Jump to content

Στιγματα Σε Ντοματια.


Recommended Posts

γεια σας. εχω ενα ενυδρειο 60λτ φυτεμενο με ντοματιες και ανουμπια νανα. πανω στα φυλλα της ντοματιας εχουν βγει καφε στιγματα και ειναι κιτρινα και αποσυντίθενται (τα χαμηλότερα - τα ψηλότερα είναι καλούτσικα, αν και όχι τόσο ζωηρό πράσινο).εχουν προβλημα με το φωτισμο?

Link to comment
Share on other sites

μαλλον ελλειψη σιδηρου αλλα και καλιου.τι φωτα εχεις,τι λιπανση,ποτε κανεις αλλαγες νερου και ποσα νιτρικα.διοξειδιο δινεις?ποση ωρα αναβουν τα φωτα?

Link to comment
Share on other sites

εχει μια΄λαμπα 15w. για λιπανση ταμπλετες τησ σερα φλορε πλας και φλορενεττε. αλλαγες νερου καθε 3 μερες 30%. εχω γκαπυ. φωτισμος 9 ωρες.διοξειδιο δεν εχω.

Link to comment
Share on other sites

κοψε εντελως τις ταμπλετες.παρε σιδηρο και καλιο της σιτσεμ,και ριξε 0,5 ml σιδηρο εβδομαδιαιως και 2ml καθημερινα καλλιο,για κανα μηνα.μετα τα ξαναλεμε....

ΥΓ.πολυ σημαντικο ειναι να μπει εστω αλλη μια λαμπα.για να δουλεψουν τα λιπασματα και να ειναι χαρουμενα τα φυτα σου χρειαζονται φως.και δεν μιλαω για τις ανουμπιες που ειναι ''σκοτεινοι'' τυποι,αλλα για τα υπολοιπα φυτα...

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει λαμπα μεγαλυτερη απο 15w αλλα στισ ιδιες διαστασεις που εχω την 15 w??

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει λαμπα μεγαλυτερη απο 15w αλλα στισ ιδιες διαστασεις που εχω την 15 w??

υπαρχει αλλα δεν κανει για σενα.ολες οι λαμπες αυξανουν τα βατ αυξανοντας ομως και το μηκος τους + το γεγονος οτι χρησιμοποιουνε και μεγαλυτερα σε βατ μπαλλαστ οποτε...
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως, πριν δώσεις λεφτά και για σίδηρο, θα σου πρότεινα να ρίξεις πρώτα το κάλιο (είτε seachem που λέει ο klaz είτε χύμα σκόνη από χημικά που βγαίνει πολύ φτηνότερο) και βλέπεις. Τα στίγματα που λες παραπέμπουν έντονα σε έλλειψη καλίου, αλλά τα ομοιομορφα κιτρινισμένα χαμηλά φύλλα μπορεί να είναι και από έλλειψη φωτός αλλά και από έλλειψη νιτρικών.

Link to comment
Share on other sites

το σιδηρο το εχω ηδη, τη συγκεκριμενη μαρκα κιολας, τα κιτρινισμενα φυλλα ειναι απο τη μεση και κατω του φυτου..

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Εγώ πάντως, πριν δώσεις λεφτά και για σίδηρο, θα σου πρότεινα να ρίξεις πρώτα το κάλιο (είτε seachem που λέει ο klaz είτε χύμα σκόνη από χημικά που βγαίνει πολύ φτηνότερο) και βλέπεις. Τα στίγματα που λες παραπέμπουν έντονα σε έλλειψη καλίου, αλλά τα ομοιομορφα κιτρινισμένα χαμηλά φύλλα μπορεί να είναι και από έλλειψη φωτός αλλά και από έλλειψη νιτρικών.

Από πού μπορούμε να προμηθευτούμε την σκόνη στην Αθήνα(κέντρο)και τι αναλογία ρίχνουμε για τα 120lt(4ml?)σκόνης ή το ανακατεύουμε με κάτι?

Έγινε επεξεργασία - jimn
Link to comment
Share on other sites

Aν καπνιζεις ριχνε λιγο σταχτη απο το τσιγαρο ειναι καλιο και θα με θυμηθεις!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...