Jump to content

Α/ο Τι Πρεπει Να Υπολογιζω??


Recommended Posts

καλησπερα! πηρα αποφαση να χρησιμοποιησω Α/Ο για να κανω το νερο πιο μαλακο.... για να φτασω το επιθυμητο ph πρεπει να βαλω και νερο Α.Ο και βρωμικο... η απορια μου ειναι οτι δεν ξερω τι πρεπει να μετρησω?

με το TDSmeter τι πρεπει να μετρησω? το νερο που βγαινει απο την Α.Ο? η το μειγμα?

το GH KH PH ειναι αναλογα μεταξυ τους? πρεπει να μετραω καθε φορα το νερο που θα βαλω με τεστ GH/KH? γιατι αν εγω θελω μαλακο νερο και το h να ειναι κοντα στο 7?

και εκτος απο αυτο.... συμφωνα με ενα πινακακι που κυκλοφορει ριχνοντασ το ph με Α.Ο η περιεκτικοτητα co2 στο νερο μεγαλώνει? (αυτο δε μου φαινεται και πολυ λογικο)

Link to comment
Share on other sites

Πρώτον καλό είναι να μετράς το TDS του νερού που βγαίνει απο την Α/Ο για να παρακολουθείς την απόδοση του. Να υπολογίζεις περίπου 4-6% του TDS του τοπικού δικτύου σου (αν έχεις βρύσει 100tds η Α/Ο πρέπει να σου βγάζει λιγότερο απο 6tds).

Τώρα αν θέλεις να κατεβάσεις το pH του ενυδρείου σου τότε το νερό που θα βάζεις πρέπει να έχει χαμηλό kH & tds. Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να μετρίσεις το kH της βρύσεις και μετά με μαθηματικά να υπολογίσεις πόσο Α/Ο χρειάζεσαι για να πετύχεις το επιθυμητό kH. Με λίγα λόγια στοχεύεις για μια τιμή kH και παρακολουθείς το pH του ενυδρείου σου. Αν θες να το κατεβάσεις κιάλλο τότε κατεβάζεις το kH (περισσότερη Α/Ο).

Μπορεί να σε μπερδεύουν όλα αυτά αλλα καλό είναι να τα καταλάβεις για να σου είναι πιο εύκολο να πέρνεις αποφάσης.

Αν θες πες μας τι ακριβώς ψάρι θα βάλεις μέσα μήπως βοηθήσουμε.

Link to comment
Share on other sites

εχω βαλει neon tetra.... το νερο της βρυσης μπου ειναι >=8 ph... πολυ υψηλο... και θεωρω οτι πρεπει επιτελους να παρω ΑΟ διοτι ουτε η τυρφη μου αρεσει διοτι σκουρενει το νερο ουτε χημικα για κανενα λογο.... επομενως εγω μετραω παντα KH... ποια ειναι η αναλογια ph - kh? το ph μπορω να το ριξω με προσθηκη co2?

Link to comment
Share on other sites

με το νερο της οσμωσης κοντρολλαρεις τις σκληροτητες,ενω με τη χρηση διοξειδιου η τυρφης,το πεχα.καλο θα ειναι το κεχα να το εχεις γυρω στο 5,καθως το κεχα ειναι ο συντελεστης του πεχα,και τιμες κατω απο 4 μπορει να αποσταθεροποιησουν το πεχα σου.

Link to comment
Share on other sites

Μέτρα το kH τις βρύσεις σου.

Αν σου δείξε για παράδειγμα 10dkH και θες να το ρίξεις στα 7dkH τότε η αναλογία Α/Ο με βρύση είναι 30:70. Το πόσο pH θα έχεις θα το δεις πια όταν μπει το νερό στο ενυδρείο γιατί επιρεάζεται απο το περιβάλλον του ενυδρείου (αν έχεις πέτρες, ξύλα, χαλίκια, πολλά οργανικά κτλ). Αν μετά απο κανα 24ωρο δεν είσαι ικανοποιημένος απο το pH τότε στην επόμενη αλλαγή σου να βάλεις λίγο περισσότερη όσμωση για να αλλάξεις την αναλογία Α/Ο με βρύση ώστε να χαμηλώσεις κιάλλο το kH.

Link to comment
Share on other sites

μια αλλη ερωτησ ειναι... αν το συστημα μου βγαζει ενα λιτρο καθαρο και πεταω 3 λιτρα ακαθαρτου... μπορω να κανω καμια πατεντα ωστε να εχω περισσοτερο οφελειμο νερο?

Link to comment
Share on other sites

μια αλλη ερωτησ ειναι... αν το συστημα μου βγαζει ενα λιτρο καθαρο και πεταω 3 λιτρα ακαθαρτου... μπορω να κανω καμια πατεντα ωστε να εχω περισσοτερο οφελειμο νερο?

http://www.waterwave...category_id=199

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=27900

Το καταστημα εχει σελιδα στο φορουμ μπορεις να ανοιξεις θεμα και εκει για λεπτομερειες http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=235

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...