Jump to content

…Φιλοσοφίες


Recommended Posts

Η χαρά του να μοιράζεσαι.

Παρατηρώ σε διάφορα τεχνικά φόρουμ που είμαι μέλος την «διάθεση» που δείχνουν τα μέλη στο να μοιράζουν τις όποιες γνώσεις έχουν…

κατεβατά ολόκληρα με ρυθμίσεις συσκευών, και φυσικά χωρίς να είναι κανένας «υποχρεωμένος» στο να το κάνει.

Η ικανοποίηση όμως του «δότη» αλλά και των «δεκτών» είναι πιο ισχυρή από τον όρο «υποχρέωση»

Θέλω να καταλήξω και είναι μια πρόταση προς όλους ανεξαρτήτως θέσης μέσα στο φόρουμ, να μάθουμε να μοιράζουμε απλόχερα τις όποιες γνώσεις /εμπειρίες που έχουμε γύρω από το αγαπημένο μας χόμπυ.

Κάτι που ίσως το θεωρούμε ανούσιο και άνευ σημασίας, για κάποιον που ξεκινάει τώρα την ενασχόληση με τα ενυδρεία μπορεί να του φανεί χρήσιμο… (από το πώς στερεώσαμε το φυτό στο βράχο ή τον βράχο σε βάσεις, …και ο κατάλογος είναι ατέλειωτος.

Κάτι τέτοιο θα φέρει διάλογο, θα φανούν ίσως λάθη ή θα ακουστούν και καλύτερες προτάσεις.

Να μάθουμε όλοι μας να συμμετέχουμε πιο ενεργά στα κοινά.

Ζούμε σε μια εποχή που οι καταστάσεις διαμορφώνουν αρνητικά την επικοινωνία των ανθρώπων κάτι που φαίνεται παντού.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς είναι. Αυτή είναι και η χαρά όσων είμαστε εδώ όχι μόνο για το χόμπι, αλλά και για την παρέα και για τις συναντήσεις και για όλα όσα προσφέρει απλόχερα μια μικρή "ηλεκτρονική και μη κοινωνία".

Γράφετε περισσότερο, είναι η δική μας, μοναδική "ψυχανάλυση" -_-

Επιπλέον σε χαλεπούς καιρούς οι "πατέντες" μας γλιτώνουν από περιττά έξοδα, μοιραστήτε τις απλόχερα, είναι η χαρά του χομπίστα :D

Link to comment
Share on other sites

Η χαρά του να μοιράζεσαι.

Παρατηρώ σε διάφορα τεχνικά φόρουμ που είμαι μέλος την «διάθεση» που δείχνουν τα μέλη στο να μοιράζουν τις όποιες γνώσεις έχουν…

κατεβατά ολόκληρα με ρυθμίσεις συσκευών, και φυσικά χωρίς να είναι κανένας «υποχρεωμένος» στο να το κάνει.

Η ικανοποίηση όμως του «δότη» αλλά και των «δεκτών» είναι πιο ισχυρή από τον όρο «υποχρέωση»

Θέλω να καταλήξω και είναι μια πρόταση προς όλους ανεξαρτήτως θέσης μέσα στο φόρουμ, να μάθουμε να μοιράζουμε απλόχερα τις όποιες γνώσεις /εμπειρίες που έχουμε γύρω από το αγαπημένο μας χόμπυ.

Κάτι που ίσως το θεωρούμε ανούσιο και άνευ σημασίας, για κάποιον που ξεκινάει τώρα την ενασχόληση με τα ενυδρεία μπορεί να του φανεί χρήσιμο… (από το πώς στερεώσαμε το φυτό στο βράχο ή τον βράχο σε βάσεις, …και ο κατάλογος είναι ατέλειωτος.

Κάτι τέτοιο θα φέρει διάλογο, θα φανούν ίσως λάθη ή θα ακουστούν και καλύτερες προτάσεις.

Να μάθουμε όλοι μας να συμμετέχουμε πιο ενεργά στα κοινά.

Ζούμε σε μια εποχή που οι καταστάσεις διαμορφώνουν αρνητικά την επικοινωνία των ανθρώπων κάτι που φαίνεται παντού.

Bαγγελη μια χαρα τα λες ;) . Στη πραξη τι γινεται ομως ??? :P

Καποτε ηθελα να φτιαξω ενα calcium reactor http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=55512&hl= και ο μονος που ασχοληθηκε με το θεμα ηταν ο Βασιλης και τον ευχαριστω για αυτο ασχετος οτι δεν πηγα να δω απο κοντα τον ριακτορα . Μεσα σε ενα φορουμ με αρκετες χιλιαδες μελη μου λες οτι ενας μονο ειχε diy ρακτορα ? Δεν νομιζω , αλλα ηταν ο ενας που ηθελε να μοιραστει τις γνωσεις του και την εμπειρια του στο θεμα της κατασκευης . Αυτη η μυστικοπαθεια - κανω κατι και το κραταω μονο για παρτι μου για να ειμαι ο number one πρεπει να σταματησει καποια μερα ....

Υ.Γ : εφερα ενα παραδειγμα απο τα πολλα που εχω δει εδω μεσα !!!

Link to comment
Share on other sites

σωστα και αγια ειναι ολα αυτα και βεβαια συμφωνω,αλλα απο την αλλη πιστευω πως σημαντικο ρολο παιζει ο χαρακτηρας του καθε ''παρτακια φωστηρα''. :P

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

σωστα και αγια ειναι ολα αυτα και βεβαια συμφωνω,αλλα απο την αλλη πιστευω πως σημαντικο ρολο παιζει ο χαρακτηρας του καθε ''παρτακια φωστηρα''. :P

με λιγα λογια ειπες αυτο που ειπα και εγω ποιο πανω ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρκετες φορες εχω χρειαστει βοηθεια σε κατι που θελω να φτιαξω και μπορω να πω οτι την εχω σε πολυ μεγαλο βαθμο.Θα δωσω ενα παραδειγμα με το diy διαχυτη για το co2 που εφτιαξα.Η ιδεα ηρθε απο αλλα μελη και με τη βοηθεια τους το εφτιαξα.Απο τοτε οποιος ψαχνει κατι τετοιο του το προτεινω,οχι για να το παιξω εξυπνος οτι το εφτιαξα αλλα για να βοηθησω και εγω με τη σειρα μου τον επομενο.Δεν πρεπει να τα κραταμε για τον εαυτο μας,ειμαστε σε ενα φορουμ που μαθαινουμε απο αλλους και βοηθουμε καποιους αλλους :P

Link to comment
Share on other sites

Κατα αρχας εγω θελω να πω ενα μεγαλο μπραβο στους συντονιστες!

Αυτα τα παιδια πολλες φορες πρεπει να κανουν τον "μπατσο" για να βαζουν μια ταξη και απο την αλλη πρεπει συνεχως να παρακολουθουν την εξελιξη του φορουμ πραγμα το οποιο θελοντας και μη, ειναι μια δεσμευτικη και υπευθηνη υποχρεωση που εγω προσωπικα λογο χρονου δεν θα μπορουσα να κανω.

Βεβαια ανθρωποι ειναι και αυτοι και μπορουν να σφαλουν καμια φορα οπως και εγω πολλες φορες αλλωστε, αλλα το θεμα ειναι στο τελος να την βρισκουμε την ακρη.

Οσο για μενα εμαθα και μαθενω πολλα πραγματα μεσα στο φορουμ και οταν μπορω ειμαι παρων, αν και τελευταια δεν βρισκω τον χρονο και την καταλληλη ηρεμια για να καθισω περισσοτερο στο φορουμ.

Καλη συνεχεια και ενας για ολους και ολοι για εναν! :P

Link to comment
Share on other sites

Κάποτε σε μια συζήτηση μου λέει κάποιος… «τι τα ψάχνεις, έτσι είναι η κοινωνία» χωρίς φυσικά να συνειδητοποιεί ότι η κοινωνία είμαστε εμείς και εμείς είμαστε που τη διαμορφώνουμε.

Το να είναι κάποιος επαναπαυμένος και να τα έχει καλά με την πάρτι του, ποτέ δεν θα νοιώσει τη χαρά και την ικανοποίηση στο να μοιράζεται προγράμματα και λείπαμε, γιατί ένα μεγάλο ποσοστό δρα και κινείται με αυτό τον τρόπο, στον πραγματικό κόσμο και κατά προέκταση και εδώ μέσα.

Στο ΑΖ υπάρχουν πάνω από 11.000 εγγεγραμμένα μέλη… που είναι αυτά? και δεν λέω να συμμετέχουν όλοι… άντε οι χίλιοι… άντε οι πεντακόσιοι. Ξέρετε ότι αν υπήρχε ουσιαστική συμμετοχή έστω από 500 θα πετούσαμε ως φόρουμ?

Αυτοί που συμμετέχουν ενεργά και ουσιαστικά είναι ένας διψήφιος αριθμός.

Ας μάθουμε λοιπόν να συμμετέχουμε.. ας γράψουμε και την πιο χαζή μας απορία, ας μάθουμε το τι σημαίνει φόρουμ και μόνο έτσι θα εξελίξουμε το χόμπι μας και όχι απλά στο να μπαίνουμε να ρίχνουμε μια ματιά στις αγγελίες μπας και πουλήσουμε κάτι ή καβατζάρουμε καμιά ευκαιρία ή και με το που θα δούμε κάποια αντιπαράθεση να γεμίζουμε μόνο εκεί κατεβατά ολόκληρα.

Δεν είναι αυτή η ουσία.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εκτος απο αυτους που ειπες για τις αγγελιες θα ηθελα να ακουσω και τη γνωμη σου για αυτους που μπαινουν περιστασιακα και γραφουν κατι ισα για να ''δειχτουνε'' και να ευλογησει ο ενας τα γενια του αλλου .

Οπως ειπες και μονος σου τα ενεργα μελη ειναι διψηφια , καλα καλα δεν ποιασαμε τα 100 θα παμε στα 500 ? :P

Οι περισσοτεροι απο τους ''παλιους'' εχουν χασει την ορεξη τους ητε γιατι παρατησαν γενικοτερα το χομπι , ητε γιατι ''στραβωσαν'' με κατι απο εδω μεσα , ητε για 1002 λογους . Αυτο πως το εξηγεις ? ( τυχαιο θα ηταν αν ηταν 1-2-3 ατομα , οταν ο αριθμος ειναι διψηφιος δεν το λες τυχαιο )

Μπορω να σου πω παιδια απο εδω μεσα με ενυδρεια ''κοσμημα'' και δεν γραφουν επειδη σπαζονται για τον αλφα Η βητα λογο .

Ανοιχτηκαν θεματα που ομοια τους δυσκολα θα βρεις σε Ελληνικο Η σε ξενο φορουμ και ομως εκει που θα επρεπε να ''πεταει'' το θεμα το εχει φαει η σκονη .... απο ελειψη ενδιαφεροντος Η δεν ξερω εγω απο τι αλλο .

Μπορει καποιος που ειναι συντονιστης , διαχειριστης να μην βλεπει Η να μην θελει να δει τα προβλημα Η μαλλον να μην μπορει πλεον να τα δει απο τη μερια που τα βλεπει καποιο απλο μελος .

Υ.Γ : Οπως και να εχει η λυση πρεπει να βρεθει με συνεργασια - συζητηση - διαλογο απο ολες τις μεριες και για ολα τα θεματα (σοβαρα και μη ) .

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ : Οπως και να εχει η λυση πρεπει να βρεθει με συνεργασια - συζητηση - διαλογο απο ολες τις μεριες και για ολα τα θεματα (σοβαρα και μη ) .

Θα σταθώ σ αυτή τη παράγραφο... τα λέει όλα !!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω εκτος απο αυτους που ειπες για τις αγγελιες θα ηθελα να ακουσω και τη γνωμη σου για αυτους που μπαινουν περιστασιακα και γραφουν κατι ισα για να ''δειχτουνε'' και να ευλογησει ο ενας τα γενια του αλλου .

Οπως ειπες και μονος σου τα ενεργα μελη ειναι διψηφια , καλα καλα δεν ποιασαμε τα 100 θα παμε στα 500 ? :P

Οι περισσοτεροι απο τους ''παλιους'' εχουν χασει την ορεξη τους ητε γιατι παρατησαν γενικοτερα το χομπι , ητε γιατι ''στραβωσαν'' με κατι απο εδω μεσα , ητε για 1002 λογους . Αυτο πως το εξηγεις ? ( τυχαιο θα ηταν αν ηταν 1-2-3 ατομα , οταν ο αριθμος ειναι διψηφιος δεν το λες τυχαιο )

Μπορω να σου πω παιδια απο εδω μεσα με ενυδρεια ''κοσμημα'' και δεν γραφουν επειδη σπαζονται για τον αλφα Η βητα λογο .

Ανοιχτηκαν θεματα που ομοια τους δυσκολα θα βρεις σε Ελληνικο Η σε ξενο φορουμ και ομως εκει που θα επρεπε να ''πεταει'' το θεμα το εχει φαει η σκονη .... απο ελειψη ενδιαφεροντος Η δεν ξερω εγω απο τι αλλο .

Μπορει καποιος που ειναι συντονιστης , διαχειριστης να μην βλεπει Η να μην θελει να δει τα προβλημα Η μαλλον να μην μπορει πλεον να τα δει απο τη μερια που τα βλεπει καποιο απλο μελος .

Υ.Γ : Οπως και να εχει η λυση πρεπει να βρεθει με συνεργασια - συζητηση - διαλογο απο ολες τις μεριες και για ολα τα θεματα (σοβαρα και μη ) .

Πιστεύω πάντως γενικός πως το τελευταίο καιρό έχει πέσει λίγο μια ξεραΐλα στα θέματα και από την άλλη αυτή η κρίση έχει χτυπήσει και την πόρτα του όμορφου χόμπι μας.

Όταν ένα θέμα είναι ενδιαφέρων βλέπεις πως τότε υπάρχει μια σύρραξη μελών που συμμετέχουν ενεργά αλλιώς βλέπεις μια ιστοσελίδα γεμάτη αγγελίες και θέματα περισσότερο γενικού ενδιαφέροντος παρά του ενυδρείου.

Τα παλιά μέλη από την άλλη είναι φυσιολογικό από την στιγμή που για μεγάλα χρονικά διαστήματα έχουν ασχοληθεί και βοηθήσει πολλά μέλη και την έχουν ψάξει στα ποιο πολλά θέματα κάπου να μην βρίσκουν καινούργια κίνητρα και τροφή για τα δόντια τους για να ξανά ασχοληθούν ενεργά.

Σίγουρα πολλά θέματα δεν έχουν εξαντληθεί ή όπως ανάφερες έχουν περάσει και πολλά στο ντούκου, οπότε καλό είναι να ξεθάβονται κατά καιρούς και να ανοίγονται και καινούργια ενδιαφέροντα θέματα για να ξανά ζωντανέψει το φόρουμ και να προωθήσουμε πάλι τα μέλη να ξαναγίνουν ενεργά!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ενα απ εδω γιατι πιστευω πως το θεμα σηκωνει περισσοτερη κουβεντα.........

Link to comment
Share on other sites

Η χαρά του να μοιράζεσαι.

Παρατηρώ σε διάφορα τεχνικά φόρουμ που είμαι μέλος την «διάθεση» που δείχνουν τα μέλη στο να μοιράζουν τις όποιες γνώσεις έχουν…

κατεβατά ολόκληρα με ρυθμίσεις συσκευών, και φυσικά χωρίς να είναι κανένας «υποχρεωμένος» στο να το κάνει.

Η ικανοποίηση όμως του «δότη» αλλά και των «δεκτών» είναι πιο ισχυρή από τον όρο «υποχρέωση»

Θέλω να καταλήξω και είναι μια πρόταση προς όλους ανεξαρτήτως θέσης μέσα στο φόρουμ, να μάθουμε να μοιράζουμε απλόχερα τις όποιες γνώσεις /εμπειρίες που έχουμε γύρω από το αγαπημένο μας χόμπυ.

Κάτι που ίσως το θεωρούμε ανούσιο και άνευ σημασίας, για κάποιον που ξεκινάει τώρα την ενασχόληση με τα ενυδρεία μπορεί να του φανεί χρήσιμο… (από το πώς στερεώσαμε το φυτό στο βράχο ή τον βράχο σε βάσεις, …και ο κατάλογος είναι ατέλειωτος.

Κάτι τέτοιο θα φέρει διάλογο, θα φανούν ίσως λάθη ή θα ακουστούν και καλύτερες προτάσεις.

Να μάθουμε όλοι μας να συμμετέχουμε πιο ενεργά στα κοινά.

Ζούμε σε μια εποχή που οι καταστάσεις διαμορφώνουν αρνητικά την επικοινωνία των ανθρώπων κάτι που φαίνεται παντού.

Ολα τα είπε ο Βαγγέλης σε αυτη τη δημοσίευση !!! :bowdown: :bowdown: :bowdown:

Αν καθίσουμε να ασχοληθούμε ποιό αναλυτικά κινδυνεύουμε να παγιδευθούμε σε μια συζήτηση που δεν νομίζω οτι θα είναι και τόσο επικοδομητική όσο η αρχική δημοσίευση , που κατ εμέ τα λέει όλα και μας βάζει να σκεφτούμε και λίγο παραπάνω χωρίς να υποτιμά τη νοημοσύνη μας.

Link to comment
Share on other sites

Ολα τα είπε ο Βαγγέλης σε αυτη τη δημοσίευση !!! :bowdown: :bowdown: :bowdown:

Αν καθίσουμε να ασχοληθούμε ποιό αναλυτικά κινδυνεύουμε να παγιδευθούμε σε μια συζήτηση που δεν νομίζω οτι θα είναι και τόσο επικοδομητική όσο η αρχική δημοσίευση , που κατ εμέ τα λέει όλα και μας βάζει να σκεφτούμε και λίγο παραπάνω χωρίς να υποτιμά τη νοημοσύνη μας.

Συμφωνω απολυτα Κυριε Σταματη.

Για να προσθεσω και την δικια μου εμπειρεια απο την δυχρονη παρουσια μου στο φορουμ,οποτε χρειστικα κατι ειχα παντα καποιον φιλο να μου δωσει καποια απαντηση,τωρα αν υπαρχουν και δυο τρεις κομλεξικοι,ε τι να κανουμε παντα υπαρχουν η εξερεσης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...