Jump to content

Αλλαγη Τ5 Λαμπων


vales_red

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια...Μια ερωτηση να κανω που ισως την εχουν αρκετα παιδια εδω μεσα... Στο καπακι μου τρεχουν 3 λαμπες Τ5 24W, Μια λευκη Αti, μια μωβ Korallenzucht, και μια μπλε Ati Blue plus. Αυτες τις εχω απο τελη μαιου αρχες Απριλιου, οταν εκανα και το νεο μου ενυδρειο... Καθε ποτε θελουν αλλαγη αυτες?! Το ρωταω γιατι οι Ατι και οι Korallenzucht θεωρουνται καλες και λεω μηπως δεν εντασσονται στον κανονα Αλλαγη καθε 6-8 μηνες.... Τι λετε?! Θα με βγαλετε απο εξοδα 40 ευρω?! Επισης να αναφερω οτι απο τον Αυγουστο εχω ενα πολυ μικρο θεματακι με Κυανοβακτηρια...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια...Μια ερωτηση να κανω που ισως την εχουν αρκετα παιδια εδω μεσα... Στο καπακι μου τρεχουν 3 λαμπες Τ5 24W, Μια λευκη Αti, μια μωβ Korallenzucht, και μια μπλε Ati Blue plus. Αυτες τις εχω απο τελη μαιου αρχες Απριλιου, οταν εκανα και το νεο μου ενυδρειο... Καθε ποτε θελουν αλλαγη αυτες?! Το ρωταω γιατι οι Ατι και οι Korallenzucht θεωρουνται καλες και λεω μηπως δεν εντασσονται στον κανονα Αλλαγη καθε 6-8 μηνες.... Τι λετε?! Θα με βγαλετε απο εξοδα 40 ευρω?! Επισης να αναφερω οτι απο τον Αυγουστο εχω ενα πολυ μικρο θεματακι με Κυανοβακτηρια...

Αυτο πες μου πως το καταφερες αληθεια;blink.png

Link to comment
Share on other sites

αστες να χρονισουν.ειναι νωρις νομιζω ακομα.

το κυανο ισως το βοηθαει η φιτζι γιατι παιζεις ναι μεν με φασματα αλλα εχεις λιγες λαμπες.αν ειχες πχ 5 λαμπες θα ηταν διαφορετικα.εγω μαλλον θα ειχα αν ειχα 3 λαμπες, 2 λευκες και 1 μπλε.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο πες μου πως το καταφερες αληθεια;blink.png

Χαχαχαχαχα! Αφου καταλαβες τι εννοω...

Να χρονισουν ε?! Με βολευει (οικονομικα) αλλα ειναι καλο για το ενυδρειο μου? Βασικα απο απαιτητικα κοραλια εχω μονο Caulastrea. Μετα εχω 3-5 ρικορντεες και κατι polyps... Οταν αλλαξω να παρω 2 Ατι λευκες κ μια μπλε?

Link to comment
Share on other sites

ειναι και θεμα οπτικου γουστου.αν θελεις παντως λιγο περισσοτερη ενταση καλυτερα ναι.2 λευκες....αλλα και παλι σου λεω ειναι θεμα οπτικης.

Link to comment
Share on other sites

Θενκ γιου Klaz! Βασικα ψαχνω και φωτιστικο επικαθουμενο, κανα 4-5 Χ 24W..κινεζικο φτηνο, αλλα ολα ειναι πανω απο 120... Και οταν στα 4Χ24 οι 2 λαμπες ανοιγουν μαζι...πως θα προσαρμοσω το moonlight!? Τωρα εχω ενα μονό μπαλαστ κι ενα 2πλό και κανω τη δουλεια μου...

Link to comment
Share on other sites

για το φεγγαροφως βαλε μια λεντοταινια φτηνη και καθαρισες.σιγα τα αυγα.την μπλε λαμπα να την δουλευεις κανονικα οπως και οι υπολοιπες λευκες.

Link to comment
Share on other sites

Η διάρκεια ζωής κάθε λάμπας είναι σε ώρες που τις έχεις ανοιχτές και την τροφοδοσία που έχεις,την θερμοκρασία που έχουν γύρω τους.Παίζει ρόλο πχ αν τις καίς 8,10 ή 12 ώρες.Αν τις έχεις υπερτροφοδοτούμενες δεν κρατάνε πάνω απο 9 μήνες.Μόνο με μετρητή φωτός βλέπεις πότε πέφτει η απόδοση τους.Άλλοι λένε οτι με καλή λειτουργία 8-10 ώρες και καλό αερισμό μπορουν να αντέξουν και 18 μήνες χωρίς αλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...