Jump to content

Δίσκο Προβληματισμοί


Recommended Posts

Καλησπέρα φίλοι μου. Έπειτα από πολύ καιρό άφησα πλέον τα δισκάκια μόνα τους μαζί με δύο cory.

Αναβάθμισα τα υλικά του φίλτρου βάζοντας biomax της Fluval και αμμωνία ( ζεόλιθο) της ίδιας εταιρίας σας δείχνω ένα δείγμα του κάδου γιατί δεν ξέρω αν οι ποσότητες επαρκούν.

enudreio5.th.jpg

Επίσης η προετοιμασία του νερού γίνεται σε βαρέλι προσθέτοντας τύρφη έως την αγορά α/ο όσμωσης όπου με ένα παλιό φίλτρο και έναν προθερμαντήρα ολοκληρώνετε η εργασία και εδώ θέλω να σας ρωτήσω πόσες μέρες πριν μπορεί να προετοιμαστεί το νερό και πόσο μπορούμε να το κρατήσουμε.

Επίσης θέλω να σας δείξω μερικές φωτογραφίες από το μικρό δισκάκι το οποίο έχει κάποια ασημί στίγματα και δεν γνωρίζω αν είναι άρρωστο.

enudreio1.th.jpgenudreio2.th.jpgenudreio3.th.jpg

:bigemo_harabe_net-81:

Οι λάμπες τις Arcadia που έχω επαρκούν για τους δίσκους? Μήπως θα πρέπει να βάλω μεγαλύτερες γιατί έχω σκοπό να βάλω και φυτά, για τα φυτά χρειάζεται επειγόντως CO 2;

Επίσης είχα μία αφίσα την οποία έβγαλα να αλλάξω τον φόντο και βρήκα πολύ άλγη που δεν φαινόταν. Το θέμα μου είναι πως προήρθε δεν είναι κοντά σε παράθυρο η σε πηγή φωτός δυνατή και το φως ανοίγει από 16:00 έως 23:00. Παρακάτω η φωτογραφία ...

enudreio4.th.jpg :bigemo_harabe_net-72:

Θα με ενδιέφερε η βοήθεια σας και οι επισημάνσεις σας :bigemo_harabe_net-64: :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 59
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το βαρελι θελει μεσα κυκλοφοριτη τουλαχιστον 2000 λιτρα| ωρα.,και ετσι δεν θελεις Α.Ο.

Αμα το νερο κυκλοφορει δεν εχει προβλημα.

Βαλε ενα βιολογικο υλικο ακομη,εαν δεν χωραει βγαλε το ενα σακκουλακι ζεολιθο και βαλτο ΜΕΣΑ στο ενυδρειο κοντα στην εισοδο η εξοδο του φιλτρου.

Το ασημι ειναι χρωμα θα γινει λευκο.

ΟΧΙ CO2 ΘΑ ΕΧΕΙΣ προβλημα που δεν ειναι της ωρας(τσαμπα λεφτα).

Εαν αλλαζεις νερο συχνα οπως σου ειπα ΔΕΝ θα εχεις αλγη και καφε που εχεις θα πει οτι δεν εχεις επαρκη φωτισμο!!

Μπορεις να βγαλεις τα πυλινα(δεν πανε) και να βαλεις ξυλα Αμαζωνιου που επιβαλεται.

πετρος :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Το βαρελι θελει μεσα κυκλοφοριτη τουλαχιστον 2000 λιτρα| ωρα.,και ετσι δεν θελεις Α.Ο.

Αμα το νερο κυκλοφορει δεν εχει προβλημα.

Βαλε ενα βιολογικο υλικο ακομη,εαν δεν χωραει βγαλε το ενα σακκουλακι ζεολιθο και βαλτο ΜΕΣΑ στο ενυδρειο κοντα στην εισοδο η εξοδο του φιλτρου.

Το ασημι ειναι χρωμα θα γινει λευκο.

ΟΧΙ CO2 ΘΑ ΕΧΕΙΣ προβλημα που δεν ειναι της ωρας(τσαμπα λεφτα).

Εαν αλλαζεις νερο συχνα οπως σου ειπα ΔΕΝ θα εχεις αλγη και καφε που εχεις θα πει οτι δεν εχεις επαρκη φωτισμο!!

Μπορεις να βγαλεις τα πυλινα(δεν πανε) και να βαλεις ξυλα Αμαζωνιου που επιβαλεται.

πετρος :bigemo_harabe_net-64:

Αυτο απο που βγαινει?

Link to comment
Share on other sites

Ειναι απλη λογικη.

Οσες περισσοτερες φορες περναει το νερο απο την τυρφη εχουμε καλλιτερο αποτελεσμα και μαλιστα απο μπουκαλι κοκα κολας.

Η αποδοση ειναι μεγαλη σε χουμικα οξεα και κατεβασμα ph,gh..

YΓ.

Πιστευω να μην το εγραψες ειρωνικα μια και εισαι ΓΗΡΑΙΟ ΜΕΛΟΣ και επρεπε να το ξερεις! :bigemo_harabe_net-88:

πετρος

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν σε ευχαριστώ πολύ Πέτρο και τα υπόλοιπα παιδιά.

Σε περίπτωση που πάρω Α/Ο χρειάζεται η προεργασία του βαρελιού η κατευθείαν στο ενυδρείο ?

Στο φίλτρο να βγάλω τα σφουγγάρια και να βάλω περισσότερο υλικό και ας ακουμπάει το βιολογικό υλικό με τον ζεόλιθο?

Από εδώ και πέρα 20-30% αλλαγή κάθε Κυριακή αλλά και μετρήσεις ποιότητας νερού.

Ξύλα δεν μπορώ να βρω πουθενά. Έχω ένα ξύλο μεγάλο το οποίο θέλω να αντικαταστήσω με ρίζες για δίσκους αλλά τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι απλη λογικη.

Οσες περισσοτερες φορες περναει το νερο απο την τυρφη εχουμε καλλιτερο αποτελεσμα και μαλιστα απο μπουκαλι κοκα κολας.

Η αποδοση ειναι μεγαλη σε χουμικα οξεα και κατεβασμα ph,gh..

YΓ.

Πιστευω να μην το εγραψες ειρωνικα μια και εισαι ΓΗΡΑΙΟ ΜΕΛΟΣ και επρεπε να το ξερεις! :bigemo_harabe_net-88:

πετρος

Ενω εσεις κυριε Πετρο δεν το γραψατε ειρωνικα ?

Link to comment
Share on other sites

Οχι τα σφουγγαρια γιατι ειναι μηχανικο και βιολογικο υλικο.

Για μενα αντι ν αγορασεις Α.ο. παρε μεγαλο εξωτερικο φιλτρο δηλαδη να σου γυρναει το νερο 3 εως 5 φορες σε μια ωρα μιας και θελεις να βαλεις αμμο.

Και αντιστροφη να παρεις για μενα θελεις βαρελι(ετσι κανω εγω),αν βαλεις ΜΟΝΟ Α.Ο. θα εχεις αλλα προβληματα μια και εισαι αρχαριος.

Τα βηματα πρεπει να ειναι αργα και σταθερα.

Πρωτη κινηση για μενα ειναι η αγορα μεγαλου φιλτρου αφου αργα η γρηγορα θα το εχεις αναγκη.

ΥΓ.

Τα σφουγγαρια τα καθαριζουμε καλα τα αλλα βιολογικα υλικα ελαφρα με νερο απο το ΕΝΥΔΡΕΙΟ.

ΠΕΤΡΟΣ :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ μου απαντησες!!!

Απαιτω απαντηση μιας και ειμαστε υπευθυνοι για αυτα που γραφουμε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το εγραψα ειρωνικα,ερωτηση εκανα.Εγω χρησιμοποιω εδω και ενα χρονο τυρφη σε βαρελι προετοιμασιας και το φιλτρο που εχω την τυρφη ειναι 600λ/ω και εχω μια χαρα αποτελεσματα.Το βαρελι μου ειναι 60 λιτρα. Εγω ξερω οτι για να ενεργησει σωστα η τυργη πρεπει να περνα το νερο απο μεσα της, δηλαδη να υπαρχει ροη, οπως στα υλικα του φιλτρου μας.

Link to comment
Share on other sites

οκ.

Μπορουσες απο την αρχη να γραψεις την ΔΙΚΗ ΣΟΥ αποψη.

Καθε αποψη ειναι σεβαστη,αλλωστε αποψεις γραφουμε και ο καθενας που βλεπει <κραταει> αυτα που νομιζει.

Προσοχη λοιπον μιας και εισαι στην ομαδα Υποστηριξης.

Σου το γραφω με αγαπη μιας και απαντησες ειλικρινα.

πετρος :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Απο την αρχη ηταν ερωτηση αυτο που εγραψα και οχι ειρωνια, Ρωτησα σε περιπτωση που δεν κανω κατι εγω καλα ετσι οπως χρησιμοποιω την τυρφη αλλα και για να μαθουμε και κατι παραπω εμεις οι νεοτεροι στο χομπι. Και βεβαια λεμε την αποψη μας και την γνωμη μας αλλα εσεις το πηρατε στραβα.

Παντως θεωρω οτι αν και ΓΗΡΑΙΟ ΜΕΛΟΣ οπως γραψατε παραπανω ΔΕΝ τα ξερω ολα και προσπαθω να διαβασω οσο περισσοτερο μπορω. Οπως θα δειτε και στο προφιλ μου δηλωνω αρχαριος, γιατι αυτο ειμαι.Το ΓΗΡΑΙΟ ΜΕΛΟΣ εχει να κανει με τον αριθμο των ποστ που εχεις κανει και οχι με τις γνωσεις που εχεις.

Ξερω οτι εχετε πολλα περισσοτερα χρονια στο χομπι απο μενα και το σεβομαι γι αυτο και εκανα την ερωτηση.

ΥΓ Φιλε μου συγνωμη αν χαλασα το ποστ σου

Link to comment
Share on other sites

Και αντιστροφη να παρεις για μενα θελεις βαρελι(ετσι κανω εγω),αν βαλεις ΜΟΝΟ Α.Ο. θα εχεις αλλα προβληματα μια και εισαι αρχαριος.

Τα βηματα πρεπει να ειναι αργα και σταθερα.

Προβλήματα όπως ?

Link to comment
Share on other sites

Ο αρχαριος που δεν ξερει <να παιζει> στα δακτυλα το ph.kh,gh,θα εχει προβλημα μιας και ολα θα ειναι 0 στο βαρελι αλλα ΟΧΙ στο ενυδρειο.PH στο βαρελι 6.5 αλλα ΕΙΚΟΝΙΚΟ!!!!!!!!

Καταλαβες τιποτε?

ΑΥΤΟ για μενα ειναι για ποιο μετα οταν θα εχεις καποια εμπειρια γιατι υπαρχει περιπτωση να καταιβει το ph αποτομα και να χασεις τα ψαρια.

Πρεπει να μαθεις καλα τις παραμετρους του νερου οποτε οτι και να γινει να μπορεις να επεμβεις.

Εγω παντως στους Δισκους βαζω μισο μισο.

ΠΕΤΡΟΣ :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς Πέτρο ο αρχάριος δεν μπορεί να παίξει στα δάχτυλα όπως λες τις συνθήκες του νερού αλλά και άμα δεν ασχοληθεί δεν θα μάθει ποτέ. Για αυτό είναι στα σχέδια μου η αγορά A/Ο και η βελτίωση του νερού και τακτικές αλλαγές με καλύτερη ποιότητα νερού, και εδώ πρέπει να σταθώ στην σωστή εφαρμογή τις προετοιμασίας του νερού,

Με την αλλαγή του νερού κάθε εβδομάδα κάνουμε και καθαρισμό φίλτρου ?

Κάποιο καλό και "αξιόπιστο" εξωτερικό φίλτρο δοκιμασμένο ?

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει οταν διαβαζεις να προσεχεις τι διαβαζεις.

Ισα ισα αυτο γραφω<Αυτο για μενα ειναι για ποιο μετα οταν θα εχεις καποια εμπειρια>.

Πως θα εχεις καποια εμπειρια αν δεν ασχοληθεις????????

ΟΧΙ καθε βδομαδα αλλαγη φιλτρου περιπου καθε μηνα αλλα και αυτο ειναι θεμα εμπειριας μπορει να θελει και καθε 15 μερες οταν π.χ. τρωνε μονο μοσχαρι.

Σε τιποτα δεν υπαρχει κανονας καθε ενυδρειο ειναι ενας <βιοτοπος> ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ με παραμετρους που αυτο μονο εχει.!!!

Δεν μπορεις να τα μαθεις ολα σε μια μερα,μια βδομαδα,ενα χρονο ,10 χρονια!!!!!

Γι αυτο σου γραφω ΑΡΓΑ ΚΑΙ ΣΤΑΘΕΡΑ.

Εξωτερικο ευρωπη οχι Κινα.

πετρος :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Οτι παρεις προσεχε ΜΕΓΑΛΟ.

Μεγαλο σαν προβλεψη μιας που θα πας σε πολυ μεγαλο ενυδρειο!!!Ειναι θεμα εμπειριας :bigemo_harabe_net-74:

πετρος :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

για να μην σου παει ο κουκος αιδονι ....

μπορεις να κοιταξεις και eheim 2217 . απλο , κλασικο , αξιοπιστο

το 2217 το δινει για 600 λιτρα ενυδρειο .....

Υ.Γ : αυτο με την εμπειρια εχει γινει καραμελα τωρα τελευταια ......

Έγινε επεξεργασία - Geosid
Link to comment
Share on other sites

Όντως πολύ συμφέρουσα τιμή το 2217. Σκέφτομαι για Juwel Vision 260/450 κατά προτίμηση το δεύτερο ή Fluval Vicenza 260 . Το θέμα είναι ότι η Fluval δίνει και εξοπλισμό.

καμία πρόταση ? :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74:

Έγινε επεξεργασία - MaGiCPaiN
Link to comment
Share on other sites

Μετράω το βαρέλι μου σήμερα πρίν την αλλαγή και βλέπω Νο3 12,5 και τρελένομαι .πως γίνεται αυτο ? Μέσα έχει φίλτρο για κυκλοφορία νερού, τύρφη , και θερμαντήρα... Το νερό είναι αντιχλωριομένο με

Ph 7

KH 6

Gh 3

No3 12,5

Nh3/4 0

Link to comment
Share on other sites

Μετράω το βαρέλι μου σήμερα πρίν την αλλαγή και βλέπω Νο3 12,5 και τρελένομαι .πως γίνεται αυτο ? Μέσα έχει φίλτρο για κυκλοφορία νερού, τύρφη , και θερμαντήρα... Το νερό είναι αντιχλωριομένο με

Ph 7

KH 6

Gh 3

No3 12,5

Nh3/4 0

Mετρα και την βρυση σου να δεις τι γινεται.Θερμοκρασια που βρισκεται;

Οσο για ενυδρειο θα επελεγα το ριο 400,μιας και αναφερεις 2 εταιριες προς επιλογη.

:)

Link to comment
Share on other sites

Γιατι Rio ? Θερμοκρασία σταθερή 229

Έγινε επεξεργασία - MaGiCPaiN
Link to comment
Share on other sites

Να πω την αληθεια ειδα τους δισκους να ταλαιπωρουνται απο το εντονο ρευμα που εχεις στο ενυδρειο σου.

Τι μπορώ να κάνω ακριβώς για να μην ταλαιπωρούνται ?

Link to comment
Share on other sites

Όντως πολύ συμφέρουσα τιμή το 2217. Σκέφτομαι για Juwel Vision 260/450 κατά προτίμηση το δεύτερο ή Fluval Vicenza 260 . Το θέμα είναι ότι η Fluval δίνει και εξοπλισμό.

καμία πρόταση ? :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74:

τα juwel ειναι πληρως εξοπλισμενα και το εσωτερικο του φιλτρο ειναι απο τα καλυτερα της αγορας και ειναι κομπλε με τα σφουγγαρια του.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...