Jump to content

Τη Βοήθεια Σας...


xristos@1985

Recommended Posts

καλησπερα στη παρεα,
εχω ενα ενυδρειο 250 λιτρα καθαρα και θα ηθελα να ρωτησω αν ειναι εφικτο σε αυτα τα λιτρα να βαλω 5 δισκους..?

Link to comment
Share on other sites

ειναι εφικτο αν βαλεις μικρους.με την προυποθεση ομως πως θα τους δωσεις οταν μεγαλωσουν η θα πας μελλοντικα σε περισσοτερα λιτρα.

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα θα μπουν μικροι αλλα καπου στο φορουμ διαβασα οτι καθε δισκος χρειαζεται 40 λιτρα(σαν ενηλικος)..

ισχυει αυτο?

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα θα μπουν μικροι αλλα καπου στο φορουμ διαβασα οτι καθε δισκος χρειαζεται 40 λιτρα(σαν ενηλικος)..

ισχυει αυτο?

νομος δεν ειναι , αλλα οσο περισσοτερα λιτρα δινεις σε ενα δισκο τοσο το καλυτερο :P

Link to comment
Share on other sites

εγω τον σεβομαι αυτον τον κανονα.οι δισκοι σαν βασιλιαδες του γλυκου ειναι απαιτητικοι ως προς το πεντακαθαρο νερο και τις σταθερες συνθηκες.πως ομως θα εχουμε μονιμως πεντακαθαρο νερο αν ειναι στιβαγμενοι σε λιγα λιτρα αρκετοι ενηλικοι?μιλαμε παντα για ενηλικα κοπαδοψαρα..

οσοι δεν το σεβονται αντιμετωπιζουν προβληματα με ασθενειες που δεν αργουν δυστυχως να ερθουν...

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

νομος δεν ειναι , αλλα οσο περισσοτερα λιτρα δινεις σε ενα δισκο τοσο το καλυτερο :P

συμφωνω σε αυτο,οσα περισσοτερα λιτρα εχει τοσο το καλυτερο...οκ καταλαβα τι θελετε να μου πειτε ;)

μεχρι ποιο μεγεθος θα μπορω να τους κρατησω?

Link to comment
Share on other sites

καλο θα ηταν οχι περισσοτερο απο 10-12 ποντους.

Link to comment
Share on other sites

εγω τον σεβομαι αυτον τον κανονα.οι δισκοι σαν βασιλιαδες του γλυκου ειναι απαιτητικοι ως προς το πεντακαθαρο νερο και τις σταθερες συνθηκες.πως ομως θα εχουμε μονιμως πεντακαθαρο νερο αν ειναι στιβαγμενοι σε λιγα λιτρα αρκετοι ενηλικοι?μιλαμε παντα για ενηλικα κοπαδοψαρα..

οσοι δεν το σεβονται αντιμετωπιζουν προβληματα με ασθενειες που δεν αργουν δυστυχως να ερθουν...

με καθημερινες αλλαγες;

Link to comment
Share on other sites

εγω τον σεβομαι αυτον τον κανονα.οι δισκοι σαν βασιλιαδες του γλυκου ειναι απαιτητικοι ως προς το πεντακαθαρο νερο και τις σταθερες συνθηκες.πως ομως θα εχουμε μονιμως πεντακαθαρο νερο αν ειναι στιβαγμενοι σε λιγα λιτρα αρκετοι ενηλικοι?μιλαμε παντα για ενηλικα κοπαδοψαρα..

οσοι δεν το σεβονται αντιμετωπιζουν προβληματα με ασθενειες που δεν αργουν δυστυχως να ερθουν...

αυτο που θα γινει ΑΝ τελικα μπουν στο ενυδρειο μου θα ειναι 2 φορες την εβδομαδα αλλαγη νερου αλλα παρολα θα σεβαστω την αποψη σας οποια και αν ειναι αυτη μιας και ξερετε καλυτερα και για αυτο αλλωστε τη ζητησα :P

Link to comment
Share on other sites

εγω τον σεβομαι αυτον τον κανονα.οι δισκοι σαν βασιλιαδες του γλυκου ειναι απαιτητικοι ως προς το πεντακαθαρο νερο και τις σταθερες συνθηκες.πως ομως θα εχουμε μονιμως πεντακαθαρο νερο αν ειναι στιβαγμενοι σε λιγα λιτρα αρκετοι ενηλικοι?μιλαμε παντα για ενηλικα κοπαδοψαρα..

οσοι δεν το σεβονται αντιμετωπιζουν προβληματα με ασθενειες που δεν αργουν δυστυχως να ερθουν...

Εγω δεν μπορω να πω οτι ακολουθαω τους κανονες οσων αφορα λιτρα ανα ψαρι ....

Αλλα .... μεχρι τωρα και με τις ρουτινες που ακολουθω ολα μου πηγαινουν καλα .

'Οπως ειπες και εσυ το πεντακαθαρο νερο και οι σταθερες συνθηκες ειναι το ''μυστικο'' :P

Link to comment
Share on other sites

με καθημερινες αλλαγες;

στρατο το δοκιμασα και αυτο στο παρελθον με 20λιτρες καθημερινες αυτοματες αλλαγες νερου.0 αλγες στα τζαμια και τα ψαρια ελαμπαν,αλλα η τιμη και η ποσοτητα του νερου εκτιναχθηκε στα υψη,και το παρατησα μετα απο ενα 2μηνο..... Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

αυτο που θα γινει ΑΝ τελικα μπουν στο ενυδρειο μου θα ειναι 2 φορες την εβδομαδα αλλαγη νερου αλλα παρολα θα σεβαστω την αποψη σας οποια και αν ειναι αυτη μιας και ξερετε καλυτερα και για αυτο αλλωστε τη ζητησα :P

με 2 αλλαγες 30-40% τη βδομαδα δεν νομιζω οτι θα ειχες καποιο προβλημα ...

Αλλα ... καποια στιγμη θα σε κουρασει αυτο το πραγμα και τοτε θα αρχισουν ολα να ειναι εναντιον σου .....

5 ψαρια με τις παρακατω προυποθεσεις : συχνες αλλαγες , προσεχτικα ταισματα , ελεγχο στις παραμετρους του νερου , αρκετη - καλη βιολογια .

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη αποτι καταλαβαινω θα ειναι πολυ δυσκολο και να μην το προχωρησω σαν ιδεα..? :P;)

η αλλη λυση θα ηταν να βαλω λιγοτερους δισκους αλλα αποσο εχω διαβασει ειναι κοπαδοψαρο και το λιγοτερο ειναι τα πεντε ατομα..

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη αποτι καταλαβαινω θα ειναι πολυ δυσκολο και να μην το προχωρησω σαν ιδεα..? :P;)

η αλλη λυση θα ηταν να βαλω λιγοτερους δισκους αλλα αποσο εχω διαβασει ειναι κοπαδοψαρο και το λιγοτερο ειναι τα πεντε ατομα..

το να βαλεις λιγοτερα ψαρια λυση δεν ειναι και θα σου δημιουργησει προβλημα στο μελλον οψων αφορα τη συμπεριφορα των ψαριων .

Εαν εχεις σκοπο να κανεις ολα τα παραπανω και με σκεψη στο αμεσο μελλον την αγορα ενος μεγαλυτερου ενυδρειου τοτε μπορεις να το δοκιμασεις , διαφορετικα και εσυ θα βασανιζεσαι και τα ζωντανα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπαν και οι προηγούμενοι όσο πιο πολλα λίτρα τόσο καλύτερα αλλιώς πρέπει να είσαι πολυ τυπικής στις ρουτίνες

Εγώ θα καταθέσω την δική μου εμπειρία έχω 300 λίτρα με ένα ζευγάρι Όσκαρ τα οποια είναι άνω των 25 πόντων ξέρω ότι το ενυδρειο είναι μικρο ακολουθώντας όμως πολυ προσεκτικά τις ρουτίνες μέχρι στιγμής δεν έχω προβλημα επίσης έχω πολλα φίλτρα με αρκετή βιολογία και ίσως βάλω και ένα ακόμα εξωτερικο

Link to comment
Share on other sites

Σε όγκο νερού 250lt μπορείς να βάλεις 5 Δίσκους. Απλά όταν θελήσεις να κάνεις πραγματικό κοπάδι θα σε περιορίσει το ενυδρείο.

Τι διαστάσεις έχει το ενυδρείο?

Link to comment
Share on other sites

Σε όγκο νερού 250lt μπορείς να βάλεις 5 Δίσκους. Απλά όταν θελήσεις να κάνεις πραγματικό κοπάδι θα σε περιορίσει το ενυδρείο.

Τι διαστάσεις έχει το ενυδρείο?

1,20*45*55..

αποτι καταλαβαινω ομως μακροπροθεσμα θα υπαρχουν προβληματα,δεν θελω να κανω πειραματα με τις αντοχες μου αλλα ουτε και τις ζωες των ψαριων.

Link to comment
Share on other sites

1,20*45*55..

αποτι καταλαβαινω ομως μακροπροθεσμα θα υπαρχουν προβληματα,δεν θελω να κανω πειραματα με τις αντοχες μου αλλα ουτε και τις ζωες των ψαριων.

Πειραματα γενικοτερα ειναι καλο να κανεις ...

Αλλα ( παντα υπαρχει ενα αλλα ) :P οχι με τα 2 παραπανω που ανεφερες ;)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω τους παντες για τις συμβουλες :P;)

θα το ξανασκεφτω το ολο θεμα και θα δουμε :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω τους παντες για τις συμβουλες :P;)

θα το ξανασκεφτω το ολο θεμα και θα δουμε :thumbup:

Εδω ειμαστε :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Εδω ειμαστε ;)

το ξερω για αυτο ειμαι ησυχος και δεν ανγχωνομαι :thumbup::P

Link to comment
Share on other sites

Εγω φιλε μου εχω ενυδρειο 240 λιτρα πανω κατω με τις ιδιες διαστασεις.

Εχω 7 δισκους μεσα και τρια κορυ(τα οποια θα τα δωσω λογω μικρου αριθμου) και τα ψαρια ειναι σε πολυ καλη κατασταση κατα την προσωπικη μου και οχι τοσο εμπειρη αποψη.Το ενυδρειο τρεχει σχεδον ενα χρονο και απωλειες μηδεν.

ΟΜΩΣ ΠΡΟΣΟΧΗ!! Αυτο δεν σημαινει οτι το συνιστω και σε εσενα. Κανω καθα μερα η καθε δυο αλλαγες νερου 15% και ταιζω βεβαια αρκετα. Εχω σχεδον μονο βιολογικο υλικο και εχω να τρεχουν δυο δυνατα εξωτερικα φιλτρα. Δεν σκοπευω να αλλαξω ενυδρειο αλλα ουτε και να δωσω τα ψαρια μου επειδη εχουν μεγαλωσει. Ομως αφιερωνω πολυ χρονο στο ενυδρειο, με κουραζει αλλα δυστυχως δεν μπορω να παρω μεγαλυτερο ενυδρειο.

Αν θες προσπαθησε το αλλα να θυμασαι πολυ ΚΑΘΑΡΟ νερο,τουλαχιστον 6 με 7 ψαρια και πολυ καλο φλτραρισμα-βιολογια.

Αυτη ειναι μια αποκλειστικα προσωπικη αποψη και δυστυχως δεν μπορω να σου εγγυηθω οτι ολα θα πανε καλα!

:P

Link to comment
Share on other sites

Εγω φιλε μου εχω ενυδρειο 240 λιτρα πανω κατω με τις ιδιες διαστασεις.

Εχω 7 δισκους μεσα και τρια κορυ(τα οποια θα τα δωσω λογω μικρου αριθμου) και τα ψαρια ειναι σε πολυ καλη κατασταση κατα την προσωπικη μου και οχι τοσο εμπειρη αποψη.Το ενυδρειο τρεχει σχεδον ενα χρονο και απωλειες μηδεν.

ΟΜΩΣ ΠΡΟΣΟΧΗ!! Αυτο δεν σημαινει οτι το συνιστω και σε εσενα. Κανω καθα μερα η καθε δυο αλλαγες νερου 15% και ταιζω βεβαια αρκετα. Εχω σχεδον μονο βιολογικο υλικο και εχω να τρεχουν δυο δυνατα εξωτερικα φιλτρα. Δεν σκοπευω να αλλαξω ενυδρειο αλλα ουτε και να δωσω τα ψαρια μου επειδη εχουν μεγαλωσει. Ομως αφιερωνω πολυ χρονο στο ενυδρειο, με κουραζει αλλα δυστυχως δεν μπορω να παρω μεγαλυτερο ενυδρειο.

Αν θες προσπαθησε το αλλα να θυμασαι πολυ ΚΑΘΑΡΟ νερο,τουλαχιστον 6 με 7 ψαρια και πολυ καλο φλτραρισμα-βιολογια.

Αυτη ειναι μια αποκλειστικα προσωπικη αποψη και δυστυχως δεν μπορω να σου εγγυηθω οτι ολα θα πανε καλα!

:P

Ετσι ειναι ;):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στο 350lt έχω 6 Δίσκους. Είναι ακόμα εφηβικά (9-9,5εκ χωρίς ουρά) αλλά ξέρω πως όταν φτάσουν τα 12-13εκ θα χρειαστώ φανάρια μέσα στο ενυδρείο για κυκλοφορία.

Μη ξεχνάμε ότι η διακόσμιση "κλέβει" χώρο. Οπότε εκτός απο το ένα Δίσκο ανα 40λτ ας έχουμε υπόψειν το ενυδρείο. Όπως και την πιθανότητα να φτιαχτεί ζευγάρι. Το λέω γιατί κάτι τέτοιο θα σου χωρίσει το ενυδρείο στα δύο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στο 350lt έχω 6 Δίσκους. Είναι ακόμα εφηβικά (9-9,5εκ χωρίς ουρά) αλλά ξέρω πως όταν φτάσουν τα 12-13εκ θα χρειαστώ φανάρια μέσα στο ενυδρείο για κυκλοφορία.

Μη ξεχνάμε ότι η διακόσμιση "κλέβει" χώρο. Οπότε εκτός απο το ένα Δίσκο ανα 40λτ ας έχουμε υπόψειν το ενυδρείο. Όπως και την πιθανότητα να φτιαχτεί ζευγάρι. Το λέω γιατί κάτι τέτοιο θα σου χωρίσει το ενυδρείο στα δύο.

Οσα λιτρα και να εχεις, αυτο θα γινει.. :P

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...