Jump to content

Τροπος Κατασκευης Φυαλης Co2 Και Κοστος


Recommended Posts

μηπως ξερει κανεις να φτιαχνει φυαλη διοξειδιου χωρις ph controller με διπλα μανομετρα και βελονοειδη βαλβιδα

τι υλικα θα χρειαστει

που μπορω να τα βρω

ποσο θα κοστησουν

ποσο θα κοστιζει η αναγομωση

πυροσβεστηρα εχω διοξειδιου

περιμενω απαντησεις

φιλικα

Aντωνης

Link to comment
Share on other sites

αν εισαι σιγουρος πως εχεις μπουκαλα διοξειδιου θα χρειαστει ισως να αλλαξεις το κλειστρο της,δηλαδη να μην εχει την κλασικη σκανδαλη του πυροσβεστηρα αλλα να κλεινει με μπρουτζινη πεταλουδα.

τα υλικα που θα χρειαστει οταν την αναγομωσεις ειναι αεριο διοξειδιου μονο.

το κοστος εξαρταται απο το μεγεθος της μπουκαλας σου.

μανομετρο διπλο με μικρομετρικη βαλβιδα περιπου απο 60-80 ευρω.

bubble counter για να μετρας τις φυσαλιδες και βεβαια διαχυτηρα για την μειξη μεσα στο ενυδρειο.

για περισσοτερες πληροφοριες,εχει συζητηθει πολλες φορες το θεμα εδω μεσα.κανε αναζητηση σχετικα...

Link to comment
Share on other sites

Για αρχή πρέπει να λυθεί το κλείστρο και να αφαιρεθεί ένα σωληνάκι που τραβάει CO2 από τον πάτο της μπουκάλας.

Μετά χρειάζεται υδραυλική δοκιμή για να είσαι σίγουρος.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως πέρυσι που αγόρασα δίκιλη μπουκάλα μανομετρο διπλό ηλεκτρομαγνητικη μετρητη και σκάλα γύρω στα 150 ευρω ολα

Link to comment
Share on other sites

Αληθεια, το σπυρωμα μιας πυροσβεστικης μπουκαλας CO2 ταιριαζουν με τα μανομετρα διοξειδιου για ενυδρειο;

Επισης συμβολικα πανω κατω ποσο διαρκει μια μπουκαλα; Δηλαδη ας πουμε σαν παραδειγμα ενα λιτρο μπουκαλα για 100 λιτρα ενυδρειο και ποσο κοστιζει πανω κατω η αναγωμωση;

Οπως καταλαβαινεται δεν εχω ιδεα μια που εως σημερα δουλεψα μονο DYI ή οργανικο, αλλα αρχιζω να το σκεφτομαι και εγω σοβαρα.

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Σε 300 λιτρα εχω την 2 κιλη εξι μηνες αν και αυτο δεν ειναι ακριβεσ παιζει μεγαλο ρολο τι καταναλωση κανουν τα φυτα . οσο για το κοστος ειχα ακουσει κανα 10 αρικο οτι παει (αλλα δεν ξερω και σιγουρα )

Link to comment
Share on other sites

Σε 300 λιτρα εχω την 2 κιλη εξι μηνες αν και αυτο δεν ειναι ακριβεσ παιζει μεγαλο ρολο τι καταναλωση κανουν τα φυτα . οσο για το κοστος ειχα ακουσει κανα 10 αρικο οτι παει (αλλα δεν ξερω και σιγουρα )

Σιγουρα η φυτομαζα παιζει βασικο ρολο, απλα ηθελα να καταλαβω πανω κατω, και απο οτι μου περιγραφεις καταλαβαινω πως εχει μεγαλη διαρκεια παντως.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...