Jump to content

Ειναι Μαυρη Αλγη??


magnet1

Recommended Posts

το χειμωνα εφτιαξα αυτο το ενυδρειο

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=56028&hl=&fromsearch=1

και πριν λιγο καιρο αποφασισα να το κανω φυτεμενο με γκαπυ και γαριδες

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=68543&hl=&fromsearch=1

ολλα ηταν οκ. πηρα και κατι φυτα απο πετσοπ στην αθηνα (και περιμενω και αλλα...) γιατι στο νησι δε βρισκουμε και πολλα πραγματα... και μολις προχθες εβαλα και τον καινουριο φωτισμο. τον οποιο και χρησιμοποιω 9 ωρες καθε μερα.

μολις παρατηρισα αυτη τη μαυρη αλγη πανω σε ενα φυτο. κατ' αρχην διαβασα στο φορουμ μερικα πραγματα γυρω απο τη μαυρη αλγη. εβγαλα το φυτο και διαπιστωσα οτι δε φευγει ευκολα παρα μονο οταν ''ξυνω'' τα φυλα με το νυχι μου!!! εβαλα παλι το φυτο μεσα εκανα αλαγη νερου 60% και καθαρισα τα φιλτρα. εκανα και μετρησεις αλλα μαλλον τα τεστ μου εχουν χαλασει. νο3 και νο2 δε μπορω να τεσταρω καθολου και το πεχα ειναι 6,8 περιπου και το GH>21!! νο3 παντα το νερο μου ειχε 10 και νο2 =0

προσθεσα και flourish μισο καπακι (περιπου 5 ml)

τι να κανω απο δω και περα? ειναι μαυρη αλγη κατ'αρχην?

μετρισα και πριν κανω την αλαγη νερου αλλα με τα χαλασμενα τεστ δε μπορεις να βγαλεις και ακρη. αρα δεν ξερω και γιατι διμιουργηθηκε.

ξεχασα να αναφερω οτι εχω και εχω και DIY CO2 περιπου 1 εβδομαδα.

post-32895-0-07388800-1319293336_thumb.jpg

post-32895-0-12505700-1319293352_thumb.jpg

post-32895-0-20620100-1319293369_thumb.jpg

post-32895-0-00523100-1319293385_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγω στα φυλλα σου νομιζω οτι ειδα spot αλγη.Ειναι σαν κουκιδες πανω στα φυλλα?Μπορεις να βγαλεις μια κοντινη καθαρη φωτο?

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι πρασινα κουκιδακια τοτε ειναι spot και μαλλον εχεις πολυ φως.Επεισης ενα ασχετο που ειδα,τον διαχυτηρα που εχεις φτιαξει,εχεις κανει ενα λαθος.Η τρυπα που μπαινει ο κυκλοφορητης ειναι πολυ κατω,το σωλινακι του co2 θελει ξεχωριστη τρυπα στη ποτηστρα και θελει και μια τρυπα στην κορυφη της ποτηστρας που βαζεις σωλινακι και εκει και το ενωνεις με την εισοδο του κυκλοφορητη που ειναι για οξυγονο.Κοιτα το θεμα που τον ειχα φτιαξει και θα καταλαβεις τι σου λεω. :)

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=64857

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Πιο πολύ για πράσινη τριχοειδής μου μοιάζει εμένα (αν και δεν βγάζω πολύ άκρη λόγω φωτογραφιών)

Το πιθανότερο έχει να κάνει με την αλλαγή φωτισμού. Θα ήταν καλά να μειώσεις λίγο την φωτοπερίοδο και να κάνεις αλλαγές νερού. Η πράσινη τριχοειδής είναι γενικά επίμονη. Αν είναι μαύρη τριχοειδής καλό θα έκανε και μία εβδομάδα δοσολογίας excel (όχι αυτό της Microsoft :-) ).

Link to comment
Share on other sites

Πιο πολύ για πράσινη τριχοειδής μου μοιάζει εμένα (αν και δεν βγάζω πολύ άκρη λόγω φωτογραφιών)

Το πιθανότερο έχει να κάνει με την αλλαγή φωτισμού. Θα ήταν καλά να μειώσεις λίγο την φωτοπερίοδο και να κάνεις αλλαγές νερού. Η πράσινη τριχοειδής είναι γενικά επίμονη. Αν είναι μαύρη τριχοειδής καλό θα έκανε και μία εβδομάδα δοσολογίας excel (όχι αυτό της Microsoft :-) ).

πιστευω και το word ισος να εκανε δουλεια :P

και να διμιουργηθηκε μεσα σε 2 μερες η πρασινη? να κανω 6 ωρες τη φωτοπεριοδο η ακομα λιγοτερο? θα προσπαθησω να βγαλω καθαροτερς φωτο μηπος βοηθησω

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι πρασινα κουκιδακια τοτε ειναι spot και μαλλον εχεις πολυ φως.Επεισης ενα ασχετο που ειδα,τον διαχυτηρα που εχεις φτιαξει,εχεις κανει ενα λαθος.Η τρυπα που μπαινει ο κυκλοφορητης ειναι πολυ κατω,το σωλινακι του co2 θελει ξεχωριστη τρυπα στη ποτηστρα και θελει και μια τρυπα στην κορυφη της ποτηστρας που βαζεις σωλινακι και εκει και το ενωνεις με την εισοδο του κυκλοφορητη που ειναι για οξυγονο.Κοιτα το θεμα που τον ειχα φτιαξει και θα καταλαβεις τι σου λεω. :)

http://www.aquazone....showtopic=64857

ειναι οπος το εχεις φτιαξει εσυ μονο που ο κυκλοφοριτης ειναι χαμιλοτερα οντος και το σωλινακι του CO2 μπενει απο κατω και σταματαει λιγο ποιο κατω απο το στομιο του κυκλοφοριτη. οποτε μπορεσω θα το βγαλω βιντεο. δεν το εχω κανει ακομα γιατι το εχω καλιμενο με φυτα για να μη φενετε μεσα στο ενυδρειο. πολυ καλη πατεντα παντος!!

Link to comment
Share on other sites

40 βατ ειναι τωρα. 2 χ 20. μια frora glo + μια sun glo

τα καθαρα λιτρα του ενυδρειου ειναι περιπου 100-110. και περιπου 20 το σαμπ.

Έγινε επεξεργασία - magnet1
Link to comment
Share on other sites

Ετσι οπως το εχεις κανει εσυ ο κυκλοφορητης δεν μπορει να σου σπασει το co2 σωστα.Φτιαξε μια αλλη ποτηστρα με τον κυκλοφορητη πιο πανω και θα δεις διαφορα στη διασπαση

Link to comment
Share on other sites

ναι το εχω στο προγραμα γιατι δε λειτουργει οπος τον δικο σου στο βιντεο.μπορει να θελει και μικροτερη ποτηστρα και οχι μονο να κανω πιο πανω την τρυπα

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως εχω βαλει μικρη ποτηστρα.Δοκιμασε το και θα δεις καλητερα αποτελεσματα

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν ναι. Καθάρισε και με το χέρι ό,τι μπορείς. Να θυμάσαι πάντα όταν αλλάζεις λάμπες ή γενικά όταν κάνεις παρεμβάσεις στο φωτισμό πάντα καραδοκεί η άλγη. Ξέχασα επίσης να πω ότι το excel βλάπτει το κερατόφυλλο (νομίζω έχεις)

Link to comment
Share on other sites

Σόρυ παιδιά που σπέρνω την αμφιβολία αλλά εμένα μου μοιάζει με Black Brush Algae.

Επειδή λόγω φυτεμένου έχω αντιμετωπίσει και την Green Spot και την BBA έχω να πώ οτι η Green Spot βγαίνει πολύ και στα τζάμια και είναι τόσο σκληρή που καθαρίζει μόνο με τηλεκάρτα ή κάτι παρόμοιο. Στα τζάμια είναι πολύ "λαμπερή", ένα ανοιχτό πράσινο και είναι μικρές μικρές τελίτσες.

Η Black Brush βγείνει σε "φουντίτσες" πολύ σκούρες και στην περιφέρεια των φύλλων και πάνω σε μεγάλες επιφάνεις. Δές και εδώ, έχει κάποιες καλές φωτογραφίες για να σιγουρευτείς.

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω οτι πρίν καταφύγεις σε exel κλπ να παίξεις με το CO2, την φωτοπερίοδο και τα λιπάσματα που τυχών χρησιμοποιείς ανάλογα με τα προτεινόμενα. Θέλει υπομονή και με τον καιρό θα βρείς τα "κουμπιά" του ενυδρείου σου. Τα φυτεμένα να ξέρεις είναι πολύ "ευμετάβλητα". Σκέψου μόνο να έχεις ισορροπήσει το ενυδρείο σου και να κάνεις ένα καλό κλάδεμα. Άμεσα έχεις μεταβάλλει την φυτόμαζά του με ότι αυτό συνεπάγεται. Γενικότερα πάντως όσο ανεβάζεις πχ φωτισμό πρέπει και να ανεβάσεις CO2 και λιπάσματα, ειδεμή ότι πλεονάζει γίνεται τροφή για την άλγη.

Link to comment
Share on other sites

χρειαζομαι κι αλο CO2 δλδ? να φτιαξω αλη μια φιαλη DIY και να βελτιωσω το διαχυτηρα μου?

λιπασμα εχω το flourish και βαζω μισο καπακι καθε εβδομαδα. θα μειωσω και τη φωτοπεριοδο και βλεπουμε? η να κανω και τπτ αλλο?

Link to comment
Share on other sites

Μειωσε φωτοπεριοδο και μην ριχνεις λιπασμα για ενα μηνα. Συνηθως στα φρεσκοφυτεμενα ενυδρεια αυτο συμβαινει στην αρχη μια που τα φυτα πρεπει να προσαρμοστουν στις νεες συνθηκες, νερου φωτισμου, να ριζωσουν κλπ και δεν φωτοσυνθετουν σωστα και δεν αποροφουν πολλα θρεπτικα με αποτελεσμα οι αλγες να παιρνουν το πανω χερι. Οπως και να εχει θα δεις πως θα κανουν τον κυκλο τους και θα φυγουν σε κανενα μηνα. Εαν εχεις και κανα ΣΑΕ, οτοκυκλο ή κανενα σαλιγκαρι ζεβρα βοηθανε την κατασταση γενικος με τις αλγες.

Link to comment
Share on other sites

εχουμε εξελιξεις. μολις γυρισα απο τη δουλεια και βρηκα 1 γκαπυ νεκρο... ειναι σα να το εχει βαλει αραχνη σε κουκουλι. εχει κατι περιεργο γυρο του.

Link to comment
Share on other sites

Πιθανοτατα ειναι μυκητας. Φωτο;

Ποσο καιρο δεν το εβλεπες αυτο το ψαρακι;

Link to comment
Share on other sites

αυτο ηταν παντα κρυμενο. σπανια το εβλεπα. αρα δεν ξερω ποτε πεθανε. για σημερα αποκλειετε δλδ? θελει καποιο χρονο για να γινει ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Ναι!fish%20diseases%20fungus.jpgΚαπως ετσι;

Link to comment
Share on other sites

λοιπον επιασα να βγαλω το νεκρο ψαρι και εφυγε απο πανω του αυτη η γλυτσα. εμεινε μπλεγμενη στην αμμο και τα φυτα... και σχεδον διαλυθηκε με την αποχη.

Link to comment
Share on other sites

Είχε σαπίσει το ψαράκι επειδή δεν το είχες βρεί νωρίς. Το έχω δεί και γώ σε ψόφιο ψάρι. Αυτή η συμπεριφορά σε γκάπυ παραπέμπει σε επικείμενο θάνατό του. Μπορεί να ήταν καμένο απο αμμωνία ή και γώ δεν ξέρω τι. 'Οπως και να έχει παρατήρησε τα άλλα ψάρια να δείς αν έχουν κάποιο σύμπτωμα ασθένεις. Μέτρα και αμμωνία καλού κακού!

Να ξέρεις οτι ένα αίτιο της έξαρσης της άλγης είναι η αυξομοίωση του CO2. Εγώ αν και μπορεί να διαφωνίσουν ορισμένοι, έχω δεί καλά αποτελέσματα και με την είσοδο στο ενυδρείο "εύκολων" φυτών ταχείας ανάπτυξης. Είναι σαν να βοηθάς τα φυτά να πάρουν το πάνω χέρι απο τις άλγες.

Έγινε επεξεργασία - magman
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...