Jump to content

Τα "φώτα" Σας Για Φώτισμό


panstelios22

Recommended Posts

Έχω δει αρκετά ενυδρεία να μην έχουν καπάκι και να έχουν απλώς ένα γυαλλί. Ή σε άλλα να υπάρχει και γυαλλί για την υγρασία. Στο γυαλλί μαζεύεται υγρασία και αρκετή μάλιστα. Κατά πόσο επηρεάζει τον φωτισμό? Μιλάμε για φυτεμένα ενυδρεία που χρειάζονται αρκετό φωτισμό. Σε μια πρόχειρη δοκιμή παρατήρησα κάποια διαφορά. Δεν ξέρω όμως αν κόβει αρκετά Watt προς τον βυθό.

Βασικά κάνω σκέψεις για να μην έχω καπάκι σε ένα ενυδρείο και να βάλω κρεμαστό φωτισμό. Για να μην έχω δραπετεύσεις όμως πρέπει να βάλω γυαλλί από πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Στο δικο μου 40λιτρο ειχα σχεδιασει να βαλω γυαλινο καπακι αλλα επειδη μαζευε υγρασια και αλατα και ηθελε καθε τοσο καθαρισμα τελικα το αφησα χωρις. Τι ψαρια εχεις και φοβασαι μηπως δραπετευσουν?

Link to comment
Share on other sites

Θα βάλω γαρίδες κάποια ψαράκια και Golden apple snails.

Link to comment
Share on other sites

ολα ειναι σχετικα φιλε μου.με ανοιχτο καπακι εχεις καλυτερη οξυγονωση του νερου,περισσοτερη εξατμιση,και σαφως τον κινδυνο να πηδηξει εξω καποιος κατοικος.μπορεις να βαλεις και 2 φυλλα πλεξιγκλας σαν καπακια,αλλα θα τα γυρνας αναποδα τακτικα γιατι στρεβλωνουν ευκολα απο τη ζεστη των λαμπων.ειναι ομως σαφως πιο ελαφρια για καθαρισμα απο οτι τα γυαλινα.

Link to comment
Share on other sites

Αμα δωσεις στα ψαρια σου καλες συνθηκες δεν προκειτε να βγει κανενα ψαρι απο το ενυδρειο σου.

Με το Plex glass θα τα βρεις λιγο σκουρα γιατι οπως σου ειπε ο φιλος ο klaz σκευρωνει και κιτρινιζει με τον φωτισμο!

Link to comment
Share on other sites

Στο 40λιτρο εχω μονομαχο και κατι μωβ aple snail, μεχρι στιγμης κανενα ζωντανο δεν εχει κανει κινηση για να δραπετευσει και ουτε οι γαριδες πηδουν εξω

Link to comment
Share on other sites

Ωραία. ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Θα δοκιμάσω στην αρχή χωρίς καπάκι. Άμα δω καμιά ύποπτη κίνηση θα χρησιμοποιήσω πλέξικλας.

Δεν μου απάντησε όμως κανείς στην ερώτηση μου. :D

Θα έχω λιγότερο φωτισμό όταν θα μαζεύεται υγρασία στο τζάμι ή το πλέξικλας άμα χρησιμοποιήσω?

Link to comment
Share on other sites

θεωρητικα ναι.αν τον καθαριζεις ομως συχνα δεν θα εχεις προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...