Jump to content

Άρρωστα χρυσόψαρα??


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους.

Έχει ο γιός μου ένα ενυδρείο περίπου 7-8 μήνες ,12 λίτρων,χαλίκι έγχρωμο,ψεύτικα φυτά και μικρές διακοσμητικές πετρούλες,λάμπα φθορίου 8 watt,και αντλία JEBO 5 watt 250l (έτσι λεει),το οποίο του το είχα πάρει δώρο στη γιορτή του.

Ξεκίνησε το ενυδρείο με 4 χρυσόψαρα και γυρνώντας μια μέρα απο την δουλειά βρήκα 10!!!

Ξέρω οτι ήταν πολλά για τόσο μικρό ενυδρείο αλλά έπεισε την μάνα του να πάρει κι άλλα... :rasp:

Από τα 10, τα 3 πέθαναν και το 4ο αυτοκτόνησε ;) . Έμειναν 6 και πρίν 3 μέρες αποφάσισα να κάνω ένα καλό καθάρισμα στο ενυδρείο γιατί τα τζάμια απο μέσα είχαν πιάσει "λίγδα" να το πω? Τα τοποθέτησα σε μία μικρή λεκάνη (που αλλού να τα έβαζα?) με νερό απο το ενυδρείο και αφού το έπλυνα μόνο με χλιαρό νερό,(ποτέ με απορρυπαντικά) ξαναέβαλα μέσα τα ψάρια.

Απο τότε τα ψάρια με το ζόρι κολυμπάνε,και τα παρατηρούσα οτι οταν ανέβαιναν να φάνε, μετα απο λίγο σαν να ήταν βαριά, σταματουσαν και βυθίζονταν στον πάτο και κάθονταν εκει.Μόνο για να αλλάξουν θέση μετακινούνταν και πάλι με το ζόρι :thumbup: Αραιά και που, πετάγονταν μέχρι την επιφάνεια και ξανά στον πάτο...

Σαν πληροφορία απλά λέω οτι τα'ι'ζονται 2 φορές την ημέρα (10 το πρωί και 10 το βράδυ), το νερό και το φίλτρο πάντα τα καθάριζα κάθε Παρασκευή αφήνοντας τουλάχιστον 3-4 λίτρα νερο μέσα, και η θερμοκρασία του νερού πάντα κυμένονταν απο 23,5 - 25 oC. Η λάμπα μένει αναμένη απο τις 10 το πρωί μέχρι τις 10 - 11 το βράδυ...

Τι κακό έκανα και είναι έτσι τα ψάρια?? :P

Link to comment
Share on other sites

Τι κακό έκανα και είναι έτσι τα ψάρια?? :P

τα κρατησες σε ακαταλληλα λιτρα-περιβαλλον τοσο πολλα και για παρα πολυ καιρο.καποια στιγμη θα ερχονταν και τα προβληματα και οι θανατοι.

το πιο λογικο ειναι να παρεις ενα ενυδρειο τουλαχιστον 60-80 λιτρα και να αρκεστεις σε 2 ,τα πιο μικρα ψαρακια.εαν δεν μπορεις κλπ.δωστα ολα πισω,στρωσε το ενυδρειο σου πρωτα,κανε μετρησεις,και τελος και αργοτερα βαλε ενα μονομαχο μεσα.

Link to comment
Share on other sites

τα κρατησες σε ακαταλληλα λιτρα-περιβαλλον τοσο πολλα και για παρα πολυ καιρο.καποια στιγμη θα ερχονταν και τα προβληματα και οι θανατοι.

το πιο λογικο ειναι να παρεις ενα ενυδρειο τουλαχιστον 60-80 λιτρα και να αρκεστεις σε 2 ,τα πιο μικρα ψαρακια.εαν δεν μπορεις κλπ.δωστα ολα πισω,στρωσε το ενυδρειο σου πρωτα,κανε μετρησεις,και τελος και αργοτερα βαλε ενα μονομαχο μεσα.

Το σκέφτομαι πολύ σοβαρά να πάρω μεγάλο ενυδρείο, και να βάλω αληθινά φυτά, φιλτρα, θερμοστάτες, κ.λ.π.. το θέμα είναι....μπορώ να κάνω κάτι και να σώσω τα υπόλοιπα ψαράκια?

Link to comment
Share on other sites

Το σκέφτομαι πολύ σοβαρά να πάρω μεγάλο ενυδρείο, και να βάλω αληθινά φυτά, φιλτρα, θερμοστάτες, κ.λ.π.. το θέμα είναι....μπορώ να κάνω κάτι και να σώσω τα υπόλοιπα ψαράκια?

θα τα λυτρωσεις απο στρες και ταλαιπωρεια αν τα δωσεις πισω στο πετ.

ξεκινησε σωστα απο την αρχη εαν σου αρεσει το χομπι.

τωρα εισαι εντελως σε λανθασμενο δρομο.

Link to comment
Share on other sites

θα τα λυτρωσεις απο στρες και ταλαιπωρεια αν τα δωσεις πισω στο πετ.

ξεκινησε σωστα απο την αρχη εαν σου αρεσει το χομπι.

τωρα εισαι εντελως σε λανθασμενο δρομο.

Το ξέρω ότι είμαι σε λάθος δρόμο, απλά στην αρχή το πήρα λίγο στο φλού, 2-3 χρυσόψαρα για να χαρεί ο μικρος, αλλά δεν στο κρύβω οτι έφαγα κόλλημα και γι'αυτο θέλω να ξεκινήσω απο την αρχή ένα καινούριο και μεγάλο σωστό ενυδρείο...

Όσο αφορά το pet, υπαρχουν κανα 2-3 εδώ τα οποία όση γνώση εχω εγώ, άλλη τόση έχουν και αυτοί...Το μόνο που ξέρουν είναι να πουλάνε.

Θα πάω σε διπλανές πόλεις για να εφοδιαστώ για το νέο ενυδρείο και όχι απο δώ!!!

Θα προσπαθήσω να σώσω ότι μπορώ στο ενυδρείο και θα σε ενημερώσω όταν ξεκινήσω το καινούριο ωστε να το στήσω όσο πιο σωστά γίνεται...

Σε ευχαριστώ πάντος...

Link to comment
Share on other sites

παρακαλω.

μην κρατησεις τωρα ουτε ενα.δωστα αμεσως.

τα πιτσιρικια θα γρινιαξουν βεβαια,αλλα ειναι προτιμοτερο να κανουν υπομονη ενα μηνα(γιατι περιπου τοσο θα κανει να στρωσει το νεο σου ενυδρειο) και μετα θα απολαμβανεται οικογενειακως το ωραιο μας χομπι. :P

Link to comment
Share on other sites

παρακαλω.

μην κρατησεις τωρα ουτε ενα.δωστα αμεσως.

τα πιτσιρικια θα γρινιαξουν βεβαια,αλλα ειναι προτιμοτερο να κανουν υπομονη ενα μηνα(γιατι περιπου τοσο θα κανει να στρωσει το νεο σου ενυδρειο) και μετα θα απολαμβανεται οικογενειακως το ωραιο μας χομπι. :P

Θα κοιτάξω να τα δώσω σε κανα 2 φιλαρακια που έχουν ενυδρεία, καλητερα απο το δικό μου...αλλά τουλάχιστον εκεί ελπίζω να ζήσουν γιατι μου έρχονται κρίμα... ;)

Όσο για τον μικρό θα βρώ κατι άλλο να τον απασχολήσω :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,

να ξερεις οτι αν ξεκινησεις απο την αρχη σωστα δεν θα εχεις και προβληματα στο μελλον και αν φτιαξεις ενα συστημα μαζι με το γιο σου και του λες γιατι το κανουμε αυτο γιατι το κανουμε το αλλο και στο τελος δει ενα μικροκοσμο στο σπιτι που θα εχει συντελεσει και εκεινος για να γινει ειμαι σιγουρος οτι θα μαγευτει :P

να φανταστεις εμενα η κορη μου που ειναι 14μηνων τωρα και παρολα αυτα καθεται και χαζευει το ενυδρειο στο σαλονι...

στο κυριο θεμα,αυτη τη στιγμη το ενυδρειακι ειναι τιγκα στην αμμωνια με συνεπεια να καιγονται τα καημενα..

πρεπει να δωθουν αμμεσα,για μενα βγαλτα απο κει τωρα βαλτα σε μια μεγαλη λεκανη(ουτε αυτο ειναι σωστο αλλα στην αναγκη) και το πολυ μεχρι αυριο δωστα και μη ταισεις καθολου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...