Jump to content

Ουρά Μονομάχου


Geo100

Recommended Posts

Γειας σας! έχω ένα μονομάχο εδώ και 5 μήνες και όλα πήγαιναν κανονικά ώσπου μετά απο 2 μήνες αποφάσισα να ξαναβάλω DIY Co2. Το ψάρι φαίνεται χαρούμενο (εκανε φυσαλιδες) και τα φυτα ακόμα περισσότερο... Παρατήρησα όμως ότι λείπει ενα "γενναίο" κομμάτι απο την ουρά του ψαριού (δεν νμζω να είναι ιδέα μου) Τι μπορεί να συβαίνει; (Παρατήρησα επισης οτι η σκάλα του Co2 πιάνει μια άσπρη "μούχλα" σαν βλέννη που δεν φεύγει και αναγκάζομαι και τη καθαρίζω εγώ αλλα αυτό συνέβαινε παντα) ευχαριστώ προκαταβολικά :)

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να του βαλεις προληπτικα λιγο μελαφιξ.θα του κανει καλο.

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να του βαλεις προληπτικα λιγο μελαφιξ.θα του κανει καλο.

ευχαριστώ πολύ :P θα αργήσει το πτερύγιο να αναπλαστεί;

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ :P θα αργήσει το πτερύγιο να αναπλαστεί;

οχι δεν θα αργησει.ριξε που και που και λιγες βιταμινες στην τροφη του.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα , εδώ και μερικές μέρες έχω αποκτήσει κι εγώ τον δικό μου μονομάχο . Άσχετη από τέτοια τον έβαλα στο ενυδρείο του αδελφού μου 90lt με αγγελόψαρα , πλάτυ , ξιφοφόρους , κοκκινομάτηδες , φαντάσματα , δολάρια , λέμον τέτρα και μόλυ . Την επόμενη μέρα ήταν σε κόντρα με ένα θηλυκό μόλυ και είδα ότι του έλειπε ένα μεγάλο μέρος της ουράς του . Διαβάζοντας στο forum εδώ είδα για τη θεραπεία με melafix , τον έβαλα σε μια 6lt γυάλα και προσθέτω μετά την αλλαγή νερού μερικές σταγόνες Melafix , είναι η 3η μέρα και δεν βλέπω καμία βελτίωση όμως ... Δεν υπάρχει ελπίδα ?

(του έχω αγοράσει ήδη ενυδρείο 22lt με φίλτρο 200l/h , την Πέμπτη θα είναι έτοιμο για να μπει το ψαράκι μου )

Στη φώτο έχω σημειώσει τα σημεία που έχει σκιστεί :

1) Υπάρχει σκίσιμο στο πτερύγιο του , περίπου όσο είναι η γραμμή που έχω φτιάξει (δεν μπόρεσα να τον βγάλω φώτο να φαίνεται )

2) Το σκίσιμο στην ουρά του .

Ευχαριστώ πολύ !

post-49046-0-16879300-1329676742_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Τα σκισίματα μπορεί να μην υποχωρούν αλλά μεγαλώνουν ; Από συμπεριφορά πως είναι το ψάρι ; Αν τρώει και δεν είναι εντελώς νωχελικό νομίζω ότι θα τα βγάλει πέρα ! Αφού έχει ενυδρείο ο αδερφός σου μπορεί να σου δώσει μπόλι για να στρώσεις το νέο του σπίτι ! :)

Έγινε επεξεργασία - dpap
Link to comment
Share on other sites

Τα σκισίματα μπορεί να μην υποχωρούν αλλά μεγαλώνουν ; Από συμπεριφορά πως είναι το ψάρι ; Αν τρώει και δεν είναι εντελώς νωχελικό νομίζω ότι θα τα βγάλει πέρα ! Αφού έχει ενυδρείο ο αδερφός σου μπορεί να σου δώσει μπόλι για να στρώσεις το νέο του σπίτι ! :)

Από ότι βλέπω είναι σταθερά .

Το ψαράκι τρώει κανονικά και γενικά είναι σε καλή διάθεση , ιδιαίτερα από χθες που μπήκε στο ενυδρείο του . Δείχνει να του αρέσει .

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ που ασχολήθηκες :)

Link to comment
Share on other sites

Το καινούριο του ενυδρείο σε τι κατάσταση βρίσκεται ; Εννοώ από μετρήσεις στρώσιμο κτλ. Φρόντισε το τώρα που είναι αρχή ώστε να του παρέχεις τις καλύτερες συνθήκες που μπορείς. Επίσης μπορείς να μουσκεύεις την τροφή του σε βιταμίνες μερικές φορές.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

παιδια και εμενα ο σουσι [μονομαχος] εχει το ιδιο σκι ασιμο στην ουριτσα απο την μερα που τον πηρα [2 μερες πριν δλδ το σαββατο] να ακολουθισω και εγω την παραπανω αγωγη?? 1000 συγνωμη που ανοιξα πρενθεση με το δικο μου προβλημα στο παιδι που ανοιξε το θεμα..!

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να την ακολουθήσεις ναι. Ενημέρωσε μας για την εξέλιξη. :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...