετρα γιατι κρυωνει.γενικα ηρεμησε εισαι σε πολυ καλο σταδιο με μεγαλο ενυδρειο φιλτρο λαμπα κ θερμοστατη.διαβασε κ κανενα caresheet οπως εδωσε ο φιλος πανω κ με το θερμομετρο κ τη λαμπα θερμανσης πετυχε τις θερμοκρασιες που σου ειπα μεσα κ εξω απο το νερο κ θα εισαι μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία σε ευχαριστώ πάρα πολύ φίλε μου πραγματικά ηρέμησα!Οκ αν είναι θα το κάνω και αυτό ώστε να πάνε όλα καλα....είσασταν πολύ καλοί και ευτυχώς όλα πήγαν καλα παιδιά!!!!

Link to comment
Share on other sites

Όσο έχεις όρεξη να φτιάξεις κάτι καλό για τα ζωντανά σου όλα θα πάνε καλά.

Δύο πρόσφατες παρουσιάσεις μελών που θα σε βοηθήσουν στην προσπάθεια σου.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=66997&hl=

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=65482

Link to comment
Share on other sites

Όσο έχεις όρεξη να φτιάξεις κάτι καλό για τα ζωντανά σου όλα θα πάνε καλά.

Δύο πρόσφατες παρουσιάσεις μελών που θα σε βοηθήσουν στην προσπάθεια σου.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=66997&hl=

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=65482

:D-_-

thanks φωτη

φίλε johnny_bee

ρήξε μια ματια και μην ανχωνεσε

η χελωνιτσα σου θα κοιμαται εξωλοκληρου μες το νερο και θα καθεται σχεδον όλη την μερα μες το νερο και αυτο ειναι το φισιολογικο δως της χρόνο

ότι απορια έχεις εδω είμαστε να σου την λείσουμε με κάθε λεπτομερια

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ λοιπόν και πάλι παιδια και χαιρομαι για αυτό.Απλά μου φαινεται σύμφωνα με το νερό πρεέι να βάλω λίγο πιο ψηλά τις ξέρες

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αν γίνομαι ενοχλητικός αλλα ακόμα μια ερώτηση

Σχετικά με τις 'ξέρες' έτσι όπως τις έχω τώρα,λόγω φίλτρου, δεν είναι σχεδόν καθόλου έξω απο το νερό απλά ο αλανάκος βγαζει το κεφάλι και κάθεται.

Τι μπορώ άλλο να βάλω???Γυαλί,κεραμικό,όπως τις γλάστρες που είδα στις photo,πλαστικό,ξύλο???

Link to comment
Share on other sites

τα πάντα ότι θες και να έχεις και μια ραμπιτσα να αναιβενει άνετα

αν μπορεις η στερια να μην ειναι εντελως επιπεδη για να στεγνωνει και το καβουκι απο κάτω και αυτος ειναι και ο λογος που σκαρφαλωνουνε η μια πανω στην άλλη

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα...Σε ευχαριστώ καταρχην πάρα πολύ και για τη βοήθεια και για τις γνωσεις σου!Απλά σχεδόν δεν μπορεί δεν θέλει να ανέβει δεν ξέρω πολύ σπάνια τν είχα δει να ανεβαίνει κ γ αυτό το έκνα έτσι αλλά άμα είναι τα ξαναλλάζω....

Link to comment
Share on other sites

να σχηματισεις μια ραμπιτσα να ανεβαινει εύκολα

και να υπαρχουν άλλα σημεια στο ενυδριακη σου οπου το χελωνακι να μπορει να ειναι μεσα και απλα να κρατιετε για να βγάζει το κεφάλι

στην στερια θα βγαινει να στεγνωνει όση ωρα θέλει και θα ξανα βουταει μεσα

αν βαλεις και λαμπα πυρακτωσεως(θερμανσης) με το που θα την αναβεις θα σκαρφαλωνει και οταν την σβηνεις θα ξανα βουταει

και μια λεπτομερια επειδη ακομα ειναι τρεσαρισμενο αν εισαι κοντα μην περιμενεις να αναιβει νοιωθει πιο ασφαλες μες το νερο και κρυμένο

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα,ναι σ'αυτο έχεις δίκιο μόνο αυτό κανει βασικα κρατιέται κ αναπνέει!!!!

Τωρα την μια πέτρα την έβαλα με μια ελαφρία κλήση προς τα πάνω και σε ένα σημείο της είναι ξέρα...Μόλις το πήρε γραμμή,χωρίς λάμπα πυρακτώσεως ακόμα γιατί δεν έχω τσουπ ανέβηκε ο κύριως και έκανε αυτό ακριβώς που είπες!!!χαχαχαχα,μάλιστα σήμερα με το που έβαλά το χέρι μου στο νερό ήρθε πολύ κοντά στο δάχτυλο μου και το κείτουσε,είχε πολύ πλάκα!!! :-)

Link to comment
Share on other sites

Επίσης το φίλτρο που έχω είναι 50λιτρο όπως και το ενυδρείο.Μετά απο καμιά 20αρια μέρες λέω να το καθαρίσω το φίλτρο...αφού το κάνω το νερό το αλλάζω όλο η το 1/3 του???Και ολόκληρο το νερό πότε περίπου??Η δεν χρειάζεται καν??

Link to comment
Share on other sites

Βαλε μια φωτο κ θα σου λυσω όλες τις αποριες μη σου πω κατι λαθος.παιζουνε ρολο το φιλτρο τι καδο θα εχει αν εχεις χαλικι κατω κ.α.

Θα τρωει απο το χερι σου σε λιγο καιρο κ θα πλατσουριζει ολο τ0ν κοσμο.

Link to comment
Share on other sites

Απόλυτα σωστή η ιδέα σου φίλε μου και σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την προσοχή και την βοήθεια που μου παρέχεις!!! Άκουσα αυτό που μου είπες και ορίστε η photo που ζήτησες. Αρχικά και τώρα το ενυδρείο....

Οπότε θα χαιρόμουν να ακούσω.

Link to comment
Share on other sites

καταρχην μπραβο σου :P

και να την χέρεσαι ;)

επειτα:

-)την λάμπα βάλτην να χτυπάει στην στερια και όχι σε μεγαλύτερη αποσταση των 20εκ. αν είναι εφικτό

-)το χρωματιστο χαλικι βγάλτο είναι αφυσικο και γενικα μην βάλεις χαλικι ειναι εστια μυκητων και μολύνσεω αν δεν το πλαινεις πάρα πολυ συχνά

-)την μια πέτρα βγάλτην να αδιάσει λιγο ο χωρος να υπάρχει χόρος για κολύμπει

-)εχεις την ιδιότητα να βάλεις καπακι ως εκει που είναι η λάμπα να κραταει θερμοκρασια αερα και υφρασία

-)το φιλτράκι σου θα θέλει καθαρισμα όποτε πέφτει η ροη - η χελωνιτσα ειναι νεογνό ακόμα - και θα έχει λιγες ακαθαρσίες και μεσα στο φιλτράκι να βάλεις Eheim Ehfifix το οποιο θα το ξεπλένεις και θα το ξαναβάζεις γιατι τα σφουγγάρια θα γίνονται για πέταμα γρηγορα σε αυτο το φίλτρο και να βάλεις μια ποσοτητα εν.άνθρακα και ζεόλιθο (π.χ.Carbolit TROPICAL συνδιασμος και των δύο έτοιμος))για αφαιρεση αμμωνιας και άλλων τοξικών

-) να αφερεις ότι ακαθαρσιες βλέπεις με μια σιριγγα

περιμένω απορίες για ότι χριαστείς στην διαθεση σου

βασίλης :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Γιάννης,χαρηκα!!! Καταρχήν θέλω να σου δώσω συγχαρητηρια για τις γνώσεις σου και για την χελωνοοικογενεια σου ειναι τέλειες φτου φτου φτου!!!!

ε,δεν καταλαβα κατι σχετικα με τον ανθρακα και τον ζεόλιθο.Αυτό μπορεί να τοποθετηθεί στο ήδη υπαρχων φίλτρο που είδες η θα πρεπει να προμηθευτώ εξωτερικό φίλτρο?Και όσο για την αλλαγη του νερού έτσι οπως τον εχω τωρα καθε ποτε θα πρεπει και το 1/3 του νερου μονο?Σκεφτηκα επισξης να παρω αντλια νερου για το αδειασμα...ελπιζω να βρω κατι οικονομικο προς το παρον,αλλιως θα βρω μια πατεντα.Και όσο για το χαλικι μάλλον εχεις δικιο αλλα μετα τι να βαλω κατω?

Link to comment
Share on other sites

Χαχ,ειναι κ πονηρος ο κυριος μονο οταν δεν τον βλεπω βγαινει και λιαζεται...και οταν με αντιληφθει φοβαται και τρεχει στην κρυψωνα του...

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ

ο άνθρακας και ο ζεόλιθος θα τοποθετηθουν στο υπάρχων φιλτρο και αν δεν έχει χωρο κώψε λίγο το σφουγγάρι

όταν πάρεις πιο μεγάλο ενυδρείο ,πάρε ένα εξωτερκιο φίλτρο να βρεις την ησυχία σου

αν καθαρίζεις ακαθαρσίες καθημερινα άλλαζε περιπου το μισω μια δυο φορες την εβδομάδα όλα ειναι σχετικα με την ποσοτητα ταισματος και το είδος αν δωσεις ζωντανη τροφη δεν μπορεις να το αφησεις χωρις αλλαγη νερου μια βδομάδα.Αντλία δε χριάζεσαι αν πάρεις ένα λάστιχο και κάνεις σιγκινωνουντα δοχεια μια χαρά εισαι και έτσι θα ρουφας και ότι ακαθαρσίες που έμειναν...μην βάζεις τιποτα μεσα αυτην την στιγμη έχεις και έλληψη χώρου μην το μπουκωνεις Γιάννη

Έγινε επεξεργασία - Billias
Link to comment
Share on other sites

Perfect!!! Εισαι πολυ δυνατος μεγαλε Βασιλη!!!Απλα δεν κατα λαβα το εξης :

-> Αντλία δε χριάζεσαι αν πάρεις ένα λάστιχο και κάνεις σιγκινωνουντα δοχεια μια χαρά εισαι <-

Συγκινονουντα δοχεία με τι? Το λαστιχο που και πως θα το ενωσω και πως θα ρουφαει το νερο?Συγνωμη αν σε κουραζω απλα ξερεις,δεν εχω ξανασχοληθει ....

Link to comment
Share on other sites

Απ'οτι καταλαβαινω εννοεις να το συνδεσω με το ηδη υπαρχων φιλτρο και να το βγαζω και δεν ξερω αν γινεται...???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...