Jump to content

Βοήθεια Με Κυκλοφορητή Της Τunze


Recommended Posts

Γνωστό κατάστημα των Β.Π. μου πρότεινε τον 6045 της Tunze για το ενυδρείο των 120 λίτρων (Jewel Lido 120) ώστε να μην χρειαστώ δεύτερο κτλ κτλ.

Μόνο που μετά την τοποθέτηση των πρώτων ψαριών διαπίστωσα ότι οι δύο κλόουν δυσκολεύονται να κολυμπήσουν εξαιτίας του ρεύματος που δημιουργείται με αποτέλεσμα να μένουν στατικοί στις γωγίες του ενυδρείου.

Κλείνοντας τον κυκλοφορητή τα ψάρια αποκτούν μεγαλύτερη κινητικότητα. Υπάρχει περίπτωση να έχω κάνει κάτι λάθος ή απλώς ο κυκλοφορητής είναι υπερβολικά ισχυρός για τα λίτρα μου και τις αναλογίες του ενυδρείου?

Η μείωση της ροής υπάρχει περίπτωση να μου προκαλέσει άλλα προβλήματα? Γενικώς θα ήθελα να μου προτείνετε κάποιες λύσεις ώστε να αντιμετωπίσω το πρόβλημα.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Για δοκίμασε να τον στρέψεις προς την επιφάνεια.... έτσι θα αποκτήσεις και ανατάραξη πράγμα που θέλουμε, αλλά ίσως να περιοριστεί και η άμεση ροή στο ενυδρείο σου.... παρόλα αυτά πάντως είναι μεγάλος για τα λίτρα σου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα συμφωνήσω με τους προ λαλήσαντες καθ' ότι είχα έναν 6045 επί 4 χρόνια σε ένα rio 125. Το πρόβλημα σου μπορεί να έχει σχέσει με το σημείο που έβαλες τον κυλοφοτητή και το στήσιμο του βράχου. Δοκίμασε να παίξεις λίγο με το σημείο τοποθέτησης του κυκλοφορητή και την κλήση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα συμφωνήσω με τους προ λαλήσαντες καθ' ότι είχα έναν 6045 επί 4 χρόνια σε ένα rio 125. Το πρόβλημα σου μπορεί να έχει σχέσει με το σημείο που έβαλες τον κυλοφοτητή και το στήσιμο του βράχου. Δοκίμασε να παίξεις λίγο με το σημείο τοποθέτησης του κυκλοφορητή και την κλήση.

Το να μην συμφωνουμε ολοι σε κατι ειναι υγεια για τη συζητηση.

Παρόλα αυτα εγω εξακολουθω να ειναι κατηγορηματικος στο οτι ο κυκλοφορητης αυτος ειναι υπερβολικος για τα συγκεκριμενα λιτρα.

Αλλα και να μην ηταν,δε νομιζω πως απο μονος του θα μπορουσε να δημιουργησει "σωστη" κυκλοφορια.

Τελος παντων..........γνωμες ειναι αυτες :)

Link to comment
Share on other sites

H οδηγία ήταν να τον στέψω από την κορυφή που είναι τοποθετημένος προς τη μέση του ενυδρείου. Εννοείται ότι "κοιτάει" τον βράχο. Για την ώρα περιόρισα τη ροή, υπάρχει περίπτωση αυτό να μου δημιουργήσει άλλα προβλήματα? Καλώς ή κακώς εμπιστεύτηκα όσα μου είπαν, αν εξαιρέσεις το skimmer που αγόρασα deltec mce 300 αντί για το v2 400 που αρχικά μου είχαν προτείνει (το deltec mce το πουλούσαν 270 ευρώ!! και εγώ το βρήκα180 ευρώ). Μήπως ήρθε η ώρα να αλλάξω κατάστημα???

Πέρα από τον να στρέψω τον κυκλοφορητή προς την επιφάνεια έχετε κάτι άλλο να μου προτείνετε??

Ευχαριστώ και πάλι

Link to comment
Share on other sites

Το να μην συμφωνουμε ολοι σε κατι ειναι υγεια για τη συζητηση. κουβέντα κάνουμε

Παρόλα αυτα εγω εξακολουθω να ειναι κατηγορηματικος στο οτι ο κυκλοφορητης αυτος ειναι υπερβολικος για τα συγκεκριμενα λιτρα. Εδώ διαφωνώ. Το πρόβλημα δεν είναι τα λίτρα αλλά το μήκος του ενυδρείου (61cm)

Αλλα και να μην ηταν,δε νομιζω πως απο μονος του θα μπορουσε να δημιουργησει "σωστη" κυκλοφορια. Υπάρχει και η αντλία του φίλτρου που βοηθάει σε αυτό.

Τελος παντων..........γνωμες ειναι αυτες :)

Και η ουσία του θέματος είναι ότι ο κυκλοφορητής υπάρχει και πρέπει να βοηθήσουμε τον φίλο ώστε να κάνει δουλειά με ότι έχει.

Link to comment
Share on other sites

"Παρόλα αυτα εγω εξακολουθω να ειναι κατηγορηματικος στο οτι ο κυκλοφορητης αυτος ειναι υπερβολικος για τα συγκεκριμενα λιτρα. Εδώ διαφωνώ. Το πρόβλημα δεν είναι τα λίτρα αλλά το μήκος του ενυδρείου (61cm)"

Σωστα,αλλα ηξερες απο την αρχη Δημητρη τι εννοω. :)

Και οπως γραφεις και μονος σου,ειναι οντως προβληματακι.

Link to comment
Share on other sites

Και οπως γραφεις και μονος σου,ειναι οντως προβληματακι.

Το οποίο όμως λύνεται με τη σωστή τοποθέτηση.

Link to comment
Share on other sites

Μια "μαστακονιά" για να περιοριστεί η ροή είναι να καλύψεις με ένα λεπτό στρώμα από σφουγγάρι τα σημεία εισαγωγής νερού.

Κάτι παρόμοιο έχει η Vortech για άλλο λόγο φυσικά, αλλά κατά κάποιο τρόπο περιορίζει τη ροή...... δοκίμασε το και από μπροστά αφήνοντας φυσικά κάποια κενά.

Link to comment
Share on other sites

Το μήκος είναι σίγουρα ένα θέμα, μόνο που ο πωλητής το γνώριζε πριν μου προτείνει τον συγκεκριμένο κυκλοφορητή. Αυτή τη στιγμή ο κυκλοφορητής είναι στην ίδια πλευρά με το φίλτρο, στην απέναντι γωνία. Περιόρισα ήδη τη ροή με τον ρυθμιστή που διαθέτει o 6045 αλλά παραμένει στραμμένος προς το κέντρο του ενυδρείου. Να τον στείλω προς την επιφάνεια? Παρενέργειες από μειωμένη ροή. Σε περίπτωση που αγόραζα νέο κυκλοφορητή(τες) να επέλεγα koralia αντί για tunze??

Sorry για τις πολλές ερωτήσεις αλλά δεν έχω εμπειρία πάνω στο θέμα και δεν θα ήθελα να χάσω κάποιο ψαράκι...

Link to comment
Share on other sites

ειναι ιπερβολικη ια ενα κοινο σισιμο βραχου.

εγω την εχω σε 1,2μ ενυδρειο και με ταλεπορει θα ιθελα 6025. ακομα και οταν βαραει στην επιφανια.

ειχα 6025 σε red see max 130 και ηταν υπερβολη.

συμβουλη .....

βαλε κανενα κινεζακι (φτινο) μικροτερο η ακομα καλιτερα 2 μικροτερους, και βλεπεις

οσο για το καταστιμα εσυ ξερεις ..... γενικα ακου, διαβαζε , ψαξε και μην εχεις απολιτη εμπιστοσινη στα μαγαζια ΜΑΘΕ ΤΙ ΘΕΛΕΙΣ!

Link to comment
Share on other sites

foamBlockOnPumpTrimmed.jpg

Ναι κάτι τέτοιο ή τέλος πάντων κάπως έτσι !!!

Link to comment
Share on other sites

.................. Αυτή τη στιγμή ο κυκλοφορητής είναι στην ίδια πλευρά με το φίλτρο, στην απέναντι γωνία. Βάλε το κυκλοφοτητή στην απένατι πλευρά από το φίλτρο και στην αντίθετη γωνία,. Παρενέργειες από μειωμένη ροή. Δεν υπάρχουν Σε περίπτωση που αγόραζα νέο κυκλοφορητή(τες) να επέλεγα koralia αντί για tunze?? Πεταμένα λεφτά

Sorry για τις πολλές ερωτήσεις αλλά δεν έχω εμπειρία πάνω στο θέμα και δεν θα ήθελα να χάσω κάποιο ψαράκι...

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση. Σε 320 λίτρα ενυδρείο (μήκος 125cm) πόσα λίτρα ροή θα βάζατε?

Έγινε επεξεργασία - dimitrig
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση. Σε 320 λίτρα ενυδρείο (μήκος 125cm) πόσα λίτρα ροή θα βάζατε?

εξαρτατε το στισιμο, το βαθος και τα ζοντανα...

το προβλιμα στην συγκεκριμενη περιπτοση δεν ειναι τα λιτρα ροης μα η συσορευμενη ροη σε μια πιγη. νομιζω

Link to comment
Share on other sites

εξαρτατε το στισιμο, Σωστό το βαθος Λίγο έως Ασχετο και τα ζοντανα...Σωστο με σηζήτηση.......

το προβλιμα στην συγκεκριμενη περιπτοση δεν ειναι τα λιτρα ροης μα η συσορευμενη ροη σε μια πιγη. νομιζω Θα το έλεγα προβληματάκι και όχι αξεπέραστο.

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι να μην υπαρχει υπερβολη ουτε προς τα πανω ουτε προς τα κατω.

Τωρα το να εχω εγω εναν κυκλοφορητη με 4500lt/h και να προσπαθω να βρω τροπο να του κοψω ισχυ,ροη,για να κανω τη δουλεια μου το βλεπω καπως..........

Επισης το να προσπαθω να πετυχω αξιοπρεπη κυκλοφορια με εναν μονο κυκλοφορητη,παλι μου κανει καπως.............

Ολα αυτα που λεω βεβαια,ειναι προσωπικη αποψη,και βγαλμενα μεσα απο πολλους πειραματισμους.

Link to comment
Share on other sites

τες πα... απο την στιγμη που σου αγορασαν τον 6045 και αν τον πουλισεις θα χασεις....αρχισε τις πατεντες .

για να μην αναλισουμε το θεμα ροη και μπερδεψουμε το φιλο περισοτερο.

Link to comment
Share on other sites

Όπως και να έχει το θέμα κυκλοφορία είναι πολύ σύνθετο και πρέπει να ληφθούν πολοί παράγοντες υπ όψι.

Η πράξη, οι πειραματισμοί και οι πατέντες θα δείξουν το αποτέλεσμα κατά πόσο είναι σωστό ή όχι.

Η εμπειρία του καθενός αποκτάται μέσα από τέτοιες καταστάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που περιορίσουμε τη ροή-κυκλοφορία περισσότερο απ' ότι ίσως θα έπρεπε ποιες είναι οι παρενέργειες? Ποια θα είναι τα πρώτα "συμπτώματα" δηλαδή...

Link to comment
Share on other sites

Ένα σύμπτωμα κακής ή ελλειπής κυκλοφορίας είναι η συσσώρευση υπολλειμάτων στα λεγόμενα νεκρά σημεία (που λίγο πολύ πάντα θα υπάρχουν), και η εμφάνιση κυανοβακτύριου, αλλά αυτό συμβαίνει και από άλλους παράγοντες, όπως λάθος φάσμα φωτισμού, περίσσια οργανικά υλικά από πολύ δοσολογία τροφής (νιτρικά / φωσφορικά)

Link to comment
Share on other sites

Επίσης πρέπει να υπολογίσεις και τις ανάγκες των οργανισμών. Κάποια κοράλλια, συνήθως τα μαλακά και τα μανιτάρια, θέλουν χαμηλότερη κυκλοφορία απ΄ ότι τα σκληρά.

Άρα θα "πρέπει" έντεχνα σε κάποια σημεία το ενυδρείο σου να διαθέτει χαμηλότερης ροής περιοχές.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...