Jump to content

150 ( Ή 180 ) * 50 * 70


Cerebrus

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά.όπως είχα γράψει σε προηγούμενο ποστ θέλω να φτιάξω ένα ενυδρείο DIY.Οι διαστάσεις είναι 150 η 180 * 50 * 70. Θέλω την βοήθεια σας. Τα τζάμια που σκεφτομαι να κάνω παραγγελία αφού αποφασίσω να το επιχειρήσω είναι τα παρακάτω:

2 x 1,50 (1,80 ) * 70 (δεκάρι)

1 x 1,50 (1,80 ) * 50 (δεκάρι ή δεκαπεντάρη θα είναι ο πάτος)

2 x 0,70 * 0,50 ( εδώ θέλω την βοήθεια. Δεν πρέπει να είναι λίγο μικρότερο το 0,50 για να χωρέσει στο μπροστινό το τζάμι και στο πίσω ???

Link to comment
Share on other sites

κοιτα να δεις. ας πουμε για 180. δε θα σου αφαιρεσω απο το υψος το παχος του πατου γιατι ειναι ενας ποντος δε νομιζω οτι εχει σημασια. τελικο δηλαδη θα βγει εξωτερικα 71 η 71,5 αν βαλεις 15αρι πατο. οποτε εχουμε και λεμε

2Χ 180Χ70

2Χ 48Χ70

1Χ180Χ50

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

2 x 1,50 (1,80 ) * 70 (δεκάρι)

1 x 1,50 (1,80 ) * 50 (δεκάρι ή δεκαπεντάρη θα είναι ο πάτος)

2 x 0,70 * 0,50 ( εδώ θέλω την βοήθεια. Δεν πρέπει να είναι λίγο μικρότερο το 0,50 για να χωρέσει στο μπροστινό το τζάμι και στο πίσω ???

Το δεκάρι είναι μικρό για 70 πόντους ύψος. Σου δίνει Safety Factor 1.7 (not safe). Για να φτάσεις το 3.8 Safety Factor πρέπει να χρησιμοποιήσεις δεκαπεντάρι τζάμι. Γενικά το πρόβλημα στα ενυδρεία δημιουργείται στο ύψος. Θα σου συνιστούσα, αν έχεις επιλογή, να κάνεις το ενυδρείο πιο κοντό για πολλούς λόγους.

Οικονομία στο τζάμι (60 ύψος δεκατριάρι τζάμι, 50 ύψος δεκάρι τζάμι)

Ευκολία στην κατασκευή

Αν θα είναι φυτεμένο θα χρειάζεσαι λιγότερο φωτισμό

Και πάνω απ' όλα θα το καθαρίζεις κτλ πιο εύκολα. Δύσκολα θα φτάνεις στον πάτο αν έχεις 70 πόντους ύψος.

Link to comment
Share on other sites

Τι ψάρια σκοπεύεις να φιλοξενήσεις;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...