Jump to content

Μαύρη άλγη


Netspy

Recommended Posts

Πληροφορίες ενυδρείου:

60 λίτρα φυτεμένο με ανούμπιες. Λειτουργεί απ'το 2003

Ψάρια 2 κιχλίδες brichardi.

Τάισμα πρωί+βράδυ φυλλαράκι και αποξηραμένο σκουλήκι. Λίπασμα για φυτά δεν έχω βάλει ποτέ. Μόνο CO2 είχα την περίοδο 2003-2007(αν θυμάμαι καλά τότε τελείωσε η φιάλη).

Έχει 1 λάμπα σε λειτουργία από 30/3/2011. Φωτοπερίοδος 11 ώρες.

Θερμοκρασία τώρα 26-28, μέσα στο Καλοκαίρι 29-31

Μέτρηση NO3=0 (11/10/2011)

Αλλαγές νερού το 60% μαζί με σκούπα βυθού κάθε 15 μέρες

Η ανάπτυξη των φυτών είναι σχεδόν μηδενική, πολύ αργή, ενώ έχουνε χάσει πολλά φύλλα από αρχές Καλοκαιριού.

Το θέμα με τις άλγες υπάρχει από το Καλοκαίρι του 2009 όπου χρειάστηκε να λείψω και το ενυδρείο έμεινε 2 μήνες χωρίς να καθαριστεί καθόλου σχεδόν...

Παλαιότερα δεν υπήρχε ΚΑΘΟΛΟΥ άλγη πουθενά!!

Πριν:

post-1961-1318340561_thumb.jpg

Πέρσι τέτοιο καιρό και μετά από σχολαστικό καθάρισμα της άλγης με το χέρι η οποία ήταν μάυρη και κάλυπτε όλα τα φύλλα των φυτών...

post-1961-1318340603_thumb.jpg

Σήμερα:

post-1961-1318340630_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

πολλες ανωμαλιες,αλλαγες νερου αρχικα κανουμε για να μειωνουμε τα νιτρικα.εσυ ναι μεν αλλαζεις αλλα για να μειωσεις ποια νιτρικα? :P τα φυτα εδω και καιρο τρωνε τα κοκκαλα τους αφου δεν υπαρχει ουτε λιπανση,ουτε νιτρικα,αλλα παραλληλα το φως ειναι πολλες ωρες.

οτι δεν βρισκουν τα φυτα,το τρωει αυτη η αλγη.

εγω στην περιπτωση σου και ετσι οπως το βλεπω,θα αλλαζα ολο το χαλικι.θα εβγαζα οτιδηποτε εχει αυτην την αλγη,θα καθαριζα ξανα τα φυτα,και θα κλαδευα αν ηταν αναγκαιο.αλλα σιγουρα θα το πετουσα το χαλικι.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η άλγη μεγαλώνει γρήγορα όμως τι τρώει;;;

Αφού ούτε νιτρικά υπάρχουν, ούτε και προλαβαίνει να πέσει τροφή κάτω :P

Έτσι όπως είναι, αν δεν αλλάξω το χαλίκι σκέφτομαι να βάλω μέσα κάτι που να φάει σταδιακά την άλγη μέχρι τέλους της.

Αν βάλω CO2 θα βοηθήσει να μειωθεί η άλγη ή θα την αυξήσει κι άλλο;

post-1961-1318375256_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η άλγη μεγαλώνει γρήγορα όμως τι τρώει;;;και ομως.και επειδη εχει να γινει μαλλον σκουπα πολυ καιρο στο βυθο υπαρχει ''τροφη''για την αλγη μας...

Αφού ούτε νιτρικά υπάρχουν, ούτε και προλαβαίνει να πέσει τροφή κάτω :P

Έτσι όπως είναι, αν δεν αλλάξω το χαλίκι σκέφτομαι να βάλω μέσα κάτι που να φάει σταδιακά την άλγη μέχρι τέλους της.τρομερα χρονοβορο με τη συγκεκριμενη.πιο ευκολα θα αλλαξεις το βυθο..

Αν βάλω CO2 θα βοηθήσει να μειωθεί η άλγη ή θα την αυξήσει κι άλλο;θα βοηθησει αρκετα,αλλα σε αυτο το επιπεδο που εφτασε,ισως και οχι....

post-1961-1318375256_thumb.jpg

αληθεια,με τι τεστ μετρας,και τι φωσφορικα εχεις?
Link to comment
Share on other sites

Εγω ετσι οπως το βλεπω μου φαινεται για κυανοβακτηριο σε πολυ προχωριμενο σταδιο.Το ενυδρειο σου μυριζει σαν γρασιδι?Να ξερεις οτι αυτο το πραγμα οσο δεν το καταπολεμεις τοσο εξαπλωνεται και μαλιστα πολυ γρηγορα.Οτι και να ριξεις μεσα,το κυανο τιποτα δεν το τρωει..

Link to comment
Share on other sites

Klaz μετράω με Σερα υγρό τεστ. Για φωσφορικά όμως δεν έχω καν τεστ για να μετρήσω.

Αυτό το πράμα πάντως μεγαλώνει απίστευτα παρόλο που αλλάζω 60% νερό μαζί με σκούπα και ακόμα μαζέυοντας σχεδόν όλα τα αιωρούμενα κομματάκια μετά τον καθαρισμό.

Είναι σαν μια πέτσα που σκεπάζει τα πάντα και όντως μυρίζει "κάπως"... πλην όμως αφαιρείται εύκολα με το χέρι

Link to comment
Share on other sites

ανακεφαλαιωση.

μετρας μαλλον λανθασμενα νιτρικα με την σερα.δυστυχως υπαρχουν πολλες αστοχιες στην συγκεκριμενη εταιρεια στα τεστ των νιτρικων και των φωσφορικων.εχεις κυανοβακτηριο, μαλλον μαζι με bba αλγη.

εχει συζητηθει παμπολλες φορες εδω μεσα το πως καταπολεμουμε τις συγκεκριμενες αλγες.κανε μια αναζητηση και θα βρεις δεκαδες θεματα σχετικα.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ειναι πολυ προχωριμενο το σταδιο του κυανο εγω θα τα ξηλωνα ολα.Τα σπορια του τωρα ειναι παντου οπωτε πιστευω οτι και να κανεις αυτο θα ξαναβγει,ειναι δυσκολη περιπτωση..Βγαλτα ολα,απολυμανε τα μηχανιματα καλα και στηστω απο την αρχη με αλλο χαλικι

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Παιδιά επανέρχομαι στο θέμα επειδή είχε ενδιαφέρουσα εξέλιξη.

Πριν από 2 μήνες έβαλα 1 σαλιγκάρι στο ενυδρείο και σήμερα δεν απέμεινε ίχνος άλγης, κανενός είδους άλγης γενικώς. Μέσα σε 2 μήνες το 1 σαλιγκάρι έγινε πληθυσμός 30+ που έτρωγαν όλες τις άλγες συνεχώς. Έφαγαν όλη τη BGA!

Έβλεπα το ενυδρείο να καθαρίζει χωρίς να κάνω τίποτα. Μόνο το φίλτρο καθάριζα και ελάτωσα και τις αλλαγές νερού στο μισό :Ρ

Τώρα ψάχνω να βρω άλγη με το μικροσκόπιο... ειλικρινά δεν πιστεύω αυτό που έγινε.

Link to comment
Share on other sites

Αναψε λαμπαδα. :P

Εχεις ακομα τα ιδια φυτα;Πως τα πανε;

Εβαλες CO2;

Τι σαλιγκαρια εβαλες;Apple snail;

Link to comment
Share on other sites

Αναψε λαμπαδα. :P

Εχεις ακομα τα ιδια φυτα;Πως τα πανε;

Εβαλες CO2;

Τι σαλιγκαρια εβαλες;Apple snail;

:) Τα ίδια φυτά ναι. Λίγο καλύτερα, μετά από τόση ταλαιπωρία άφησα το νερό να παλιώσει για να ανεβάσω τα νιτρικά και βλέπω νέα φύλλα τώρα.

Διοξείδιο δεν έβαλα.

Planorbidae είναι τα σαλιγκάρια μου

Link to comment
Share on other sites

:) Τα ίδια φυτά ναι. Λίγο καλύτερα, μετά από τόση ταλαιπωρία άφησα το νερό να παλιώσει για να ανεβάσω τα νιτρικά και βλέπω νέα φύλλα τώρα.

Το νερο να μη το αφηνεις να παλιωνει φιλε μου.Οι τακτικες αλλαγες ειναι βασικο για τη σταθεροτητα ενος ενυδρειου και εσυ με αυτα που επαθες θα πρεπε να το ξερεις καλυτερα.

Τα νιτρικα ανεβαινουν και με ταισμα και με σκευασματα.

Καλη συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επανέρχομαι στο θέμα επειδή είχε ενδιαφέρουσα εξέλιξη.

Πριν από 2 μήνες έβαλα 1 σαλιγκάρι στο ενυδρείο και σήμερα δεν απέμεινε ίχνος άλγης, κανενός είδους άλγης γενικώς. Μέσα σε 2 μήνες το 1 σαλιγκάρι έγινε πληθυσμός 30+ που έτρωγαν όλες τις άλγες συνεχώς. Έφαγαν όλη τη BGA!

Έβλεπα το ενυδρείο να καθαρίζει χωρίς να κάνω τίποτα. Μόνο το φίλτρο καθάριζα και ελάτωσα και τις αλλαγές νερού στο μισό :Ρ

Τώρα ψάχνω να βρω άλγη με το μικροσκόπιο... ειλικρινά δεν πιστεύω αυτό που έγινε.

post-1961-0-31462400-1337084137_thumb.jpg

Η εικόνα μιλάει από μόνη της...

Link to comment
Share on other sites

ωραιος.!!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Παιδια και εμένα το ενα φύλο της Anubia έχει πιάσει πάνω αυτο το μαύρο πράμα. Ειναι bga; Πως φεύγει τώρα που μου είμαι σε αρχικό στάδιο ακόμα;

Θα με ενδιέφεραι και εμένα αυτο το σαλιγκαρι. Απο που το πήρες;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...