Jump to content

Saradoulis' Swallow Reef


saradoulis

Recommended Posts

Όσοι έχουν ασχοληθεί στο ελάχιστο με τη θάλασσα(reef /f.o) θα μπορούν να με επιβεβαιώσουν. ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΕΘΙΣΜΟΣ ΠΟΥ ΟΣΗ ΑΠΟΤΟΞΙΝΩΣΗ ΚΑΙ ΑΝ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΟΣΕΣ ΞΕΝΕΡΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΦΑΣ ΔΕΝ ΤΟ ΑΦΗΝΕΙΣ ΠΟΤΕ. Τέλος πάντων στο θέμα μας. Όπως θα γνωρίζουν οι περισσότεροι και θα χουν ακούσει όλοι ο ελεύθερος χρόνος του φοιτητή είναι κάτι περισσότερο από άπειρος.Με αφορμή λοιπόν ένα σερφάρισμα σε ξένο φόρουμ αποφάσισα να στήσω ένα ρηχό ύφαλο.Ο λόγος είναι άγνωστος. Απλώς μαρέσει αρκετά το build και το στοκάρισμα του ρηχού ενυδρείου και πόσο μάλλον του rimless.

Και επειδή τα πολλά λόγια είναι φτώχεια ιδού τι επικρατεί το τελευταίο δεκαήμερο στο σαλόνι μου

Τζάμια main display (60x60x40) με 2 τρύπες Φ32 στην πλάτη για υπερχείλιση.

11c3y8p.jpg

1z1tji8.jpg

Τζάμια sump (51x51x40) το πως θα χωριστεί το sump είναι ακόμα άγνωστο.

v8is1f.jpg

Oι 2 τρύπες για κατέβασμα ήταν ιδέα φίλου και νομίζω πως έχει δίκιο.Μπορεί να λύσουν τυχόντα θέματα όπως επερχόμενο εξωτερικό skimmer,refugium,εύκολες αλλαγές νερού και άλλα τέτοια.

Τα τζάμια είναι 10αρια(υπερβολή) και ροντέ για το ενυδρείο και 6άρια ροντέ για το sump.Επίσης να πω πως τα τζάμια είναι ακόμα σ'αυτήν την φάση(τάβλα) γιατί η παραγγελία με σιλικόνες,μούφες για τις υπερχειλίσεις,χτενάκια για την επιστροφη στο sump και αλλά τέτοια ψιλολόγια άργησε αναπάντεχα και τώρα το μόνο που κάνω είναι να τα κοιτάω και να τα καθαρίζω κάθε λίγο και λιγάκι με άζαξ :P

Από εξοπλισμό δεν έχω τίποτα εκτός από μια όσμωση μιας και είχα πει ότι θα το παρατήσω το χόμπι και λοιπές ΒΛΑΚΕΙΕΣ!

Από φως σκέφτομαι για το dimmcomputer της ΑΤΙ σε 8x24 Τ5.

Από skimmer σκέφτομαι για το μικρότερο της nyos ή το nano της ATB (εδώ θέλω απόψεις)

Από κυκλοφορία μια 40αρα vortech. (ξέρω πως με 2 10αρες θα ήταν τέλεια κλπ αλλά αυτή έκατσε μ'αυτήν θα δουλέψουμε.) Ε και καμιά nanostream 6025 ας πούμε.

Α! Θα ασχοληθώ με balling μιας και πάντα το έβλεπα με καλό μάτι αλλά δεν έτυχε να πειραματιστώ.

Επιστροφή η αλήθεια είναι ότι ζαχάρωνα τις ΑΤΚ αλλά βγαίνουμε εντελώς εκτός budget και βλέπω να έρχεται το 2013 για να βάλω νερό :P Άρα μια 1260 να χω και το κεφάλι μου ήσυχο.

Από αναπλήρωση osmolator.

Επίσης θα ασχοληθώ και με zeovit.(Ας πούμε ότι εδώ που είμαι βρήκα τα κεφάλαια της Ελλάδας στο θέμα zeovit.

Και τώρα πάμε στο ωραίο της υπόθεσης. Βράχο δεν θα βάλω καθόλου ζωντανό. Θα ασχοληθώ με τον Aquaroche και θα στρώσω με ζωντανά copipods,phytoplakton και λοιπά.

Επίσης βυθό θα βάλω σπασμένο κοράλλι σε κοκκομετρία 10-15 mm.

Όπως καταλάβατε το ενυδρείο θα κινηθεί σε ρυθμούς ΦΕΕΕΕΕΕΕΕΤΑ. Μιας και πρόκειται να αγοράσω εξοπλισμό σιγά-σιγά ΑΛΛΑ σωστά και χωρίς να τσιγκουνευτώ κάτι. Να πω την αλήθεια ΝΑΙ ξέρω πως είναι λάθος σε τέτοιους χαλεπούς καιρούς να κάνουμε τέτοια έξοδα κλπ αλλά αν δεν μπορείς να διαθέσεις τα πάντα για τις ιδέες σου τότε δεν αξίζεις ή εσύ ή οι ιδέες σου.

Αυτά. Σχόλια,ιδέες,μπινελίκια και λοιπά ΟΛΑ δεκτά.

Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη !!!!

Την προηγουμενη φορα σε ειχε παρει η κατω βολτα ....

Τωρα ευχομαι ολα να πανε καλα !!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη !!!!

Την προηγουμενη φορα σε ειχε παρει η κατω βολτα ....

Τωρα ευχομαι ολα να πανε καλα !!!!!!

Ισχύει.. Αλλά λίγο η τρίτη λυκείου,λίγο η πίεση από γονείς και λοιπά, ε δεν θέλει και πολύ...

Τέλος πάντων,ευχαριστώ πολύ φίλε μου!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά η "ψώρα" δεν φεύγει..... μη ξεχνάς ότι είμαστε κατά 70% νερό !!!!......το έχουμε μέσα μας τι να κάνουμε.

Με σωστή οργάνωση, μελέτη και πολύ υπομονή (και βλέπω ότι τα διαθέτεις και τα τρία) + συν το κόστος που αποφάσισες ότι θα διαθέσεις, είναι παράγοντες για ένα πετυχημένο αποτέλεσμα.

Κράτα "ζωντανό" το όλο εγχείρημα με συχνές ενημερώσεις σε όλα τα στάδια της πορείας του, και για κάποιους θα είναι ένα καλό βοήθημα.

Καλή επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites

καλη αρχη στο καινουριο σου project φιλε :)

Aπo skimmer δες λιγο και το Reef octopus 2000,απλα τα σπαει :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Όπως θα γνωρίζουν οι περισσότεροι και θα χουν ακούσει όλοι ο ελεύθερος χρόνος του φοιτητή είναι κάτι περισσότερο από άπειρος

Μπορείς να τον γεμίσεις με μια δουλίτσα! :P

Καλή αρχή και από εμένα φίλος. Και λίγο ήρεμα γιατί η μανούλα σου δεν είναι τράπεζα!

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή στο νέο σου ξεκίνημα.Από εξοπλισμό είσαι πολύ καλά.Από skimmer πάνε στο nyos.Tην 40ρα θα χρειαστεί να την δουλέψεις σχετικά χαμηλά.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ Ορέστη. Το ξέρω για την vortech. Όσο για skimmer. Βρήκα την εταιρία που αντέγραψε η nyos και βρήκα αυτό : http://www.skimz.sg/products/protein_skimmers/monzter_subpage/sm122.html

Να σου πω την αλήθεια δείχνει πολύ όμορφο και από ο,τι διάβασα είναι πολύ καταξιωμένη στο χώρο. Όσο για το skimming του περιμένω mail από έναν τύπο που το δουλεύει.

Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη και παλι και καλη επιτυχια σου ευχομαι Σαραντο :)

Έγινε επεξεργασία - ΣΤΡΑΤΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη και παλι και καλη επιτυχια σου ευχομαι Σαραντο :)

Και έλεγα ΓΙΑΤΙ αργεί! Ευχαριστώ πολύ αρχηγέ!

Link to comment
Share on other sites

καλη αρχη κ απο μενα!

μου αρεσουν πολυ οι διαστασεις!

η mp40 σε αυτες τις διαστασεις στο Pulse mode θα κανει παπαδες!

Link to comment
Share on other sites

Τι έχεις να πεις γι'αυτό;

http://www.skimz.sg/...page/sm122.html

Απ'οτι ειδα στο youtube δουλευει πολυ ωραια.

Προσωπικα δεν το γνωριζω

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά!

Καλη αρχη να εχεις........ ;)

Κι'έλεγα που είναι αυτή η ψυχή :P Τετάρτη πρωί θα κάνω αιφνιδιαστική έφοδο,να με περιμένεις.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 28η στον Πειραιά ξανά πάλι πίσω στην Καστοριά με αρκετό υλικό! Πήρα τις σωληνώσεις,τις βάνες κλπ καθώς και μια tunze turbelle 6015. Η παραγγελία με τις σιλικόνες,τις μούφες κλπ έχει αργήσει για κάποιο λόγο..Άχρηστοι σε όλα αυτοί οι Γερμανοί.

Θα ακολουθήσει ενημερωτικό φοτορεπορτάζ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...